My Project MAME blog

mindnever

RetroWannaBe
Joined
22 Μάρ 2010
Μηνύματα
50
Αντιδράσεις
1
Καλησπέρα παιδιά.

Ύστερα από ενάμιση χρόνο περίπου τελείωσα κι εγώ τη δική μου καμπίνα. Την έφτιαχνα αργά αλλά σταθερά στον ελεύθερό μου χρόνο και μπορώ επιτέλους να σας την παρουσιάσω.

Δείτε όλη τη διαδικασία κατασκευής στο blog μου ΕΔΩ. Κάντε κλικ στο λινκ και αφήστε σχόλια!

Προβολή συνημμένου 39497

Η καμπίνα δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο εκτός από το γεγονός ότι η μαρκίζα (bezel) και το control panel είναι εξ' ολοκλήρου φτιαγμένα από plexiglass.

Για να ολοκληρωθεί το project μένουν ακόμα τα πλαϊνά αυτοκόλλητα, τα οποία τα σχεδιάζω.

Θέλω να ευχαριστήσω τον Βασίλη (Chahn) που ανέλαβε τις καλωδιώσεις / συνδέσεις. Το παληκάρι, εκτός από πρόθυμος να με βοηθήσει, έχει απίστευτες γνώσεις πάνω στο αντικείμενο.

Βασίλη φίλε να'σαι καλά, σε ευχαριστώ και από εδώ!

 


http://myprojectmame.blogspot.com/
 
Μπραβο φιλε πολυ καλη δουλεια και πολυ ομορφη η καμπινα σου.καλοπαιχτη να ειναι.Και βλεπω και στην οθονη ενα απο τα πολυ αγαπημενα μου παιχνιδια :D
 
τι να πω? απλως φοβερο!!! σου ευχομαι καλο λιωσιμο!!!

να δω εγω ποτε θα τελειωσω τη δικη μου καμπινα...
 
Πολύ ωραία η κατασκευή σου φίλε, μπράβο!! :thumbup: Καλό παιχνίδι, καλά ξενύχτια και καλό λιώσιμο! :D


(και απεύχομαι βέβαια την πιθανή τενοντίτιδα καρπού μετά από λίγες βδομάδες συνεχούς gaming...)


 





Μπράβο και πάλι
:)
 
Εγινε τελεια η καμπινα τελικα Χαρη,νασαι παντα καλα να τη χαιρεσε.Ειναι διπλη χαρα για μενα γιατι εβαλα λιγο το χερακι μου :)

Εδω στη Κυπρο που ειμαι βρηκα μια αποθηκη με καμπινες και τσιμπησα μια για να την κανω ανακατασκευη,θα ανεβασω και εγω το θεμα μου στο επομενο διαστημα.
 
Να'στε καλά παιδιά, ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Αλλά αφήστε και κάνα σχόλιο στο blog!
 
γ....ω τις δουλειές!!!!πολύ μεράκι να την χαίρεσαι!!!
 
Chahn είπε:
Εγινε τελεια η καμπινα τελικα Χαρη,νασαι παντα καλα να τη χαιρεσε.Ειναι διπλη χαρα για μενα γιατι εβαλα λιγο το χερακι μου :) Εδω στη Κυπρο που ειμαι βρηκα μια αποθηκη με καμπινες και τσιμπησα μια για να την κανω ανακατασκευη,θα ανεβασω και εγω το θεμα μου στο επομενο διαστημα.
Βασίλη όχι απλά έβαλες το χεράκι σου, μπήκες όλος μέσα!!! Χωρίς εσένα δεν θα έγραφα τώρα...

Με το καλό να φτιάξεις κι εσύ τη δική σου καμπίνα. Σίγουρα θα βγει τέλεια!

Btw μου περισσεύουν κάτι κουμπιά, bat-tops, ball-tops, ελατήρια κλπ. Όποτε θες πες μου να στα στείλω...
 
Τρομερή κατασκευή!!!

Πραγματικό διαμάντι. Το CP πιθανολογώ θα σου κόστισε αρκετά!!!

Καλόπαιχτη και να την προσέχεις.
 
Καλή δουλειά φίλε, καλόπαιχτο!!! Να το χαίρεσαι!
 
Τελεια καλο gaminggggggg
 
Φανταστική δουλειά. Και το plexiglass πολύ πρωτότυπο. Καλόπαιχτη
 
dkssprs είπε:
Τρομερή κατασκευή!!!Πραγματικό διαμάντι. Το CP πιθανολογώ θα σου κόστισε αρκετά!!!

Καλόπαιχτη και να την προσέχεις.
Δεν έδωσα λεφτά για το cp. Σαν 'αντάλλαγμα' έφτιαξα άλλη μία καμπίνα για το παιδί που τις βρήκε και μου τις έφερε. Αν δεις στο blog είναι αυτή με το μαύρο cp.

Δική του ιδέα ήταν να κάνουμε τα panels σε plexi γιατί ο γραφίστας που τα έφτιαξε ήταν πολύ φίλος και συνεργάτης του.

Έβαλε λοιπόν τις plexi πλάκες στον παντογράφο και τις έκοψε σύμφωνα με τα σχέδια που του έδωσα.

Πάντως σε ερώτηση που του έκανα μια τέτοια κατασκευή στοιχίζει γύρω στα 200 ευρώ.
 
mindnever είπε:
Για να ολοκληρωθεί το project μένουν ακόμα τα πλαϊνά αυτοκόλλητα, τα οποία τα σχεδιάζω.
Μετά από άλλα 2 χρόνια ( #) ) αξιώθηκα να σχεδιάσω επιτέλους και τα πλαϊνά αυτοκόλλητα. Μόλις χθες τα πήρα έτοιμα από τον τυπογράφο. Το 3ήμερο θα τα τοποθετήσω με το καλό...

WP_20140226_16_52_20_Pro.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mindnever είπε:
Για να ολοκληρωθεί το project μένουν ακόμα τα πλαϊνά αυτοκόλλητα, τα οποία τα σχεδιάζω.
Μετά από άλλα 2 σχεδόν χρόνια #) αξιώθηκα επιτέλους να σχεδιάσω και τα πλαϊνά. Η εκτύπωση έγινε στην καλή ποιότητα αυτοκόλλητου βινυλίου, glossy (όπως και τα μικρά κομμάτια).

Μόλις χθες τα παρέλαβα απ'το τυπογραφείο. Το 3ήμερο με το καλό θα τα τοποθετήσω...

Προβολή συνημμένου 97879

Stay tuned...

WP_20140226_16_52_20_Pro.jpg

WP_20140224fb.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αναμενουμε!!!συντομα
 
Λόγω δουλειάς δεν πρόλαβα να ασχοληθώ με την καμπίνα ώστε να σας την παρουσιάσω όπως είναι τώρα, ολοκληρωμένη.

Σήμερα το βράδυ όμως θα έχω λίγο χρόνο για να τραβήξω μερικές καλές φωτογραφίες και να τις ανεβάσω...

Προς το παρόν δείτε ένα 3D μοντέλο του arcade που έφτιαξε ένα φίλος από την Αυστρία.

Το σχεδίασε σε ένα επαγγελματικό πρόγραμμα που χρησιμοποιείται στο industrial design και λέγεται Solidworks.

Solidworks28.jpg

Solidworks06.jpg

Solidworks08.jpg

Solidworks09.jpg

Solidworks23.jpg

Solidworks26.jpg
 
Οτι και να πω ειναι πολυ λιγο γιατι πραγματικα η καμπινα ειναι απιστευτη.Μπραβο φιλε χαρη και σε ευχομαι να τελειωση γρηγορα και να την απολαυσεις :thumbup:
 
Έτοιμη είναι Βασίλη. Το 3ήμερο έντυσα τα πλαϊνά και μετά από 4 (!) χρόνια το project ολοκληρώθηκε! :award:

Το βραδάκι ανεβαίνουν οι φωτογραφίες...
 
Άντε να το δούμε ολοκληρωμένο το project σου. Μπράβο σου!
 
Πίσω
Μπλουζα