Micro Men (BBC4) - τηλεταινία για Sinclair και Curry

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.283
Museum to Play Part in Syntax Era Film
The Centre for Computing has been asked to advise and supply a great


deal of vintage computing equipment for the forthcoming BBC film 'Syntax



Era'.


Produced by Darlow Smithson for BBC4 and written by Tony Saint, the film


will be about the rivalry between Sinclair and Acorn computers to



dominate the british home computer market in the 1980's.
The film will


star Martin Freeman (The Office) and Alexander Armstrong (Armstrong &



Miller) and is likely to be aired in the Autumn.


Museum curator, Jason Fitzpatrick, said "It's a very exciting project

and one which is very close to my heart as both of these companies

produced computers that I owned and loved as a young lad. Both companies

were based in Cambridge which in my opinion is the UK's equivalent of

Silicon Valley. We owe both of these two companies a huge amount of

respect for the development of british computing.

We have many challenges to face for this production. We have to build a


replica of the prototype BBC micro and Acorn System 3
, write several

programs that create the onscreen representation of the prototype, have

ready many 'new looking' computers monitors for the workshop sceens as

well as supply a whole host of 80's equipment from oscilloscopes through


to betamax video recorders and Asteroids arcade machines ... even a



Sinclair C5 !!
"
Πηγη

twitpic

EDIΤ

Ζητανε και κομπαρσους :)

A program about the rivalries between Sinclair & Acorn in building the first UK home computers Syntax Era is a drama/documentary for BBC4 about Clive Sinclair & Chris Currey and their rivalry in the development of sinclair & acorn computers. Filming in West Drayton 22nd June-14th July.

We are looking for a late 70s/Early 80s era look aged 18-50, mainly male with plenty of hair (& beards & moustaches) & the clothes to match

Roles are University Students, Mensa Members, Science Fair attendees, Passers-by & office workers

All nerds welcome

Location: London, United Kingdom

Payment details: Nominal Payment to be determined
 
the film will be about the rivalry between Sinclair and Acorn computers to dominate the british home computer market in the 1980's.
Νομίζω στερείται ελαφρώς θέματος. Μπορεί οι BBC να κυριάρχησαν στα σχολεία, αλλά στο "home computer market" η μάχη δεν ήταν Sinclair/Acorn αλλά Sinclair/64/CPC βεβαίως-βεβαίως...
 
H μεγαλη μανουρα στα Βρετανια εγινε για το θεμα του εφοδιασμου των σχολειων με συγκεκριμενο τυπο υπολογιστη το 1981.

Ο C64 δεν ειχε κατασκευαστει,ο δε Amstrad δεν υπηρχε καν σαν ιδεα... :)
 
Σωστό αυτό που λέει ο Wally, αλλά μπορώ να σκεφτώ αρκετούς ακόμα λόγους.

Μια και το φιλμ αυτό αφορά πρωτίστως την Αγγλική αγορά και χρηματοδοτείται από το BBC, σαφώς και το BBC θα θέλει να δείξει τον (πολύ καλό!) υπολογιστή που είχε δημιουργήσει τότε η Acorn για λογαριασμό του.

Άσε που κάθε Άγγλος που πήγαινε σχολείο τότε, σίγουρα θα έχει πολλές αναμνήσεις από τον BBC, κάτι που αυτόματα τον βάζει στο πιθανό κοινό της ταινίας. Μην κοιτάς που εδώ είδαμε υπολογιστή πρώτα στο σπίτι και μετά στο σχολείο...

Και φυσικά ο C64 είναι αυτομάτως έξω αφού δεν είναι καν Αγγλικό μηχάνημα. Όλοι γνωρίζουμε τον σωβινισμό των Άγγλων... :)

A program about the rivalries between Sinclair & Acorn in building the first UK home computers
 
Αλλαξε ονομασια και πλεον θα λεγεται Micro Men και οχι Syntax Era

Τeaser-ακι!
 
Κατι ακουστηκε για Πεμπτη 8 Οκτωβρη στο BBC4...ειδομεν

Ιδου και ενδιαφερουσα συνεντευξη
 
Εχτες το βραδυ λοιπον μεταδοθηκε.

Σας παραθετω για αρχη καποια screenshots που grab-αρα, ανευ spoilers. Θα ακολουθησει ενα μικρο review.

To ξερουμε!





Το ξεκινημα της αυτοκρατοριας



Σαινι ο Θειος



και καλο καμακι επισης (γουστο ΑΑ)











τα παιδία σπεκτρουμιζει





ΕΕΕΕΕΕτσι
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Good things, το imdb το εχει δηλωσει κατω απο τα Comedy-destruction films. :D
 
picture.php


΄

Καλά, που τον βρήκαν τον τύπο που κάνει τον θείο;
 
Λοιπον δυο λογια για να γινει και κουβεντα.

Βρηκα τη σειρα φοβερα ακριβης σε σχεση με οτι ξερουμε για την εποχη! Φοβερη σημασια στη λεπτομερεια και το εννοω!

Ελαχιστα,μα πολυ ελαχιστα foul (πχ σε μια φαση επιασε ο φακος εναν 464 σε εκθεση που παρουσιαζοταν ο ZX81).

Δινει απολυτα το κλιμα της εποχης. Πραγματικα οσοι ενδιαφερεστε για την ιστορια της Βρετανικης βιομηχανιας Η/Υ θα μεινετε απροσδοκητα ευχαριστημενοι. Πολυ ιστορια, πολλα εμβολιμα ρεπορταζ της εποχης, πολυ hardware, πολυ πιστη αφηγηση και εξιστορηση.

Εμειναν πολλα κομματια απ εξω (Spectrum+,128 κτλ) αλλα μιλαμε για μια τηλεταινια 70 κατι λεπτων που αναφερεται στη κοντρα των δυο μεγαλυτερων μορφων του home computing οποτε λογικοτατο ειναι.

Τα 2 πραγματα που με ξενισαν:

1)Ο ηθοποιος που υποδυοταν τον Θειο, δεν ειχε τα κυβικα να το κανει και θεωρω και το μακιγιαζ του αστειο. Αντιθετα ο αλλος που εκανε τον Curry επαιζε φυσικοτατα.

2)Ο σεναριογραφος ηταν μαλλον biased εναντια στον Sinclair μιας και παρουσιαζεται επι τω πλειστω ως ο "κακος" της ιστοριας και ο Curry ως πιο καλο παιδι.

Στα + να βαλουμε και τις τρελες ατακες του Θειου...

Εν κατακλειδι απολαυστικο παρολες τα στραβοπατηματακια του.

Οπως και να εχει για αλλη μια φορα βλεπουμε οτι η Βρετανια συνεχιζει να ειναι η μονη χωρα που ξερει να κανει τηλεοραση.

Που βρηκαν τοσα mint?

picture.php


H κλασικη κοκκινη φορμα

picture.php


Δεν θα δουμε φυσικα κατι αντιστοιχο για Sugar και Tramiel...
 
Χθες το τελείωσα, δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε. Ενδιαφέρον, σίγουρα, αλλά λειψό. Όντως ήταν σχετικά μικρό για το θέμα (84 λεπτά, όχι 70), αλλά άφησε πολλά 'γιατί' και 'πώς' απ'έξω.

Όντως τον Σινκλαίρ τον παρουσιάζει πολύ Κακό, μου έκανε εντύπωση. Ο ηθοποιός, όντως, δεν το είχε. Θα προτιμούσα μάλλον κατά πολύ να ήταν κανονικό ντοκιμαντέρ. Τα εμβόλιμα πλάνα εποχής ήταν λίγα.

Εκτός από τον 464 ακούγεται, σε εποχή 81 νομίζω, chiptune εποχής SNES (πταίσμα, απλά είχε πλάκα). Επιτέλους έμαθα γιατί παίξαν ξύλο - ποτέ δεν είχα διαβάσει την αιτία.

Λίγο χαμένη ευκαιρία... :(
 
Εγω παλι θα ελεγα οτι ειναι γεματο διακριτικες λεπτομερειες.

Πχ ο Jim Westwood αρχιμηχανικος της Sinclair εμφανιζεται ως πελατης (ο κυριος που διαβαζει)

η Sophie Wilson που δουλεψε πανω στην Acorn Basic εμφανιζεται ως barwoman

Ριξε και μια ματια στην Atom team, την original και της τηλεταινιας

και αρκετα αλλα.

Επισης θεωρω τη σκηνη του φιναλε,απλα θαυμασια!
 
Wally είπε:
Εγω παλι θα ελεγα οτι ειναι γεματο διακριτικες λεπτομερειες.

Πχ ο Jim Westwood αρχιμηχανικος της Sinclair εμφανιζεται ως πελατης (ο κυριος που διαβαζει)

η Sophie Wilson που δουλεψε πανω στην Acorn Basic εμφανιζεται ως barwoman

Ριξε και μια ματια στην Atom team, την original και της τηλεταινιας

και αρκετα αλλα.

Επισης θεωρω τη σκηνη του φιναλε,απλα θαυμασια!

Pun για όσους ασχολούνται με πληροφορική δηλαδή :Ρ
 
Η τηλεταινία τελείωσε πριν λίγο..... Οπως πάντα μια πολύ καλή παραγωγή του BBC. Τα συναισθήματα μου είναι ανάμικτα παρ'όλα αυτά. Περίμενα ακόμη περισσότερα. Προσωπικότητες όπως αυτές του Clive Sinclair και του Chris Curry δεν "εξαντλούνται" σε 84 λεπτά. Ισως μια μίνι σειρά θα ήταν το ιδανικότερο συμπεριλαμβάνοντας και τον Αlan Sugar στο "παιχνίδι".

Σε γενικές γραμμές πάντως, ενώ η ταινία άφησε κενά, ήταν πολύ ενδιαφέρουσα τόσο για τους παλιούς (να θυμούνται) όσο και για τους νεότερους (να μαθαίνουν)!

Ας ψάξουμε να βρούμε λαμπάτη τηλεόραση τώρα να συνδέσουμε τον Spectrum.....!!!! :)
 
Το είδα κι εγώ χθες. Ένα πολύ καλό μάθημα ιστορίας. Εντύπωση μου κάνει ότι όλα αυτά τα δημοφιλή project έγιναν "στο πόδι", τυχοδιωκτικά και υπό την πίεση του χρόνου και της "αρπαχτής", όπως είχε κάνει και η Microsoft με την Altair αρχικά και με την IBM αργότερα. Μου άρεσε επίσης η επισήμανση του flickerin στον zx80, άλλο ένα επακόλουθο της βιασύνης για να βγεί γρήγορα κάτι νέο στην αγορά. Τέλος, το φινάλε με τον Clive καβάλα στο ηλεκτρικό του όχημα είναι πολύ προφητικό αλλά και ειρωνικό. Πάντως ο άνθρωπος ήταν πολύ πιο μπροστά από την εποχή του.

Sir Clive 2009 photo
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδια το ειδα και εγω χτες στο Γιου τιουμπ αλλα το βρηκα σε τορρεντ και το κατεβασα,παρολες τις μικρες αστοχιεσ υλικου,το ευχαριστηθηκα,θυμηθηκα τα παιδικα μου χρονια,τωρα εμαθα οτι επαιζαν και ξυλο με χαρτια(θειος Κλαιβ να κανει Ποουν τον Κιουρι)ειχε τιν φαση του,οσοι δεν το εχουνε τους το ψηνο σε ενα σιντακι,ετσι για αρχειο ! :)
 
Πίσω
Μπλουζα