Mickey's Christmas Carol (1983)

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Joined
16 Νοέ 2011
Μηνύματα
7.716
Αντιδράσεις
1.760
Τιτλος: Mickey's Christmas Carol

Ετος: 1983

Ειδος: Παιδικη/Οικογενειακη/Φαντασιας

Διαρκεια: 26'

Σκηνοθεσια: Burny Mattinson

Πρωταγωνιστουν: Allan Young (Εbenezer Scrooge/Scrooge McDuck),Wayne Allwine (Bob Cratchit/ Mickey Mouse),

Hal Smith (Jacob Marley's Ghost/Goofy),Will Ryan (Willie the Giant), Patricia Parris (Belle/Daisy Duck),

Clarence Nash (Nephew Fred/Donald Duck)

Η κλασικη χριστουγεννιατικη ιστορια του Καρολου Ντικενς με πρωταγωνιστες τους ηρωες της Disney. :)

Λιγα λογια για την υποθεση...

Βικτωριανη Αγγλια,1843,Παραμονη Χριστουγεννων...

Ο Εμπενιζερ Σκρουτζ (Σκρουτζ Μακ Ντακ) ενας τσιγκουνης λογιστης/τοκογλυφος

το μονο που σκεφτεται και εχει στο μυαλο του ειναι το χρημα και πως θα το αυξησει.

Οταν ο ταλαιπωρημενος και κακοπληρωμενος υπαλληλος του Μπομπ Κρατσιτ (Μικυ Μαους)

που εργαζεται πολυ σκληρα για τον Σκρουτζ,του ζηταει για την ημερα των Χριστουγεννων

μιση μερα ρεπο...ο Σκρουτζ δεχεται να του το δωσει αφου του ανακοινωνει οτι θα ειναι ανευ αμοιβης!!!!

Πως θα περασει τα Χριστουγεννα του ο κακομοιρος ο Μπομπ Κρατσιτ; Η συνεχεια επι της οθονης.... ;)

Oτι πρεπει για ενα κρυο χριστουγεννιατικο απογευμα μαζι με τα πιτσιρικια Η' με μια κουπα ζεστη σοκολατα. :)

MickeysChristmasCarol-art.jpg
Προβολή συνημμένου 122037

MV5BMjEzNTM4NzE2N15BMl5BanBnXkFtZTcwODM3ODcxMQ@@._V1_.jpg
Προβολή συνημμένου 122036



Πληροφοριες

Disney wikia

 


imdb

 


wikipedia


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πολλά, πολλά ευχαριστω :thanx2: :thanx2: :thanx2: ! τι μας θύμισες!
 
Χριστουγεννιατικο και disney αυτο ειναι δεν ειναι αλλο.


Κριμα που στα παιδιατα μας δεν το βαζε η κρατικη και αν το βαζε δεν το βαζε τοσο συχνα που να το θυμαμαι.
 
Είχε κυκλοφορήσει μια βιντεοκασσέτα (που βγήκε και σε DVD σχετικά πρόσφατα) που λεγόταν έτσι, και είχε μέσα, εκτός από την ιστορία του Σκρουτζ (με τον Σκρουτζ!) και αυτό εδώ το πανέμορφο ταινιάκι...

http://www.imdb.com/title/tt0078281/?ref_=nv_sr_1

Για μένα, είναι η ωραιότερη Χριστουγεννιάτικη ταινία, κινουμένων σχεδίων έστω, όχι μόνο επειδή είναι ωραία έτσι κι αλλιώς, αλλά επειδή έχει και σχέση με τον ίδιο τον Χριστό (αν και έκανα ψιλο-spoiler τώρα...), σπάνιο για...Χριστουγεννιάτικη ταινία!

Την έκανε ο μέγας Don Bluth ("An American Tail", "The Land Before Time").
 
Πραγματικά ούτε ξέρω πόσες φορές την έχω δει. Πλάκα πλάκα κάποιες Χριστουγεννιάτικες ιστορίες της Walt Disney είναι διαμάντια όπως κ αυτή που σας πρότεινε ο Marty McFly με τίτλο The Small One . Την είχα δει πριν απο 3 χρόνια αν θυμάμαι καλά κ μ' άρεσε πάρα πολύ. Σίγουρα αξίζει την προσοχή σας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδια εχει κάνει και άλλες ταινιες η ντισνευ χριστουγεννιάτικες; κάτι θυμάμαι με κάτι αρκουδάκια ή τον μπαμπι το ελαφάκι κτλ! αλλά αυτή νομίζω, η χριστουγεννιατικη ιστορια πρέπει να είναι ανυπέρβλητη
 
Ναι έχει κάνει αρκετές . Αυτές που μου έρχονται στο μυαλό είναι οι κλασσικές με τον Άγιο Βασίλη (Santa's Workshop και The Night Before Christmas) οι οποίες συνδέονται μεταξύ τους. Στην πρώτη ιστορία βλέπεις το εργαστήρι του Άγιου Βασίλη κ την όλη προετοιμασία που κάνει μαζί με τα ξωτικά για την παραμονή των Χριστουγέννων και στη δεύτερη βλέπεις τον Άγιο Βασίλη που μοιράζει τα δώρα σε κάτι παιδάκια. Θυμάμαι ήταν απο τις αγαπημένες μου. Μετά άλλες που μου έρχονται στο μυαλο είναι: The Nightmare Before Christmas (πολύ καλή) Mickey's Once Upon a Christmas , Mickey's Twice Upon a Christmas, Winter Wonderland και Mickey's Magical Christmas. Αυτό που λες για τ' αρκουδάκια πρέπει να είναι με τον Winnie The Pooh. Τώρα για τον Bambi θυμάμαι στην ταινία Winter Wonderland έχει μια σκηνή όπου προσπαθεί να περπατήσει στον πάγο αλλα δεν ξέρω αν λέμε το ίδιο.
 
Πολύ καλή κ αυτή. Πρέπει να υπάρχει στο DVD με τίτλο Mickey's Once Upon a Christmas ή Mickey's Magical Christmas.
 
Σίγουρα έχει κάνει πολλές Χριστουγεννιάτικες ταινίες η Disney (η πιο πρόσφατη το "A Christmas Carol" του Ρόμπερτ Ζεμέκις με τον Τζιμ Κάρρεϋ), μικρού και μεγάλου μήκους, κινουμένων σχεδίων ή με ηθοποιούς.

Από με ηθοποιούς πάντως, αν δεν το έχετε δει, προτείνω ανεπιφύλακτα αυτό:

http://www.imdb.com/title/tt0089731/?ref_=fn_al_tt_1

Μοιάζει με παραλλαγή του πασίγνωστου "It's A Wonderful Life".
 
Up....για να το ξαναθυμηθουμε λογο των ημερων!!!! ;)
 
Ειναι μικρη η βασικη ιστορία, θα ήθελα να ' ναι κάπως πιο μεγάλη. Συγκηνιτική η ιστορία με τον μικρούλη που δείχνει πως δρουν οι έμποροι αυτοι που αγαπουν μόνο το κερδος και οχι την ανθρωπινη αξία, επισης κανένας δεν πάει χαμένος οσο μικρούλης και να ναι! Ωραιο και το χριστουγεννιατικο δεντρο του Πλουτου! Με τσιπ καοπ ντεηλ
 
Πίσω
Μπλουζα