Metallica - Death Magnetic

AEON

Retromaniax Founder
Διαχειριστές
Joined
6 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.797
Αντιδράσεις
1.771
Λοιπόν όλο και πιο περίεργα πράγματα συμβαίνουν σε αυτόν τον κόσμο. Άκουσα μόλις τώρα το νέο άλμπουμ και με πολύ αυστηρά κριτήρια είναι σαφώς και αναπάντεχα άνω του μετρίου. Ως καμμένος πρώην οπαδός τους στις χρυσές μέρες των 80s (και πολύ έντονος επικριτής της μετάλλαξής τους στα 90s) μπορώ να πω ότι με το χέρι στην καρδιά σε αυτό το άλμπουμ μπορεί κανείς να ακούσει και thrash και metal. Δεν λείπουν κάποια ενοχλητικά groovie περάσματα, αλλά ο Hammet σολάρει με το τσουβάλι μέταλ (και αξιοπρεπέστατα), τα riffs βαράνε shredding και το στακάτο πάει σύννεφο (ορισμένα σημεία θα έλεγα ότι έχουν και μια υποψία ανατριχίλας).

Ξεχάστε το ηχητικό σκουπίδι που λεγόταν St Anger. Έχουμε να κάνουμε με την η φυσική εξέλιξη μετά το Justice και το Black Album. Άντε γειά μας!

:beerz:

upa2008-7-18-32821-metdea.JPG


Y.Γ για τους μυημένους: Υπάρχει riff στο Cyanide που είναι λες και το σήκωσαν χύμα rip-off από την μουσική του Αuf Wiedersen Monty στον C64. Δεν κάνω πλάκα!
 
Thanks και σε ξεχωριστό post φίλτατε Χρήστο.

Αν μη τι άλλο, η κρίση σου στο metal σε συνδυασμό με τις γνώσεις σου, κάνουν επιτακτική την ανάγκη να ακούσω το νέο δίσκο.

Για να δούμε!
 
κατι ακουσα για να δουμε ..ειναι αρκετα καλυτερο απο τα 3 σαπια....!
 
Αν είναι όλα τα τραγούδια σαν το The day that never comes ευχαριστώ αλλά δεν θα πάρω.
 
Δεν είναι.

'Η μάλλον κινείται στο ύφος το 2ου και πιο ενδιαφέροντος μισού του συγκεκριμένου κομματιού. Ξεκαθάρισα να μην περιμένετε ανυπέρβλητα έπη τύπου Puppets & Lightning, αλλά σίγουρα ότι πιο αξιόλογο ηχητικά έχουν κάνει εδώ και 17 χρόνια.
 
Με λιγες προχειρες ακροασεις ειναι σιγουρα καλυτερο απο τα τελευταια 3 album, κατι μεταξυ Justice και Metallica με λιγα στοιχεια απο Load για εμενα.... Ομολογω οτι ξαφνιαστικα ευχαριστα. Πολυ ευχαριστα!!!!

Η παραγωγη ειναι πολυ καλη σε αντιθεση με τον οχετο του St. Anger... Tα riffs σπερνουν , οπως και τα σολο, και η φωνη του Jamez ειναι σε καλα επιπεδα.... Ο Ulrich ειναι απλα ο Ulrich ;) .... Μπραβο τους!!!!!!!!!

Τωρα μπορουν oι λοιπες τρισαθλιες clopyright μπαντες στυλ Iced Earth να κρυφτουν στην σπηλια τους.... ΜΕΤΑLL(FUCKIN')ICA ARE BACK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Υ.Γ. ΚΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΞΑΝΑΚΟΥΜΕ ΤΑ ΦΟΒΕΡΑ SOLOS ΤΟΥ ΗΑΜΜΕΤΤ!!!!!!!!!!

Υ.Γ.2. Παλι θα βρεθουν οι γνωστοι κολλημενοι που θα πουν οτι οι Metallica αναμασανε παλιες ιδεες και οτι αντιγραφουν τους εαυτους τους... Και ναι, ειναι εκεινοι που επεσαν να τους φανε οταν βγηκε το Load το οποιο ηταν κατι τελειως διαφορετικο........
 
εγω εχοντας ακουσει τα the day that never comes και cyanide δεν εντυπωσιαστηκα.θα ακουσω και το υπολοιπο cd και τοτε θα κρινω.παντως να απογοητευτω δεν το βλεπω γιατι απο τους metallica πια τα περιμενω ολα.
 
Μετά τον οχετό που φέρει τον τίτλο St. Anger, ήταν δεδομένο οτι ο επόμενος δίσκος θα ήταν καλύτερος. Αυτό όμως από μόνο του δεν φέρνει την... άνοιξη. Θεωρώ οτι λείπει ΤΟ κομμάτι, από αυτά που έκαναν κάποτε τους Metallica τη Νο 1 μπάντα του πλανήτη (και δεν εννοώ εμπορικά)

Μου άρεσαν πολύ τα "The Day That Never Comes" και το instrumental "Suicide & Redemption" που έχει κάποια εξαιρετικά σημεία. Τα υπόλοιπα δεν μου είπαν απολύτως τίποτα. Καλές οι ταχύτητες, τα κάποια καλά, σκόρπια riffs, αλλά το τελικό αποτέλεσμα είναι μέτριο.
 
Καλα,ας μην ειμαστε πολυ επιθετικοι.Μπορει ο Hetfield και οι λοιποι Μ(p)3tallica απο κεκτημενη ταχυτητα να μας τραβηξουν και εμας καμια αγωγη και να μας μαζεψουν παπια,αυτοκινητα κτλ

Dragon K. η πρωτη θεση ανηκε,ανηκει και θα ανηκει παντοτινα στους Manowar! :headbangdude:
 
Αν και βγαίνουμε off topic, θα συμφωνήσω (εν μέρει και μόνο για τη χρονιά 1984 :D ) για τους Manowar βάσει του γεγονότος οτι από τις Μεγάλες μπάντες που όλοι ξέρουμε, ήταν οι μόνοι που έπαιζαν και παίζουν καθαρόαιμο Heavy Metal χωρίς να παρεκλίνουν της πορείας τους. Από το Τriumph και μετά μου είναι αδιάφοροι, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Νο 1 ? Μα ελάτε βρε παιδιά... Maiden και ξερό ψωμί :bow: :bow: :D :D
 
Θα παρακαλούσα να μη θεωρηθεί περιττή η παράθεση του παρακάτω video, αλλά ποτέ δεν πίστευα πως μπορώ να ακούσω και να παρακολουθήσω τόσες συνεχόμενες φορές ένα κομμάτι (αν και ειδικότης μου οι επαναλήψεις σχεδόν μέχρι λιποθυμίας).

Αυτή τη φορά το παράκανα.

Metallica - The Day That Never Comes

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=Mlahvvymkxc]YouTube - Metallica - The Day That Never Comes[Video Premiere]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μετα το st.anger ,αποτελει μαλλον το service pack των metallica.

ωραιο εξωφυλλο παντως,μαλλον γιατι μου θυμιζει ασπρομαυρα κομικ.
 
Καλούτσικο είναι (σίγουρα καλύτερο από τις 3 τελευταίες μπαρούφες) αλλά έχω την εντύπωση ότι είναι λίγο επαναλαμβανόμενο και κουραστικό.
 
Δεν ξέρω. Για να μην μου αρέσει κανένα από τα καινούργια τραγούδια (και είμαι και φαν των Metallica των αρχικών άλμπουμ) που αρέσει σε όλους εσάς τότε θα πρέπει μάλλον να έχουν αλλάξει τα γούστα μου.
 
Παιδια μην κανουμε αρνητικες κριτικες και μας σκασουν κι εμας καμια αγωγη! :tease:
 
Μεγάλο Album κύριοι , με κομμάτια για τρελό headbanging!!!!

Καλύτερες στιγμές τα

"Broken, Beat & Scarred"

"All Nightmare Long"

"Cyanide"

"The Judas Kiss" (το καλύτερο του άλμπουμ)

"Suicide & Redemption"

"My Apocalypse"
 
δυστυχως περαν του καλυτερου ηχου,βαρετο
 
Καλοφτιαγμένη δουλειά, αλλά αν δε σου κάνει κλικ... :xm:

...ξέρετε, όπως εκείνα τα "παλιά" τους άλμπουμ...

...τα "καλά"...
 
Μετά απο τόσες ακροάσεις θα το χαρακτήριζα μέτριο σάν άλμπουμ.

Έχει κάλα σημεία αλλα διάσπαρτα, χώρια που σε πολλλλλά σημεία είναι σαν να έχουν κλέψει απο τα παλιά τους riff.

Οι στίχοι καλούτσικοι, τα σόλο δεν είχαν αυτό που θα περίμενα απο τον χάμετ, στα πιο πολλά σημεία σχετικά ανέμπνευστα και με την χτρύση του ουά-ουά σε υπερβολή, η παραγωγή θα μπορούσε καλύτερα, αν κ παρ όλο που θελανε παλιό ήχο δεν βγήκε όπως έπρεπε.

Πάντως παραδέχομαι το ότι υπάρχει πληθώρα απο ριφς, αν και λίγα απο αυτά μου άρεσαν πολύ...
 
Πίσω
Μπλουζα