Mike Oldfield

akmakas

Banned
Joined
3 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.204
Αντιδράσεις
77
mikebu1.jpg


Ποιοτικός μουσικός κέρδισε τις εντυπώσεις από πολύ νωρίς, μόλις στις αρχές του 70 με το Tubular Bells!

Ασχολήθηκε με ένα τελείως δικό του στιλ παντρεύοντας μαζί ηλεκτρονικούς κλασσικούς rock ήχους βγάζοντας έτσι το δικό του προσωπικό στιλ!!!Ποιοτικός σε όλα του,από τα εξώφυλλα των δίσκων μέχρι τα φαντασμαγορικά του Live..Συνεργάστηκε με πολλούς τραγουδιστές και καλλιτέχνες στην δεκαετία του 80 και ανέδειξε πολλούς,όπως η Maggie Reilly και τραγούδια όπως το Foreign affair(Τραγούδι που έγινε και sambling το μισό στον AtariST) Moonlight shadow,man in the rain,Crime of passion,και πολλά άλλα…….

Mike Oldfield full discography

Tubular Bells, 1973

Hergest Ridge, 1974

The Orchestral Tubular Bells, 1975

Ommadawn, 1975

Boxed, 1976

Incantations, 1978

Exposed, 1979

Platinum, 1979

Impressions, 1979

Airborn, 1980

QE2, 1980

Music Wonderland, 1980

Episodes, 1981

Five Miles Out, 1982

Crises, 1982

Discovery, 1984

The Killing Fields, 1984

The Complete Mike Oldfield, 1985

Islands, 1987

A Virgin Compilation, 1987

Earth Moving, 1989

Amarok, 1990

Collector's Edition Box I, 1990

Collector's Edition Box II, 1990

Tubular Bells/Amarok, 1990

Heaven's Open, 1991

Tubular Bells II, 1992

The Best of...Elements, 1993

Elements, 1993

Space Music - Live USA '92, 1993 (Bootleg)

US Premier of Tubular Bells 2, 1993 (Bootleg)

Tubular Bells Live '73, 1993 (Bootleg)

Tubular Bells II Live '93, 1993 (Bootleg)

The Sorcerer, 1994 (Bootleg)

The Songs of Distant Earth, 1994

Voyager, 1996

XXV: The Essential, 1997

Tubular Bells III, 1998

Guitars, 1999

The Millenium Bell, 1999

Ας πάρουμε μια γεύση απο τα όργανα που χρησιμοποιούσε την δεκαετία του 70!!!

Mike Oldfield's instrument collection c. 1976

omminstrumentswu7.jpg


Χωρίς λόγια.............................
 
Ακμακα,απο τα ποστ σου,βλεπω οτι εισαι τρελλος μουσικοφιλος RESPECT
 
Γουστάρω να βλέπω και το bouzouki στο χαμό!

Ναχα το arp2600...:animrolleyes:

Ένα υπέροχο link. !!akmakas!!
 
Α Shock!!!!Αυτό το Synth και αν είναι retro.....Όλα τα λεφτά!
 
Yap. Αυτό και τα fairlight του Γάλλου.
 
Έ αυτό κι εγώ το κατάλαβα! Ο Γάλλος είναι ο jean michel jarre ε?ε?ε? Πάντως πολύ προσφάτως διατέθηκε ολοκληρη η δισκογραφια του Mike Oldfield για κατέβασμα...(σιγά μη δεν την έχετε). Εγώ πάντως το tubular bells το έχω σε βινύλιο... :) Όπως και το oxygene...Παρακαταθήκη των γονιών και τής θείας μου...

P.s. Γιατί το γράφουν bazouki το καημένο το όργανο?Δηλαδή ο μπαμπάς μου είναι bazouktzis??
 
Πραγματικά κορυφαίος ο Oldfield. Favorite track : Crime of passion :worship:

Υ.Γ. Πάρτε εσείς ότι θέλετε, εγώ θα πάρω την Les Paul :p
 
Μιάς και αναφέρατε το συνδιασμό Mike Oldfield + Greek Bouzouki, να πω και εγώ έναν παρόμοιο : Οι Dead Can Dance, έχουν ένα σπάνιο ακυκλοφόρητο κομμάτι, με τον τίτλο "Greek Rembetiko" ! Απίστευτος συνδιασμός ! Dark-Gothic-Bouzouki !
 
Ex μας φουντώνεις πρώτα και δεν μας λες πως μπορούμε να βρούμε το κομμάτι!Εσύ που το άκουσες αφού είναι ακυκλοφόρητο?? DeadCanDance fanatic επίσης...
 
Arduinna είπε:
Ex μας φουντώνεις πρώτα και δεν μας λες πως μπορούμε να βρούμε το κομμάτι!Εσύ που το άκουσες αφού είναι ακυκλοφόρητο?? DeadCanDance fanatic επίσης...
Κυκλοφορεί σε "ανεπίσημες" συλλογές, με σπάνιες ηχογραφήσεις τους.

Τώρα, αν :

1) Πιστεύεις στο Άγιο Βασίλη

2) Μου στείλεις το mail σου,

... ΚΑΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ !!!
 
Ρε παιδιά βοήθεια!!! Που βρήκατε αυτό το κομμάτι των dead can dance?

Άκου greek rebetiko! Όχι ρε γαμώτο, και νόμιζα ότι τα είχα όλα πια... Που να το βρώ τώρα αυτό? Αξίζει τίποτα η είναι μούφα?
 
gfreedom13 είπε:
Ρε παιδιά βοήθεια!!! Που βρήκατε αυτό το κομμάτι των dead can dance? Άκου greek rebetiko! Όχι ρε γαμώτο, και νόμιζα ότι τα είχα όλα πια... Που να το βρώ τώρα αυτό? Αξίζει τίποτα η είναι μούφα?
Δεν είναι και ΤΟΣΟ δύσκολο να βρεθεί.

Σαν κομμάτι, δεν είναι από τα καλύτερα των DCD, αλλά σίγουρα αξίζει.
 
ενδιαφερον αυτο με τους dead can dance...χμμμ..:rolleyes:

παντως για τον mike υπαρχουν πολυ ομορφες περιγραφες στην αυτοβιογραφια του Richard Branson (ιδιοκτητης-ιδρυτης της virgin),με αποκορυφωμα το ολο σκηνικο του να καταφερει να πεισει τον πολυ χαμηλου προφιλ καλλιτεχνη,οτι πρεπει να κανει και ζωντανες εμφανισεις..

το tubular bells μεσορανουσε στα τσαρτς (ως μουσικο θεμα του "Εξορκιστη")

και ο Μαικ δεν ψηνοταν με τπτ να κανει συναυλια!!χαχα!!τι παιδι και αυτος!!
 
Eψαχνα καιρο να βρω ενα τραγουδι που μου αρεσε πολυ.τελικα πισω απο αυτο ηταν ο Mike Oldfield. Τραδουδαει η Anita Hegerland και το κομματι λεγεται Innocent . απο το "Earth Moving"(1989).

 
Arduinna είπε:
P.s. Γιατί το γράφουν bazouki το καημένο το όργανο?Δηλαδή ο μπαμπάς μου είναι bazouktzis??
για να τονίσουν πως είναι δυνατό σαν μπαζούκα..! :εξυπνάκιας:

exetlaios είπε:
Μιάς και αναφέρατε το συνδιασμό Mike Oldfield + Greek Bouzouki, να πω και εγώ έναν παρόμοιο : Οι Dead Can Dance, έχουν ένα σπάνιο ακυκλοφόρητο κομμάτι, με τον τίτλο "Greek Rembetiko" ! Απίστευτος συνδιασμός ! Dark-Gothic-Bouzouki !
κάπου το έχω σε mp3.. δεν είναι και κάτι σπουδαίο.. η Lisa Gerrard των DCD μεγάλωσε σε πολυπολιτισμική γειτονιά με ποικίλα εθνικά ερεθίσματα μεταξύ αυτών και ελληνικά.. ίσως εκεί να πρωτοάκουσε ρεμπέτικα..
 
Πίσω
Μπλουζα