Metal Gear Survive (ps4,xbox one,pc 2017) η ξεφτιλα της Konami σε ολο της το μεγαλειο

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.313
Αντιδράσεις
5.849
Η Konami παρουσιασε στην Gamescom το Μetal Gear Survives το οποιο διαδραματιζεται μετα τα γεγονοτα του Metal Gear solid V: The Phantom Pain η καλητερα αλαζουν την καταληξη αφου δεν σκοτωνονται οι στρατιωτες της Μilitaires sans frontieres (η αλλιως Outer Heaven για τους οπαδους των Metal Gear) αλλα μεσα απο σκουληκοτρυπες που τους ρουφανε μεταφερονται σε ενα παραλληλο συμπαν και ριχνονται στη μαχη εναντια σε κατι ζομπι και διαφορα αλλα τερατα.

Μετα το πρωτο σοκ που μπορει να παθατε πολλοι δεν νομιζω να θελετε να συνεχισω με τα του παιχνιδιου αυτου.Το μονο που εχω να πω μαγκες ειναι πως ξεχαστε τo oνομα Metal Gear απο δω και περα γιατι αυτη η σειρα θρυλος μας αφηνει χρονους οπως την καταντησε η Konami η απολυτη ξευτιλα δηλαδη σε ολο της το μεγαλειο δεν υπαρχουν λογια να περιγραψουν την αγανακτηση μου καθως διαβαζα αυτη την ειδηση και εβλεπα το trailer.Λιγες σειρες παιχνιδων εχουν απομηνει μεχρι και σημερα που εχουν ιστορια δεκαετιων και μια μια της καταστρεφουν και της εξευτελιζουν καλα εκανε ο Kojima και την κοπανησε απο τους ασχετους της Konami και επειδη μονος του δεν μπορει να βγαλει παιχνιδι Metal Gear γιατι δεν του ανηκει η σειρα ας μεινουμε στο παρελθον και της παιχνιδαρες που απολαυσαμε μεχρι και το Metal Gear solid V γιατι το μελον ειναι τοσο μαυρο για την σειρα αυτη οσο μαυρες ειναι και οι σκουληκοτρυπες που ρουφηξαν τους στρατιωτες της Μilitaires sans frontieres.

Ντροπη και αισχος μονο αυτο εχω να πω και πιστευω πως απο μια μερια τους βλεπει ο kojima και γελαει με την καταντια τους.

http://ca.ign.com/articles/2016/08/1...l-gear-survive
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άλλο ένα καταπληκτικό παιχνίδι εποχής ΠΕΘΑΝΕ. Και πεθανε γιατί το ΣΚΟΤΩΣΕ η ΚΟΝΑΜΙ.
 
To να φτιάχνουν άσχετα παιχνίδια και απλά να κοτσάρουν ένα όνομα κάποιας κλασσικής σειράς επάνω έχει γίνει μόδα πια, δεν μου φαίνεται καθόλου παράξενο. Και εξαιτίας αυτού, κάποια franchises ή έχουν πεθάνει (Metroid) ή απλά έχουν πάρει την κάτω βόλτα αλλά συνεχίζουν να πουλάνε (Resident Evil, Sonic). Ε, ήρθε και η σειρά του Metal Gear, αναμενόμενο ήταν μετά από όσα έχει κάνει η Konami.

Η λύση τελικά είναι απλά να τα αγνοήσουμε και να θυμόμαστε τα παλιά καλά games, τουλάχιστον αυτά δεν μπορούν τα να εξαφανίσουν από τις συλλογές μας η να τα χαλάσουν.
 
Πάει και αυτό το franchise (και η εταιρεία κατ' επέκταση)... Ή όντως ισχύει το ότι χαλάνε κλασικά παιχνίδια με χαζές ιδέες ή απλά όσοι είμαστε εδώ μέσα είμαστε ρετροπαράξενοι-δεινόσαυροι, αρνούμενοι την εξέλιξη. Το πρώτο σίγουρα με κάνει να αισθάνομαι καλύτερα. Ας μείνουμε με τα παλιά μας παιχνίδια...
 
johnny_salonica είπε:
Πάει και αυτό το franchise (και η εταιρεία κατ' επέκταση)... Ή όντως ισχύει το ότι χαλάνε κλασικά παιχνίδια με χαζές ιδέες ή απλά όσοι είμαστε εδώ μέσα είμαστε ρετροπαράξενοι-δεινόσαυροι, αρνούμενοι την εξέλιξη. Το πρώτο σίγουρα με κάνει να αισθάνομαι καλύτερα. Ας μείνουμε με τα παλιά μας παιχνίδια...
Αυτό με την εξέλιξη πολλοί το λένε.

Αλλα εγώ διαφωνώ με την επιλογή της λέξης. Για μένα η λέξη "εξέλιξη" σημαίνει βελτίωση στο υπάρχον υλικό. Εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με βελτίωση όμως. Φαίνεται καθαρά να είναι κάτι άσχετο με τα προηγούμενα games. Αν είχε διαφορετικό τίτλο, πχ "Zombie massacre" κανείς δεν θα καταλάβαινε την διαφορά αφού δεν υπάρχει κάτι μέσα που έστω να θυμίζει λίγο Metal Gear.

"Εξέλιξη" μπορεί για κάποιους επίσης να σημαίνει προσαρμογή. Οπως κάνανε με το Metroid Other-M που το προσαρμόσανε σύμφωνα με τα standards του mainstream σήμερα. Πολλά cutscenes, γραμμικό design, πολλά cliches, ευκολοχώνευτο gameplay κλπ. Αλλά και πάλι, δεν μπορώ να δεχτώ ότι το παιχνίδι "εξελίχθηκε". Μάλλον το αντίθετο έγινε και απλά το λένε "εξέλιξη" απλά γιατί δεν υπάρχει Ελληνική λέξη που να εννοεί το αντίθετο ή ο περισσότερος κόσμος δεν την ξέρει (όπως κι εγώ, αν υπάρχει πείτε την ρε παιδιά). Στα Αγγλικά πάντως είναι devolution. Αυτή την λέξη θα έπρεπε να χρησιμοποιούμε σε αυτές τις περιπτώσεις.

.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
metalcandyman είπε:
Η Konami παρουσιασε στην Gamescom το Μetal Gear Survives το οποιο διαδραματιζεται μετα τα γεγονοτα του Metal Gear solid V: The Phantom Pain η καλητερα αλαζουν την καταληξη αφου δεν σκοτωνονται οι στρατιωτες της Μilitaires sans frontieres (η αλλιως Outer Heaven για τους οπαδους των Metal Gear) αλλα μεσα απο σκουληκοτρυπες που τους ρουφανε μεταφερονται σε ενα παραλληλο συμπαν και ριχνονται στη μαχη εναντια σε κατι ζομπι και διαφορα αλλα τερατα.
E...Τι να πω; Έχω μείνει άναυδος. Αν και δεν μου αρέσουν καθόλου τα σενάρια των Metal Gear και τα θεωρώ τουλάχιστον αστεία αυτό ξεπερνάει κάθε όριο γελοιότητας. Αναρωτιέμαι αν η Konami το έκανε out of spite (ζητώ συγνώμη αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ έκφραση στα Ελληνικά) για τον Kojima: "Δικιά μας είναι η σειρά ό,τι θέλουμε την κάνουμε, άμα γουστάρουμε την καίμε." Αλλά δεν σκέφτηκαν την αντίδραση των οπαδών των MGS; Με όλα αυτά που έχει κάνει τελευταία δε νομίζω ότι έχει πολλά ψωμιά ως video game publisher η Konami.
 
Tι στον κόρακα! Νόμιζα ότι είχε περάσει η μόδα των zombies στα video games.
 
Αν και δεν ειμαι φαν τοσο της σειρας αλλα οταν ακουω τετοια απλα μου γυρνανε το στομαχι. Δεν ξερω πως αποφασιζουν τετοιες ιδεες αλλα πιστευω οτι ιδιοι τους με το καθυστερημενο μυαλο τους πανε να κανουνε κατι cool. Καιρος ειναι να αλλαξει οι διοικηση εκει πλεον γιατι τους βλεπω στο τελος να πουλανε τραπουλοχαρτα σε εκδοσεις MGS. Θα το πω και παλι, οι εταιρειες υπολογιζουν τοσο πολυ την κατασταση στα κινητα και ταμπλετ που θελουν να την εφαρμοσουν και στις κονσολες ωστε να βγαζουν και εκει πλεον τα σαβουροπαιχνιδια τους.

Σημερα διαβασα οτι το νεο Metroid στο 3DS πηρε τον πουλο σε πωλησεις στην Ιαπωνια, ουτε καν στην 20αδα με 4500 κομματια.
 
Πίσω
Μπλουζα