Ms Pacman Greek Bootleg!

kourampies

RetroWannaBe
Joined
14 Ιουν 2010
Μηνύματα
75
Αντιδράσεις
5
Το έχει συναντήσει κανένας άλλος;

Σε καράβι το είχα δει, αλλά πάνε 15 χρόνια και δεν καταλάβαινα τότε τη σπανιότητα αυτού που έβλεπα.

Συγκεκριμένα ήταν η Hearts έκδοση, και αντί για Midway πρέπει να είχε ένα παραποιημένο logo και το ελληνικό όνομα ολογραφώς με λατινικούς χαρακτήρες.

Με μια γρήγορη αναζήτηση βρήκα αυτό, αλλά δεν είναι αυτό που έψαχνα. Προφανώς είναι απλό rom hacking.

Αυτό που είχα δει εγώ ήταν hearts έκδοση, σε πραγματικό μηχάνημα γύρω στο 95, και με λατινικούς χαρακτήρες ελληνικό επώνυμο κατασκευαστή.

Όπως και να χει παραθέτω μερικά ενδιαφέροντα screenshots του rom hack.

















 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το συγκεκριμενο παιχνιδι που φαινεται στις φωτο το ειχα παιξει στην περιοχη μου,ομως αποκλειεται να ηταν το 2001 οπως γραφει στην εκκινηση,ηταν πολλα χρονια πριν.Αν θυμαμαι καλα γυρω στο 1995 το επαιξα και γω.

Οποιος θελει να παιξει κι αλλα γνωστα παιχνιδια μεταφρασμενα στα ελληνικα μπορει να βρει μερικα στο http://www.greekroms.net/
 
Είχε ξετρυπώσει ένα *μάλλον* Ελληνικό bootleg ο Geoanas πριν λίγα χρόνια. Δεν νομίζω ότι είναι αυτό που λες εσύ, αλλά μπορείτε να διαβάσετε ένα ιστορικό του στο mame.gr, έχει ενδιαφέρον νομίζω.
 
Μάλλον δεν λέμε το ίδιο καθώς αυτό που λέω εγώ είχε εμφανές ελληνικό όνομα στη θέση του Midway, αλλά προφανώς πρόκειται για παρόμοια περίπτωση. Δεν ήξερα ότι είναι πολιτική του mame να μην περιλαμβάνονται τέτοια clones.
 
Πίσω
Μπλουζα