Neo Geo Pocket Color

asemnos

RetroActive
Joined
11 Ιαν 2010
Μηνύματα
394
Αντιδράσεις
3
Μου ήρθε το μπιμπελό της Neo Geo σε mint κατάσταση, το μακρινό ξαδερφάκι του μεγάλου Neo Geo! Είναι πανέμορφο, ελαφρύ, πολύ καλής κατασκευής, με ωραία οθόνη (χωρίς φωτισμό δυστυχώς) και μεγάλη αυτονομία μπαταρίας. Ήρθε μαζί με το Sonic The Hedgehog Pocket Adventure (συμπεριλαμβάνεται στη συσκευασία) και το Metal Slug 1st Adventure. Ιδανικό για Neo Geo fans ή για λάτρεις των handhelds (όπως είμαι εγώ :p ).



picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php
 
καλόπαιχτο! δεν ξέρεις πόσο σε ζηλεύω... θα ήμουν και εγώ ένας περήφανος κάτοχος ενός pocket color αλλά την πάτησα από ένα πωλητή (στο e bay πάντα) που είχε πάνω από 3000 θετικές αξιολογήσεις και λιγότερες από 20 αρνητικές...
 
Ο "μοχλός" του είναι ό,τι καλύτερο έχω πιάσει στην ιστορία των handhelds.
 
dr_slump είπε:
Ο "μοχλός" του είναι ό,τι καλύτερο έχω πιάσει στην ιστορία των handhelds.
Ο απόλυτος μοχλός κίνησης για φορητή παιχνιδομηχανή,πολύ ελαφριά κατασκευή.

 


Σήμερα ήρθε στα χερια μου το φορητό και θα το χαρώ.
 
Φαίνεται πανέμορφο και σε άψογη κατάσταση! Να το χαίρεσαι!
 
NGPC

Συσκευασία και οθόνη εκκίνησης.

 

 




 


Μπρός και πίσω πλευρά της παιχνιδομηχανής.



Η κασέτες έχουν "γραμμώσεις" στην πίσω-πάνω πλευρά για να μην γλιστράνε όταν τις βγάζουμε.


 


Εσοχή για τα δάχτυλα,στην κάτω-πίσω πλευρά του NGPC για να μένει σταθερό στα χερια μας (ειδικά στα fighting games)


 

 




 

 


Το ωροσκόπιο (μου)


 


Προσέξτε το κόκκινο ελαστικό δαχτυλίδι,προσαρμόζεται περιμετρικά στο "micro joystick" για να αναιρεί τις διαγώνιες κινήσεις (4 τεμάχια μαζί με το PacMan )


 

 




 

 


Χρώματα και λεπτομέρειες της οθόνης.



Φυσικά τα games είναι άμεσα αναγνωρίσιμα
:


PacMan και Metal Slug 1st Mission.


 

 




 

 

 


Η αίσθηση του "micro Joystick" είναι μοναδική,έχει άμεση απόκριση,ακρίβεια και αίσθηση στιβαρότητας.



Το NGPC είναι ελαφρύ και "ζυγισμένο",δεν εμφανίζει το φαινόμενο της θολούρας όταν βλέπεις υπό γωνια την οθόνη.


 


Το ηχείο δυστυχώς είναι μονοφωνικό και χαμηλής έντασης,αλλα ακούγονται καθαρά τα ηχητικά εφέ (ευτυχώς έχει stereo ήχο μέ ακουστικά)


 

 


Το πλήκτρο "option" αν ήταν πιο κοντά στα A-B θα ήταν πιο χρήσιμο.


 


Οι δείκτες μου "εψαχναν" για πλήκτρα L-R αλλα βρήκαν λοξές επιφάνειες και μπόρεσα να "κλειδώσω" το NGPC στις χούφτες μου,παράλληλα τα κάτω "στρογγυλεμένα" σημεία δεν πίεζαν τις παλάμες μου.


 

 

 

 

 


 
Γλάρε αφού έκανες το ίδιο ποστ και εδώ το παρόν θα διαγραφεί.
 
Το μηχανάκι είναι άψογο. Καλά και μοχλός δεν υπάρχει. Είναι ότι καλύτερο! Αν είχε και φωτισμό η οθόνη ...
 
Θυμάμαι την παρουσίαση του στο περιοδικό Games εκεί γύρω στο 1998-1999. Ωραίο μηχανάκι φαίνεται αλλά η ίδια νοοτροπία με το Game Boy Advance να μην έχω η οθόνη φωτισμό δεν μου αρέσει καθόλου. Ερώτηση. Όπως βλέπω το πίσω μέρος μάλλος στα αριστερά μπαίνουν οι μπαταρίες. Στα δεξιά το στοργγυλό που λέει open close που μπαίνει η CR2032 είναι για την μνήμη να υποθέσω; Κάτι σαν το Saturn δηλαδή; Αυτό όμως που με χαλούσε στην SNK ήταν ότι το μεγαλύτερο ποσοστό των παιχνιδιών ήταν ποδοσφαιράκια και fighting!
 
Πίσω
Μπλουζα