My Thikpad's [IBM]

Τελευταιο αποκτημα το X41 ταμπλετολαπτοπ απο την εποχη που η big blue πουληθηκε στην Lenovo but still γραφει πανω IBM.

Θεματακι οτι η touch λειτουργιες της δεν υπαρχουν καθως και το pen του και θελω να το ψαξω γιατι .
Γνωμη μου ειναι ενας απο τους 2 λογους.

Πρωτον ισως επειδη δεν εχει τα win ΧP tablet edition αλλα τα XP service pack 3 pro ( λογικα δεν θα πρεπε να λειτουργουν και τα XPSP3 με touch; ) και βου ισως το pen του να ειναι απαραιτητο λογω ειδικης λειτουργιας του (νομιζω οτι ουτε καν ακουμπαει με την οθονη το ibm Pen για να λειτουργησει) για να δειξει οτι η touch οθονη λειτουργει μιας και δαχτυλο και οτι Pen πλαστικο η μεταλικο του χω βαλει δεν κανει τιποτα.


Προβολή συνημμένου 242274
Έχει μηχανισμό fingerprint τελικά;
 
Οχι το συγκεκριμενο. Στα μοντελα που υπαρχει ηταν στην κατω δεξια γωνια της οθονης.

thinkpad+x41+x41+tablet+004.jpg
 
Ναι δεν έχει ,άλλο θετικό είναι ότι λειτουργεί με διπλωμένη την οθόνη σαν τάμπλετ και χωρίς touch απλά με τα κουμπιά της οθόνης.
Εννοώ σε διάβασμα βιβλίων η κόμικ.
Βοηθάει να έχεις και ένα Mouse συνδεδεμένο.
 
Εννοώ σε διάβασμα βιβλίων η κόμικ.
Αυτο το πραγμα ζυγιζει 1.6 κιλα!!! :eek:

Εγω για comics και ebooks εχω το Amazon Fire HD10 (2021) που ζυγιζει μολις 465gr και ειναι στο προς το ανω οριο του τι ειναι βολικο να κρατας για πολυ ωρα...

Η μπαταρια κραταει καθολου;
 
Χαχα όντως δεν το λες ελαφρύ ,όχι μπαταρία κάνα μισάωρο ,θέλει πρίζα.
Αλλά το πλεονέκτημα είναι η μεγάλη οθόνη του σε σύγκριση με όποιο τάμπλετ που το κάνει να αψηφας τα παραπάνω.
Έχω και ένα surface RT κοψοχρονια για την ίδια δουλειά πάντως.
 
Υπερβολικα μεγαλη οθονη με υπερβολικα μικρη αναλυση και ειναι και TFT...

Εγω χρησιμοποιω απο το 2011 android tablets 10.1'' για comics και ebooks και εχω διαβασει τετραψηφιο αριθμο τευχη. IPS και 1080p ειναι must.

Να ενα παραδειγματακι απο το Fire HD10.

P5179477.JPG
 
Nαι ωραιο φαινεται δεν λεω ,εχω και ενα sony e-ink 6αρακι για περιπτωσεις ηλιου και παραλιας.


IMG_20220517_074746.jpg
 
Δεν θα το αφηνα γυμνο το ταμπλετακι και πλεον το συνοδευει και αυτο ενα dock και περα απο τα συνηθισμενα port dvd player ,vga ,parallel, usb κτλ αυτο που το κανει να ξεχωριζει ειναι 2 στερεο ηχειακια πανω στο dock.

2.jpg

3.jpg

1.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα