National Lampoon Vacation (1983)

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
20.915
Αντιδράσεις
67.453
O καλός οικογενειάρχης Clark Griswold ( Chevy Chase), αποφασίζει να πάει διακοπές την οικογένεια του στο Walley World, ένα μεγάλο πάρκο αναψυχής. Το ταξίδι όμως που ξεκινάει με τις καλύτερες προϋποθέσεις σύντομα θα μετατραπεί σε εφιάλτη, με κάθε λογής απρόοπτα και εμπόδια. Τίποτα όμως δεν θα είναι ικανό, για να εμποδίσει τους φοβερούς Griswald, από το να φτάσουν στον προορισμό τους...Πολυαγαπημένη κωμωδία από τα 80ς που γνώρισε άλλες τρεις συνέχειες. Διασκεδαστική, με σκηνές που άφησαν εποχή και τους πρωταγωνιστές απολαυστικούς στους ρόλους τους...

Όλα "φωνάζουν" 80ς στην ταινία. Η μουσική, Το atari των παιδιών, τα ρούχα, η κόκκινη Ferrari που οδηγεί η ξανθιά που ενθουσιάζει τον Chase...

Αρχικά είχε γυριστεί διαφορετικό φινάλε, με την οικογένεια να επιστρέφει ταλαιπωρημένη με αεροπλάνο, στο οποίο γίνεται αεροπειρατεία. Τελικά όμως προτιμήθηκε το happy end.

Στην μεταφορά της ταινίας στην αμερικανική τηλεόραση, αφαιρέθηκαν κάποιες σκηνές ( όπως ο διάλογος ανάμεσα στις δυο εξαδέλφες), που θεωρήθηκαν κάπως υπερβολικές για το ευρύ κοινό..

O Antony Michael Hall που υποδύεται τον γιο ( Rusty) και η Beverly D'Angelo (σύζυγος), είχαν δηλώσει πως η συμπεριφορά του Chase προς αυτούς, ήταν μειωτική με συνεχή ενοχλητικά σχόλια...

http://www.imdb.com/title/tt0085995/

 
Απιθανη ταινια. Οσες φορες και να την δω, δεν την βαριεμαι.

Ο Τσέις δινει ρεστα και παντα μου αρεσε η Ντι Αντζελο...

Η επομενη ταινια που οι Γριζγουωλντς κανουν την Ευρωπη λιμπα, ειναι επισης κορυφαια.

Εντυπωση μου εκαναν οι διαφορες τοπλες εμφανισεις σε ταινιες που θεωρουντο ψιλο "οικογενειακες" κωμωδιες.

Τα επομενα αρχισαν να φθινουν οπως ειναι και φυσικο...

Διαβαζω οτι υπαρχουν δυο πιθανες συνεχειες στα σκαρια...
 
Wally είπε:
Εντυπωση μου εκαναν οι διαφορες τοπλες εμφανισεις σε ταινιες που θεωρουντο ψιλο "οικογενειακες" κωμωδιες.

Τα επομενα αρχισαν να φθινουν οπως ειναι και φυσικο...

Nαι τότε ήταν πιο χαλαρά τα πράγματα.... :D Και το Χριστουγεννιάτικο καλούτσικο ήταν, το τελευταίο με το καζίνο ήταν χάλια...
 
Τα National Lampoon Animal House του 1978 και National Lampoon Class Reunion του 1982, έχουν καμία σχέση με τα τρία National Lampoon που παίζει ο Chevy Chase;
 
Φοβερη ταινια πραγματικα και οπως ειπε καιο πανος ωσες φορες και να την δεις δεν την βαριεσαι.Εμενα αγαπημενη μου παντως ειναι η χριστουγενιατικη εχεις ορισμενες σκηνες που πραγματικα ριχνω πολυ γελιο.
 
Wally είπε:
Εντυπωση μου εκαναν οι διαφορες τοπλες εμφανισεις σε ταινιες που θεωρουντο ψιλο "οικογενειακες" κωμωδιες.
Μια από τα ίδια...

Τελικά το γυμνό, όταν δε το περιμένεις με τίποτα, είναι αρκετά σοκαριστικό...
 
Απο τις ωραιες κωμωδιες! :)

Μπορεις να πεις καλιστα οτι...αυτη ειναι η οικογενεια της συμφορας!!! :D

[edit] dead picture [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το 2014 ερχεται το vacation! με τις περιπετειες του Rusty Grisworld....http://www.hollywoodreporter.com/news/chevy-chase-beverly-dangelo-talks-431617

[h=2][/h]
 
Ευχάριστη οικογενειακή ταινία, με πολύ γέλιο αλλά που στα μέσα της δεκαετίας του 90 την είχαμε εμπεδώσει (όπως και τα Δίδυμα με ντε Βίτο/Σβαρτζενέγκερ) θα ξαναβλεπόταν άνετα ακόμα και σήμερα. Προσωπικά προτιμώ το ευρωπαϊκό σίκουελ, αλλά το χριστουγεννιάτικο δεν μου αρέσει καθόλου. (και προσωπικά δεν βλέπω με καλό μάτι όλα αυτά τα ριμέικ ταινιών της δεκαετίας του 80)
 
To βαζει κανα Star, κατι Σαββατα μεσημερακι.
 
Tα 80ς απο αποψη γυμνιας και στο τι επιτρεποταν να παιχτει σε family comedies ειχε περισσοτερες ανοχες απο τα 90ς και ποσο μαλλον απο τα 00ς που ειναι ολα pg.


To συγκεκριμενο βεβαια μπορει να ειναι family comedy αλλα δεν ειναι για families,εν κατακλειδι Chevy rules.
 
Πίσω
Μπλουζα