Microsoft CES 2009

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας Wally
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.823
Αντιδράσεις
4.372
Streaming

100k

300k

750k

Ο Bach στη φετινη CES προεβειν στις εξης λιγες ανακοινωσεις οσο αφορα το 360:

*New Xbox Experience Primetime (Primetime is the live, social and fully interactive Xbox Live channel that lets the community come together, play games and win prizes.)

*Kodu (Αllows anyone to pick up a 360 controller and build their own game. It's sorta like Little Big Planet, but more open, free and targeted towards all age groups.)

*Halo Wars κυκλοφορει 28 Φλεβαρη (και το demo στις 5 Φλεβαρη)

*28 million consoles sold to date

*84% jump in online consumer spending

*$1 billion spent on Xbox LIVE since the launch of the Xbox 360

*Xbox LIVE has 17 million active members.

*Xbox Live hit 1.5 million concurrent users

Κατα τα αλλα ανακοινωσε και επισημα τα Windows7 beta,Tablets και την υποστηριξη flash στα Windows Mobile μεχρι το Μαρτη
 
Να εκανε και δωρεαν το live τι ωραια ανακοινωση θα ηταν ....Αλλα τι λεω τωρα εδω ουτε live δεν μας εχουνε και εκτος οτι ειμαστε παρανομοι για αυτους μας lockαρουν σε ανυπτωπτο χρονο demos και arcade...
 
Δεν lock-αρουν τιποτα.

Απλα δεν υποστηριζουν επισημα την Ελλαδα.Κατα τα αλλα Live εχουμε κανονικα.
 
Ειπα να προωθησω την συζητηση και να μην γκρινιαξω αλλα δεν μπορω..... :shake:

Εχουμε 3 ανακοινωσεις (τα υπολοιπα ειναι κατορθωματα της M$).

Η πρωτη ακουγεται σαν απομιμηση του Home η 2η του LBP και η τριτη αρμεγουμε τον MasterChief.
 
Wally είπε:
Δεν lock-αρουν τιποτα.Απλα δεν υποστηριζουν επισημα την Ελλαδα.Κατα τα αλλα Live εχουμε κανονικα.
Μπαινουμε μεσω ιρλανδιας η Αγγλιας και ειμαστε συνεχεια στην μπουκα της microsoft !! (και δεν μιλαω για τα ατομα που εχουν φλασάρει την κονσολα τους αλλα για ατομα που ειναι κυριοι στην υπηρεσια της ) εδω καταργησαν και της ελληνικες πιστωτικες καρτες !! τι να λεμε τωρα :wait2: δοκιμασε να παρεις ποντους μεσω καρτας η να ανανεωσης το Live και τα λεμε

ενταξει και εγω υποστηριζω την microsoft αλλα η αληθεια να λεγεται!!
 
Εγώ σπάστηκα όταν μετά από τόσα χρήματα που έριξα σε arcade παιχνίδια δεν μπορώ πια να παίξω online.

Τουλάχιστον αυτά που πλήρωσες έπρεπε να σε αφήνει να τα χαίρεσαι, όλα τα άλλα τα ακούω βερεσέ

Ζητάω πολλά?
 
Δεν βαζω καρτα στο δικτυο περα απο PayPal...

Αγοραζω ποντους απο Play ή ebay και με 20 ευρω εχω 13 μηνες Live...και ψωνιζω και κανονικα οτι θελω αντιστοιχα
 
Και εγω τα ιδια κανω wally .... αλλα γιατι πρεπει να μπαινω σε πλάγιους τροπους για να χαρω κατι δεν ειναι αδικο μην πω τιποτα αλλο...

Τουλαχιστον εκει την παραδεχωμαι την sony....
 
Κοιτα κανεις δεν μισησε το τζαμπα.

Αλλα στη συγκεκριμενη φαση,δεν τιθεται καν θεμα συγκρισης...(πχ οσο αφορα την "αντοχη",1.5 εκατομυρια ταυτοχρονοι χρηστες anyone? Δεν θα μιλησω για ευκολιες που ενω στο Live θεωρουνται ρουτινα και υπαρχουν απο Day1 στο PSN 2 θεωρουνται scifi)
 
Εγώ ξέρω ότι το Live τον τελευταίο καιρό σέρνεται (μπορεί να φταίει και η Ιρλανδία με τους εκατομμύρια χρήστες της) ακόμα και στο πιο μικρό DL, ενώ το PSN πάει γ... πετάει ήθελα να πω. Πάραυτα, αυτό το 20? για 13 μήνες ακούγεται εξαιρετικά ενδιαφέρον θα έλεγα, νόμιζα ότι είναι τουλάχιστον τα διπλά.

Για τα νέα τώρα... ακόμα περιμένω κανένα παιχνίδι από το community αλλά στο dashboard/marketplace μου βγάζει κενή σελίδα, ενώ για τα υπόλοιπα φυσικά ακούγονται πολύ ενδιαφέρονται και θα είμαι στην αναμονή για να τα δω για να τα κρίνω ή κατακρίνω καθώς είναι νομίζω νωρίς ακόμη για τέτοιου είδους σχολιασμό. Το αν θα μοιάζει το ένα στο Home και το άλλο στο LBP δεν θα με χαλάσει καθόλου, αφού δεν μπορώ να πω ότι με χάλασε η αντίστοιχη υιοθέτηση των trophies από την Sony ή το PSN store.

Μακάρι, μάλιστα η κάθε εταιρεία να υιοθετούσε περισσότερα η μία από την άλλη και ο ανταγωνισμός να φτάσει στο κόκκινο, υπέρ μας είναι στην τελική και όχι εις βάρος μας.

28 mil. units??? WTF??? καλό νουμεράκι, νόμιζα ότι ήταν μικρότερο (περί το 25%).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάνο εδώ ο κόσμος δεν έχει Multiplayer και εσύ μιλάς για ευκολίες?

Εδώ αγοράζεις κάτι και μετά το πετάς γιατί πρέπει να το συντηρείς πληρώνοντας κάθε χρόνο. Όλα τα άλλα δεν είναι λίγο περιττά?

Εδώ δεν υπάρχουμε, εμμέσως μας αναγκάζουν να παρανομήσουμε, ψάχνουμε στο ebay και δε ξέρω που αλλού και μιλάμε για ευκολίες?

Ας μην εθελοτυφλούμε.

Όλα καλά αλλά το silver έπρεπε να είχε multiplayer. Την ημέρα που θα το βάλει θα βροντοφωνάξω μαζί σου τι φοβερό που είναι!
 
Κανείς δεν θέλει να πληρώνει. Αλλα απο την στιγμή που τα σκάνε όλοι (μα όλοι) για το Live, ποιος ο λόγος να κόψει τέτοιο έσοδο; Βάλτε τον εαυτό σας στην θέση του CEO και πείτε μου έναν λόγο να πάρετε τέτοια απόφαση.
 
Και ρε παιδια,στο ebay οι 13 μηνες Ευρωπαικου Live πανε 22 ευρω...2.5 ωρες μπιλιαρδο δηλαδη
 
άλλο λέμε εμείς Πάνο άλλο λες εσύ :)
 
Το ίδιο λέει κι ο Πάνος. Αυτή τη στιγμή η δημοφιλέστερη μακράν γενική πλατφόρμα Multiplayer είναι το live. Η μόνη σύγκριση που μπορεί να γίνει είναι με το ... WoW :P

Οπότε, μιας και δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές, ο κόσμος πάει (αναγκαστικά?) σε Live καθώς εκεί θα βρεί κόσμο να παίζει. ;)

Όλα τα υπόλοιπα, ωραία και ρομαντικά είναι αλλά δυστυχώς μακριά απο την πραγματικότητα. Στην τελική δωρεάν massive multiplayer φάση δεν δίνει κανείς απο την στιγμή που υπάρχει ψωμί.

Το γεγονός οτι η Sony στις απέλπιδες προσπάθειες να σώσει το καράβι και τα PC Games που τα αγοράζουν ... 5 άτομα ανα χώρα δίνουν ακόμη δωρεάν Live δεν σημαίνει οτι μπορεί όλα να γίνουν δωρεάν. Μιλάμε για μεμονωμένες προσπάθειες - κι αν κρίνω κι απο τα νούμερα - ανεπιτυχείς.

Επαναλαμβάνω οτι κι εγώ υπέρ του τζάμπα είμαι (προφανώς), αλλα με τα σημερινά δεδομένα το θεωρώ πλέον ουτοπία.
 
το steam είναι ουτοπία?

Αυτή τη στιγμή είναι 900000 άτομα online, όχι πόσοι είναι registered αλλά online. Από αυτούς βρίσκονται σε κάποιο παιχνίδι αυτή τη στιγμή οι 100000+

https://steamcommunity.com/

Μιας και το L4D παίζει αποκλειστικά σε Steam μπορώ να πω ότι είναι ΠΟΛΥ καλό...και δωρεάν.
 
Μόνο το L4D έχει σημειώσει αξιόλογες πωλήσεις τελευταία στα PC Games. Κοινώς έπιασες ένα παιχνίδια για να βγάλεις κανόνα :P

Τώρα το πόσοι παίζουν παιχνιδάκια που πήραν με ... 2 ευρώ, προφανώς δεν μπορεί να βγάλει κανόνα για το online gaming γενικότερα. Το steam έχει και Retail τελευταίους τίτλους (για τους οποίους μιλάμε), αλλα αυτοί που "τραβάνε" είναι οι casual. Άλλωστε, αν τα νούμερα αυτά ήταν αντιπροσωπευτικά retail τίτλων τότε θα βλέπαμε άλλη εικόνα στις πωλήσεις παγκοσμίως ;)
 
100.000+ στο Steam

1.500.000 στο Live

XAXAXAXAXAXA

Αλλα περα απο τα παραπανω παιδαριωδη που εγραψα,συγκρινεις το Steam (multigaming/purchasing only service) με το Live που καλυπτει ενα τεραστιο φασμα διασκεδασης και ευκολιων?

Αλλο το ενα,αλλο το αλλο.Oι λειτουργιες του Steam ειναι απλα ενα υποσυνολο αυτων του Live...
 
Δεν κατάλαβες το νούμερο δεν είναι peak είναι το νούμερο που παίζουν αυτή τη στιγμή. Είναι real time μέτρηση (θεωρητικά :) ), τι ώρα είναι στην Αμερική τώρα?

Εσύ τη μέτρηση στο live που την είδες? Όχι ότι στο steam είναι η σωστή.

Και το live δεν δίνει τίποτα παραπάνω από το steam Πάνο.

Και εδώ υπάρχουν τα invites, το να μιλάς με φίλους, να βλέπεις ποιος μπαίνει, τι παίζει, τι έπαιζε τελευταία φορά.

Και μάλιστα πολλά περισσότερα.

Πόσο χρόνο συνολικά σπαταλάει σε κάθε παιχνίδι, groups για ομαδικά παιχνίδα, γενικά γίνεται ο χαμός.

Δες το λίγο παίξε μαζί του, το αξείζει πραγματικά.
 
Βρε ειναι μονο για online gaming!

Εχει ταινιες και σηριαλς? Matchmaking? Achievements? Gamerscore? Community Games? Video Chat? Kodu? PrimeTime? PhotoShare? κτλ κτλ κτλ
 
Πίσω
Μπλουζα