Metal & rock groups με γυναικεία φωνητικά

Wendy O' Williams - Plasmatics

[ame=

[MEDIA=youtube]sx7gRhGgsgU[/MEDIA]]http://www.youtube.com/watch?v=sx7gRhGgsgU&feature=related
 
[edited my manos426f:Tα greeklish απαγορεύονται φίλε μου]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμάμαι ακόμα την ΗΛΙΘΙΑ διαφήμιση στο περιοδικό Metal-Hammer :

"Ήρθαν οι νέες ντίβες του Χέβυ-Μέταλ. ΒΗΞΤΕ ΚΑΙ ΠΕΙΤΕ ... VIXEN" ! ( έλεος !ΚΟΥΤΟΥΒΟΣ αγορι μου..τι περιμενες??girlschool??heart?LAOS?παλι αδιαβαστοι ρεεεεεεεε???καληνυχτα ,βαρεθηκα...
 
keeper7k είπε:
Kudos Κωσταντίνε :thumbup:
....και απο το αφιέρωμα δεν θα μπορούσε να λείπει η μοναδική, ίσως, γυναικεία φωνή που μπορώ να ακούω ασταμάτητα. Ο λόγος (φυσικά) για την πανέμορφη Tarja Turunen. Με θητεία στους Nightwish, σε όλη τους την πορεία απο το 1997 με το ντεπούτο τους Angels Fall First μέχρι και το τελευταίο τους Once το 2004, έχει γίνει πλέον το πρότυπο για γυναικεία φωνητικά στο metal - διόλου παράξενο καθότι έχει κλασικές σπουδές στην φωνητική. Δυστυχώς, εγκατέλειψε την μπάντα (και το metal) πριν περίπου ένα χρόνο, και έφυγε γι'άλλες πολιτείες....

tarja20turunen.jpg
Πρόσφατα άρχισα να ακούω nightwish αν και είχα ακούσει αρκετά τραγούδια με την προηγούμενη τραγουδίστρια (την tarja). Απο τεχνική άποψη καλιεργημένη φωνή με υψηλές δυνατότητες αλλά για το προσωπικό μου γούστο είναι πολύ τραβηγμένο. Και ο roy khan των kamelot τόσα χρόνια όπερα τραγουδούσε αλλά δεν μετέφερε τα φωνητικά χαρακτηριστικά της όπερας στο metal. Αλλά τελικά όπως είπα, γούστα είναι αυτά. Η καινούργια τραγουδίστρια θεωρώ πως έχει μακράν πιο ταιριαστή φωνή για το στυλ που παίζει αυτή η μπάντα.

Πάντως δεν μπορώ να ξεχάσω την φρίκη που άκουσα από τους nightwish όταν άκουσα την διασκευή του phantom of the opera. Ανελέητο σφάξιμο, σχεδόν βλασφημία.
 
Τις Aphrodite με το ομονυμο ΕΡ τους τις θυμαται κανεις?
 
Η πρωτη φορα που ειχα ακουσει γυναικεια φωνη στα μεταλ και τρελαθηκα ηταν το καλοκαιρι του 1997 οταν επεσε στα χερια μου το απιστευτο cd επος των Theatre of Tragedy με τιτλο Velvet Darkness they fear και εσπευσα να το αντιγραψω σε μια κλασσικη TDK D90...εκει επαθα πλακα με την φωνη της Liv Christine και απο τοτε αρχισα να βλεπω με αλλο ματι τις γυναικειες φωνες στο μεταλ...το διδυμο με τον βαναυσο και με χαρακτηριστικα βοθρε φωνητικα Rohonyi ,με οδηγησε σε απιστευτα σκοτεινους ονειροτοπους και γοτθικες ουτοπιες χαμενες στα βαθη των αιωνων...απο τοτε αρχισα να ακουω ατμοσφαιρικα ακουσματα με γυναικεια αιθερια φωνητικα..για να μην αναφερω σχεδον ολη την gothic/atmospheric/doom σκηνη,οι παλιοι ΤΟΤ και οι παλιοι Tristania ειναι λατρεμενοι μεχρις μανιοκαταθλιψεως!!

Ασχετο αλλα φωναρα η Lita Ford στο If i close my eyes forever στο ντουετο με τον θεο Ozzy!!!

Κλεινω με τους στιχους του απιστευτου επους των TOT με τιτλο And when he falleth



 

 


Can you look around this world and believe



in the goodness of a god who rules it?



Famine, Pestilence, War, Disease and Death!



They rule this world.


 


There is also love and life and hope.


 


Very little hope I assure you. No. If a god



of love and life ever did exist... he is long



since dead. Someone... something rules in his



place.


Long live gothic/doom metal!!!
 
H Ιαπωνια εχει βγαλει καταπληκτικα συγκροτηματα, αλλα αξιζει ιδιαιτερης προσοχης το κατωθι γυναικειο γρουπ, που προσωπικα δεν εχω ιδεα γιατι δεν προχωρησε και δεν προωθηθηκε οπως επρεπε (αν και βγηκε σε μια εποχη που ακομα η Ιαπωνια ψαχνοταν σε παραγωγες μεταλ και το μονο που καταφερε να εξαγει κανονικα ηταν οι Loudness).

Το συγκροτημα ονομαζεται ATRANSIA και αν σας θυμιζουν Megadeth πολυ καλα κανουν! Εβγαλαν δυστηχως μονο ενα καταπληκτικο demo που ειμαι τυχερος που το εχω, το Wake Up Your Mind του 1987. Στην κανονικη συνθεση τραγουδαει η ντραμερ, αλλα σε αυτο το video ειχαν εισαγει κανονικη τραγουδιστρια κανοντας το συγκροτημα πενταμελες, αλλα δεν γνωριζω το ονομα της.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=qcbWdNPR6nY]YouTube - ATRANSIA - Bang Your Head!

ATRANSIA - 1987 Lineup

Takahiro Okawa - Guitar

Minoru Hashida - Guitar

Hiroshi Shimoda - Vocals/Drums

Toshoyuki Takayama - Bass
 
Αν και θεωρούσα τα περισσότερα μέταλ συγκροτήματα γραφικά (με τις χαίτες και τις δερμάτινες μπότες α λα Κοναν ο βάρβαρος, βλ. Manowar, Maiden...) θεωρούσα εξαιρετικό γρουπ τους The Gathering, με γυναικεία φωνητικά φυσικά.
 
Birlas_Korkos είπε:
Η πρωτη φορα που ειχα ακουσει γυναικεια φωνη στα μεταλ και τρελαθηκα ηταν το καλοκαιρι του 1997 οταν επεσε στα χερια μου το απιστευτο cd επος των Theatre of Tragedy με τιτλο Velvet Darkness they fear και εσπευσα να το αντιγραψω σε μια κλασσικη TDK D90...εκει επαθα πλακα με την φωνη της Liv Christine και απο τοτε αρχισα να βλεπω με αλλο ματι τις γυναικειες φωνες στο μεταλ...το διδυμο με τον βαναυσο και με χαρακτηριστικα βοθρε φωνητικα Rohonyi ,με οδηγησε σε απιστευτα σκοτεινους ονειροτοπους και γοτθικες ουτοπιες χαμενες στα βαθη των αιωνων...απο τοτε αρχισα να ακουω ατμοσφαιρικα ακουσματα με γυναικεια αιθερια φωνητικα..για να μην αναφερω σχεδον ολη την gothic/atmospheric/doom σκηνη,οι παλιοι ΤΟΤ και οι παλιοι Tristania ειναι λατρεμενοι μεχρις μανιοκαταθλιψεως!!
Αν και το AEGIS περιέχει αρκετές κομματάρες, ως συνολική δουλειά

το Velvet Darkness ... είναι μακράν η καλύτερη δουλειά των TOT

και ασφαλώς ένα από τα καλύτερα και κλασσικοτερα αλμπουμ του είδους.

Συγκρίνεται ισάξια με το BEYOND THE VEIL των Tristania.

Birlas_Korkos είπε:
Κλεινω με τους στιχους του απιστευτου επους των TOT με τιτλο And when he falleth

 


Can you look around this world and believe



in the goodness of a god who rules it?



Famine, Pestilence, War, Disease and Death!



They rule this world.


 


There is also love and life and hope.


 


Very little hope I assure you. No. If a god



of love and life ever did exist... he is long



since dead. Someone... something rules in his



place.
Βασικά ο συγκεκριμένος διάλογος είναι κλεμμένος

από την ταινία MASQUE OF THE RED DEATH ενώ η υποβλητική φωνή

του ηθοποιού Vincent Price του δίνει αυτό το "κάτι που μένει".
 
exetlaios είπε:
Αν και το AEGIS περιέχει αρκετές κομματάρες, ως συνολική δουλειά το Velvet Darkness ... είναι μακράν η καλύτερη δουλειά των TOT

και ασφαλώς ένα από τα καλύτερα και κλασσικοτερα αλμπουμ του είδους.

Συγκρίνεται ισάξια με το BEYOND THE VEIL των Tristania.

Βασικά ο συγκεκριμένος διάλογος είναι κλεμμένος

από την ταινία MASQUE OF THE RED DEATH ενώ η υποβλητική φωνή

του ηθοποιού Vincent Price του δίνει αυτό το "κάτι που μένει".


Απο Tristania το αγαπημενο μου ειναι το Widow's weeds κατα μιση τριχα παραπανω,μιας και ειναι πιο σκοτεινο και αγριο-ακατεργαστο απο το πιο gothic Beyond the Veil..ειναι πιο κοντα στις ατμοσφαιρικες death καταβολες του..αλλα του λειπει πραγματικα ενα Of ruins and a red nightfall ,απο το Beyond the Veil,που ειναι απο τα πιο σπαρακτικα και καταβαραθρωτικα τραγουδια που εχουν γραψει....πονος,θρηνος και κραυγες gargoyles στα ερειπεια γκρεμισμενου γοτθικου καθεδρικου ναου κατα το κοκκινο σουρουπο...

Ναι ,δεν το ανεφερα για τον μεγαλο Price μιας και ειναι εμφανες οτι οι στιχοι αυτοι δεν ειναι των TOT..δενει τοσο καλα με το υπολοιπο τραγουδι,που ειναι σαν να εγραψαν οι ΤΟΤ το soyndtrack του παλιου και κλασσικου αυτου εργου.Ποσο μου αρεσε πριν απο τα λογια του Price, ο στιχος που λεει η Liv << we hold the earth from hell away...>> ενω ταυτοχρονα ο Rohonyi λεει με βοθρε φωνητικα << we hold the earth from heaven away!!>> :diablotin: :diablotin:...σαν να τραγουδουν ταυτοχρονα μια αγγελος και ενας δαιμονας επι σκηνης....κριμα που τετοιες δημιουργιες δεν προκειται να ξαναεμφανιστουν ισαξιες τους...
 
γυναικεια ροκ συγροτηματα

εγω πρoσωπικα θυμαμαι τις vixen

 
Και οι φιλες των Motorhead,οι Girlschool!...

 
Μιας και γίνεται εκτενής αναφορά στα girlie rock συγκροτήματα, δεν πρέπει να ξεχάσουμε τις Runaways, το συγκρότημα της Lita Ford και της Joan Jett.

Cherry Bomb. Στιγμιότυπο από την συναυλία των Runaways στην Ιαπωνία το 1977.

 
Alucard είπε:
Σωστή η Shakti ;) Και για να προσθέσω άλλο ένα αγαπημένο τραγούδι από αυτούς.

Αρχόντισσα και φωνάρα. :bow:

Butterfly, to Violet απο τα αγαπημένα μου κομμάτια. :)
 
the Sonic Youth!!! Από τα λατρεμένα μου συγκροτήματα!!!!!!!!!!!

στο τραγούδι αυτό συμμετέχει ο LL Cool J!!! (άκυρο :p )
 
Είναι δυνατόν να έχω ξεχάσει τον εφηβικό μου έρωτα (εχμ.. ίσως όχι μόνο εφηβικός αλλά μεταξύ μας αυτά);

http://www.youtube.com/watch?v=fXqO2QySKVE
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα