Moυσικές αναμνήσεις - SNES edition

Imgema

Alien RetroDatabase
Joined
4 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.331
Αντιδράσεις
1.350
Υστερα από τo N64 και τo Megadrive, σειρά για μία "σουμα" των καλυτερων μουσικών κομματιών εχει το SNES. Κι εδώ διαλέγω ένα μονο κομμάτι από καθε παιχνίδι, εκτός απο το Donkey Kong Country 2, το οποιο εχει το καλύτερο soundrtack όλων των εποχών σε όλα τα format, οχι μόνο στον πλανήτη αλλά και στο γνωστό σύμπαν, οποτε θα ποσταρω παραπανω γι αυτό :p

Ενα πράγμα που σε πολλους θα φανεί περίεργο ειναι οτι δεν εχω κανει ποστ μουσικές απο Final Fantasy ή αλλα JRPGs. Ο λογος ειναι απλός. Δεν μου αρέσουν τα JRPGs. Ποτέ δεν μου άρεσαν και δεν τα παιζω. Και τα λίγα OSTs που εχω ακούσει δεν μου αρέσουν τόσο. Και φυσικά δεν μπορω να εχω παιξει όλα τα games οποτε οποιος θέλει συμπληρώνει.

Donkey Kong Country - Fear Factory (David Wise)

Δεν λέω, το aquatic ambiance ειναι classic, αλλά εγώ προτιμώ αυτό:

 

 


Donkey Kong Country 2 - Tι να πρωτοδιαλέξεις???
(Θεός ή απλά David Wise) *STEREO QUALITY, ENJOY*

Bayou Boogie/Swamp

Forest Interlude
Hot Head Bop/Lava
Mine Melancholy
Lost World
Primal Rave
Stickerbruch Symphony (Aστο να κανει loop 100 φορες και αν το βαρεθεις φτύσε με :p )
 

 


F-Zero - Mute City
(Yumiko Kanki)

Κλασσικότατο κομμάτι. Ακουστε και την έκδοση του N64, ειναι υπέροχη.

 

 


Killer Instict - Main Theme
(Robin Beanland & Graeme Norgate)

SNES: :(

:D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ωραίο collection. Όμορφα κομμάτια. Να πω την αλήθεια SNES δεν είχα ποτέ. Μάλλον πάει και αυτό για κάποια μελλοντική αγορά. Να δω που θα το βάλω και αυτό!!!
 
Με πήγες τόσα χρόνια πίσω! Εξαιρετικές οι επιλογές σου φίλε. ειδικά τα κομμάτια του Donkey Kong Country 2!!
 
και λίγο πιο περιποιημένο εδώ:

http://www.youtube.com/watch?v=uSgst7Pq7w4

Μέ το που άκουσα τα παραπάνω, το κατέβασα και το τέλειωσα σε 2 βδομάδες, Δεν έχω παίξει ποτέ μου άλλο rpg πριν η μετά από αυτό.
 
Στα γρήγορα, sorry δεν προλαβαίνω να βρω links:

F-Zero: Big Blue και Silence

Final Fantasy III (VI): Aria de Mezzo Caraterre
 
Από το Zelda αγαπημένα τα: Dark world overworld theme

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Terranigma - Sadness (Πραγματικά λυπητερό αλλά πολύ καλό τραγούδι...)

 
Γενικά το SNES είχε πολύ καλά μουσικά κομμάτια σε πολλά από τα παιχνίδια του. Τι να πρωτοθυμηθώ, στο SF2 κάποια μουσικά θέματα τερματισμών, οι πίστες στο DKC, το Castlevania και η πίστα της Orchid στο Killer Instinct είναι μερικά.
 
Το εχουν τερματισει με τις μουσικαρες που εχουν βαλει σε πολλα παιχνιδια στο snes οπως σε αυτα που ειναι γραμμενα στα παραπανω ποστς που λες καλυτερα δεν γινεται.Εχω ξαναρχισει παλι το donkey kong country 2 και εχω παθει πλακα με τα μουσικα κομματια που εχει.

Παντως οσον αφορα την επιλογη κονσολας εν ετη 2023 το snes παραμενει μια κορυφαια επιλογη για οποιον θελει απειρες ωρες διασκεδασης.
 
Πίσω
Μπλουζα