Mortal Kombat 2 review

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.941
Το Mortal Kombat 2 είναι το δεύτερο μέρος της σειράς Mortal Kombat όπου (ευτυχώς) σαν sequel ήταν πιο βελτιωμένο σε σχέση με το 1ο. Ο στόλος των χαρακτήρων έχει πλέον αυξηθεί από 7 σε 12 κρατώντας μερικούς από τους παλιούς χαρακτήρες όπως Liu Kang, Scorpion, Subzero, Rayden, Johnny Cage και εισάγοντας νέους όπως Kung Lao, Kitana, Mileena, Jax, Baraka, Reptile και τον Shang Tsung εμφανώς νεότερος.

Όπως μας εξηγεί και η ιστορία στην αρχή του παιχνιδιού μετά την αποτυχία του Shang Tsung να νικήσει τον Liu Kang, πέφτει στα πόδια του Shao Kahn και τον πείθει να συνεχιστεί το τουρνουά. Ο Shao Kahn δίνει πίσω τα νιάτα στον Shang Tsung για να αγωνιστεί με σκοπό να βγει νικητής. Στο παιχνίδι αντιμετωπίζουμε και τον προστάτη του Shao Kahn τον Kintaro ο οποίος μοιάζει πολύ με τον Goro με τέσσερα χέρια κτλ. Το παιχνίδι φέρει νέα στοιχεία όπως ότι στις τελικές κινήσεις έχουν προστεθεί τo Babality όπου ο αντίπαλος μεταμορφώνεται σε μωρό και το Friendship όπου ο χαρακτήρας μας αντί να αποτελειώσει τον αντίπαλό του, του κάνει μια κίνηση φιλίας!

Ο τίτλος μεταφέρθηκε σε πολλές κονσόλες και υπολογιστές της εποχής. Η έκδοση του Saturn είναι μια αρκετά καλή έκδοση η οποία όμως όπως και αυτή του MK Trilogy έχει κάποια λαθάκια όχι μεγάλης σημασίας όμως. Τα λάθη εστιάζονται και πάλι στην έλλειψη μερικών φωνητικών. Έτσι, έχουμε τη μη ανακοίνωση των γύρων, τον νικητή κάθε αγώνα όπως αλλά και της τελικής κίνησης Babality. Οι χρόνοι φορτώματος είναι καλύτεροι από αυτοί του MK Trilogy αν και υπάρχει μια φανερή καθυστέρηση στην εκτέλεση κάποιων κινήσεων. Οι κρυφοί χαρακτήρες Smoke, Jade είναι διαθέσιμοι αρκεί να τους ξεκλειδώσετε φυσικά. Το παιχνίδι σε γενικές γραμμές πλησιάζει πάρα πολύ με την arcade έκδοση και έχει όλα τα χαρακτηριστικά

που μας έκανε να το αγαπήσουμε.

 
Το Mortal Kombat 2 το θεωρω απο τα καλυτερα της σειρας(αν οχι το καλυτερο). Πολυ ωραιο review Johnny! :D

Οι μονες εκδοσεις που μπορω να συγκρινω ειναι η Snes εκδοση σε σχεση με την Arcade! Οι διαφορες που θυμαμαι ειναι γενικα ενα ελαφρο downgrade στο snes port δηλαδη:

-Στην Arcade εκδοση οι χαρακτηρες ειναι μεγαλυτεροι και η εικονα φαινεται καπως πιο ζουμαρισμενη.

-Τα χρωματα στην Arcade εκδοση ειναι πιο φωτεινα και πιο καθαρα.

-Ο ηχος στην Snes εκδοση εναι "μουντος" ενω στην arcade εκδοση ειναι αρκετα καθαρος.

Δεν μου ερχεται κατι αλλο στο μυαλο, αλλα γενικα η Snes εκδοση ειναι παρα πολυ καλη και νομιζω οτι δεν της λειπει κατι!

Οσο για τα αλλα port κονσολων δεν εχω ασχοληθει με κανενα αλλο και δηλωνω αγνοια :p

ps. Κριμα που στο 16μπιτο Snes μου ακουω ωραια και δυνατα το "ROUND 1 , FIGHT!! " ενω εσεις με τα Sega 32μπιτα μαραφετια σας μενετε στην βουβαμαρα χαχαχα :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Thanks φίλε! Η αλήθεια είναι ότι με εκνευρίζει που δεν ανακοινώνονται οι γύροι αλλά πλέον πρέπει να το συνηθίσω. Έχω πραγματικά απορία να παίξω και το Ultimate MK να δω τι γίνεται εκεί αν και μάλλον τα αποτελέσματα πρέπει να είναι τα ίδια μέσες άκρες.
 
Αμα τα 32μπιτα ειχανε 6Χ ταχυτητα στα cd drives τους θα ητανε καπως καλυτερα. Αλλα ακομα καλυτερα θα ητανε εαν υποστηριζαν το cartridge rom για τις εκδοσεις του saturn, ισως να βλεπαμε τελεια μεταφορα απο τα arcade.
 
Γενικα το arcade ηταν "too much" για τα 16bit μηχανηματα, δεν μπορουσε να βγει ολοιδιο, αλλα παρολα αυτα ολες οι 16bit εκδοσεις ειναι μια χαρα για το hardware τους. Στα 32bit περιμενα περισσοτερα, αλλα οπως ειπε και ο απο πανω, δεν ξερω εαν χωραγε στη μνημη ολοκληρη η μαχη οπως ειναι στο arcade, γιατι εαν ειναι να περιμενω να διαβασει το CD για να πει ενα "finish him" ή οτιδηποτε αλλο, καλυτερα να μην το ακουσω παρα να μου κοβει την δραση.
 
mike είπε:
Γενικα το arcade ηταν "too much" για τα 16bit μηχανηματα, δεν μπορουσε να βγει ολοιδιο, αλλα παρολα αυτα ολες οι 16bit εκδοσεις ειναι μια χαρα για το hardware τους. Στα 32bit περιμενα περισσοτερα, αλλα οπως ειπε και ο απο πανω, δεν ξερω εαν χωραγε στη μνημη ολοκληρη η μαχη οπως ειναι στο arcade, γιατι εαν ειναι να περιμενω να διαβασει το CD για να πει ενα "finish him" ή οτιδηποτε αλλο, καλυτερα να μην το ακουσω παρα να μου κοβει την δραση.
Εαν παρεις απο τα 2D της Capcom και τα SNK που βγηκανε με RAM στα 1 η 4 MB θα δεις οτι ειναι σχεδον ιδια με τα arcade και με μηδενικους χρονους φορτωσης. Εαν οπως ειπα και παραπανω κανανε τα ιδια και στα ΜΚ θα ειχαμε καλυτερα αποτελεσματα απο χρονους φορτωσης..
 
DarkSynbios είπε:
Εαν παρεις απο τα 2D της Capcom και τα SNK που βγηκανε με RAM στα 1 η 4 MB θα δεις οτι ειναι σχεδον ιδια με τα arcade και με μηδενικους χρονους φορτωσης.
Μου έδωσες ιδέα για το επόμενο review. Πάντως οι χρόνοι φόρτωσης είναι αποδεκτοί σε σχέση με το Trilogy όπως έχω ήδη πει.

Υ.Γ. Μου έκανε εντύπωση που ο Johnny Cage γράφεται Cage ακόμη και στην arcade έκδοση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι με την μεμορυ καρντ εγιναν θαυματα, αλλα και παλι δεν μπορω να βρω καμια λογικη εξηγηση γιατι το συγκεκριμενο πορτ εχει ελλειψεις.

Περιεργως το ΜΚ3 που ειναι πιο βαρυ, ειναι πιο καλο πορτ.
 
mike είπε:
Ναι με την μεμορυ καρντ εγιναν θαυματα, αλλα και παλι δεν μπορω να βρω καμια λογικη εξηγηση γιατι το συγκεκριμενο πορτ εχει ελλειψεις. Περιεργως το ΜΚ3 που ειναι πιο βαρυ, ειναι πιο καλο πορτ.
Δεν βγήκε ΜΚ3 στο Saturn...
 
Πολυ καλη εκδοση του παιχνιδιου ειναι και στο 32X η οποια ειναι καλητερη απο την Mega drive με περισσοτερα χρωματα,μεγαλητερα sprites και οχι τοσο μουντη αλλα και δεν υπαρχουν χαμενα frames στο animation.Στον ηχο βεβαια παραμενουν τα γνωστα προβληματα με την διαφορα ομως οτι κατι κραυγες και εφε που δεν υπαρχουν στο Mega drive εδω τα ακουμε κανονικα.
 
Φυσικα και βγηκε ΜΚ3, εκτος και εαν εννοεις οτι το Ultimate Mortal Kombat 3, δεν ειναι ΜΚ3 αλλα κατι αλλο.
 
Ας εγραφες Ultimate mortal kombat 3 να μη γεινοταν μπερδεμα.Σκετο mortal kombat 3 δεν υπαρχει στο saturn και σωστα το εγραψε ο Jhonny.Μπορει να ειναι σχεδον το ιδιο πραγμα αλλα το ultimate με τοσες προσθηκες ειναι σαν νεο παιχνιδι και το πουλουσαν και σαν νεο παιχνιδι.
 
E καλα τωρα αυτα ειναι κοροιδιες του marketing. Ειχε εξτρα χαρακτηρες και αλλα τετοια, αλλα το παιχνιδι ειναι ΜΚ3 στο gameplay.

Πλακα-πλακα και εμενα με κοροιδεψαν, γιατι ειχα το ΜΚ3 στο MD2 και το εδωσα +καποια χρηματα για το UMK3.

Αλλα την κοροιδια που εφαγα με το Marvel VS Capcom και Marvel VS Capcom EX στο ps1 δεν εχει προηγουμενο, μιλαμε οτι η διαφορα τους ηταν καποια ζουμ που εκανε το ps1 οταν εκανες λαβες. Μεγαλη απατη, κατι σαν τα ποδοσφαιρακια που ειχαν μονο αλλαγμενα ροστερ.
 
Όπως με τα Street Fighter 2 Turbo Hyper Fighting και Super Street Fighter 2 The New Challengers. Σχεδόν ίδια παιχνίδια με επιπλέον χαρακτήρες.
 
Αυτό που με μου τραβούσε την προσοχή στα mortal kombat πέρα από το ίδιο το παιχνίδι ήταν το artwork.Σαν δίσκος black metal συγκροτήματος ένα πράμα.Το mk2 το έχω παίξει μόνο στο snes και είναι απο τα αγπημένα μου μαζί με το 1 (το οποιο το θεωρό πιο "νοσηρό" από το 2 άσχετα άν δέν έχει αίμα στην έκδοση του snes)
 
johnny19818 είπε:
Όπως με τα Street Fighter 2 Turbo Hyper Fighting και Super Street Fighter 2 The New Challengers. Σχεδόν ίδια παιχνίδια με επιπλέον χαρακτήρες.
Ακομα χειροτερα, το SF2 championship edition και το Hyper SF2. Το πρωτο ειχε απλα την δυνατοτητα να διαλεξεις και τους 4 τελικους κακους, ενω το δευτερο ηταν γρηγοροτερο και ειχε μερικες εξτρα κινησεις οπως το πορτοκαλι fireball της chun-li. Ουτε καν καινουργιοι χαρακτηρες.
 
mike είπε:
Ακομα χειροτερα, το SF2 championship edition και το Hyper SF2. Το πρωτο ειχε απλα την δυνατοτητα να διαλεξεις και τους 4 τελικους κακους, ενω το δευτερο ηταν γρηγοροτερο και ειχε μερικες εξτρα κινησεις οπως το πορτοκαλι fireball της chun-li. Ουτε καν καινουργιοι χαρακτηρες.
Ναι αλλά οι δύο αυτοί τίτλοι είναι σε διαφορετικές κονσόλες, σωστά?
 
johnny19818 είπε:
Ναι αλλά οι δύο αυτοί τίτλοι είναι σε διαφορετικές κονσόλες, σωστά?
Σε ολες της κονσολες της εποχης κυκλοφορησαν και τα δυο.
 
Eξαιρετικο το mortal kombat 2 με ψηφιοποιημενους μαχητες αλλα οι πιστες δεν ειναι τοσο αληθοφανεις οσο στο mortal kombat 1 και εχουν λιγο πιο καρτουνιστικο στυλ.Εννοειται ομως οτι και τα γραφικα του mortal kombat 2 ειναι εντυπωσιακα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Eξαιρετικο το mortal kombat 2 με ψηφιοποιημενους μαχητες αλλα οι πιστες δεν ειναι τοσο αληθοφανεις οσο στο mortal kombat 1 και εχουν λιγο πιο καρτουνιστικο στυλ.Εννοειται ομως οτι και τα γραφικα του mortal kombat 2 ειναι εντυπωσιακα.

Ήταν και εσκεμμένα φοβερά δύσκολο. Το πρώτο ήταν πιο "αληθινό"...
 
Πίσω
Μπλουζα