My Amstrad Collection

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.883
Αντιδράσεις
3.864
Ξεκιναμε με τον Βασιλια CPC 6128 και ο παρακατω υπαρχει στην οικογενεια πανω απο 25 χρονια με τα σημαδια κακομεταχειρισης να κρεμιουνται πανω του σαν παρασημα,στην δεξια πλευρα του Μονιτορ υπαρχει αλλοιωση του πλαστικου απο μια λαμπα πετρελαιου που σιγοεκαιγε οταν προγραμματιζε ο μικρος Ααρντυ και η συννεφια εμποδιζε το φως του φεγγαριου να μπει απο τον φεγγιτη.

Φουλ κομπλε με ολα του τα περιφερειακα οπως επρεπε να ειναι και οπως τον προοριζε να ειναι ο Sugar.

 


attachment.php








Συνεχιζουμε με μια αποπειρα απο την AMSTRAD στην αγορα των φορητων (οχι φορτηγων) με ενα λαπτοπ που γινεται και βαλιτσα ....εχει χερουλι.

 


attachment.php



attachment.php


 




Και τελειωνουμε με τον διαδοχο ,το πιο δυνατο 8bito που κυκλοφορησε ποτε τον CPC6128+ ,ενα συν κανει την διαφορα!

Ο Ηulk Hogan των υπολογιστων ,ο Τσακ Νορις των 8bitων συνδυαζε το brutality του John Rambo με την elegance των κινησεων του Daniel Son.

Παρεα με δυο Cartridges με δυο απο τα καλυτερα παιχνιδια του,Crazy Cars 2 και Barbarian 2.

 

 




attachment.php


 


Συμπαθητικη κονσολιτσα με δυνατα για την εποχη της specs ,αν και οχι τοσο οσο.





attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και ποιητής και νότιος...

Πραγματικά όμορφα πράματα!!! :thumbup:

Να δούμε τώρα πως θα πιάσουμε κουβέντα για Atari /|\
 
D@redevil είπε:
Μια απο τα ιδια.....

Ειδικα το παρακατω φουλ κομπλε κομματι....ειναι ποιημα!!!!!!!!:dribble:

Aardvark είπε:


Νικολα.....respect..... :bow:

Και ερχομαι τωρα να γκρινιαξω......Γρηγορη, εμεις ποτε θα φτιαξουμε τον Amstradακο?????:what:
 
Ωραια κομματια, να τα χαιρεσαι!
 
Πολύ ωραία κομμάτια και μάλιστα από τότε.Μπράβο!
 
Αυτός ο 6128 plus όλο έλεγα να τον αγοράσω και ποτέ δεν το έκανα. Κάποια στιγμή θα παρουσιάσω και εγώ τη δική μου συλλογή από amstrad.
 
D@redevil είπε:
Δεν φταις εσυ ,αυτα ειναι ομορφα.




DINO είπε:
Και ποιητής και νότιος...
Πραγματικά όμορφα πράματα!!! :thumbup:

Να δούμε τώρα πως θα πιάσουμε κουβέντα για Atari /|\
Και η σημαια ρετρο ειναι καποτε στολιζε ενα εφηβικο δωματιο.




Ανετα ,να δεις ποιος ειχε γραψει οτι ηταν εφαμιλες οι δυνατοτητες του Plus με ενα ST


stayros είπε:
Μια απο τα ιδια.....
Ειδικα το παρακατω φουλ κομπλε κομματι....ειναι ποιημα!!!!!!!!:dribble:

Νικολα.....respect..... :bow:

Και ερχομαι τωρα να γκρινιαξω......Γρηγορη, εμεις ποτε θα φτιαξουμε τον Amstradακο?????:what:
Eλα και στα δικα σου και συντομα.




Ajax87 είπε:
Ωραια κομματια, να τα χαιρεσαι!
Μερσι

johnny19818 είπε:
Πολύ ωραία κομμάτια και μάλιστα από τότε.Μπράβο!
Θενκς,απο τοτε ειναι ο 6128 το μονιτορ και το modulator ,τα αλλα ειναι πιο φρεσκα.




telonio είπε:
Αυτός ο 6128 plus όλο έλεγα να τον αγοράσω και ποτέ δεν το έκανα. Κάποια στιγμή θα παρουσιάσω και εγώ τη δική μου συλλογή από amstrad.
Ποτε μην αφηνεις για αυριο κατι που μπορεις να κανεις σημερα.
 
Aardvark είπε:
Ανετα ,να δεις ποιος ειχε γραψει οτι ηταν εφαμιλες οι δυνατοτητες του Plus με ενα ST
Ντροπή!

Σούπερμοντ και ωθεί το thread σε Flame!!!


:fafoutis:
 
Kαμμια τετοια προθεση ,απλως καποια στιγμη πρεπει να σταματησουμε να υποστηριζουμε οτι η γη ειναι επιπεδη μονο και μονο για να μην καουμε στην πυρα απο καθεστωτα δεκαετιων.


Ιδιως οταν υπαρχουν ντοκουμεντα απο ατομα που ειχαν το know how.
:p

 


Capture.JPG

1.JPG

2.JPG

 

 


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
AAARGH!!!!!

Ποιός; Ποιός είναι ο αιρετικός; Ο Κακαλέτρης;;;

"Το game αυτό είναι κατπληκτικό, ξεπερνώντας σε ορισμένες στιγμές τα αντίστοιχα του ST"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:brick:
 
Ταδε εφη Kροντηρας,βαθιες ανασες Dino καταλαβαινω το σοκ ειναι μεγαλο, αντιστοιχο με αλλες μεγαλες κοσμοθεωριες που στηριζοντουσαν σε πηλινα ποδια και κατερευσαν εξαιτιας κατι τολμηρων που μπροστα στην αποκαλυψη της αληθειας δεν φοβηθηκαν τιποτα και κανεναν.
 
Η πρωτη φωτογραφια Aardy ειναι τραβηγμενη σαν tribute στο avatar μου? Κολησα προς στιγμη βλεποντας την confederation flag και το αξιολατρευτο δημιουργημα και εψαχνα να βρω τον chuck norris! :)

Ωραια πραγματακια οντως. Το mp3 τι το θελεις βρε, αφου εχεις ηδη χρωμα! ;)
 
αντιστοιχο με αλλες μεγαλες κοσμοθεωριες που στηριζοντουσαν σε πηλινα ποδια και κατερευσαν εξαιτιας κατι τολμηρων που μπροστα στην αποκαλυψη της αληθειας δεν φοβηθηκαν τιποτα και κανεναν.
Μήπως έχεις σχέση με την πολιτική;

(Και ναι... Και αυτό το thread, καταστράφηκε)....
 
Lol ειναι απο αυτην την σημαια που ειχα κρεμασμενη στους τοιχους πιτσιρικας και δεν χωραγε στο πλανο τελικα.

 


TheSouthWillRiseAgainFlag.jpg

Ωραια πραγματακια οντως. Το mp3 τι το θελεις βρε, αφου εχεις ηδη χρωμα! ;)
Το πηρα παλι πιτσιρικας το MP3 ,12.000 απο το χαρτζιλικι μου,καλο τοτε το μονιτορ του CPC αλλα εγω ειχα βλεψεις να δω πως φαινοντουσαν στην μεγαλη τηλεοραση τα γραφικα του.
 
Καλά, τι να λέμε τώρα...

RESPECT μέχρι εκεί που δεν παίρνει !! :bow:

Πραγματικά υπέροχη συλλογή για το οκτάμπιτο masterpiece που ονομάζεται Amstrad CPC 6128. :headbangdude:

Oσο για το άρθρο του USER, είχα γράψει μία γνώμη εδώ. (κανονικά ως Amstrad user δεν με συνέφερε να σχολιάσω, αλλά όπως ξέρετε θέλω να είμαι δίκαιος. :D )
 
Θυμηθείτε το 1985-1986. Όταν βλεπατε τα 6128 ειδικα με το ctm644, δεν το ποθούσατε; Δεν μιλάω από θέμα σπεκς αλλά ως πακέτο.Δεν ήταν τρομερά ελκυστική επιλογή; Αυτό ένιωσα με την θέαση της φωτογραφίας παραπάνω
 
Τελευταιο αποκτημα της οικογενειας του Ζαχαρη και δυο τρια πραματακια που μου κανανε εντυπωση,πρωτον το μεγεθος της..


Ειναι μερικες κονσολες που αν δεν τις πιασεις στα χερια σου μπορεις να πεσεις εξω στο μεγεθος που τις υπολογιζεις και να βρεθεις προ εκπληξεως,ε το GX4000 το φανταζομουνα καπως θηριο με το διαστημικο του σχημα και ειναι πετιτ.



Αντιθετως το Master System 2 που το περιμενα compact και συμμαζεμενο ειδα φωτο του διπλα σε Mega Drive 2 και το συναγωνιζοτανε σε μεγεθος..



2ον η υπαρξη Scart υποδοχης ,αν δεν απατωμαι πρεπει να ειναι η μοναδικη μου κονσολα ever που συνανταω scart και εχω καμποσες...,σε ολες τις αλλες επρεπε να κανεις μαϊμουδιες για να βγει scart.



Anyway.


attachment.php
 
Kαι φυσικα τα ευαγγελια που δεν θα πρεπει να λειπουν απο κανενα χαρντκορα αμστραντοβιο.

Μολις βγηκαν στην επιφανεια ,το ελληνικο μπαρουτοκαπνισμενο μιας και ναι το ειχα διαβασει....συμβουλευτει at least.

amstrad.JPG
 
Αρχοντας. :thumbup:

Οταν είχα αγοράσει τον δικό μου 6128 (προς τα τέλη '86) δεν συνοδευόταν απο ελληνικό εγχειρίδιο (μετάφραση του αυθεντικού απο AmstradHellas), οπότε για να συνοδεύω το αυθεντικό εγγλέζικο είχα αγοράσει "Το βιβλίο του Amstrad/Schneider CPC 6128" (photo του βιβλίου εδώ), το οποίο ήταν ακριβώς το ίδιο πράγμα: Το αυθεντικό manual μεταφρασμένο στα ελληνικά.
 
Πίσω
Μπλουζα