Multi-game JAMMA board?

@Rygar: άσε να παίξω λίγο πρώτα και στη δίνω μετά, οκ;

Δεν έχω πρόβλημα να ΄κάνω μόντα με ένα καλώδιο VGA, απλά ρωτάω για να είμαι προετοιμασμένος :) Εφόσον είναι JAMMA λογικά θα παίζει, και αν βγάζει μόνο από την έξοδο VGA δεν νομίζω ότι θα χρειάζεται παρά μόνο να γίνουν οι κολλήσεις αντί να μπλέξουμε με κονβέρτορες... Δεν αναφέρει για σώσιμο high scores, αλλά τί να κάνουμε!

@Other_reality: όλα αυτά έχουν freeplay, αν και κάπου είδα ότι για το Pandora θέλει "credit switch" ό,τι και να σημαίνει αυτό. Θα δείξει. Το εγχειρίδιο μπορείς να το δεις εδώ: http://www.jammaboards.com/arcade_manuals/Pandoras_Box_Version_2_Manual_JammaBoards-com_online.pdf . Σχετικά με τον Αλή Εξπρές, αυτό έίναι ένα marketplace για εμπόρους, όχι κατάστημα το ίδιο, οπότε εξαρτάται από τον εκάστοτε έμπορο. Ο σύνδεσμος που έδωσα πιο πάνω αναφέρει και buyer's protection. Τώρα, αν το τιμά αυτό είναι άλλο θέμα, αλλά ο συγκεκριμένος έχει 100% feedback μέχρι τώρα... Για την πληρωμή, όπως λέει ο τύπος: We accept Alipay, West Union, TT. All major credit cards are accepted through secure payment processor ESCROW.
 
Rygar είπε:
Δεν έχει free play. Για κάθε παιχνίδι που παίζεις, συνδέεσαι στο σάιτ του κατασκευαστή του παιχνιδιού και πληρώνεις per-play :p . Φαντάζομαι πώς θα έχει. Αν δεν έχει, τί στο καλό!!
Αλήθεια δε ρώτησα, σώΝει τα highscore; Αν όχι, εγώ προσωπικά δε θα τη "χτυπούσα".
Αμ, δεν έχουν όλες freeplay (ούτε highscore), και για μένα είναι πολύ σημαντικό. Δουλευει ο κερματοδέκτης μου, αλλα για κάποιο λόγο δεν έχω καταφέρει ακόμη να του περάσω το κέρμα που θέλω, και αναγκάζομαι να κάνω μάνουαλ δαχτυλο-πετονιά ! Καλά, δεν είναι και τραγικό, αλλα στο MVS απλά σετάρω free play και πάπαλα !

Είδα για τον switch, τώρα τι εννοεί δεν καταλαβαίνω, απλά να υπάρχει διακόπτης στο coin, θέλει κουμπί,anyway ! Πάρτο εσύ Gryzor με το καλό και μας λές πως μπαίνει και το freeplay ! Προς το παρόν με βλέπω για κανα multi mvs, μετά βλέπω και για την Pandora !
 
Gryzor είπε:
αν και κάπου είδα ότι για το Pandora θέλει "credit switch" ό,τι και να σημαίνει αυτό.
Αν η καμπίνα δεν έχει κερματοδέκτη, πρέπει να αφιερώσεις ενα κουμπί γι'αυτό το σκοπό, δηλαδή θα το πατάς και το συστημα θα νομίζει ότι έβαλες κέρμα. Αν έχει, αλλα δε θες να βαζεις κέρμα*, πάλι πρέπει να βαλεις το κουμπί αυτό χρησιμοποιώντας την καλωδίωση του κερματοδέκτη. Αν δεν το λεω σωστά, ας με διορθώσει κάποιος από τους ειδήμονες.

* Εμένα θα μ'αρεσε η ιδέα αρκεί να υπήρχε τρόπος να μου επιστρέφει το κέρμα από κάπου για να το ξαναχρησιμοποιήσω
 
Έτσι το έχω και στη δική μου (ΜΑΜΕ), με κερματοδέκτη μεν αλλά και με κουμπί που βραχυκυκλώνει και περνάει το credit...

[EDIT] Κοιτάω τη συνδεσμολογία και ανάθεμα αν καταλαβαίνω τί έχω κάνει... :D

[EDIT2] Για να σου επιστρέφει το κέρμα "απλά" φτιάχνεις μία διαδρομή/ράγα προς μία έξοδο που θα κόψεις στην καμπίνα. Απ'ό,τι θυμάμαι δεν μπορεί ΚΑΙ να δεχτεί το credit ΚΑΙ να απορρίψει το κέρμα...

Εμ, βέβαια, πού να καταλάβω αφού βλέπω λάθος καμπίνα :D Δούλευα με αυθεντική σήμερα και ξέχασα ότι η δικιά μου έχει PC μέσα, άρα ο μικροδιακόπτης πάει στις επαφές του joystick που είναι ρυθμισμένο στο ΜΑΜΕ να δίνει credit με το συγκεκριμένο πλήκτρο!

Ερώτηση λοιπόν, μπορείς να προσθέσεις ένα κουμπί και απλά να φέρεις επάνω στους ακροδεκτες του τα καλώδια από τον κερματοδέκτη; Λογικά δεν θα δουλέψει έτσι;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Gryzor είπε:
Ερώτηση λοιπόν, μπορείς να προσθέσεις ένα κουμπί και απλά να φέρεις επάνω στους ακροδεκτες του τα καλώδια από τον κερματοδέκτη; Λογικά δεν θα δουλέψει έτσι;
Ακριβώς! Ενα μαυρο για τη γείωση και το αντίστοιχο πιν του κερματοδέκτη, ενα βραχυκύκλωμα θα κανεις στην ουσία, ούτε τζιζ ουτε τίποτα, αρκεί να μην τραβήξεις ακροδέκτες από +/-12V :p :p.
 
Βρήκα, εν τω μεταξύ, και το εξής ωραίο: βραχυκυκλώνεις το Ρ2 με τον κερματοδέκτη, και όταν πατήσεις το Ρ2 σου δίνει credit... Μένει να δοκιμαστεί :)
 
Έτσι ! Έτσι ! Φαντασία να έχεις και όλα γίνονται !
 
...και φωτιά βάζεις :D
 
Τι ...τι.... εννοείς ... :eek: ???

gambling_machine_fire_china_large_verge_medium_landscape.jpg

:flower:
 
...ότι προσέχουμε τί καλώδια τραβάμε :D
 
Λοιπόν, σήμερα ήρθε η Pandora 2!

Στην εγκατάσταση ήθελε λίγο παίξιμο με τα ποτενσιόμετρα της καμπίνας γιατί η εικόνα ήταν χάλια (περίεργο, γιατί 2 JAMMA boards άλλες τρέχαν άψογα), αλλά μετά από αυτό... ΤΕ-ΛΕΙ-Α!!! Ό,τι δοκίμασα παίζει άψογα, αν θέλετε να ρωτήσετε τίποτα πείτε το!
 
Καλορίζικη και καλόπαιχτη ! Το λοιπόν, το πρώτο που θέλω να ρωτήσω είναι για την ποιότητα της εικόνας, κατα πόσο προσεγγίζει τις κανονικές jamma (λέμε τώρα) και το δευτερο, σχετικά με το freeplay, αν δηλαδή γίνεται χωρίς να βάζω κέρμα ή να πατάω διακόπτες (έχω κανονικό κερματοδέκτη, καλωδιομένο στη jamma φυσικα)

Α, και με τα βολτ εννοείς με το 5άρι ότι έπαιξες σωστά ; Aυτό παίζει γενικά, απο πλακέτα σε πλακέτα μου έχει τύχει και μένα να παίξω ολίγον !
 
Για την ποιότητα της εικόνας: η οθόνη που έχει η καμπίνα δεν είναι στην τελειότερη κατάσταση άρα δεν μπορώ να κρίνω 100%, αλλά η εικόνα είναι ολόιδια με 2 τίτλους JAMMA που της είχα φορέσει. Άρα, απ'όσο μπορώ να καταλάβω, έχει άψογη εικόνα. Το μόνο παιχνίδι που είδα να έχει πρόβλημα είναι το Ms PacMan, το οποίο ήταν σαν να έχανε κάποιες από τις γραμμές των γραφικών. Αυτό όμως ίσως να διορθώνεται και με πείραγμα των ποτενσιόμετρων...

Freeplay, όπως είπαν κι άλλοι, δυστυχώς δεν έχει. Με κουμπάκι λοιπόν... Το καλό που έχει είναι ότι τα credits τα μετράει η JAMMA και όχι το κάθε παιχνίδι. Δηλαδή, αν το φισκάρεις με 99 credits (μέχρι τόσα πάει) αυτά είναι διαθέσιμα για κάθε τίτλο που μπορεί να ξεκινήσεις μετά.

Έπαιξε μια χαρά με το βολτάζ κεντραρισμένο στα 5 :)

Θ
 
Ωραίος! Με πριζώνεις άσΚημα!!
 
Βασικά είναι τόσο καλή η γνώμη μου που μάλλον θα πάρω άλλη μία για φίλη...

Άσχετο: πολύ χρήσιμο και το ρυθμιστικό έντασης που έχει επάνω!
 
Άιντε καλώς τα δέχτηκες !!!

Όλα τα παιχνίδια τρέχουν στο 100% ?
 
Ό,τι έπαιξα στην τύχη, ναι, χωρίς κανένα πρόβλημα. Αν δω τίποτα θα το αναφέρω :)
 
Πίσω
Μπλουζα