My AMSTRAD PC 1512 youtube videos

cauldron

RetroActive
Joined
9 Αύγ 2007
Μηνύματα
419
Αντιδράσεις
17
Μερικά βιντεάκια με τον 1512 μου σε λειτουργία.

[video=youtube_share;5ixPy1cOrwg]

 
Ωραιος cauldron, τα βιντεο σου ειναι υπεροχα!
 
καλη ιδεα τα βιντεο και απιστευτο μηχανημα all time classic...παντα ηθελα εναν amstrad pc αλλα 1640...που να βρω ομως?

αληθεια τα τοτε pc ειχαν ενα αλλο ειδικο βαρος σε σχεση με τα σημερινα απροσωπα κουτια...
 
Πολυ ωραια βιντεακια!Κατι τετοια μας δειχνεις και σκαμε απο την ζηλια μας!
 
Ωραία πράγματα, είχε ένα τέτοιο ένας φίλος και το σκίζαμε κάποτε. :)
 
Πανέμορφα και νοσταλγικά βίντεο....πόσα χρόνια με πήγες πίσω !......
 
Ωραίος! Πρέπει να βρω έναν Amstrad PC 1512 ΑΜΕΣΩΣ!!!!!
 
Θυμάμαι ότι είχαμε λιώσει το κλασικό Pirates σε ένα Amstrad 1512. Μαζευόμασταν Σαββάτο πρωί και παίζαμε μέχρι το βράδυ που βγαίναμε έξω. Εϊχε χαρακτήρα ο άτιμος, ο Amstrad!!
 
:D :D:D Ευχαριστώ παιδιά! Έβαλα σκοπό να ανεβάσω αρκετά ακόμα...

[video=youtube_share;xO8gyogfOjU]

 
Απλά φανταστικό μηχάνημα ! Ήταν το πρώτο PC που ακούμπησα στη ζωή μου, και υπάρχει ακόμα σε ένα υπογειο, κιτρινισμένος, ίσως και να μην δουλέυει πιά, όμως άν μή τι άλλο τα ψωμιά του τα έβγαλε ! Και τί δέν έχω παίξει σε αυτό το θηρίο ! Ζηλέυω πολύ τον δικό σου, τον έχεις σε πραγματικά άψογη κατάσταση ! Μπράβο που κρατάς και αγαπάς έτσι ένα τόσο κλασσικό μηχάνημα.
 
Other_Reality είπε:
Απλά φανταστικό μηχάνημα ! Ήταν το πρώτο PC που ακούμπησα στη ζωή μου, και υπάρχει ακόμα σε ένα υπογειο, κιτρινισμένος, ίσως και να μην δουλέυει πιά, όμως άν μή τι άλλο τα ψωμιά του τα έβγαλε ! Και τί δέν έχω παίξει σε αυτό το θηρίο ! Ζηλέυω πολύ τον δικό σου, τον έχεις σε πραγματικά άψογη κατάσταση ! Μπράβο που κρατάς και αγαπάς έτσι ένα τόσο κλασσικό μηχάνημα.
Ευχαριστώ φίλε. Βγάλτον από το υπόγειο και αν δεν δουλέψει εδώ είμαστε!!! Και ο δικός μου ήταν για μια 15ετία με καμμένο μόνιτορ αλλά νάναι καλά ένα φιλαράκι (ονόματα δεν λέμε!!) που το διόρθωσε.
 
Δεν συμπαθω τα "σιδερα" ουτε την Amstrad αλλα εχεις κανει φοβερη δουλεια.

Υπομνημα!
 
Ούτε εγώ συμπαθώ τα σίδερα, o 1512 όμως είναι αστέρι, απλά αυτό το 3.5άρι δεν του πάει, δεν είναι της εποχής. Βασικά δεν τον θυμάμαι καθόλου με τέτοιο drive. Νομίζω κυκλοφορούσε σε 3 εκδόσεις.

-Με ένα 5 1/4

-Με δύο 5 1/4

-Με ένα 5 1/4 και δίσκο.

Το έβαλες εσύ ή τον αγόρασες έτσι;
 
Ακόμη και σε ανιαρά pc ,

το όνομα Amstrad έδινε άλλη γοητεία & χάρη !!!!!!!!
 
Shock είπε:
Ούτε εγώ συμπαθώ τα σίδερα, o 1512 όμως είναι αστέρι, απλά αυτό το 3.5άρι δεν του πάει, δεν είναι της εποχής. Βασικά δεν τον θυμάμαι καθόλου με τέτοιο drive. Νομίζω κυκλοφορούσε σε 3 εκδόσεις.-Με ένα 5 1/4

-Με δύο 5 1/4

-Με ένα 5 1/4 και δίσκο.

Το έβαλες εσύ ή τον αγόρασες έτσι;
Εγώ το έβαλα! (Δες http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?11106-1.44-Disk-Drive-στον-AMSTRAD-1512 )

Μπορεί να μην του πάει και πολύ αλλά προσθέτει δυνατότητες. Βέβαια με τον σκληρό που του έχω εγκαταστήσει και τη serial σύνδεση με PC, πλέον δεν είναι και πολύ χρήσιμο. ;)
 
Εξαιρετική δουλειά και πολύ καλή επιλογή, νοσταλγικών παιχνιδιών! :thumbup:
 
Πίσω
Μπλουζα