Minimig

Αυτό δεν είναι εκείνο το project ενός τύπου που είχε κατασκευάσει ένα μικροσκοπικό board της Α500; :woot: Ανυπομονώ να το δω! Θα το αγοράσω στις πρώτες μέρες κυκλοφορίας του εκτός βέβαια αν έχει καμιά εξωφρενική τιμή.

edit: Δεν είναι φοβερό; ΘΕΛΩ ΤΙΜΗ ΤΩΡΑ!

2001348446081574932_rs.jpg
 
Μάριε, θα βγει επίσημα!! Αυτό είναι πολύ καλό. Τα παιδιά στο amigahellas είχαν κάνει μια κίνηση να μαζέψουν παραγγελίες αλλά δεν ξέρω τί απέγινε, μάλλον δεν προχώρησε γιατί δεν είχαμε κανένα feedback. Φαντάζομαι δε θα κοστίζει πάνω από 100€, και πολλά είπα, αν αναλογιστείς ότι δε θα συνοδεύεται από ρεύμα πληκτρολόγιο ποντίκι φλοπυ κλπ κλπ.
 
Καλή μαγκιά, αλλά τουλάχιστων εγώ, μαζεύω υπολογιστές και για τα κέλυφή τους τα αυθεντικά. Π.χ δεν αγόρασα, ούτε θα αγοράσω amiga1200 ή falcon που έχει μπεί σε tower. Τα προτιμώ original!!!
 
Νομίζω πως είχα δει τιμή γύρω στα 130 ευρώ...Με παραξενεύει το πληκτρολόγια....παίρνει το κλασικό του PC?Κατα τα άλλα είναι απίστευτη κατασκευή αλλά νομίζω πως δεν μπορεί να αντικαταστήσει μια real amiga απ ουδενί..Η φοριτότητα του όμως είναι κορυφαία και πλέον μπορεί να γίνει παιχνιδάκι μια μεταφορά της στον κολλητό σας για ένα Kick Off!!
 
Αν η τιμή τελικά είναι 130 ευρώ τότε θα είναι καθαρή ληστεία. Φυσικά και εγώ δεν περιμένω να αντικαταστήσει μια πραγματική Amiga. Αλλά σαν Amiga like project θα το ήθελα. Με τιμή όμως το πολύ 100 ευρώ. Μην τρελαθούμε κιολλας. Μας δουλεύουνε που μας δουλεύουνε με τους ppc με τις τιμές τους. Ελπίζω να μην γίνει το ίδιο και εδώ. Είπαμε amigaδες είμαστε, όχι αρρωστάκια που τους τρέχουνε τα λεφτά από τα μπατζάκια.
 
telonio +1000 ... 8α παίρνει mouse και keyboard απο pc akmakas

εγώ πάντως αν το αποκτήσω η θα το βάλω μέσα σε πλαστικά απο amiga 500 η θα φτιάξω ένα μίνι πλαστικό πιστό αντίγραφο amiga500 (μάλλον από ξύλο θα είναι βασικά)
 
Για μενα θα ειναι λουκουμι μιας και θα μπορω να το βαλω στο σαλονι (κατι που δεν γινεται με τις κλασικες Αμιγκες μου)
 
Κοίτα telonie δεν είναι σίγουρο το νούμερο..μπορεί να είναι και φθηνότερο..ας περιμένουμε λίγο και θα δούμε!
 
Είναι πάρα πολύ καλό, και εάν είναι το ίδιο με την φωτογραφία, πολύ καλαίσθητο. :) Μου αρέσει και το γεγονός ότι έχει, έξοδο για κανονικό monitor. Και θα ήθελα να έχει έναν 68000 που να φτάνει τα 28MHz, και ένα Action Replay. (ή να δέχεται ένα). Τα παραπάνω δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο να γίνουν από την στιγμή που έιναι σε FPGA. :D
 
και γιατι οχι εναν PPC να τρέχουμε και OS4?
 
rigardie είπε:
και γιατι οχι εναν PPC να τρέχουμε και OS4?
τι είπες τώρα ρε φίλε..το φαντάζεσαι?? όχι ότι δεν γίνετε, όρεξη και μια εταιρεία με όραμα να υπάρχει όλα γίνονται. Και φυσικά να καταλάβουν ότι θα γεμίσει η τσέπη τους
 
Φανταστείτε μια κούφια amiga με μια πλακετίτσα τόση δα μέσα και αντί για το disk drive να έχει εκεί το χώρο για το SD!!!!!!
 
καθηστε να δούμε τιμή. εγω πιστεύω ότι πάνω από 100Ε δεν αξίζει τον κόπο...
 
Η hyperion και η acube είναι εταιριές με όραμα νομίζω και μπορούν να κάνουν την διαφορά!!
 
rigardie είπε:
Η hyperion και η acube είναι εταιριές με όραμα νομίζω και μπορούν να κάνουν την διαφορά!!
μακάρι αλλά επειδή όλα αυτα τα ακούμε χρόνια τώρα μόνο ο χρόνος θα δείξει...
 
Για μισό λεπτό να καταλάβω δηλαδή. Θέλει 100 ευρώ για να σου στείλει μόνο την ηλεκτρονική πλακέτα, και μετά λέει πως ολόκληρο μαζί όταν βγεί στην παραγωγή θα κοστίζει λιγότερα από 350 ευρώ; Kατάλαβα καλά;
 
σιγα μη δωσω 350 ευρώ για κάτι που μοιάζει με amiga. με τόσα χρήματα παίρνω πάνω από 6 500αρες και δεν εχω ανάγκη το minimig. και μην ακούσω τώρα για development και ιστορίες γιατί δεν παίζει...
 
Εγω συνεχίζω να μην αντιλαμβάνομαι πλήρως τι γράφει ο τύπος στο link που δίνει ο rigardie παραπάνω. Κάποιος πιό έξυπνος από εμένα ας κάνει τον κόπο μέρες που είναι να μου εξηγήσει και σε εμένα τον πανύβλακα και ο Θεός ας τον έχει καλά.
 
Πίσω
Μπλουζα