My Sega CD Collection

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.853
Αντιδράσεις
3.778
Τα παρακατω τα εχω καμμια 15ετια το λιγοτερο και δεν νομιζω να εχουν ξαναμπει εδω μεσα,τα περισσοτερα ειναι απο γνωστα franchises με βασιλια μου το Supreme Warrior την εκδοση για Sega CD 32X.


Εχω βλεψεις να την μεγαλωσω και αλλο,no not really.





attachment.php


attachment.php
 
Ωραια συλλογη Aard! Ευχομαι να την μεγαλωσεις!
 
Άντε με το καλό και στο Fatal Fury Special :)
 
Mega η συλλογή σου Aardvark! Μπράβο...και περισσότερα :)
 
Ομορφιες.....:dribble:

Ευγε Aardy!!!! :thumbup:
 
Χαιρομαι που σας αρεσε,εμφανισθη αλλο ενα κομματι απο Αμερικη αυτην την φορα και αν νομισθη οτι το συγκεκριμενο δεν επαιχθη ποτε λογω pal μηχανηματος, η απαντηση ειναι οχι,το χωσα στο cd rom του pc μου το δισκακι και το παιξα σε emu!




attachment.php
 
Ωραία συλλογή, με βάζεις στη μπρίζα και το έχω πουλήσει το megacd!

Το Road Avengers είχα ακούσει πως ήταν πολύ καλό παιχνίδι. Δεν το είχα δει ποτέ βέβαια, μόνο εικόνες σε κάποιο περιοδικό.

Αλήθεια, το Batman Returns τι λέει; Ήταν μέτριο στα περισσότερα συστήματα.
 
Το Road Avengers παροτι στα reviews πατωνει εμενα ηταν απο τα αγαπημενα μου CD games ,επηρεασμενο κατα τους δημιουργους του απο το Mad Max και με τα καλυτερα γραφικα που ειχα δει σε συστημα μεχρι την ελευση των last gen κονσολων.


Απο gameplay κλασσικο FMV game ,οπως το dragon's lair.



To Batman returns αληθεια ειναι οτι εχω παρα πολυ καιρο να το παιξω ,αν και θυμαμαι πρεπει να εχει και platform και racing πιστες.
 
Το Sonic CD πόσο καλύτερο (εκτός από τον ήχο βέβαια) είναι σε σχέση με αυτά του Mega Drive, για να δικαιολογεί την τόσο υψηλή τιμή του;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν εχει μεγαλη διαφορα στα γραφικα απλως ειναι ισως,μαζι με το knuckles chaotix,τα πιο δυσευρετα sonic games.ενας λογος ηταν η υψηλες,για την εποχη που κυκλοφορησαν στην αγορα,τιμες τους κ ενας αλλος το οτι ηρθαν πολυ λιγα κομματια στην χωρα μας.
 
Το Sonic CD δυστυχως δεν κυκλοφορησε ποτε σε cartridge μορφη, ηταν παιχνιδι για το Sega/Mega CD και τα Windows 95 τοτε. Μεχρι πριν 6-7 χρονια μπορουσες να το βρεις σε παρα πολυ καλη τιμη, υπηρξε ομως μεγαλη ζητηση απο παικτες οπου δεν το ειχαν δει στην εποχη του, και η τιμη εκτοξευτηκε. Πραγμα πολυ λογικο, ειναι πιθανοτατα το πιο αδικημενο Sonic παιχνιδι, και σιγουρα απο τους καλυτερους τιτλους οπου εμφανιστηκε ο μπλε ηρωας.

Περι του Chaotix, και ομως στην Ελλαδα ειχε πολυ καλη ζητηση σε σχεση με το εξωτερικο και κυκλοφορησαν αρκετα κομματια. Το ειχα δει και παιξει σε πολλα διαφορετικα καταστηματα, και μου εκανε πολυ μεγαλη εντυπωση οταν διαβασα πως σε αλλες χωρες της Ευρωπης υπηρξαν ατομα οπου δεν καταφεραν τοτε να το δουν ποτε.
 
Τελικά, κατά γενική ομολογία, αν κάποιος ξεκινούσε συλλογές βιντεοπαιχνιδιών πριν από 10-12 χρόνια, μέχρι σήμερα θα είχε πολύ και καλό πράμα σε λογικές τιμές. Τα τελευταία χρόνια δεν υπάρχει πολύ πράμα αφού έχει ήδη συλλεχθεί, και οι τιμές έχουν φθάσει σε 3ψήφια νούμερα για ένα κομμάτι. Το συγκεκριμένο όπως βλέπω δεν αποτελεί εξαίρεση.
 
Να σου πω τη μαυρη μου αληθεια,παρολο που το ειχα δει οταν πρωτοηρθε στην ελλαδα,καταφερα κ το πρωτοεπαιξα σε pc καθως ηταν πολυ πιο προσιτο σε τιμη κ δεν ειχα την δυνατοτητα τοτε να αγορασω megacd ουτε κ γνωριζα κανεναν που να εχει!!

+1000000000
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οντως, το Mega CD δεν ειχε καλη διαθεσιμοτητα, αλλα δεν το βρηκα παραλογο αυτο, εξαρχεις δεν τα πηγε καλα στην Ελλαδα. Και ας υπαρχουν καλα παιχνιδια να παιξεις στο μηχανημα, η ολη προβληματικη και περιεργη κυκλοφορια του στην Ευρωπη, δεν θα μπορουσε παρα να εχει αντιστοιχη πορεια και στην Ελλαδα.

Η Zegetron εγκατελειψε γρηγορα το μηχανημα, τα περισσοτερα παιχνιδια τα ειδαμε απο τριτους εισαγωγεις.
 
Getta Robo είπε:
Οντως, το Mega CD δεν ειχε καλη διαθεσιμοτητα, αλλα δεν το βρηκα παραλογο αυτο, εξαρχεις δεν τα πηγε καλα στην Ελλαδα.
Έχω την εντύπωση ότι γενικά το μηχάνημα δεν είχε και τις καλύτερες πωλήσεις. Με τέτοιους χρόνους φόρτωσης των παιχνιδιών σε σχέση με το cartridge νομίζω ότι το τελευταίο υπερίσχυσε κατά κράτος έναντι του πρώτου.

Getta Robo είπε:
Η Zegetron εγκατελειψε γρηγορα το μηχανημα, τα περισσοτερα παιχνιδια τα ειδαμε απο τριτους εισαγωγεις.
Μήπως και ίδια η Sega τελικά το εγκατέλειψε;
 
Αν δεν θέλεις και το κουτί, το megacd 2 μπορείς να το βρείς γύρω στο 100αρικο στο ebay. Θέλει ψάξιμο βέβαια. Το mega cd 1 θυμάμαι πάντα ήταν ακριβότερο.
 
telonio είπε:
Αν δεν θέλεις και το κουτί, το megacd 2 μπορείς να το βρείς γύρω στο 100αρικο στο ebay. Θέλει ψάξιμο βέβαια. Το mega cd 1 θυμάμαι πάντα ήταν ακριβότερο.
Και ομορφοτερο κατα τη γνωμη μου. Εχω το multi mega ηδη οποτε...
 
johnny19818 είπε:
Έχω την εντύπωση ότι γενικά το μηχάνημα δεν είχε και τις καλύτερες πωλήσεις. Με τέτοιους χρόνους φόρτωσης των παιχνιδιών σε σχέση με το cartridge νομίζω ότι το τελευταίο υπερίσχυσε κατά κράτος έναντι του πρώτου.
Δεν ειχε σε καμια φαση σπουδαια παρουσια στην Ελληνικη αγορα. Ισως στην αρχη της κυκλοφοριας του με καποιες καλες διαφημισεις και παρουσιασεις, αλλα δεν κερδισε ποτε το Ελληνικο κοινο. Και αυτο και τα παιχνιδια του ηταν πολυ ακριβα αλλωστε, και οι διαφορες οπτικα με το Mega Drive δεν ηταν στην αρχη σπουδαιες.

johnny19818 είπε:
Μήπως και ίδια η Sega τελικά το εγκατέλειψε;
Σαφως. Ηταν μια λαθος κυκλοφορια, με αρκετα σωστα παιχνιδια.

Ας συνεχισουμε την συζητηση για το Mega CD σε καποιο καταλληλο θεμα καλυτερα, πολυ ωραια η συλλογη σου παντως Aardvark!
 
Πίσω
Μπλουζα