My Mame-Emu cabinet project

eMoRdreD

RetroN00b
Joined
3 Ιουλ 2010
Μηνύματα
16
Αντιδράσεις
0
Καλησπέρα σε όλους,

είμαι πιο κοντά από ποτέ να πραγματοποιήσω το δικό μου Arcade Project και ήθελα κάποιες πληροφορίες γιατί σε τέτοιους καιρούς δεν είναι να δίνεις άσκοπα χρήματα από δώ και από κεί...

Γενικά θέλω να φτιάξω/αποκτήσω μια καμπίνα στην οποία θέλω να παίζω και MAME και κονσόλες (έχω PS2/Gamecube - τις παλιότερες μέσα από emulators στο gamecube ή στο PC που θα μπεί στην καμπίνα).

Το θέμα χώρου είναι σοβαρό και αν δεν μπορέσω να το λύσω θα φτιάξω 2player arcade controller panel μόνο να μου φύγει ο νταλκάς.

Αρχικά σκεφτόμουν κατασκευή καμπίνας από mdf, σε μαραγκό σύμφωνα με τα σχέδια του Project MAME (http://www.koenigs.dk/mame/eng/)...

..Όμως...

...βρήκα νανάκι σε πολύ καλή κατάσταση (!!!!) το οποίο είναι...ερωτευσιμο! Με άλλα λόγια ψήνομαι να το πάρω και να το μετατρέψω σε MAME! Το νανάκι είναι σε πολύ καλή κατάσταση εξωτερικά (λίγες γρατζουνιές του προσθέτουν ομορφιά κατά τη γνώμη μου από τα χρόνια) και εσωτερικά στην οθόνη όπως βλέπω από το τζάμι τουλάχιστον. Εσωτερικά δεν το άνοιξα, ούτε είδα γύρω γύρω αν έχει φαγωθεί/σπάσει ξύλο. Το πάνελ εχει 3 κουμπιά ανά παίκτη (θα αλλάξει σε 6) και δεξιά τους μοχλούς (θα τους μεταφέρω αριστερά, μετά από τόσα χρόνια συνηθίσαν τα χέρια έτσι). Ο κερματοδέκτς λειτουργεί και έχει όλα τα κλειδιά για ότι έχει πάνω του και κλειδώνει.

Τώρα πάμε στις ερωτήσεις:

1)το νανάκι θα μου κοστίσει 100 ευρώ σκέτο (δίχως πλακέτα και οθόνη) και 130 με οθόνη (δίχως πλακέτα). Εσείς πώς βλέπετε τη τιμή?

2)Η οθόνη που έχει μέσα (δεν την ανοίξαμε, φυσικά αν είναι να το πάρω θα γίνει δοκιμή) είναι "τηλεόραση" όπως είπε ο ιδιοκτήτης. Αξίζει τα 30ευρώ όσον αφορά τη σύνδεση με το PC και τις κονσόλες? Δεν με ενδιαφέρει να πάρω την arcadeVGA, μου αρκεί και svideo/tv out από μια απλή κάρτα γραφικών. Από αναλύσεις και hz πώς θα τα παει με τις κονσόλες? Θα χρειαστώ το soft15hz? Αξιζει να μείνει αυτή μέσα ή να μπεί CRT Monitor? H να μπεί CRT-TV πιο νέα (που έχω αλλά δεν θέλω την "χαλάσω").

3)Να τη πάρω και να τη μετατρέψω ή να φτιάξω από αρχή στα μέτρα μου? Όσον αφορά το συνολικό κόστος μια νέα από την αρχή θα μου κοστίσε περισσότερα?

ΥΓ. Από εξοπλισμό έχω τα πάντα εκτός από arcade butons (16) και joysticks (2 8w ή 4w???-θέλω να παίζω και fighting και shooters). Αν πάρω το νανάκι το μόνο που θα χρειαστεί είναι να φτιάξω νέο control panel+να βρώ πώς θα συνδέσω την οθόνη στο PC/κονσόλες.

Απλά σύνολο με controls και καμπίνα δεν θέλω να ξεπεράσω τα 200-300 ευρώ. Και δεν βιάζομαι να πάρω ταυτόχρονα όλα τα υλικά.
 
Νανάκι έχω κι εγώ. Αν ειναι σε τόσο καλή κατάσταση όπως λες, αγόρασέ το μαζί με την οθόνη. Αν ο ιδιοκτήτης το είπε "τηλεόραση" και όχι τηλεόραση, προφανώς δεν ξέρει τη διαφορά arcade monitor με τηλεόραση. Αν το ανοίξεις από πισω και δεις μια μεγαλη πλακέτα να συνδέεται με την οθόνη, είναι arcade monitor και παρτο και αυτό. Οι γρατζουνιές προσθέτουν στη ρετρό εμφάνιση και μην κάνεις τίποτα για να τις εξαφανίσεις. Εγώ δεν την έχω πειράξει εξωτερικά, την άφησα ως είχε. Μεσα σίγουρα θα εχει μπόλικη σκόνη. Θα την καθαρίσεις με ενα βετέξ μουσκεμένο (χωρίς να πειράξεις τα ηλεκτρονικά της). Αν υπαρχει χώρος να μπουν αλλα 3 κουμπιά, θα κρατήσεις την κοντρολιέρα, ειδάλλως πας για καινούρια. Δεν ξερω πόσο χρονών είσαι. Αν είσαι ανω των 30-32, γνώμη μου είναι, αν θες να παίζεις μονο παλια παιχνίδια που έπαιζες πιτσιρικάς, αυτά δε θελουν πανω από 4 κουμπιά. 4 κουμπιά πχ. εχουν τα Neogeo. Παιχνίδι με 6 κουμπιά δεν έχω παίξει ποτέ μου και δε νομίζω να το ευχαριστιόμουν ποτέ σε καμπίνα, αλλα αυτά είναι προσωπικά γούστα.

1) Οπως είπα, αν ειναι arcade monitor, δώσε 130 και παρε και αυτό. Μια χαρά είναι η τιμή.

2) Μπορείς άνετα να τη συνδέσεις σε πισί και υπαρχουν κι αλλα θρεντς εδώ για να δεις πως θα το κάνεις αυτό. Αν μπει CRT μονιτορ, θα θες μπόλικη δουλειά για να το χωρέσεις εκεί μεσα. Θα πρέπει να είναι 20" μονιτορ, εχεις τέτοιο; Ηταν σπάνια, γιατί ηταν πανάκριβα και ο κόσμος δεν τα αγόραζε (μονο γραφίστες είχα δει να εχουν τετοιο). Το arcade monitor που είχε η δική μου (γιατί χαλασε και θα βαλω ενα 20άρι TFT 4:3) ήταν 25" και νομίζω ότι και το δικό σου τόσο θα ειναι. Το 20άρι απόσο είδα στέκει καλα απέναντι στο 25άρι. Οτιδήποτε πιο μικρό θα φαίνεται άσχημα, γιατί θα περισσεύει πολύ περιμετρικά της οθόνης σε σχέση με την υπόλοιπη καμπίνα.

3) Κατά την προσωπική μου άποψη, το μονο που θα χρειαστεί να πειράξεις είναι η κοντρολιέρα και εδώ θα παιδευτείς ΜΟΝΟ αν θες παραπάνω κουμπιά. Η δική μου έχει 3 κουμπιά και δε σκοπεύω να βαλω παραπάνω. Ολα όσα έπαιζα πιτσιρικάς, παίζουν με 3 το πολύ.

Με 300 ευρώ, αν δε θες να παίζεις τα πιο σύγχρονα παιχνίδια που χρειάζονται ισχύ, είσαι υπερκαλυμένος. Με ενα P4 δηλαδή κανεις άνετα τη δουλειά σου. Θα σε συμβούλευα, από προσωπική εμπειρία, να αγοράσεις joysticks 4/8 way των οποίων η λειτουργία να αλλάζει με ενα απλό τράβηγμα του μοχλού προς τα πάνω. Δηλαδή σηκώνεις το μοχλό, το γυρνάς δεξιά και αλλάζει η κίνηση από 4way (π.χ. mspacman) σε 8way (shootem ups). Κοστίζουν λίγο παραπάνω αλλά αξίζει η αγορά τους γιατί δε θα χρειάζεται καθε φορά να ξεβιδώνεις την κοντρολιέρα για να αλλάξεις την κίνηση. Εγώ τα αγόρασα από το ultimarc. Εκεί θα βρεις και ό,τι άλλο θες για να κάνεις το σύστημα μια σουπερ μαμιέρα ή μια απλή καμπίνα με jamma.

Αφτα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rygar σε ευχαριστώ για την απάντησή σου, ο ιδιοκτήτης το "τηλεόραση" το είπε μάλλον γιατί δεν ξέρει τι γνώσεις έχω + εμπορεύεται/συντηρεί arcades εδώ και δεκαετίες. By the way είμαι Μηχανικός Πληροφορικής και βρίσκω άνετα οποιαδήποτε πληροφορία θέλω + πιάνουν τα χέρια μου σε κατασκευές. Το project το έχω σχεδιάσει χρόνια τώρα και πραγματικά το μόνο που μου έλειπε είναι μια καμπίνα και τα απαράιτητα χεριστήρια+κουμπιά.

Προς το παρόν έχω 2.1 ηχεία, usb joystick pcb's, ένα έτοιμο στημένο -και σχετικά σύχρονο- PC για να ρίξω μέσα της, 450W τροφοδοτικό, πολύπριζο, μικρά κουμπιά (για esc, tab, etc.). Ούτε οι καλωδιώσεις-συνδέσεις θα αποτελέσουν πρόβλημα. Μόνο για πιθανή σύνδεση καλωδίων και ρύθμιση του monitor θα χρειαστώ βοήθεια από φίλο ηλεκτρολόγο.

1)An είναι arcade monitor θα πρέπει να ξεχάσω τη σύνδεση σε κονσόλες PS2 και Gamecube (στο τελευταίο έχω το VirtualStriker v.2003)? Θα ήθελα να συνδέσω τις κονσόλες με RGB σήμα στη χειρότερη με Composite, αλλά με τα Hz δεν θα έχω πρόβλημα (παίζουν σε 50 και 60 hz)?

2)Έχω πρόσβαση σε 20''-22'' CRT PC Monitor αλλά είναι τεράστιο. Έχω και 21'' TV με RGB input και 60Hz refresh rate. Το monitor που έχει το νανάκι κάθεται καλά στη βάση του και από πλευράς μεγέθους είναι μια χαρά.

3)Δυστυχώς δεν μπορώ να ανοίξω τρύπες στο ήδη υπάρχον contol panel (τα 3 κουμπιά ανά παίκτη είναι στο κέντρο και αριστερά του μοχλού) αλλά αν γίνει νέο, άνετα μπαίνουν 6 ανά κάθε παίκτη (6 γιατί θέλω να παίζω οπωσδήποτε και street fighter 2 ή Mortal Kombat+χρειάζονται για τις κονσόλες).

Δεν με ενδιαφέρει να βάλω πλακέτες μέσα αλλά να γίνει μαμιέρα. Μάλιστα ο ιδιοκτήτης θα βγάλει τη πλακέτα που έχει μέσα και θα πάρω μόνο τη καμπίνα με τα υπάροντα controls και την οθόνη.
 
Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να φτιαξεις νεα κοντρολιερα εγω εκτος το μικρο καμπινακι προσφατα πηρα μεγαλη Arcade καμπινα λεγεται (OK BABY).Με πληρες κουμπια απλα τους μοχλους τους εχει στα αριστερα θα αλαχτουν κ θα μπουν δεξια.Απλα μαλλον δεν θα αποφυγω την κατασκευη θελει νεο πανελ οπως κ το δικο σου.Καλη επυτιχια βαλε κ καμια να δουμε το νανακι σου.
 
eMoRdreD είπε:
1)An είναι arcade monitor θα πρέπει να ξεχάσω τη σύνδεση σε κονσόλες PS2 και Gamecube (στο τελευταίο έχω το VirtualStriker v.2003)? Θα ήθελα να συνδέσω τις κονσόλες με RGB σήμα στη χειρότερη με Composite, αλλά με τα Hz δεν θα έχω πρόβλημα (παίζουν σε 50 και 60 hz)?
Υπαρχουν εδω παιδιά που σίγουρα θα ξέρουν. Αλλα θελω να ρωτήσω, πώς θα τη βρίσκεις παίζοντας π.χ. PS2 με χειριστήρια arcade; Εγώ προσωπικά δε θα έβρισκα νόημα και πιστεύω ότι θα τη φορτώσεις πολύ την καμπίνα σου.

eMoRdreD είπε:
2)Έχω πρόσβαση σε 20''-22'' CRT PC Monitor αλλά είναι τεράστιο. Έχω και 21'' TV με RGB input και 60Hz refresh rate. Το monitor που έχει το νανάκι κάθεται καλά στη βάση του και από πλευράς μεγέθους είναι μια χαρά.
Το μόνιτορ που έχει λογικά είναι 25" και αν δουλεύει καλά είσαι τυχερός με αυτό το κόστος. Να το ανάψεις ΜΕ ΤΗΝ ΠΛΑΚΕΤΑ ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΗ για να δεις χρώματα και αν τρεμοπαίζει. Επίσης θα ελεγα να την άφηνες καμια ώρα σε λειτουργία. Μπορεί καποιο πρόβλημα να προκύπτει στην πορεία, π.χ. καποια ψυχρή κόλληση(αν και μπορεί κατι τέτοιο να είναι πρόβλημα της πλακέτας και όχι του μονιτορ :D )

eMoRdreD είπε:
3)Δυστυχώς δεν μπορώ να ανοίξω τρύπες στο ήδη υπάρχον contol panel (τα 3 κουμπιά ανά παίκτη είναι στο κέντρο και αριστερά του μοχλού) αλλά αν γίνει νέο, άνετα μπαίνουν 6 ανά κάθε παίκτη (6 γιατί θέλω να παίζω οπωσδήποτε και street fighter 2 ή Mortal Kombat+χρειάζονται για τις κονσόλες).
Εννοείται! Θες καινούρια κοντρολιέρα!
 
Φωτό θα ανεβάσω μόλις την αποκτήσω, σήμερα ατύχησα γιατί χιόνισε και δεν είναι δυνατή η μετακίνηση με μεταφορικά μέσα στα περισσότερα σημεία της πόλης μου.

Θέλω να συνδέσω και PS2 γιατί έχω κάποια fighting games που είναι ταμάμ για arcade controlers (Street Fighter Anthology, Mortal Kombat Deception, Tekken5) + Arcade συλλογές για PS2 ή Arcade μεταφορές σε PS1 format.

Τα controls θα είναι συνδεδεμένα σε strip και female paraller ώστε να καρφώνει σε αυτή κάθε male parallel που θα φτιάξω για κάθε ζεύγος pcb's από PC/PS2/GC/SNES/MS2-Atari2600 pcb's που ήδη έχω. Βέβαια πέρα των PS2/GC όλα τα άλλα μπορούν να παίζουν και από emulators (είτε μέσα από PC είτε μέσα από το GC), αλλά προτιμώ να παίζω κάτι που έχω στη κανονική κονσόλα. Δε ξέρω...απλά το χαίρομαι πιο πολύ.

Το μόνο που με στεναχωρεί είναι πως αν φτιάξω νέο panel, δεν θα έχει την αίσθηση/εμφάνιση του αυθεντικού αφού λογικά θα έχει διαφορετικό χρώμα-υλικό από αυτό της καμπίνας.

Και μια ερώτηση πάλι, αν χρησιμοποιήσω το κερματοδέκτη, στο mame να ορίσω το ίδιο input για Coin1 και Coin2? (πρέπει να βρώ που είχα εκείνα τα κρατημένα 20άρικα με τον Περικλή... :) )

BTW Έχω ψηθεί απίστευτα να φτιάξω το νανάκι!!!
 
Παραψήθηκα και μετά τις κρέμες για τα εγκαύματα άλλαξε το πλάνο (λόγω κάποιων επιτακτικών αναγκών), και από ανακατασκευή υπάρχουσας καμπίνας πάω για δημιουργία bartop mame/emulator machine (με pc και TFT monitor, δίχως σύνδεση κονσολών. Tο contol panel θα είναι αφαιρούμενο ώστε να μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε κονσόλες ή άλλα PC's. Κουμπιά και διακόπτες ήρθαν, βρέθηκε panel για 2 παίκτες (από όρθια virtual striker v.2003) και θα ανοικτούν κάποιες extra τρύπες, μένουν τα 4/8w switchable controllers.

Ξεκινώ από το control panel και μετά θα το χτίσω γύρω από τη mobo και την οθόνη. Έχει μέλλον το project.
 
Καλή επιτυχία και αναμένουμε φωτογραφίες από την πορεία των εργασιών.
 
Ευχαριστώ! Προς το παρόν συγκεντρώθηκαν αυτά:

DSCN3106.jpg

και μένει να πάρω τα joysticks που πρότεινε από Ultimarc ο φίλτατος Rygar. Στο ήδη υπάρχον panel θα κάνω extra τρύπες για 6άδα+1 κουμπί ανά παίκτη, απλά δεν έχω αποφασίσει ακόμη αν θα κρατήσω την επιφάνεια ώς έχει (έχει και μερικά καψίματα από τσιγάρα) ή θα την τρίξω και βάψω. +Θα φτιάξω βάση καθώς πήρα μόνο το panel και δεν στέκεται από μόνο του.

Έχω playstation2 controler adapters σε gamecube και usb για pc αλλά τα χειριστήρια του playstation2 δεν είναι και από αυτά που hackάρονται εύκολα...
 
Update!

Βρήκα με 10 ευρώ PS2/PC controller με pbc ιδανικό για κολλήσεις απευθείας πάνω του (και όχι με φιλμ όπως τα original ps2 controllers). Θα πάρω άλλο 1 και για τον 2ο παίκτη.

Ακόμη δεν παρήγγειλα τα joystics αλλά αποφάσισα να αφαιρέω/ξύσω την επιφάνεια της κοντρολιέρας και να περαστεί λάκκα.

DSCN3111.jpg

Απλά όταν τρυπούσαν τη κοντρολιέρα για να βάλουν τα κουμπιά για το virtual striker πρέπει να τα χαν τσούξει καθώς το δεξί κουμπί του 2ου παίκτη τους "έφυγε" πιό δεξιά. Αυτό μπορεί να διορθωθεί από κάποιο μαραγκό? (να κλείσει με κάποιο τρόπο την τρύπα και να κάνει νέα λίγο πιο αριστερά?)

DSCN3109.jpg

DSCN3109.jpg
 
eMoRdreD είπε:
Απλά όταν τρυπούσαν τη κοντρολιέρα για να βάλουν τα κουμπιά για το virtual striker πρέπει να τα χαν τσούξει καθώς το δεξί κουμπί του 2ου παίκτη τους "έφυγε" πιό δεξιά. Αυτό μπορεί να διορθωθεί από κάποιο μαραγκό? (να κλείσει με κάποιο τρόπο την τρύπα και να κάνει νέα λίγο πιο αριστερά?)
Μπάλωμα μπορεί να γίνει και να μεταφερθεί λίγο πιο αριστερά. Το θέμα είναι να αντέξει στην παραπάνω πίεση που καμιά φορά ασκούμε στα κουμπιά εν ώρα παιχνιδιού και νεύρων! Αυτό σε περίπτωση που το μπάλωμα έχει μορφή στοκαρίσματος.

Εκτός και αν μπει κομμάτι ξύλου και βιδωθεί....
 
Ειπες οτι θα κανεις bartop?? θα χωρεσει αυτο το panel???

Μηπως να εκανες ενα απο την αρχη. Μην χτυπιεσαι να το φερεις στο περιπου και τελικα δεν εισαι ικανοποιημενος...

Δεν ειναι μεγαλη δουλεια......
 
Update!

Ξεκίνησα και παίρνω μέτρα σύμφωνα με το υλικό που διαθέτω. Θέλω να φτιάξω ένα αρθρωτό σύστημα που να αποτελείται από αυτόνομο control panel, κεντρική μονάδα (το κύριο κουτί) και το "επάνω μέρος" που διαθέτει την οθόνη/ηχεία/marquee. Φυσικά όταν θα ενώνονται όλα θα έχω ένα bartop που όμως θα μπορώ να παίρνω μαζί μου το control panel όπου θέλω + θα είναι δυνατή η αλλαγή της οθόνης από 17'' σε 22'' (TFT πάντα). Μεγαλεπήβολο σχέδιο? Θα δείξει!

Κάποιες ερωτήσεις στους δημιουργούς/κατόχους bartop:

1)οι τρύπες για τα κουμπιά είναι 30mm?

2)τι ξύλο και πάχος να προτιμήσω για τη κατασκευή της καμπίνας?

3)τι ξύλο και πάχος να προτιμήσω για την κατασκευή του πάνω τμήματος του control panel?

4)έχω 2 competition joysticks αλλά το 2ο έχει κομμένο το πάνω τμήμα από το λεβιέ. Μπορώ από κάπου να αγοράσω μόνο το λεβιέ του μοχλού ή πάει αναγκαστικά πακέτο με τη βάση του?

Αυτά για αρχή... :)

@sigmundgr: Πάω πλέον για κατασκευή νέου controller και κρατάω αυτό του virtua striker για το μέλλον!2.jpg

1.jpg
 
1) εξαρτάται τα κουμπιά. Συνήθως είναι 30mm

2) ΜDF από 12'' και πάνω. Για bartop το 12'' είναι μια χαρά. Μπορείς να πάρεις και κοντρα πλακέ θαλάσσης αλλά γίνεται πιο βαριά η κατασκευή

3) MDF συνήθως 12αρι.

4) Μπορείς. Υπάρχουν ανταλλακτικά

Άντε και καλή αρχή :D
 
OK, thanks!

Παρήγγειλα και ότι υλικά μου έλειπαν από το www.arcadeshop.de οπότε όσο περιμένω να έρθουν θα ασχοληθώ με το ξυλουργικό κομμάτι.

Το μεγάλο μου πρόβλημα (και ώς προς τις τελικές διαστάσεις) είναι το monitor-Τραγικό! Αυτά που έχω στη άκρη δεν μου κάνουν (15'' TFT πολύ μικρή, 17'' και 19'' crt ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ -Ακατάλληλες). Η 22άρα TFT/TV μου θα ήταν ταμάμ αλλά δεν τη θυσιάζω για αυτό το project...

Αν δεν βρώ σύντομα 19'' TFT 4:3 Monitor θα φροντίσω να χωρά μια 22'' TFT, και όποτε μπορέσω θα πάρω την φθηνότερη που θα βρώ. Εξαφανιστήκαν και από την αγορά οι οθόνες με αναλογία 4:3 (και αυτές που υπάρχουν είναι ακριβές τη στιγμή που με λιγότερα παίρνεις καλύτερα monitors). Οι widescreen δε με ψήνουν καθόλου για mame (εδώ πασχίζεις να μειωθεί το φάρδος του bartop - τα περιττά μαύρα κενά σε 4:3 προβολή μέσα από mame θα με ξενερώνουν). Ουφ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χα! Το ίδιο πρόβλημα είχα και γω στο θέμα οθόνη. Ευτυχώς περίσσευε μια από έναν πολυ καλό φίλο και λύθηκε το πρόβλημα.
 
Πίσω
Μπλουζα