Monitor για CPC6128.

Karnov

Banned
Joined
27 Νοέ 2007
Μηνύματα
283
Αντιδράσεις
9
Επειδή υπάρχουν σε ... στόκ κάποια monitor CRT 15" τα οποία είναι μια 10ετία μπροστά από το αυθεντικό 12"άρι του 6128, ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος να μετατραπεί το σήμα του 6128 σε VGA για να συνδεθεί σε 15άρα και να γλυτώσει και η 15άρα το πέταμα; Κάπου έχω δει μετατροπή σε BNC αλλά η 15άρα δεν έχει BNC μόνο vga 15pin.

Για τροφοδοσία του 6128 δεν νομίζω να είναι δύσκολο να βρεθεί τροφοδοτικό και βύσματα.
 
Μετατροπή σε RGB ναι, ώστε να το βάλεις π.χ. σε μονιτορ Commodore 1084. Σε SCART επίσης ναι, ώστε εάν έχεις TFT monitor που να διαθέτει TV tuner, να μπορείς να δείξεις εκεί. Πριν 3 μέρες κατήργησα εντελώς το μόνιτορ στέλνοντας σήμα μέσω SCART σε TV και παίρνοντας ρεύμα από ένα ATX πισένιο τροφοδοτικό το οποίο μάλιστα τροφοδοτεί και την Α1200 μου και επίσης έχει ένα σωρό μολεξ για να δώσω ρεύματα σε CDROMS, floppies κλπ. Αυτή την πατέντα με το SCART και την καλωδιοπατέντα ώστε να παίρνει ρεύμα από PC τροφοδοτικό, την κάνει ένα παληκάρι από το amigahellas προς 30€ απ'ο,τι μου είπε και μάλιστα μου έδωσε και την άδεια να πω και το όνομά του.Αυτό που δεν περιλαμβάνει το κόστος είναι να κάνει μικροπατέντα ώστε το ATX τροφοδοτικό να ανάβει μόλις το βάζεις στη μπρίζα, γι΄αυτό καλό είναι να διαθέτει κανείς ένα ATX με διακόπτη. Θα πρέπει να γραφτείτε πρώτα στο Amigahellas για να τον ρωτήσετε, το nickname του είναι pontium, είναι 18 χρονών και, πιστεψτε με, ΜΟΝΟ ΠΟΝΤΙΟΥΜ δεν είναι. Εγώ δεν αναλαμβάνω να μεταφέρω τις επιθυμίες σας σ'αυτόν :D Πάντως αξίζει με 1000, αφου αφήνεις το ταλαιπωρημένο, λόγω παλαιότητας, μονιτοράκι του 6128, στην άκρη, ή για βιτρίνα και χρησιμοποιείς μια τηλεόραση ή μια οθόνη που να δέχεται σήμα RGB.
 
Ο ποντιουμ είναι τρομερός και τον έχω δεί σε ώρα δράσης
 
Το ξέρεις ότι το 70% της πελατείας του Amigathering το είχε ο pontium;;;;
 
ναι είναι μικρός και ελπιδοφόρος
 
Πίσω
Μπλουζα