MSX, υπαρχει κατηγορια?

MariosMSX

RetroWannaBe
Joined
11 Σεπ 2010
Μηνύματα
64
Αντιδράσεις
0
Καλημερα σε ολους. Ειδα οτι το φορουμ εχει κατηγορια για τους 8μπιτ υπολογιστες, και υποκατηγορια για amstrad, commodore, spectrum.

Δεν ειδα ομως πουθενα να αναφερεται ο MSX, κατα την γνωμη μου ενα

αρκετα αδικημενο 8μπιτο μηχανημα.

Αν θελω να βρω αλλα θεματα για αυτο το μηχανημα, να κοιταξω

γενικα στην κατηγορια 8μπιτ? Δεν βρηκα κατι. Υπαρχουν ατομα που

ξερουν το μηχανημα ή που ασχολουνται με αυτο? ή παραειμαι γραφικος?

Καλη συνεχεια σε ολους, καλως σας βρηκα.
 
Υπηρχε παλαιοτερα αλλα δεν ειχε μεγαλη συμμετοχη.Αν υπαρξει ενδιαφερον θα ξαναφτιαχτει.

Υπαρχουν παντως μελη μας με αρκετα μεγαλες συλλογες οπως θα διαβασεις.

Τα MSX ηταν υπεροχα μηχανακια αλλα δεν τραβηξαν οσο θα επρεπε στη χωρα μας εν αντιθεσει με τις Κατω Χωρες και την Ιαπωνια.

Για αρχη ανοιξε οτι θες περι MSX στο 8bit Home Υπολογιστές.

Καλως ηρθες!
 
Αν και θα είμαι κάαααααααααπως οφφτόπικ.

Όποιος γνωρίζει, ποια μοδέλα msx είχα το πρόβλημα της υπερθέρμανσης;
 
Αν και εχω διαβασει αρκετα, δεν εχω ακουσει για υπερθερμανση που προκαλει προβλημα.

Μαλλον το γεγονος οτι τα περισσοτερα μοντελα ειχαν το μετασχηματιστη

μεσα στο case, ηταν ο λογος υπερθερμανσης.

Αλλα δεν εκανε ζημια ή δυσλειτουργια. Ισως τα μεταγενεστερα MSX 2 με τα 2 φλοπυ

να τραβαγαν πολυ ρευμα και να ζεστενοντουσαν.

Τα phillips, hitachi, goldstar που χρησιμοποιω δεν εχουν παρουσιασει κατι.
 
Γεια σου φίλε μου.Πιστεύω είμαστε εσύ και εγώ χρήστες msx μηχανημάτων,εγώ κάνω συλλογή πολλών αυθεντικών cartridge για msx και έχω μαζέψει αρκετά

δες εδώ http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=3498 σκεφτόμουν ότι χρωστάω και ένα review εδώ για τα msx μηχανήματα καθώς είχα πει ότι θα κάνω.Είναι στις άμεσες πρωταιρεότητες μου μόλις βρω χρόνο.

!!!
 
Mπα, εγω δεν εχω πολλα cartidge με παιχνιδια, 2-3 εχω, μου φαινονται υπερεκτιμημενα.

Εχω και cartidge με επεκταση μνημης!
 
MariosMSX είπε:
Mπα, εγω δεν εχω πολλα cartidge με παιχνιδια, 2-3 εχω, μου φαινονται υπερεκτιμημενα.
Κι εμένα το ίδιο :) Το μοναδικό cartridge που αγόρασα είναι το nemesis, μόνο και μόνο για το SCC chip.
 
ανασκαφή

ελαφρώς off topic,τελικά ξέρει κανείς τι εξελίξεις υπάρχουν στο θέμα της ευρωπαϊκής έκδοσης του 1chipMSX ?
 
Εγω παντως δεν ξερω τι ειναι αυτο, φανταζομαι καποιο flash card. Προτιμω να παιζω με κασετες, πολυ ρετρομανιαξ.
 
δεν είναι flash card,είναι "κονσολοποιημένη" έκδοση του msx 2 (προσωπικά το βρίσκω πολύ ωραίο) που βγήκε το 2006,θα κυκλοφορούσε και στην Ευρώπη αλλά είχαν πρόβλημα με το RoHS και ανέβαλαν τη κυκλοφορία :(

δες εδώ για περισσότερα

( επιτέλους! μετά από δυόμιση χρόνια αποτυχημένων προσπαθειών κατάλαβα πως βάζουμε link σε μια λέξη :D [στη λέξη "εδώ" του μηνύματός μου] )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eγω ακομα δεν ξερω πως γινεται, προτιμω να αντιγραφω ολοκληρη την διευθυνση.

BTW ωραιο το μηχανηματακι.
 
Σορρυ για τη νεκρανασταση αλλα δειτε το Sector 88 για MSX2

 
Πίσω
Μπλουζα