Minecraft

MtM

RetroN00b
Joined
26 Ιαν 2011
Μηνύματα
18
Αντιδράσεις
1
Το Minecraft άρχισε να φτιάχνετε σε java απο ένα άτομο τον Markus Persson

και είχε μεγάλη απήχηση.

Φτιάχνεις 3d κατασκευές απο κύβους ή κάποιες συγκεκριμένες "recipes" όπως σκαπέτια,σπαθιά κ.ά.

http://en.wikipedia.org/wiki/Minecraft

 
Ενδιαφερον φαινεται!!
 
Δεν το έχω παίξει, αλλά έχω διαβάσει πολλά για αυτό. Ένα κράμα κατασκευών αλά Lego, με απώτερο σκοπό αρχικά την επιβίωση και μετά το κτίσιμο ολόκληρου οικισμού.

Άλλη μία απόδειξη, ότι οι πρωτότυπες ιδέες πουλάνε, αρκεί να έχουν υλοποιηθεί σωστά!!
 
έχει αγοραστεί από πάνω από 1 εκατομμύριο παίκτες... το έχω και εγώ από όταν ήταν σε εκδόσεις alpha... είναι ιδιαίτερα εθιστικό!

Σκοπός του δεν είναι να χτίσεις οικισμούς, ή μάλλον καλύτερα δεν είναι ο μοναδικός του σκοπός... άλλοι χτίζουν πράγματα, άλλοι (όπως εγώ) έχουν σκαμμένη τη μισή γη με τούνελ-λαβύρινθους, άλλοι κάνουν και τα 2 και το προχωράνε παραπέρα με αυτοματισμούς, βασικά ότι σου αρέσει κάνεις. Προς το παρόν δεν υπάρχει κάποιος ξεκάθαρος στόχος για να τερματίσεις το παιχνίδι.

[video=youtube;_-Gd66EKvLA]http://www.youtube.com/watch?v=_-Gd66EKvLA
 
Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση, το PC Master αυτού του μήνα, συμπεριλαβάνει ένα πολύ όμορφο άρθρο του kuv, για το Minecraft.

Αξίζει να το διαβάσετε!
 
Για ανεβαστε καμια κατασκευη σας...

θα κανω την αρχη γιατι εχω αρρωστησει με το παιχνιδι απο τον Ιουλιο...

Σεπτεμβριος

 
χααχαχαχ

εγώ πάντως σκάβω λαγούμια και κάνω υπόγειες βάσεις στις στοές... πάνω κάτι χαμόσπιτα έχω ΛΟΛ
 
Εγώ δεν έχω αρχίσει ακόμα και φοβάμαι :p
 
αρχισα χτές!

Το παιχνίδι τα σπάει.!!!

ειστε να στήσουμε server για online?
 
αν τον κάνει κάποιος θα μπαίνω στάνταρ!!!!
 
Ωραια, δώστε μου 2 μέρες...
 
Είναι up and running προς το παρον στην 178.59.179.215.

Εχω θέμα με το DDNS (καταραμενο pirelli) και ελπιζω να το λύσω σύντομα.

update: παίζουμε στο saulot.homelinux.org DNS.

Μετα απο πολύ ξύλο, λογικά παίζει κανονικά...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
είμαι μέσα αλλά νομίζω μόνος ΛΟΛ
 
Θα βρεθούμε καποια στιγμή...

Υπ οψιν, κρασάρει σχετικά ευκολα, απλα ξανακάνετε login.
 
έκανα ένα σπιτάκι σε μια κορυφή με προμήθειες, είναι ό,τι πρέπει για τις πρώτες νύχτες ΛΟΛ

δεν είμαι ακριβώς σίγουρος αν φαίνεται από το spawn point, αλλά είναι τριγύρω... έχει και πυρσούς λογικά θα το δείτε εύκολα

θα έκανα παραπάνω πράγματα αλλά απεβίωσε η 8800GTX μου στην δουλειά και είμαι με onboard G31 gfx... ~13-18fps :(
 
είναι online τις τελευταίες μέρες μια χαρά αλλά τον server μαστίζουν τρομερά syncing bugs... :( σε κάποιες στιγμές είναι παντελώς unplayable...

πάντως έχουμε πρόοδο στην αποίκηση ΛΟΛ
 
Εγινε restart ο server και παει πολύ καλίτερα.
 
σοβαρά; εχεχεεχεχεεχ
 
συγχωρα με που τον εχω σε ενα ταπεινό λαπτοπ...
 
Πίσω
Μπλουζα