Mini PCs

Crimson Moonlight

RetroActive
Joined
13 Ιουλ 2015
Μηνύματα
524
Αντιδράσεις
308
Τελευταία βλέπω να διαφημίζονται πολύ τα mini pcs, υπολογιστές στο μέγεθος ενός μικρού κουτιού ή usb stick. Κοιτώντας τα χαρακτηριστικά τους μοιάζουν να μπορούν να κάνουν ό, τι κι ένα φτηνό laptop.


Ποιά είναι η γνώμη σας;


 
Εχω το Turbo-X Compute Stick C-100 με Win 10 (Intel Atom Z8300/2 GB/32 GB/HD Graphics) ενταξει για τα βασικα καλο ειναι...(browsing με λιγες καρτελες , torrents , video playback , κανα μικρο excel) .Πχ. σε μεγαλα excel με πολλες καρτελες κολλαει αρκετα , επισης youtube playback στα 60fps μονο με τον edge τα βγαζει περα. Θα ηθελα να δοκιμασω emulators καποια στιγμη να δω πως τα παει αλλα δεν το εχω κανει ακομα.

Σαν λαπτοπ δεν ειναι σε καμια περιπτωση, ειναι hardware "κινητου".

Ps.Ολα τα παραπανω ειναι για το συγκεκριμενο Compute stick που το εχω δουλεψει, με τα αλλα δεν ξερω τι γινεται :) .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aν παρεις κατι τετοιο καλυτερα να εχει 4gb μνημης γιατι τα 2gb ειναι λιγα για win10.Eγω πηρα για μια συναδελφο αυτο : Προβολή συνημμένου 169040

που με τα 125 δολαρια που κανει απο aliexpress ειναι μια χαρα...ασε που σε αυτο το form factor σου θυμιζει zx spectrum 128 η amstrad 6218...

Αλλο που εχω σκεφτει ειναι το απολυτο apple clone,αφου παιρνεις αυτο ..

s-l1600.jpg

βαζεις μεσα το mini pc ,συνδεεις και αυτο:

s-l1600.jpg
και εχεις το απολυτο franken apple!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ajax87 είπε:
Εχω το Turbo-X Compute Stick C-100 με Win 10 (Intel Atom Z8300/2 GB/32 GB/HD Graphics) ενταξει για τα βασικα καλο ειναι...(browsing με λιγες καρτελες , torrents , video playback , κανα μικρο excel) .Πχ. σε μεγαλα excel με πολλες καρτελες κολλαει αρκετα , επισης youtube playback στα 60fps μονο με τον edge τα βγαζει περα. Θα ηθελα να δοκιμασω emulators καποια στιγμη να δω πως τα παει αλλα δεν το εχω κανει ακομα.Σαν λαπτοπ δεν ειναι σε καμια περιπτωση, ειναι hardware "κινητου".

Ps.Ολα τα παραπανω ειναι για το συγκεκριμενο Compute stick που το εχω δουλεψει, με τα αλλα δεν ξερω τι γινεται :) .
Aπ' ότι εχω διαβάσει τα mini pcs δεν κάνουν για gaming. Τώρα για emulators ίσως να σηκώνουν κάποιον ελεφρύ.
 
Είναι όμορφα, εύκολα στην μεταφορά (αν μιλάμε για κάτι σαν αυτό που έχεις βάλει στο αρχικό post σου) και πιάνουν λιγο χώρο όμως δεν είναι για πολλά πολλά καθώς ακόμα και στις εφαρμογές της M$ suite και Adobe acrobat αγκομαχει να διαβάσει αρχεία με εικόνες ή σχεδιάγραμμα. Όταν σερφαρεις και βάλεις ένα flash παιχνίδι σε κάποια ιστοσελίδα πάλι θα δεις να αγκομαχει λιγάκι και θα έχεις κολλήματα και στο παίξιμο των παιχνιδιών αυτών. Γενικά θα έχεις θέματα με τα παιχνίδια ακόμα και με το Emulation παλιών παιχνιδιών μίας και οι εφαρμογές αυτές κολλάνε.
 
Πίσω
Μπλουζα