N64 Magazine vs Nintendo Official Magazine..scores!

Λοιπον! Καποιες παρουσιες αλλα και απουσιες οπου θεωρω σημαντικες ειναι οι παρακατω. Τα αναγραφω απο μνημης και οχι οσο αναλυτικα ισως θα επρεπε, θα εμβαθυνω ομως στη συνεχεια.

Τα Action / Adventures χρειαζοντε πολυ αναλυση και θα τα αφησω για καποια αλλη φορα. Σε γενικα πλαισια ειναι αρκετα καλη η λιστα.

Στα Shoot em ups δεν ειμαι σιγουρος για την παρουσια του Turok 2. Καλο, αλλα δεν εκανε καλα τοσα πραγματα οσο εκανε το πρωτο, καθως και ηταν εμφανως ρηγμενο σε σχεση με την εκδοση στους υπολογιστες.

Το Quake 2 αν και οχι απαραιτητα κακο, ειναι ανουσιο να βρισκετε στη λιστα. Υπαρχουν αλλα καλα παιχνιδια που θα αναφερω.

Το ιδιο ισχυει εν μερη και για το Rainbow Six. Συμπαθητικο, αλλα λιγο.

Κακιστως υπαρχει το Turok: Rage Wars. Ειναι κατω του μετριου και δεν υπαρχει κανενας λογος να βρισκετε σε λιστα με καλα παιχνιδια.

Εγκληματικη θα ελεγα την απουσια των Doom και Duke Nukem. Και τα δυο ειναι πολυ ξεχωριστες εκδοσεις και σιγουρα θα επρεπε να βρισκοντε πολυ ψηλα, ποσο μαλλον να ειναι παρων! Κραταω και μια πισινη για το Hexen, το οποιο ηταν καλη μεταφορα και επισης καλο παιχνιδι.

Για τα Beat em ups, ειναι κραυγαλεο γεγονος οτι ο αρθρογραφος ειχε πορωση με τους γιγαντες του κατς. Δεχομαι οτι μπορει να του αρεσουν, αλλα 4 παιχνιδια στη λιστα ειναι ακραια υπερβολικα! Ποσο μαλιστα οταν εχει αφησει αλλους καλους τιτλους. Για τα Xena, Mortal Kombat και Rakuga Kids, δεν μπορω να πω οτι ειναι πρωτες επιλογες, αλλα δεν ειναι ασχημα.

Φυσικα μιλαμε για την α-π-α-ρ-α-δ-ε-κ-τ-η απουσια του Mace: the dark age. Ο τυπας κανει κρα πως δεν ξερει απο παιχνιδια ξυλου οπου εγραψε την λιστα και φαινεται σαν το Λας Βεγκας απο το διαστημα. Δεν χρειαζεται εδω να προσθεσω περισσοτερα.

Ισως εβαζα και τα δυο Fighter's destiny στην ιδια λιστα, μιας και ειναι αρκετα διαφοροποιημενα και παιζοντε και τα δυο ευχαριστα. Αμφιλεγομενη η παρουσια του Bio freaks, με την ιδια θεωρια θα μπορουσαμε να προσθεσουμε και το Dark rift.

Καλο παιχνιδι που απουσιαζει ειναι το Flying dragon οπου στη πραγματικοτητα ειναι πολυ καλυτερο παιχνιδι απο οτι παρουσιαστηκε απο τον 'ειδικο' τυπο της τοτε εποχης.

Τα Platform ειναι επισης πολλες σελιδες συζητησης απο μονα τους, θα τα αφησω για μια αλλη φορα και αυτα.

Θα πω οτι τα Racing εχουν τις καλες επιλογες, θα εβγαζα μαλλον το ridge racer 64 και το "αστειο" beetle racing και θα εβαζα multi racing championship και f-1 world grand prix. Η παρουσια και των δυο top gear rally ειναι μαλλον υπερβολικη, θα εβγαζα το πρωτο και θα εβαζα το extreme g. Σε γενικοτερα πλαισια το N64 εχει πολυ αδικημενα παιχνιδια racing και κακως το ps1 θεωρειται ανωτερο στις επιλογες του.

Sports ειναι κραυγαλεες οι απουσιες παιχνιδιων μπασκετ, οπου το N64 τα καταφερε παρα πολυ καλα. Εντυπωση μου κανει που εχουν βαλει το ISS98 αντι του ISS2000 οπου ειναι απλα ανωτερο και πραγματικα πολυ καλο παιχνιδι.

Τελος, τα Miscellaneous εχουν επισης πολυ ψωμι, αλλα επιβαλεται να αναφερω το πανεμορφο και φοβερο Disney's magical tetris puzzle οπου ειναι απιστευτα υποτιμημενος τιτλος! Το ιδιο ισχυει και για το pokemon snap οπου απεδειξαν πως μια απλη ιδεα μπορει να κανει ενα προτοτυπο, ενδιαφερων και καλοφτιαγμενο τιτλο.

Αυτα!
 
Θα κάνω λίγα σχόλια! Να μην επεκταθώ πολύ!

Νομίζω ότι αδικείς αρκετά το Turok 2! Αλλά έχω μιλήσει αρκετά γενικά γι αυτό το παιχνίδι σε άλλα topics!

To Quake II ομολογώ ότι όταν το τερμάτισα έμεινα αρκετά ικανοποιημένος από το παιχνίδι! Όσο για το Rainbow Six δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη καθώς παραμένει στη λίστα αναζήτησης μου..

Το Turok Rage Wars είναι ευχάριστο σαν multiplayer ενώ πιστεύω ότι Duke Nukem, Doom, Hexen απλά εκείνη την εποχή τα θεωρούσαν ξεπερασμένα..

Για το Mace: The Dark Age έχεις δίκιο.. Όσο για τα wrestling παιχνίδια είχαν κυκλοφορήσει 8 συνολικά.. 4 από αυτά (3 έχουν μπει στην λίστα) ήταν τα WWF τα οποία είναι όντως πολύ καλά..

Το Fighter's Destiny 2 δεν μπήκε στην λίστα καθώς δεν κυκλοφόρησε σε PAL έκδοση..

Στα racing προσωπικά θεωρώ πολύ ωραία και το Ridge Racer και το Beetle.. Το Extreme G σίγουρα θα μπορούσε να είναι στη λίστα..

Το F-1 World Grand Prix είναι στη λίστα των sports games..

Σαν fan των NBA games νομίζω πως δεν τα κατάφερε καλά το N64.. ειδικά τα 2 ΝΒΑ Live ήταν απογοητευτικά..

Και σαν fan των ISS λογικά σωστά επιλέχθηκε το ISS 98.. Επειδή το ISS 2000 απογοήτευσε σχετικά με το high resolution, με το μέτριο career mode κτλ.. Γενικά δεν βελτίωσε όσα θα μπορούσε..
 
Το προβλημα του Turok 2 ειναι πως δεν εγινε καλη μεταφορα. Προσεξε, δεν το συγκρινω αμεσα με την εκδοση των υπολογιστων, οπου ειναι σαφως ανωτερη, αλλα στο τι καταφερνει να κανει στο ιδιο το N64. Καταρχας κοιτα το frame rate του, δεν επιτρεπεται να ειναι τοσο ρηγμενο σε σχεση με το πρωτο.. Στη τελικη υποτιθεται πως υπαρχει εξελιξη, ενω αυτοι το πηγαν ποσα βηματα πισω! Το rage wars τωρα.. απλα οχι. Καταστρεψανε ολες τις καλες ιδεες και ειναι τουλαχιστον βαρετο. Αδικως υπαρχει στη λιστα απλα. Το "προβλημα" με τα Doom / Duke Nukem / Hexen ειναι πως πιστευαν πως τα corridor shooters επρεπε να ξεφυγουνε απο την συνταγη του Wolfstein / Doom, με αποτελεσμα οτιδηποτε διαφορετικο συνηθως να αποθεωνεται, και οτιδηποτε στην ιδια συνταγη να κατακρινεται. Εξου και που την "πατησαν".

Στα ξυλου τωρα, εχω δει ενα καλο κατς παιχνιδι αλλα δεν θυμαμαι το ονομα του.. τα υπολοιπα μου φαινοντε υπερβολικα ιδια για να τα ξεχωριζω :p Εχεις δικιο για το Fighter's destiny 2, σε καθε περιπτωση η απουσια του Mage ειναι το λιγοτερο υποπτη. Δεν μπορω να σκεφτω καποιο λογο για να μην το συμπεριλαβουν.

Το Ridge Racer οντως δεν ειναι κακο, προσωπικα προτιμω αλλα παιχνιδια του μηχανηματος. Το beetle δεν μου αφησε καλες εντυπωσεις, "παιδικιζε" για τα γουστα μου. Το extreme g δεν ειμαι σιγουρος σε πια κατηγορια θα ηταν καλυτερα να υπαρχει, σιγουρα μιλαμε για ενα απο τα καλα παιχνιδια του μηχανηματος. Επισης εχεις δικιο για το F1 world grand prix (παρεσθησεις απο την ζεστη!), αλλα το δευτερο ηταν απλα ανωτερο.

Στα αθλητικα, το Ν64 εχει το τρομερο ΝΒΑ hangtime για τα arcade τυπου παιχνιδια, και τα kobe bryant / nba in the zone. Τα κλασικα live οντως ηταν ρηγμενα σε σχεση με αλλες εκδοσεις και δεν αξιζαν απο τοτε. Στα ποδοσφαιρακια δεν εμβαθυνα ποτε, το 2000 παντως μου φαινοταν καλυτερα. Οι ποδοσφαιρικοι θα γνωριζουν ομως τις διαφορες.

Παιχνιδια οπου απουσιαζουν απο διαφορες κατηγοριες παντως ειναι το Winback, Shadowgate, Aidyn chronicles και το Indiana Jones and the infernal machine.
 
Συνεχίζεις να με μπερδεύεις για το Turok 2! :p

Εννοώ ότι σχεδιάστηκε για το N64 και κυκλοφόρησε στα τέλη του 1998.. Απλά κυκλοφόρησε και μια έκδοση για το PC μέσα στο 1999 όπου είναι όντως ανώτερη σε framerate αλλά κατώτερη σε όλους τους άλλους τομείς! Με αποκορύφωμα την μουσική από ότι θυμάμαι..

Πέρα από το κακό framerate, το Τurok 2 βελτιώθηκε σε σχέση με το πρώτο σχεδόν στα πάντα..

To Rage Wars είναι αποκλειστικά multiplayer παιχνίδι.. Τα retro FPS τύπου Doom απλά ξεπεράστηκαν άμεσα από το GoldenEye οπότε σε γενικές γραμμές "θάφτηκαν"!

Τέλος, σχετικά με τα παιχνίδια που ανέφερες.. το Operation WinBack υπάρχει στη λίστα των Action/Adventure. Το Indiana Jones δεν κυκλοφόρησε σε PAL..

Τα Shadowgate και Aidyn δεν θεωρήθηκαν κάτι το ιδιαίτερο..
 
Θα σου πω τι γινεται με το Turok. Το πρωτο παιχνιδι ειναι πρακτικα ενα απο τα παιχνιδια που κυκλοφορησαν στην ευρυτερη εποχη μαζι με το μηχανημα και λογικο ειναι να μην ειχε βελτιστοποιηθει στις δυνατοτητες του μηχανηματος. Αυτο ομως δεν θα επρεπε και να ισχυει με το Turok 2. Οι διαφορες τους ειναι ασημαντες για ολο το χρονο και την εμπειρια μιας σοβαρης εταιριας οπου ανεπτυσε παιχνιδια στο μηχανημα για ποσα χρονια. Δεν εχω βαλει τις δυο εκδοσεις, του υπολογιστη και του N64 παραλληλα, αλλα η pc μου αρεσε καλυτερα και απο οτι θυμαμαι το ιδιο ελεγαν και τα περιοδικα της εποχης. Θα χρειαστει να κανω μια ερευνα πανω σε αυτο.

Το rage wars εχει 100% και επιλογη για εναν παικτη σε deathmatch, απλα ειναι επισης υπερβαρετο και ανουσιο. Και επιτελους μολις θυμηθηκα το παιχνιδι που επαιζα τοτε σε αυτο το υφος, το armorines! Η εκδοση του N64 ηταν χιλιομετρα μπροστα απο του PS1 και πολυ ωραιο παιχνιδι. Ευκολα ανωτερο απο το rage wars και αυτο. Συμφωνω περι θαψιματος των συγκεκριμενων ειδων, πολυ φοβαμαι πως αυτο ηταν κατι συνηθες στο N64 ομως..........

Το Shadowgate και το Aidyn ειναι πολυ ωραια παιχνιδια και θα μπορουσαν να αναφερθουν. Ευτυχως παντως αναφερεται το Hybrid Heaven οπου ειναι εγκληματικα υποτιμημενο και αγνωστο σε πολλους παιχνιδι!

Υγ. Το οτι λειπει το legacy of darkness ασχολιαστο - Καποιος δυστηχως πηρε ενσημα οπου δεν του αξιζαν!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
borellus είπε:
Συνεχίζεις να με μπερδεύεις για το Turok 2! :p Εννοώ ότι σχεδιάστηκε για το N64 και κυκλοφόρησε στα τέλη του 1998.. Απλά κυκλοφόρησε και μια έκδοση για το PC μέσα στο 1999 όπου είναι όντως ανώτερη σε framerate αλλά κατώτερη σε όλους τους άλλους τομείς! Με αποκορύφωμα την μουσική από ότι θυμάμαι..
Στο PC το Turok 2 είναι ανώτερο σε όλους τους τομείς. Ειδικά στην μουσική η οποία στο PC έχει καλύτερη ποιότητα και τα κομμάτια δεν είναι ούτε συμπιεσμένα αλλά ούτε έχουν κοψίματα όπως είχαν στο N64.

Με την λίστα αυτή διαφωνώ σε πολλά σημεία. Ασε που δεν βγάζω και νόημα με την κατάταξη, πχ σε άλλη λίστα έχει το Starfox και σε άλλη τα Star Wars... H έχει το F1 και τo Waverace στα sport αντί για τα racing... δηλαδή τα Rally με την ίδια λογική και αυτά στα sport δεν θα έπρεπε να τα βάλει? Τέλος πάντων, ορίστε η δική μου λίστα την οποία θεωρώ ποιο σωστή (βάζω σε bold αυτά που θεωρώ σημαντικές παραλείψεις από την προηγούμενη λίστα. Υπάρχουν και άλλα games στην λίστα μου που δεν αναφέρθηκαν αλλά δεν τα θεωρώ τόσο σημαντικά):

FPS:

1. 007: GoldenEye

2. Perfect Dark

3. Turok: Dinosaur Hunter

4. Doom 64 (το καλύτερο κονσολο-Doom και με διαφορά)

5. 007: The World is not Enough

6. Quake 2

7. Turok 2

8. Duke Nukem 64

9. Forsaken 64

10. Turok 3 (για αυτό δεν είμαι σίγουρος αλλά μάλλον είναι καλύτερο από τα υπόλοιπα FPS που μείνανε)

Shooters

1. Starfox 64/Lylat Wars

2. Jet Force Gemini

3. Star Wars - Rogue Squadron

4. Star Wars - Battle for Naboo

5... δεν ξέρω, δεν είχα παίξει και κανένα άλλο που να το θεωρώ shooter και να μην είναι first person. Ισως να έβγαζα το Forsaken από τα FPS και να το έβαζα εδώ, είναι λίγο μπέρδεμα αυτά τα genres.

Beat-'Em-Ups

1. Super Smash Bros.

2. Mace the Dark Age (τραγική παράλειψη, συμφωνώ με τον Robo)

3. Mortal Kombat 4

4. Bio FREAKS

5. Fighters Destiny 2

6. Killer Instinct Gold

7. Rakuga Kids

8. Κάποιο κατς θυμάμαι που έπαιξα και ήταν καλό

9......

10..... Δεν μπορώ να αποφασίσω για τα υπόλοιπα :p

Platform Games

1. Super Mario 64

2. Banjo-Kazooie

3. Conker's Bad Fur Day

4. Mischief Makers

5. Banjo-Tooie

6. Space Station - Silicon Valley (αλλη μία τραγική παράλειψη)

7. Yoshi's Story

8. Donkey Kong 64

9. Goemon's Great Adventure (μου άρεσε προσωπικά)

10. Earthworm Jim 3D (Ναι, μου άρεσε αυτό το παιχνίδι :p )

Racing Games

1. F-Zero X (Κλασσικά)

2. Top Gear Rally (το συγκεκριμένο το λάτρεψα)

3. Mario Kart 64

4. Diddy Kong Racing

5. World Driver Championship

6. Top Gear Rally Overdrive

7. F1 World Grand Prix 2

8. Wave Race

9. Star Wars - Episode 1 Racing (το δεύτερο καλύτερο futuristic racing στην κονσόλα, για μένα)

10. Beetle Adventure Racing! (αρκετά καλύτερο από ότι φανταζόμουν)

Και ακόμα λείπουν και άλλες παιχνιδάρες όπως το Rush: 2049, Stunt Racer 64, Extreem-G, Wipeout 64 κλπ. To Ν64 ήταν φοβερή κονσόλα για racing games.

Sports

Who cares

Action/Adventures

1. Zelda - OOT

2. Zelda - Majora's Mask

3. Shadowman

4. Body Harvest

5. Mystical Ninja Starring Goemon

6. Resident Evil 2

7. Indiana Jones and the Infernal Machine (δεν το έχω παίξει αλλά από όσα έχω δει θα το έβαζα κάπου σε αυτήν την θέση μάλλον)

8. Castlevania 64

9. Duke Nukem: Zero Hour

10. Hybrid Heaven
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@Getta Robo: Έχεις δίκιο για το Turok αλλά ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί λες ότι το Turok 2 δεν είχε σημαντικές διαφορές σε σχέση με το πρώτο! Θεωρείται ένα από τα παιχνίδια με τα καλύτερα γραφικά στο N64.. πολύ ανώτερο εμφανισιακά σε σχέση με το πρώτο..

To Turok 2 δεν έλαβε καλές κριτικές για PC πάντως σε σχέση με την έκδοση για N64..

Το Rage Wars έχει ένα τυπικό παιχνίδι ενός ατόμου.. Εφόσον είναι φτιαγμένο για multiplayer δεν μπορούμε να το συγκρίνουμε με τα υπόλοιπα FPS. Είναι ξεχωριστό..

Το Armorines μου αρέσει πάρα πού αλλά θα μπορούσε να είναι και καλύτερο!

Curse of Darkness δεν κατάλαβα ποιο εννοείς.. το Castlevania Legacy of Darkness μήπως? Ένα Castlevania θα είχε μια θέση στα Action/Adventures..

@Imgema: Βασικά υπάρχουν γενικά shooters οπότε όλα είναι σε μια κατηγορία.. Τώρα γιατί τα Star Wars θεωρούνται Action/Adventures είναι άλλο θέμα!

Νομίζω ότι κάλυψες με τις 2 κατηγορίες τα FPS/Shooters..

Στα fighting φαίνεται ότι δεν είχε πολλά καλά το N64!

Γενικά πολύ καλές οι επιλογές σου με την σημείωση ότι έχεις γράψει και κάποια που δεν έχουν κυκλοφορήσει σε PAL.. οπότε δεν θα ήταν σε λίστα του περιοδικού έτσι κι αλλιώς..

Αυτό το Super Smash Bros δεν ξέρω γιατί δεν μου γεμίζει το μάτι..

Επίσης τα Top Gear παιχνίδια δεν ξέρω αν πραγματικά άξιζαν.. όπως ίδια άποψη έχω για το V-Rally που έπαιρνε τρομερές κριτικές..
 
borellus είπε:
@Getta Robo: Έχεις δίκιο για το Turok αλλά ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί λες ότι το Turok 2 δεν είχε σημαντικές διαφορές σε σχέση με το πρώτο! Θεωρείται ένα από τα παιχνίδια με τα καλύτερα γραφικά στο N64.. πολύ ανώτερο εμφανισιακά σε σχέση με το πρώτο..To Turok 2 δεν έλαβε καλές κριτικές για PC πάντως σε σχέση με την έκδοση για N64..

Το Rage Wars έχει ένα τυπικό παιχνίδι ενός ατόμου.. Εφόσον είναι φτιαγμένο για multiplayer δεν μπορούμε να το συγκρίνουμε με τα υπόλοιπα FPS. Είναι ξεχωριστό..

Το Armorines μου αρέσει πάρα πού αλλά θα μπορούσε να είναι και καλύτερο!

Curse of Darkness δεν κατάλαβα ποιο εννοείς.. το Castlevania Legacy of Darkness μήπως? Ένα Castlevania θα είχε μια θέση στα Action/Adventures..
Δεν εχω τοσο ψηλα σε εκτιμηση το Turok λογω του ευρυτερου σχεδιασμου του παιχνιδιου, και του τεχνικου τομεα του. Και στα δυο περιμενα περισσοτερα. Επισης ειχε πολυ ποδαροδρομο, με ελαχιστο ενδιαφερων να ψαξεις κατι και λιγοτερους εχθρους.. Τα πραγματικα τεραστια επιπεδα ηταν σε πολλες περιπτωσεις πολυ βαρετα.. Δεν πιστευω πως ξεπερασε το πρωτο παιχνιδι, σιγουρα οχι στο playability του ως κυκλοφορια. Δεν ειναι κατι τετοιο παραλογο στη τελικη, το πρωτο Turok ειχε θεσει το ιδιο πολυ ψηλα τον πυχη του.

Για το rage wars, τα περισσοτερα corridor shooters ειχαν επιλογη για παιχνιδι πολλων ατομων, οπου τα περισσοτερα ηταν ανωτερα του rage wars. Παντα το εβλεπα σαν κακη αρπαχτη, πολυ λιγο για τις τοσες καλες επιλογες της τοτε εποχης. Το Turok 2 απο οτι θυμαμαι δεν ειχε και τις καλυτερες κριτικες (χωρις φυσικα να το θεωρουν κακο παιχνιδι) λογω του σχεδιασμου των επιπεδων του οπου εγραψα και παραπανω, οπως και στο οτι ειχες τοτε στους υπολογιστες απιστευτες επιλογες με το Turok 2 να πεφτει σε τριτη μοιρα. Το Armorines ειναι πολυ αδικημενο, αν σκεφτουμε πως μεταξυ αλλων εχει παμπολες επιροες και στο Halo! οντως επρεπε να ειχε προσεχθει περισσοτερο, και ετσι ομως ηταν απολαυστικος τιτλος.

Διορθωσα το curse σε legacy, απο τους αγαπημενους μου Castlevania τιτλους καθως και πολυ καλο παιχνιδι! Ισως ειναι και το πρωτο που πειραματιστηκε με τοσα διαφορετικα πραγματα της σειρας. Επειδη παιζεις και εσυ πολυ N64, σου συνιστω και το Shadowgate και το Aidyn chronicles, ειναι οντως πολυ καλα παιχνιδια.

Τελος, οπως πολυ σωστα αναφερει ο φιλτατος Imgema, το Nintendo 64 ηταν και παραμενει φοβερο μημανημα με παιχνιδια racing. Δυστηχως αυτο δεν εγινε αντιληπτο τοτε, λογικο απο την μια, μιας και ο "ειδικος τυπος" σπαμαρε καθε τρεις γραμμες ποσο υπεροχο ειναι να παιζεις gran turismo και ποσο καλυτερος πλανητης ειναι η Γη με το gran turismo.
 
Getta Robo είπε:
Δυστηχως αυτο δεν εγινε αντιληπτο τοτε, λογικο απο την μια, μιας και ο "ειδικος τυπος" σπαμαρε καθε τρεις γραμμες ποσο υπεροχο ειναι να παιζεις gran turismo και ποσο καλυτερος πλανητης ειναι η Γη με το gran turismo.
Το θέμα με τα racing ήταν το δεύτερο χειρότερο "θάψιμο" που ρίχνανε τα multiplatform περιοδικά στο N64, με το πρώτο να είναι πάντα το ότι το N64 είναι κονσόλα για παιδάκια. Το πράγμα ξεκίνησε από κάποια μέτρια εώς κακά racing games της πρώτης φουρνιάς τα οποία δεν ήταν τόσο καλά όσο το Sega Rally στο Saturn ή τα Ridge Racer στο PS1. Εκεί δικαίως λέγανε ότι το N64 δεν έχει καλά racing, αν και ξεχνούσαν όλοι το Waverace αλλά ας πούμε ότι οκ, τα jet-ski δεν μετράνε.
Αλλά αργότερα όταν βγήκε το Gran Turismo συγκρίνανε τα πάντα με αυτό. Δεν είχε σημασία αν στο N64 βγαίνανε περισσότερο arcade παιχνίδια racing (τα οποία μπορεί να ήταν το ίδιο καλά η και ανώτερα από τα αντίστοιχα του PS1), όλα έπρεπε να θαφτούν και να μην υπάρχουν γιατί δεν ήταν Gran Turismo. Γιατί όλα τα racing games έπρεπε ντε και καλά να είναι ρεαλιστικά simulators και αν κάποιος προτιμούσε κάτι πιο arcade με λίγο πιο χαλαρό χειρισμό, έπρεπε να πάει να πνιγεί. Μέχρι και το Mario Kart είχα δει να μειώνουν γιατί δεν είναι Gran Turismo, άσχετα βέβαια το γεγονός ότι είναι ένα παλιότερο παιχνίδι που ανήκει και σε άλλη υποκατηγορία.

Α και, προσωπικά, το Gran Turismo δεν μου αρέσει καθόλου σαν παιχνίδι λόγο χειρισμού. Δεν ξέρω αν είναι ρεαλιστικός γιατί δεν οδηγώ αμάξι αλλά αν είναι έτσι και στην πραγματικότητα τότε μάλλον θα μείνω με κανένα ποδήλατο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι όπως συμβαίνει πάντα σχεδόν με τις λίστες με τις βαθμολογίες όχι μόνο

στα παιχνίδια, αλλά και σε οτιδήποτε, υπάρχουν παραλήψεις, αδικίες και αντιρρήσεις,

πράγμα εύλογο καθώς κανένας δεν μπορεί να είναι απόλυτα αντικειμενικός και συμβάλλει πάντα

ο παράγοντας της υποκειμενικότητας.

Παρ'όλα αυτά όμως που είναι το Mace στην δεκάδα των Beat'em ups,

από την στιγμή μάλιστα που υπάρχουν 4!!! παιχνίδια WWF που δεν είναι και καθαρόαιμα

Beat'em ups, αλλά ανήκουν στην υποκατηγορία των Wrestling;

Το Rage Wars είναι καλύτερο από το το Shadow of Oblivion;

Αλλά εκτός από αυτό οι βαθμολογίες που του δίνουν, δεν είναι πολύ υψηλές;

Το NBA Hangtime είναι χειρότερο από τα NBA JAM 99, 2000 που δεν είναι και καθαρόαιμα

παιχνίδια arcade στο στυλ του JAM και προσπάθησαν να γίνουν sim και απέτυχαν;

Μερικά τρανταχτά παραδείγματα θα μπορούσαν να αναφερθούν και πολλά άλλα...
 
Εμένα πάντως ο ποδαρόδρομος και τα χαοτικά επίπεδα του Turok 2 δεν με χάλασαν! Τα προτιμώ από τα μικρά επίπεδα του Turok 3!

Γούστα είναι αυτά!

Και το Armorines είναι όντως ένα αρκετά καλά παιχνίδι! Μακάρι να είχε προσεχθεί περισσότερο!

Το Shadowgate ίσως το δοκιμάσω κάποια στιγμή.. αν και έχω διαβάσει πως είναι κάπως βαρετό.. Το Aidyn δεν θα το πάρω ποτέ καθώς είναι σπάνιο και πανάκριβο..σε PAL δηλαδή..

Το N64 είναι άρχοντας στα racing games.. εγώ έχω χάσει την μπάλα ποια πραγματικά αξίζει να έχω και ποια όχι.. τι grand turismo και αηδίες..

To Μace βλέπω έχει πολλούς fans..

Το Rage Wars δεν μπορούμε να το συγκρίνουμε με το Turok 3.. To ένα είναι ένα παιχνίδι σχεδιασμένο για multiplayer και όντως έχει το καλύτερο multiplayer των Turok παιχνιδιών και το άλλο είναι η κατώτερη αλλά συμπαθητική συνέχεια του Turok 2..

Στο τομέα γενικά των NBA games θεωρώ πως δεν τα πήγε καλά το N64.. και ήταν τραγικό που δεν κυκλοφόρησε Ευρώπη το NBA Courtside 2..
 
Το Τurok 2 είχε όλες τις προδιαγραφές να γίνει ένα αριστούργημα στο N64. Οι τεράστιες πίστες ούτε κι εμένα με χάλασαν, ίσα ίσα, μου άρεσε πιο πολύ έτσι. Σχεδόν σε όλα υπερτερούσε από το πρώτο. Στα γραφικά, στην μουσική, στον σχεδιασμό των περιοχών, ακόμα και στα όπλα που στο πρώτο Τurok ήταν φοβερά και δεν περίμενα να δω καλύτερα στο 2. Και γενικά ήταν μία πολύ καλύτερη και σίγουρα ακριβότερη παραγωγή.

Ομως όλα αυτά ακυρώθηκαν από το frame rate, έτσι απλά. Γιατί τι να το κάνεις, όσο ωραίο και να είναι ένα παιχνίδι, αν σου κουράζει τα μάτια και σου δημιουργεί πονοκέφαλο και νεύρα τότε δεν αξίζει. Εμένα οι μόνες αναμνήσεις που μου έμειναν από αυτό ήταν ότι περίμενα πως και πως να τελειώσω μία πίστα μπας και στην επόμενη το frame rate είναι κάπως καλύτερο. Πως να μπω στην ατμόσφαιρα και στον κόσμο του παιχνιδιού όταν ο τεχνικός του τομέας με πετάει έξω συνέχεια? Τσάμπα και τα λεφτά για το παιχνίδι αλλά τσάμπα και τα λεφτά για το expansion pack. Γιατί αφού ακόμα και στο low-res mode το παιχνίδι ήταν πολύ πιο αργό από το Turok 1, στο high-res ήταν απλά unplayable. Πάλι καλά που βγήκαν 2-3 άλλα παιχνίδια που το ήθελαν αλλιώς θα έβγαινε άχρηστο. Τουλάχιστον το Shadowman έτρεχε μια χαρά στο high-res mode.

Με λίγα λόγια, αν το παιχνίδι έτρεχε με το ίδιο frame rate που τρέχει το Turok 1 τότε θα μιλούσα κι εγώ για ένα από τα καλύτερα games της κονσόλας. Ομως το παιχνίδι παίζεται μόνο στο PC σωστά. Οπότε πιο πολύ το θεωρώ παιχνίδι του PC πια παρά του N64 στο οποίο δεν έπρεπε να βγει καν αφού δεν το σηκώνει, ή τουλάχιστον να χαμήλωναν λίγο τα γραφικά και τις λεπτομέρειες για να μπορεί να τρέξει χωρίς να μετράς τα frames ένα ένα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για τους λάτρεις των βαθμολογιών..τα σκορ του γνωστού IGN!

Enjoy!

007: GoldenEye9.7
007: The World is not Enough8.9
1080° Snowboarding8.6
A Bug's Life6.8
AeroFighters Assault5.0
AeroGauge5.2
Aidyn Chronicles: The First Mage4.2
AirBoarder 64
All-Star Baseball 998.2
All-Star Baseball 20009.0
All Star Tennis '997.0
Armorines: Project S.W.A.R.M.5.8
Army Men: Sarge's Heroes6.0
Automobili Lamborghini7.0
Banjo-Kazooie9.6
Banjo-Tooie9.4
Bass Hunter 647.6
Batman of the Future: Return of the Joker2.0
BattleTanx: Global Assault8.2
Beetle Adventure Racing!9.1
Bio FREAKS6.4
Blast Corps9.0
Blues Brothers 20005.4
Body Harvest8.4
Bomberman 647.6
Bomberman Hero6.0
Buck Bumble7.2
Bust-A-Move 2: Arcade Edition8.0
Bust-A-Move 3 DX8.2
Carmageddon 641.3
Castlevania8.2
Castlevania: Legacy of Darkness6.8
Centre Court Tennis
Chameleon Twist6.5
Chameleon Twist 26.1
Charlie Blasts Territory6.9
Chopper Attack5.6
ClayFighter 63 1/33.7
Command & Conquer7.6
Conker's Bad Fur Day9.9
Cruis'n USA4.0
Cruis'n World6.5
CyberTiger8.4
Daffy Duck starring as Duck Dodgers7.6
Daikatana4.0
Dark Rift5.4
Destruction Derby 646.7
Diddy Kong Racing8.4
Donald Duck: Quack Attack6.4
Donkey Kong 649.0
Doom 647.4
Dual Heroes2.8
Duke Nukem 648.0
Duke Nukem: Zero Hour7.9
Earthworm Jim 3D7.3
ECW Hardcore Revolution5.0
Excitebike 649.7
Extreme-G7.9
Extreme-G 26.9
F1 Pole Position 644.1
F-1 World Grand Prix8.3
F-1 World Grand Prix II
F1 Racing Championship
FIFA 644.2
FIFA 98: Road to World Cup7.7
FIFA 999.0
Fighters Destiny8.0
Fighting Force 646.4
Flying Dragon5.0
Forsaken8.0
F-Zero X9.1
G.A.S.P!!: Fighters' NEXTream3.2
Gauntlet Legends7.7
Gex 64: Enter the Gecko5.7
Gex 3: Deep Cover Gecko5.8
Glover8.3
GT 64: Championship Edition3.9
Hercules: The Legendary Journeys6.9
Hexen3.7
Holy Magic Century5.9
Hot Wheels Turbo Racing7.7
Hybrid Heaven7.0
Hydro Thunder7.0
Iggy's Reckin' Balls6.9
International Superstar Soccer 649.0
International Superstar Soccer 989.1
International Superstar Soccer 2000
International Track & Field: Summer Games6.1
Jeremy McGrath Supercross 20004.9
Jet Force Gemini8.1
Killer Instinct Gold6.5
Kirby 64: The Crystal Shards7.9
Knife Edge4.6
Knockout Kings 20006.7
LEGO Racers7.5
Lode Runner 3-D7.0
Lylat Wars8.7
Mace: The Dark Age7.1
Madden Football 647.8
Madden NFL 998.5
Magical Tetris Challenge7.8
Mario Golf8.3
Mario Kart 648.1
Mario Party7.9
Mario Party 27.9
Mario Party 36.4
Mario Tennis9.0
Michael Owen's WLS 2000
Mickey's Speedway USA6.8
Micro Machines 64 Turbo8.6
Milo's Astro Lanes6.1
Mischief Makers6.2
Mission: Impossible6.6
Monaco Grand Prix: Racing Simulation8.4
Monster Truck Madness 647.1
Mortal Kombat Trilogy4.1
Mortal Kombat Mythologies: Sub-Zero3.0
Mortal Kombat 48.8
Multi-Racing Championship6.4
Mystical Ninja starring Goemon7.6
Mystical Ninja 2 starring Goemon8.0
Nagano Winter Olympics '984.2
NASCAR 997.0
NBA Courtside (Kobe Bryant in)7.8
NBA Hangtime5.4
NBA Jam 997.9
NBA Jam 20007.1
NBA Live 998.0
NBA Live 20007.1
NBA Pro 984.7
NBA Pro 995.6
NBA in the Zone 20005.8
NFL Quarterback Club 987.8
NFL Quarterback Club 998.4
NFL Quarterback Club 20006.0
NHL 998.8
NHL Breakaway 987.4
NHL Breakaway 996.0
NHL Pro 995.1
Nuclear Strike 647.1
Off Road Challenge2.5
Olympic Hockey 98
Operation: WinBack8.0
Paperboy8.0
Paper Mario9.0
Penny Racers6.0
Perfect Dark9.8
PGA European Tour Golf4.6
Pilotwings 648.2
Pokemon Stadium8.2
Pokemon Snap7.8
Pokemon Puzzle League8.9
Pokemon Stadium 27.5
Power Rangers: Lightspeed Rescue3.0
Premier Manager 64
Quake8.0
Quake II8.2
Rainbow Six (Tom Clancy's)8.5
Rakuga Kids
Rampage World Tour4.9
Rampage 2: Universal Tour5.3
Rat Attack5.8
Rayman 2: The Great Escape9.0
Ready 2 Rumble Boxing7.8
Resident Evil 29.1
Re-Volt4.8
Ridge Racer 649.0
Road Rash 647.8
Roadsters7.5
Robotron 646.9
Rocket: Robot on Wheels9.0
Rugrats: Treasure Hunt3.7
Rugrats in Paris: The Movie6.0
Rush 2: Extreme Racing USA8.9
San Francisco Rush: Extreme Racing8.9
San Francisco Rush 20499.0
S.C.A.R.S.7.9
Scooby-Doo! Classic Creep Capers4.8
Shadowgate 64: Trials of the Four Towers6.2
Shadow Man9.1
Snowboard Kids8.0
South Park6.2
South Park: Chef's Luv Shack5.3
South Park Rally5.7
SpaceStation Silicon Valley9.5
Starshot: Space Circus Fever5.2
Star Wars: Shadows of the Empire6.5
Star Wars: Rogue Squadron8.8
Star Wars: Episode I - Racer7.2
Star Wars: Episode I - Battle for Naboo9.0
Supercross 20008.1
Superman3.4
Super Mario 649.8
Super Smash Bros.8.5
Tarzan (Disney's)7.8
Taz Express
Tetrisphere8.0
The Legend of Zelda: Ocarina of Time10.0
The Legend of Zelda: Majora's Mask9.9
The New Tetris8.8
Tigger's Honey Hunt7.3
Tom and Jerry in Fists of Furry6.8
Tonic Trouble5.0
Tony Hawk's Skateboarding9.1
Tony Hawk's Pro Skater 28.6
Top Gear Rally8.4
Top Gear Overdrive8.0
Top Gear Rally 28.2
Top Gear Hyper Bike6.1
Toy Story 25.9
Turok: Dinosaur Hunter8.6
Turok 2: Seeds of Evil9.0
Turok: Rage Wars8.9
Turok 3: Shadow of Oblivion7.4
Twisted Edge Snowboarding6.8
Vigilante 88.2
Vigilante 8: 2nd Offense8.0
Virtual Chess 647.7
Virtual Pool 648.0
V-Rally Edition 995.9
Waialae Country Club: True Golf Classics5.8
War Gods4.3
Wave Race 649.7
Wayne Gretzky's 3D Hockey7.1
Wayne Gretzky's 3D Hockey '985.8
WCW vs. nWo: World Tour7.5
WCW/nWo Revenge8.0
WCW Mayhem8.5
Wetrix8.4
Wipeout 649.1
World Cup 988.8
World Driver Championship8.8
Worms Armageddon8.7
WWF War Zone8.5
WWF Attitude8.7
WWF Wrestlemania 20008.9
WWF No Mercy9.0
Xena: Warrior Princess7.4
Yoshi's Story7.0
Major League Baseball featuring Ken Griffey, Jr.7.7
Snowboard Kids 26.0
StarCraft 647.7

 
Εδώ είναι η νέα ενημερωμένη λίστα που θα μεταφερθεί και στο αρχικό post..

[edit] done! ;)

Περιλαμβάνει όλα τα σκορ του N64 Magazine για τις PAL κυκλοφορίες καθώς και αρκετές που έλειπαν από το NOM..

Υπάρχουν κάποιες ακόμα ελλείψεις στο NOM..ίσως κάποια στιγμή συμπληρωθούν κάποια..

Enjoy!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα