New project .... LoVis

LoVis

RetroN00b
Joined
20 Νοέ 2009
Μηνύματα
7
Αντιδράσεις
0
Καλησπερα καλως σας βρήκα...

Εδω και καιρο θελω να φτιαξω μια καμπινουλα νανακι με mame emulator .

Προς το παρων εχω καταφερει να μαζεψω ολο το hardware που χρειαζεται απο pc εστι amd 4000 x2 , 2gb ram , 250hdd , vga 5200 256mb + mame emulator 11gb 6000games...

Παμε τωρα στο κομματι κατασκευης .

Θελω να φτιαξω κατι τετοιο...

specsweecade.jpg


α) Εχω τα σχεδια και ειμαι ετοιμος να παω για κοπη του σκελετου απλα θελω καποιες συμβουλες.. αν φτιαξω το πανελ που θα μπουν κουμπια joystick με ξυλο και βαλω απο πανω πλεξιγκλας κολλημενο + αυτοκολλητο ... τι λετε γιαυτο? θα χαλασει εν καιρο ? πρεπει να βαλω καποιο αλλο υλικο ?

β) Δεν ξερω απο που να παρω πληκτρα και joystick . Επεισης για να συνδεθουν αυτα με το Pc χρειαζετε IPAC ?Που αποτι καταλαβα ειναι ο διαμεσολαβιτης για συνδεση κουμπιων Joystick με PC ..θελει καποιο software για να παιξει αυτο ?

Υπαρχει καπου να παραγγειλω απο Ελλαδα ? Καπου ειχε παρει το ματι μου για καποιον ανθρωπα εδω περα που φτιαχνει δικα του...? Ευχαριστω ...
 
Επεισης αν υπαρχει εδω μεσα καποιος που να ασχολειτε με ξυλουργικα η να κανει αυτην την δουλεια ας μου στειλει Pm... αντι να παω σε ξυλουργο εξω δεν εχω προβλημα να δωσω δουλεια σε καποιον απο εδώ ...
 
Επικοινώνησε με τον arc (Ιορδάνης) ο οποίος αναλαμβάνει να σου φτιάξει καμπίνα ή να σου ανακαινίσει την παλιά σου.

Επίσης κάνε και ένα search εδώ μέσα. Θα βρεις θησαυρό πληροφοριών για το θέμα που πραγματεύεσαι!
 
Καλη αρχη απο εμενα...και καλο κουραγια!!!

Το σιγουρο ειναι οτι στο τελος θα ανταμιφθεις.

Τωρα για ξυλο στο cp ......δεν νομιζω οτι ειναι και πολυ καλη ιδεα...ουτε ειναι κατι που δουλευεται ευκολα.

Εγω ολα τα arcade parts τα αγορασα απο εδω http://www.arcadeshop.de

αλλα και πολυς κοσμος αγοραζει και απο εδω http://www.ultimarc.com/
 
Καλησπερα ξανα...λοιπον παρειγγειλα τα παρτς απο το arcadeshop και σε αναμονη να ερθουν. με την καμπινα τελικα θα φτιαξω τα κομματια μονος μου με χαρτονι και θα τα δωσω σε ξυλουργο να τα φτιαξει...με mdf θα το φτιαξω και λεω να φτιαξω και το πανελ ετσι με ξυλο γιατι το σιδερο που θα το φτιαξω που εβαλες εσυ στα χειριστηρια...??? βασικα δεν εχω καταλαβει αν ειναι σιδερο η κατι αλλο που δουλευετε ευκολα? μου φαινετε λιγο δυσκολο δεν ξερω...μαλλον θα κανω μια μοντιφα σε κεινο το κομματι δεν ξερω..ειδομεν...βασικα εχω μια σκεψη να κανω κατι αλλο θα δουμε μολις φτιαχτει η καμπινα ...

Σε αναμονή λοιπον . Αυριο ξεκινα το ξυλουργειο...
 
Πίσω
Μπλουζα