MTV - Headbangers Ball

sledgehammer

RetroN00b
Joined
28 Ιουλ 2008
Μηνύματα
13
Αντιδράσεις
1
Είμαι σίγουρος ότι πολλοί από εσάς θα έχουν ξενυχτήσει αρκετές Κυριακές για το τρίωρο heavy metal show του μεγάλου τότε MTV.

Ακόμα έχω βιντεοκασσέτες από εκπομπές στις αρχές του '90, τότε που τη θέση των αμερικάνικων hard rock videoclips, έπαιρναν σιγά-σιγά οι μπάντες του Seattle (Soundgarden, Alice in Chains, Pearl Jam, κτλ). Πάντα όμως η Vanessa Warwick (την είχαμε δει και στην Αθήνα, το '94 αν θυμάμαι καλά; ) είχε χώρο και για το κλασσικό heavy metal και για αφιερώματα σε Maiden, Anthrax, κτλ.

Πάντα ήταν μια απόλαυση το να παρακολουθείς την εκπομπή. Φανταστείτε ότι τότε δεν υπήρχε άλλος τρόπος ενημέρωσης για ό,τι καινούριο έβγαινε, πέρα από το Metal Hammer, τα ξένα περιοδικά και κάποιες εκπομπές του ραδιοφώνου.
 
Οντως!Τοτε τα "νεα" ερχοντουσαν με το σταγονομετρο.Περιμεναμε καμια τετοια εκπομπη ή το HeavyMetal (μετα Metal Hammer) να μας σερβιρει μπαγιατικες ειδησεις και κριτικες...

Παντως τοτε λιωναμε τις κασετες και τους δισκους,μαθαιναμε τα παντα απ εξω.Κατι,που προσωπικα,δεν το κανω πλεον...(τι νεα δισκαρα των Priest εχω προλαβει να την ακουσω 3 φορες και η 2 ειναι στο αυτοκινητο!)
 
Τι να πούμε και εμείς στην επαρχία....μόνο σε βιντεοκασσέτες το είχα δεί λίγο!

Η μόνη ενημέρωση μας ήταν το hammer,invader (αργότερα) και EΡΤ3...
 
Πολύ περισσότερο και αυθεντικότερο μέταλ (χωρίς grunge και αηδίες - έστω και με κάποιες ποζεριές- ) παρουσίαζε η εκπομπή που προηγήθηκε του Headbanger's στα γενοφάσκια της 'δορυφορικής' τηλεόρασης, το ΜΤV's Metal Hammer με τους Bailey Brothers και το πορωτικό του Intro. Δυστυχώς στην Ελλάδα την προλάβαμε στα τελειώματα.
 
Το Headbangers Ball ήταν πόρωση. Δεν έχανα επεισόδιο στο MTV. Η Vanessa θεά. Ήταν τότε παντρεμένη με τον Ricky Warwick από τους Almighty. Από εκεί πηρε το επώνυμό της. Φοβερά αφιερώματα και πολλά metal videoclip.

Πριν σταματήσει το MTV στην Ελλάδα είχε αλλάξει παρουσιάστρια. Είχαν βάλει μια άλλη ξανθιά, άσχετη με το metal, σκέτη γλάστρα.
 
ηθελα να ηξερα τι της βρηκε.σαν την μαγισσα κλο-κλο ηταν :D :D:D
 
Πίσω
Μπλουζα