Mortal Kombat (1995)

Απο τις καλύτερες μεταφορές βιντεοπαιχνιδιού σε ταινία(η 1η ταινια ομως οχι η 2η) με εξαιρετικο κάστ και το στόρυ ευτυχως έμεινε πιστό στο όλο κονσεπτ του παιχνιδιού, αν και θα ηθελα πιο πολλά fatalities... να μην ξεχάσω και την καταπληκτική μουσική που εκανε πατάγο εκείνη την εποχή και παιζόταν ακόμη και στα ελληνικά ραδιοφωνα ειδικά η μουσικη στην αρχη...
 
Getta Robo είπε:
[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο [edit]Καλα, φαινεται απλα ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ. Φοβερη μεταφορα του φανταστικου κοσμου απο το παιχνιδι στην συγχρονη πραγματικη ζωη.. Μας ηρθε η ταινια και απο το πουθενα!
Παιρνω το θαρρος και ξαναβαζω το trailer της ταινιας μιας και αυτο

που εβαλε ο φιλτατος Getta Robo στο αρχικο ποστ δυστυχως "κατεβηκε". :(

Aπολαυστε... ;)

http://www.youtube.com/watch?v=M08as_LZk7w
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
H ταινια ειναι ΠΟ-ΡΩ-ΣΗ!!!Θυμαμαι με τον κολλητο μου να πηγαινουμε στο ιστορικο Σινεακ του Πειραια και να το βλεπουμε.Φυσικα στην αιθουσα δεν επεφτε καρφιτσα.

Η συνεχειες ηταν μαλλον απογοητευτικες.
 
Για εμένα είναι μια πολύ καλή μεταφορά του παιχνιδιού, είχα πάει και την είχα δει και στο σινεμά και δίνω +1000!

Και ο κόσμος τότε είχε εντυπωσιαστεί απ'όσο θυμάμαι από την ταινία και μάλιστα χειροκρότησε και μέσα στο σινεμά στο τέλος της ταινίας!

Προσωπικά μου άρεσε και η συνέχεια το 97 (Mortal Kombat: Annihilation) αν και πολλοί την έθαψαν.

Από εκεί και πέρα με κάτι σειρές που κυκλοφόρησαν χάθηκε η μπάλα, αλλά το πρώτο Mortal Kombat του 1995 θεωρείται πολύ καλό από τους περισσότερους :)
 
Deathshadow είπε:
Η συνεχειες ηταν μαλλον απογοητευτικες.
Τραγικες θα το ελεγα... ;)

Η πρωτη ταινια ειναι μακραν η καλυτερη μεταφορα videogame σε ταινια!!! :)

H αποδοση του outworld στο πανι...απλα τα σπαει!!! :headbangdude:

Αξεχαστη μου εχει μεινει η παρακατω μονομαχια αναμεσα σε Liu Kang και Reptile...


Aν και θα προτιμουσα μια μονομαχια αναμεσα σε Sub-Zero και Reptile...
emoticon-games-021.gif
"]
emoticon-games-021.gif
[/url]
emoticon-games-022.gif
"]
emoticon-games-022.gif
[/url]
 
Θυμάμαι ότι πριν λίγο καιρό είχε κυκλοφορήσει το Street Fighter 2 το οποίο με φύλαξε ο θεός και δεν έδωσα λεφτά στο σινεμά αλλά το είδα σε βιντεοκασέτα. Όταν όμως έμαθα ότι θα έβγαινε το ΜΚ είπα δεν παίζει να το χάσω με τίποτα και ευτυχώς με αποζημίωσε. Δε θα ξεχάσω το soundtrack με το που έδειξε το σήμα της New Line Cinema τρελάθηκα. Πώπω, τι beatάκι ήταν αυτό!!! Η ταινία αξίζει με 1000 πραγματικά. Η φωνή του Scorpion να λέει Get over here ήταν ίδια με του παιχνιδιού! Όπως είπε και η Σταύρος παραπάνω η μάχη Liu Kang vs Reptile και το τέκνο τραγουδάκι (κάπου είχα διαβάσει ότι ήταν των Eiffel65 αληθεύει?) ήταν επικά! Επίσης μου άρεσε πολύ όταν ο Liu έκανε τη φωτιά στον Shang Tsung αν και ο τρόπος που το έκανε έμοιαζε πιο πολύ με το Hadoken του Ken από το Street Fighter 2. Τέλος, ο Shao Kahn που εμφανίζεται στο τέλος, εκεί που νομίζεις ότι όλα τελείωσαν καλά, ήταν όλα τα λεφτά!

Τι δεν μου άρεσε? Δεν κατάλαβα για ποιο λόγο μπήκαν στη μέση χαρακτήρες όπως η Kitana και ο Jax. Αν η ταινία αναφέρεται στο πρώτο MK η Kitana ειδικά δεν έχει σχέση. Περίμενα τον Rayden πιο δραστήριο. Επίσης ο αγαπημένος μου Subzero φάνηκε πολύ λίγο. Ακόμη τώρα που το σκέφτομαι ο Shang Tsung θα έπρεπε να είναι ένας μαθουσάλας με μακριά άσπρη γενειάδα και όχι σαν αυτό που είχαν να τον ενσαρκώνει.

Σε γενικές γραμμές πάντως η ταινία μου άρεσε πολύ. Πήγα να δω και κάποιες συνέχειες όμως και στα πρώτα λεπτά τις σταμάτησα...
 
Καλούτσικο το Mortal Combat και το έβλεπες ευχάριστα, αν και θα ταίριαζε να είναι πιο σκοτεινό και τρομακτικό. αλλά προτίμησαν οι δημιουργοί της ταινίας, να απευθυνθούν περισσότερο στο μικρό κοινό, που όπως ήταν φυσικό γνώριζε καλύτερα το παιχνίδι.
 
Πίσω
Μπλουζα