N64 Cartridges.. τα καθαρίζετε?

borellus

RetroActive
Joined
4 Νοέ 2011
Μηνύματα
423
Αντιδράσεις
33
Ένα περίεργο θέμα.. Αν ψάξετε λίγο θα διαβάσετε αρκετές διαφορετικές απόψεις..

Θα δείτε άτομα να γράφουν ότι δεν πρέπει γενικά να τα αγγίζετε και ούτε να τα καθαρίσετε.. διότι ίσως βλάψει το cartridge..

Από την άλλη θα δείτε άτομα να ξεβιδώνουν εντελώς το cartridge και να το καθαρίζουν τρίβωντας το δυνατά συνήθως με rubbing alcohol..

Άλλοι θα σας πουν απλά φυσήξτε το.. Άλλοι ότι δεν κάνει να το φυσάτε..

Πάντως το θέμα είναι οτι καλό είναι να γυαλίζουν τα connector pins του cartridge.. να είναι καθαρό..

Δεν ξέρω αν σας έχει τύχει σε μεταχειρισμένα παιχνίδια που έχετε αγοράσει να κολλάνε μερικές φορές (freeze) ή να πρέπει να τα βάλετε 2-3 φορές στο Ν64 μέχρι να φορτώσουν (πολύ εκνευριστικό αυτό)!

Ίσως να σας έχει τύχει το παιχνίδι να αρχίσει να κάνει διάφορα μη φυσιολογικά bugs και λίγη ώρα αργότερα τελικά να κολλάει.

Πολλοί θα πούνε ότι φταίει το παιχνίδι και χρειάζεται καθάρισμα.

Αν όμως το κάνει σε πολλά παιχνίδια τότε θα σας πούνε ότι θέλουν καθάρισμα τα connector pins στο Ν64. Άλλοι όμως θα σας πουν να μην αγγίζετε καν κάτι εσωτερικά του Ν64.

Επίσης, αν έχετε πρόβλημα μόνο με ένα παιχνίδι και αφού το καθαρίσετε συνεχίζει να έχει προβλήματα, τότε θα σας πουνε να πάρετε νέα κασσέτα.

Γενικά ο καθένας λέει το δικό του :p

Θα είχε ενδιαφέρον να ακούσουμε μερικές απόψεις :D
 
Oλα τα παιχνιδια που εχω για το N64 τα εχω παρεο καινουργια την εποχη που κυκλοφορησαν δεν εχω καποιο μεταχειρισμενο δηλαδη.Στα περισσοτερα δεν εχω καν τα κουτια τους οποτε αυτα που ειναι μεσα στα κουτια τους ειναι μονιμα εκει ολα τα αλλα τα εχω σε συγκεκριμενο μερος αλλα το καθε ενα ειναι μεσα σε καποιο σακουλακι ωστε να μην λερωνεται και να μην πιανει σκονη.Δεν εχω ανοιξη ομως ποτε κασσετα για να την καθαρισω απο μεσα και ουτε προκυται ποτε να το κανω και γενικοτερα δεν εχω προβλημα με κανενα παιχνιδι ουτε στο φορτωμα ουτε στο να χριεαζεται να το βαλω πολλες φορες μεχρι να παιξει κλπ.Ολα λειτουργουν στην εντελεια ακομα και τα πρωτα παιχνιδια που εχω αγορασει οταν κυκλοφoρησε το N64.
 
metalcandyman είπε:
Oλα τα παιχνιδια που εχω για το N64 τα εχω παρεο καινουργια την εποχη που κυκλοφορησαν δεν εχω καποιο μεταχειρισμενο δηλαδη.Στα περισσοτερα δεν εχω καν τα κουτια τους οποτε αυτα που ειναι μεσα στα κουτια τους ειναι μονιμα εκει ολα τα αλλα τα εχω σε συγκεκριμενο μερος αλλα το καθε ενα ειναι μεσα σε καποιο σακουλακι ωστε να μην λερωνεται και να μην πιανει σκονη.Δεν εχω ανοιξη ομως ποτε κασσετα για να την καθαρισω απο μεσα και ουτε προκυται ποτε να το κανω και γενικοτερα δεν εχω προβλημα με κανενα παιχνιδι ουτε στο φορτωμα ουτε στο να χριεαζεται να το βαλω πολλες φορες μεχρι να παιξει κλπ.Ολα λειτουργουν στην εντελεια ακομα και τα πρωτα παιχνιδια που εχω αγορασει οταν κυκλοφoρησε το N64.
Ωραίος metalcandyman! :cool:

Είναι λογικό να μην έχεις προβλήματα από τη στιγμή που τα είχες πάρει καινούργια και τα προσέχεις!

Άλλοι όμως δεν κάνουν το ίδιο με αποτέλεσμα να υπάρχουν διάφορα περίεργα θέματα με τα μεταχειρισμένα που αγοράζουμε!

Το μόνο που με "ενόχλησε" σε αυτά που έγραψες είναι ότι είχες πάρει καινούργια τα παιχνίδια αλλά πέταξες τα κουτιά :p

Κρίμα είναι πιστεύω!
 
Κι εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα δικά μου carts αφού τα έχω πάντα στο σακουλάκι τους (και στα κουτιά τους). Μόνο ένα παιχνίδι που έχω πάρει μεταχειρισμένο κολλάει καμιά φορά στο φόρτωμα αλλά του ρίχνω ένα φύσημα (όχι δυνατό για να μην πάει καμιά σταγόνα σάλιου μέσα) και είναι OK.
 
Imgema είπε:
Κι εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα δικά μου carts αφού τα έχω πάντα στο σακουλάκι τους (και στα κουτιά τους). Μόνο ένα παιχνίδι που έχω πάρει μεταχειρισμένο κολλάει καμιά φορά στο φόρτωμα αλλά του ρίχνω ένα φύσημα (όχι δυνατό για να μην πάει καμιά σταγόνα σάλιου μέσα) και είναι OK.
Μια χαρά κι εσύ!

Πάντως φαίνεται και στην περίπτωση σου οτι τα μεταχειρισμένα ένα θεματάκι το έχουν!
 
Εγω γενικα με τα κασσετακια (snes και gameboy κυριως) αμα δεν παιζουν ευκολα, τα καθαριζω με μπατονετα και καθαρο οινοπνευμα στις επαφες και μετα παιζουν απροβληματιστα ! Δεν ξερω αμα ειναι σωστο ή λαθος αλλα δουλευει.
 
borellus είπε:
Το μόνο που με "ενόχλησε" σε αυτά που έγραψες είναι ότι είχες πάρει καινούργια τα παιχνίδια αλλά πέταξες τα κουτιά :p

Κρίμα είναι πιστεύω!
Εκεινα τα χρονια φιλε Borellus με ενοιζε μονο το παιχνιδι τα κουτια δεν τα εδεινα καν σημασια και γενικοτερα δεν ειμαι συλεκτης δεν κυνηγαω παιχνιδια δεν αγοραζω μεταχειρισμενα και εχω μονο αυτα που εχω απο της εποχες που τα αγοραζα.Ολα τα αλλα που δεν εχω τα παιζω σε emulators και τα μονο που αγοραζω ειναι gamepads αν χαλασει κανενα απο αυτα που εχω.
 
Τα παιχνίδια που έχω στο Ν64 τα έχω πάρει όλα μεταχειρισμένα. Δεν είχα κανένα πρόβλημα παρά μόνο στο Mario 64 όπου όταν το πρωτοέβαλα και άναψα την κονσόλα είδα μαύρη οθόνη. Το έχει κάνει ακόμη μια φορά αλλά όταν σπρώχνω πιο πολύ την κασέτα δεν υπάρχει πρόβλημα. Το χοντρό πρόβλημα το έχω με το Sonic 1 για Game Gear. Πρέπει να μπει με συγκεκριμένο τρόπο για να παίξει. Οι ακροδέκτες των κασσετών δεν χαλάνε από τη σκόνη αλλά από την υγρασία όπου οξειδώνονται καθότι είναι μεταλλικοί. Επίσης όταν φυσάμε, άθελα μας μεταδίδουμε και υγρασία από την αναπνοή μας. Βέβαια το φύσημα είναι κάτι που πιάνει πολύ συχνά και το κάναμε κατά κόρον και τότε αλλά και τώρα...
 
Είχα ελάχιστα προβλήματα με τα κασετάκια του Ν64, σε αυτά του Snes και κυρίως του NES είχα πρόβλημα. Γνωρίζω ελάχιστα από ηλεκτρονικά, όμως κάτι μου λέει ότι η Νιντέντο γνώριζε το πρόβλημα και είχε ποιοτικότερη κατασκευή στα cartridge του N64. Δεν μπορώ να εξηγήσω αλλιώς αυτή τη βελτίωση καθώς είχα μερικά cartridges σαν να ήταν βουτηγμένα μες στη σκόνη....
 
Μάγκες έχω αρχίσει και τα παίρνω!!

Δεν ξέρω τι γίνεται αλλά το Perfect Dark μου παγώνει συνέχεια! Δεν μπορώ να παίξω ούτε 10 λεπτά! Πολλές φορές κολλάει στο 5λεπτο!!

Πριν πει κάποιος οτι είναι θέμα της κονσόλας.. να πω ότι δοκίμασα άλλα 13 παιχνίδια!

Έπαιζα κανα τέταρτο το καθένα και φυσικά λειτουργούσαν φυσιολογικά! Ενδιάμεσα ξαναδοκίμαζα το Perfect Dark και ξαναπάγωνε!! Συνέχεια στην πρώτη πίστα το ίδιο πράγμα!

Πάγωνε αλλά η μουσικούλα έπαιζε! :p

Το παιχνίδι το είχα πάρει μεταχειρισμένο αλλά σε πολύ καλή κατάσταση.. το cartridge από κάτω είναι καθαρό και γυαλιστερό.. χθες το βράδυ το καθάρισα κιόλας επίτηδες..

Και το ξαναδοκίμασα.. κόλλησε άλλες 2 φορές!! :p

Έχει να προτείνει κανείς τίποτα γιατί ίσα που κρατιέμαι να μην βγω στο μπαλκόνι να το πετάξω με δύναμη στον κάδο από τα νεύρα μου!! :p
 
Μηπως εχει θεμα το Expansion Pack; Βγαλτο και αυτο μια και καθαρισε λιγο τις επαφες.
 
DarkSynbios είπε:
Μηπως εχει θεμα το Expansion Pack; Βγαλτο και αυτο μια και καθαρισε λιγο τις επαφες.
Χμ..ενδιαφέρουσα γνώμη.. τι θέμα όμως θα μπορούσε να έχει το expansion pack?

Το χρησιμοποιούν και τα άλλα παιχνίδια άλλωστε που δεν κολλάνε..

Θα το βγάλω και θα το καθαρίσω από περιέργεια..
 
borellus είπε:
Χμ..ενδιαφέρουσα γνώμη.. τι θέμα όμως θα μπορούσε να έχει το expansion pack?Το χρησιμοποιούν και τα άλλα παιχνίδια άλλωστε που δεν κολλάνε..

Θα το βγάλω και θα το καθαρίσω από περιέργεια..
H μια λογικη ειναι οτι το παιχνιδι στηριζεται πανω στο ExPac για το single player. Επισης φυσηξε και στις υποδοχες του N64.
 
DarkSynbios είπε:
H μια λογικη ειναι οτι το παιχνιδι στηριζεται πανω στο ExPac για το single player. Επισης φυσηξε και στις υποδοχες του N64.
Όχι εντάξει..τις υποδοχές τις καθαρίζω με cleaning kit..

Καλή σκέψη για το expansion pack.. Θα το δοκιμάσω σε λίγο..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λιγα ειναι τα παιχνιδια που το χρησιμοποιουν και πρακτικα ελαχιστα οσο το Perfect Dark. Δες εδω την λιστα.
 
DarkSynbios είπε:
H μια λογικη ειναι οτι το παιχνιδι στηριζεται πανω στο ExPac για το single player. Επισης φυσηξε και στις υποδοχες του N64.
Όχι εντάξει..τις υποδοχές τις καθαρίζω με cleaning kit..

Καλή σκέψη για το expansion pack.. Θα το δοκιμάσω σε λίγο..

Λοιπόν.. έβγαλα το expansion pack και το καθάρισα (που λέει ο λόγος..καθαρό ήταν..)..

Τις τελευταίες 3 μέρες το παιχνίδι κόλλησε αμέτρητες φορές.. συνέχεια στα 5-10 λεπτά.. ποτέ δεν το έκλεισα εγώ από μόνος μου..πάντα κόλλαγε και το έκλεινα..

Το δοκίμασα πριν λίγο και έπαιξα μισή ώρα σερί χωρίς να κολλήσει :p

Αυτό σημαίνει ή ότι κοιμήθηκε ο θεός και δεν κόλλησε (δεν το πιστεύω όμως αυτό γιατί κόλλαγε για πλάκα) ή ότι DarkSynbios είσαι ένας μικρός θεούλης και είχες δίκιο και σε ευχαριστώ!! :D

Εδώ παραλίγο να το πετάξω στον τοίχο! Έψαχνα να πάρω άλλο!

Θα το δοκιμάσω ξανά το βραδάκι για να δώ αν θα κυλήσουν πάλι όλα ομαλά!

freaktmp είπε:
Λιγα ειναι τα παιχνιδια που το χρησιμοποιουν και πρακτικα ελαχιστα οσο το Perfect Dark. Δες εδω την λιστα.
Ναι έχω αρκετά από αυτά!

Σε πολλά έπαιζα με High rez και δεν είχαν προβλήματα..

Αλλά το perfect dark συνέχεια κόλλαγε..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
borellus είπε:
Όχι εντάξει..τις υποδοχές τις καθαρίζω με cleaning kit..Καλή σκέψη για το expansion pack.. Θα το δοκιμάσω σε λίγο..

Λοιπόν.. έβγαλα το expansion pack και το καθάρισα (που λέει ο λόγος..καθαρό ήταν..)..

Τις τελευταίες 3 μέρες το παιχνίδι κόλλησε αμέτρητες φορές.. συνέχεια στα 5-10 λεπτά.. ποτέ δεν το έκλεισα εγώ από μόνος μου..πάντα κόλλαγε και το έκλεινα..

Το δοκίμασα πριν λίγο και έπαιξα μισή ώρα σερί χωρίς να κολλήσει :p

Αυτό σημαίνει ή ότι κοιμήθηκε ο θεός και δεν κόλλησε (δεν το πιστεύω όμως αυτό γιατί κόλλαγε για πλάκα) ή ότι DarkSynbios είσαι ένας μικρός θεούλης και είχες δίκιο και σε ευχαριστώ!! :D

Εδώ παραλίγο να το πετάξω στον τοίχο! Έψαχνα να πάρω άλλο!

Θα το δοκιμάσω ξανά το βραδάκι για να δώ αν θα κυλήσουν πάλι όλα ομαλά!
τιποτα φιλε μου! Ελπιζω να συνεχιζει να δουλευει κανονικα!
 
DarkSynbios είπε:
τιποτα φιλε μου! Ελπιζω να συνεχιζει να δουλευει κανονικα!
Ναι δεν έχει κανένα θέμα το Perfect Dark πλέον! Λειτουργεί άψογα!

Θα σας γράψω κάτι που συνέβη σήμερα και είναι απλά τραγικό :p

Είχα βγάλει τα 3 ISS games να παίξω κανά ματσάκι έτσι για την πλάκα μου και να τα θυμηθώ!

Παίζω ISS 98 κανά μισαωράκι..όλα κομπλέ..

Βάζω μετά το ISS 2000. Έπαιζα κανά 20λεπτο και σε μια φάση κερδίζω κόρνερ. Έτσι όπως πάει ο παίχτης να το εκτελέσει κολλάει το παιχνίδι! Λέω οκ..έτυχε.

Μετά βάζω το ISS 64. Έπαιξα κανά μισαωράκι κομπλέ..

Μετά λέω ας ξαναβάλω το ISS 2000. Έτσι όπως έπαιζα σε μια στιγμή κερδίζω κόρνερ. Το εκτελώ παίρνω την κεφαλιά και κολλάει το παιχνίδι!! χαχα Δεν το πίστευα!

Σκέφτηκα έτυχε πάλι..τι στο καλό?

Ξαναβάζω το παιχνίδι τρίτη φορά.

Και ναι..κόλλησε το παιχνίδι πάλι σε εκτέλεση κόρνερ! :p

Πιστεύω ότι δεν έχει πρόβλημα ούτε το N64 ούτε η κασσέτα! Μάλλον bug το ISS 2000 στα κόρνερ έχει! χαχα
 
Πίσω
Μπλουζα