My Atari Console Collection

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.853
Αντιδράσεις
3.778
Atari η πρωτη κονσολα και θα την δειτε παρακατω ειναι το 2600Jr,με αυτην ξεκινησα την περιηγηση στα Pixels και η πρωτες τσαρκες στο gaming δεν ξεχνιουνται,ναι τα γραφικα σημερα δεν παλευονται,ναι ειχαμε μια πιστα ολη και ολη,ναι αν την εκλεινες την κονσολα ξαναρχιζες απο την αρχη και ναι ο ηχος ητανε σαν να χτυπαγε το κουδουνι της εξωπορτας (ισως οχι και τοσο εξελιγμενος) αλλα θυμαμαι να μας αρεσει αυτο που βλεπαμε ισως γιατι δεν ειχαμε δει και τα καλυτερα,ισως γιατι αυτο ειχαμε με αυτο πορευομασταν.

Anyway ,ιδου τα παρακατω κομματια και για να το διαφοροποιησουμε λιγο ξεκινω απο το πιο συγχρονο στο πιο μπαγιατικο.




Η τελευταια κονσολα που εβγαλε η Αtari ητανε το Jaguar και μεχρι καποιος να μου χαρισει και το CD Add-On την θεωρω μιση.

Μαζι και μερικα καρτριντζακια.

 


attachment.php





Προχωραμε στην αμεσως προηγουμενη που ειχε βγαλει η εταιρια και ειναι το 7800 μαζι με τα καλυτερα και πιο αγαπημενα Pads ,τουλαχιστον στο ματι αν οχι στην πραξη.


attachment.php


Πηδαμε μια γενια μιας και το 5200 δεν με ενθουσιασε ποτε ιδιαιτερα,(καλυτερα να παιρνες εναν 400αρη το ιδιο ειναι) και παμε στο 2600jr .


attachment.php


 




Και τελειωνουμε με τον Ninja της σειρας η αλλιως Darth Vader το κατα γενικη ομολογια καλυτερο εμφανισιακα αταρομηχανημα ,κομψοτατο και σουλουπουμενο για τα 80ς ,μιας και το Wood Grain του original βρωμαγε με την καλη εννοια για τους 80αδες... 70ιλα.


attachment.php


 




Αυτα καπου παραπανω χωθηκε στην φωτο και ενα Lynx για να μην παραπονιεται οτι δεν ηταν στην family photo

 


Update:Eνα μικρο κουτι με μια πρωτη ματια,ενα σημαντικο κομματι της ιστοριας της βιομηχανιας με μια 2η,απο πισω του κρυβονται εκατομμυρια δολαριων σε επενδυσεις και κερδη,μηνυσεις και δικαστηρια με την Αtari και χιλια δυο αλλα που μπορεις να γραψεις βιβλιο για το συγκεκριμενο.



Δυο παρατηρησεις ,πρωτη ειναι το fo leather ειναι χαρακτηριστικο της Coleco,(leather company) οπως και το fo wood της Atari και 2ον οτι ολες οι κονσολιτσες μου παραπανω παιζουν 2600!! ,εξαιρουντως του Ιαγουαρου.


 


attachment.php


 


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aardvark είπε:
Προχωραμε στην αμεσως προηγουμενη που ειχε βγαλει η εταιρια και ειναι το 7800 μαζι με τα καλυτερα και πιο αγαπημενα Pads ,τουλαχιστον στο ματι αν οχι στην πραξη.
Ξεβιδωσε τα μοχλουδακια απο τα pads και θα αλαξεις προς το καλυτερο την τελευταια φραση σου. ;)
 
Thanks for the tip,αν και το συγκεκριμενο θελει ενα μαμισιο φορτιστη που προς το παρον λειπει για να παρει μπρος,τα υπολοιπα ευτυχως ειναι ετοιμοπολεμα. :)
 
Ομορφα πραγματακια....:dribble:

Ευγε Aardy,καλοπαιχτα ολα!!! :thumbup:

(αν και ειμαι σιγουρος οτι τα εχεις τιμησει ολα και με το παραπανω). ;)
 
Πότε τα πηρες όλα αυτά ρε θηρίο!!! :eek:

ΕΥΓΕ! :ccool:

Εξαιρετικότατες επιλογές!!!

...και μεχρι καποιος να μου χαρισει και το CD Add-On την θεωρω μιση
Κέντησες!!! :fafoutis:
 
Ωραια συλλογη Aard! :thumbup:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ ωραια παρουσιαση και απο οτι βλεπω ειναι ετοιμοπολεμα.

Συμφωνω και για το Vader!
 
Thanks Σταυρο,ετσι οπως τα λες ειναι. :)

 


Dino το 2600 το'χω μια ζωη και ειναι η πρωτη μου κονσολα,πριν ακομη και τον 6128,το Jaguar το'χω πανω απο 15 χρονια και το'χα παρει ατην προνομιακη τιμη των 5.000δρχ απο κονσολομαγαζο που σκοτωνε το στοκ του.



Τα αλλα δυο ειναι σχετικα νεες προσθηκες.





Συμφωνω και για το Vader!

Ετσι ετσι


 






Ωραια συλλογη Aard!
thumb.gif


 



Τhnx Γιαννη
 
Aυτα ειναι!!Ωραια συλλογουλα Aardy!!
 
Τhnx ,μακαρι να μεγαλωσει με καμμια dedicated κονσολα της Atari. :)
 
Ωραία πράματα κι εδώ! Ένας Λύγκας δε θα με χαλούσε να τον έχω.
 
Μου χτυπανε το κουδουνι στην πορτα,ο γιος που δεν αναγνωρισα ποτε μου ζηταει να παρει μερος στην οικογενειακη φωτο,οχι του λεω δεν εισαι μελος της οικογενειας εσυ ,γιατι μου απανταει με δακρυα μπορει να μην βγηκαμε απο την ιδια μανα αλλα ολοι το ιδιο αιμα εχουμε.


Μην τα πολυλογω λογω εορτων ειπα να τον αφησω και τα αποτελεσματα μπορειτε να τα δειτε στο update του πρωτου ποστ.
 
Καλοριζικο και αυτο :D
 
Aardvark είπε:
Μου χτυπανε το κουδουνι στην πορτα,ο γιος που δεν αναγνωρισα ποτε μου ζηταει να παρει μερος στην οικογενειακη φωτο,οχι του λεω δεν εισαι μελος της οικογενειας εσυ ,γιατι μου απανταει με δακρυα μπορει να μην βγηκαμε απο την ιδια μανα αλλα ολοι το ιδιο αιμα εχουμε.
Μην τα πολυλογω λογω εορτων ειπα να τον αφησω και τα αποτελεσματα μπορειτε να τα δειτε στο update του πρωτου ποστ.
:D Ωραιος!To gemini δεν το γνωριζα αλλα ομολογω ωραια της την εφερε η coleco στην αταρι..
 
Μπράβο, ωραία πράγματα και ωραία η συλλογή :)

Καλόπαιχτα!
 
Το 2014 τέτοιες μέρες χαράς είχα πάρει το coleco Gemini.
Δεν είχα φορτιστή και δεν το είχα τεσταρει ως τώρα που του έχωσα τον φορτιστή του 2600 και 7 χρόνια μετά είδα ότι είναι λειτουργικός!!
Κάλιο αργά παρά ποτέ λολ.
 
Ωραιος. :cool:

Ριξε και καμια φωτογραφια!
 
Πίσω
Μπλουζα