Next Gen (7th) Console Gaming - H γνώμη σας μετράει (λέμε τώρα)

ambu_dare

RetroMasteR
Joined
19 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.278
Αντιδράσεις
54
wiips3xbox360cr3.jpg



Υποθέτω ότι αφού έχει κυλίσει λίγο νερό στο αυλάκι, λίγο πολύ όλοι έχουμε καταλήξει πλέον στο ποια κονσόλα είναι πρώτη στις προτιμήσεις μας και γιατί. Δεν συζητάμε για το ποια είναι η πιο πετυχημένη μέχρι τώρα, ξέρουμε (αυτή με την λιγότερη έρευνα, που πουλιέται πιο ακριβά από ότι κόστισε, όχι μόν δεν χαλάει αλλά καίει και τόσο ρεύμα όσο παράγει ο ποπός μίας πυγολαμπίδας).

Θα επιθυμούσα φυσικά ολοκληρωμένες και τεκμηριωμένες απόψεις (και όχι ένα ξερό "τα σπάει"), με ενδιαφέρουν τα θετικά και τα αρνητικά της κάθε μίας, τί έχει που ξεχωρίζει - τυχόν μυστικά που ανακαλύψατε για αυτήν και επιμελώς έκρυβαν οι εταιρείες. Μπορείτε να γράψετε την άποψη σας για όποια από τις τρεις ή και για τις τρεις κονσόλες, φτάνει να έχετε έρθει σε επαφή μαζί τους (είτε σας άρεσαν - είτε όχι). Ιδιαίτερα με ενδιαφέρουν οι απόψεις όσων έχουν έρθει σε άμεση επαφή για διάστημα και με τις τρεις, όσοι είναι κάτοχοι και όχι αυτοί που τις πούλησαν για να μείνουν μόνο με την πιο "πούαχ" από αυτές :D Πούκυ εσένα λέω - δεν θέλω να διαβάσω την γνώμη σου, την ξέρω... :D έλα βρε, μην παρεξηγιέσαι, μπορείς ελεύθερα να μας πεις, γιατί βρε χαμένε έδωσες το PS3 και το XBox 360 για να κρατήσεις το Wii; Έ! τί σου έφταιξαν τα άμοιρα; Τί έχει πια το Wii και το παίρνεις συνέχεια αγκαλιά; (έχω μία υποψία... επειδή είναι μικρούλα, άβγαλτη και ανήλικη, σάτυρε). Περί τις 2.000 λέξεις η κάθε απάντηση και παραδοτέα μέχρι τις 14 του μηνός πρωί. Ελάτε βρε αστειεύομαι... όπως επιθυμεί ο καθένας, άνευ χρονικού περιορισμού.

Ωραία, όσοι είχαν το κουράγιο και έφτασαν ως εδώ μάλλον είναι αρκετά "καμμένοι" για να μας απαντήσουν στο ποια και το γιατί. Δεν είναι δημοσκόπηση, είναι αποτύπωση απόψεων, παρακαλώ να είστε σοβαροί... όχι αντιδικίες - όχι φανατισμός.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και οι τρεις κονσόλες πέρασαν από τα χέρια μου. Μόνο το Wii έμεινε και αυτό για το σύστημα χειρισμού των παιχνιδιών του.

Είναι κάτι το διαφορετικό, κάτι το πρωτότυπο. Οι άλλες δύο όπως ήρθαν έφυγαν, μάλιστα το X-BOX Elite παρέα με το Halo III, ήλθε και απήλθε όπως ήλθε.

Αν ήθελα να κρίνω το PS3 και το 360 πάντως θα έκλεινα υπέρ του PS3. Ανώτερη κατασκευή με πολύ όμορφο design, δεν καίγεται, δε χαλάει, και την αξία του θα την δείξει εντός ολίγου χρονικού διαστήματος.

Το 360 το μίσησα, κι ας ήταν δώρο από το πιό αγαπητό πρόσωπο στη ζωή μου, μάλιστα με τη συγκατάθεση του ιδίου προσώπου, έφυγε από προσώπου γης.

(Ήθελα να το κάνω βίδες, αλλά το πούλησα σε καλή τιμή) .

Κύριοι, WII FTW!!!!!!!!

Και για το λόγο του ότι παίζω παιχνίδια που δεν έχω στο PC και με τρόπο που άλλες κονσόλες ούτε να ονειρευτούν δεν μπορούν.
 
Παρε για αρχη ενα τριψηφιο αριθμο λογων :D

360 vs PS3 MultiPlatform Games

Round One (Ridge Racer 6/Ridge Racer 7, Def Jam: Icon, Fight Night Round 3, Virtua Tennis 3, NBA Homecourt, Need for Speed Carbon)

Round Two (Call of Duty 3, F.E.A.R., Tiger Woods PGA Tour 2007, World Championship Snooker 2007, NBA 2K7, NHL 2K7, Enchanted Arms, Blazing Angels: Squadrons of WWII)

Round Three (Tom Clancy's Rainbow Six: Vegas, The Elder Scrolls IV: Oblivion, Tom Clancy's Splinter Cell: Double Agent, Sonic the Hedgehog, Tony Hawk Project 8,Marvel Ultimate Alliance)

Round Four (The Darkness, The Godfather, Madden NFL '08, NHL '08,Spider-Man 3: The Game)

Round Five (Virtua Fighter 5, SKATE, Transformers: The Game, Pirates of the Caribbean: At World's End, Harry Potter and the Order of the Phoenix, Colin McRae: DiRT, Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer, FIFA 08 ,SEGA Rally)

Round Six (Call of Duty 4: Modern Warfare, NBA Live 08, Need for Speed ProStreet, Stuntman Ignition, WWE Smackdown vs. Raw 2008, The Simpsons Game, Conan, Assassin's Creed)

Round Seven (Kane & Lynch: Dead Men, TimeShift, Tom Clancy's Ghost Recon Advanced Warfighter 2, Tony Hawk's Proving Ground, Guitar Hero III: Legends of Rock, Blazing Angels: Secret Missions of WWII, Medal of Honor: Airborne, Dynasty Warriors: Gundam, Bladestorm: The Hundred Years' War, LEGO Star Wars: The Complete Saga, Clive Barker's Jericho, John Woo Presents Stranglehold)

Round Eight (Burnout Paradise, Cars Mater-National, The Golden Compass, Beowulf, Ratatouille)

Round Nine (Devil May Cry 4, The Club, Pro Evolution Soccer 2008, FIFA Street 3, Juiced 2, Turok)

Round Ten (Tom Clancy's Rainbow Six Vegas 2, Blacksite: Area 51, Army of Two, Conflict: Denied Ops, Lost Planet: Extreme Condition, Dynasty Warriors 6, Lost: The Video Game)

Round Eleven (NFL Tour, Dark Sector, Soldier of Fortune: Payback, SEGA Superstars Tennis, MX vs. ATV Untamed, Turning Point: Fall of Liberty, Condemned 2: Bloodshot, Viking: Battle for Asgard)

Round Twelve (Enemy Territory: Quake Wars, Race Driver: GRID, LEGO Indiana Jones: The Original Adventures, UEFA Euro 2008,Overlord: Raising Hell)

Round Thirteen (Unreal Tournament 3, Robert Ludlum's The Bourne Conspiracy, Top Spin 3, Iron Man, Battlefield: Bad Company)

Bonus Round: The Orange Box

Round Fourteen(SoulCalibur IV,Mercenaries 2: World in Flames,Kung Fu Panda,Beijing 2008: The Official Videogame of the Olympic Games,Guitar Hero: Aerosmith,FaceBreaker,The Incredible Hulk,EA Sports Round-Up: Madden NFL 09/Tiger Woods PGA Tour 09/NHL 09)

Round Fifteenteen(Bioshock, Dead Space, Midnight Club, Spiderman, Star Wars,Pure)
 
Pooky είπε:
Αν ήθελα να κρίνω το PS3 και το 360 πάντως θα έκλεινα υπέρ του PS3. Ανώτερη κατασκευή με πολύ όμορφο design, δεν καίγεται, δε χαλάει, και την αξία του θα την δείξει εντός ολίγου χρονικού διαστήματος.
Από ποιότητα κατασκευής είναι σίγουρα καλύτερο. Όμως δεν έχει "σπάσει" (άρα 65άρια για κάθε παιχνίδι), έχει μικρότερη βιβλιοθήκη παιχνιδιών, ενώ στη σύγκριση με 360 σχεδόν πάντα χάνει (δείτε τα συγκριτικά του Eurogamer) έστω και με μικρή διαφορά.

Όσο για την "αξία" του, απλά δεν πρόκειται να τη δούμε ποτέ. Εφόσον έχει παγιωθεί στην τρίτη θέση, οι developers θα συνεχίσουν να αναπτύσσουν παιχνίδια για το 360 και μετά θα τα μεταφέρουν στο PS3, χωρίς να εκμεταλλεύονται πλήρως τις δυνατότητές του.

Άσε που αν το PS3 είναι ανώτερο σε θέμα hardware είναι πάρα πολύ σχετικό. Μπορεί να έχει ισχυρή CPU, αλλά χάνει στη GPU. Και εφόσον τα σύγχρονα παιχνίδια είναι περισσότερο GPU intensive, δεν προβλέπω να παίρνει κεφάλι.

Όσο για το Wii είναι σε άλλη κατηγορία, άρα δεν υπάρχει θέμα σύγκρισης με τις άλλες δύο κονσόλες. Παρέχει κάτι διαφορετικό. Αν αυτό ενδιαφέρει κάποιον το παίρνει, αλλιώς...
 
Βρε Πάνο, λόγω τιμής θα πάρω το Lancer και θα σε κάνω φέτες... :D

Δεν με ενδιαφέρουν τα συγκριτικά των "ειδικών", τα έχω διαβάσει και με κάνουν από ένα σημείο και μετά να βαριέμαι. Την γνώμη σας θέλω, δεν θέλω να μου την τεκμηριώσετε και επιστημονικά με αλγόριθμους. Πες μου αγόρι μου, γιατί έχεις εσύ τόσο πάθος με το XBox 360 σου, μήπως έχει κάτι που δεν έχει το δικό μου; (εκτός την HDMI και ότι είναι απελευθερωμένο). Πήραμε δίδυμες γκομ-νσόλες αλλά η δικιά σου είναι πιο... ΤΙΙΙ;;; Να ζηλεύω; :cry:

Να γκρινιάξω λίγο και στον Γιώργο... :D

Πες μου βρε αδελφέ αφού σου άρεσε το PS3 γιατί το έστειλες τελικά; Τί στο καλό σου την έσπασε τόσο πολύ στο XBox 360 και παρότι σου το έδωσε αυτή η καημένη η ψυχή που σε ανέχεται σε καθημερινή βάση ήθελες να το σπάσεις; (μήπως τελικά φταίει ποιος σου το έδωσε) Και το Wii, τί στο καλό έχει και σας αρέσει τόσο πολύ, για πες μας και εμάς που είμαστε στα 7 χρόνια φαγούρα, θα βγάλουμε τίποτα καλό άμα το βάλουμε στην ζωή μας; Είναι τόσο "μαγικό" το χειριστήριο του; Εμείς σαν παντρεμένο ζευγάρι δεν έχουμε ψυχή; :cry:

Σόρυ Leon, δεν σε ξέρω αρκετά καλά για να σου γκρινιάξω εσένα, ελπίζω να μην αισθάνεσαι μειονεκτικά (αν και βασικά απάντησες πιο κοντά σε αυτά που ζητούσα)

Συγνώμη κιόλας βρε παιδιά, αλλά βασικά ρωτάω γιατί αρέσει ή δεν αρέσει κάτι σε εσάς. Πείτε μου την γνώμη σας και από την πείρα σας. Το κοντρόλερ του τάδε είναι για τα κλάματα γιατί όσο και εάν προσπαθούσα έκανε άλλα αντί άλλων, ή μου την έσπασε γιατί μου κάηκε 15 φορές ώσπου του έβαλα φωτιά μόνος μου και ησύχασα, ή είναι γαμώ τα μηχανήματα αλλά έχει ελάχιστα παιχνίδια και όσα έχει είναι για κλάματα (μην πω για τα σκουπίδια).

Ευχαριστώ για την υπομονή σας... :thanx2:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
είχα και εγω και της 3 κονσόλες και επιλέγω μακράν το πρώτο το XBOX360 δεύτερο το WII και τελευταίο PS3 που δυστυχώς με απογοήτευσε πολυ..

pooky το ps3 έχει πάρα πολλά προβλήματα με το laserακι του (κλασική περίπτωση σονυ)
 
Έγω επέλεξα το PS3 έναντι του Xbox πριν 1.5 χρόνο λόγω ενός trailer του Little Big Planet. Αν με δικαίωσε για την επιλογή μου θα σας πω από αύριο που θα το έχω στα χέρια μου :)

Επίσης στυλιστικά ταιριάζει περισσότερο στο σαλόνι μου... :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εκθεση









Μαθητης Β' δημοτικου







Αardy Μηρμυγκοφαγος









Τιτλος





"Ποια κονσολα συμπαθω περισσοτερο και

γιατι"


 



Απο τις δυο κονσολες μου τις οποιες υπεραγαπω και τις δυο αγαπω περισσοτελο το PS3 για τους παρακατω εξης λογους.
1)Πλωτον και σημαντικο στο πιτσι3 μου μπορω να παιξω με τους φιλους μου δωρεαν τα αγαπημενα μου παιχνιδια μεσω νετ χωρις πληρωνω καθε μηνα.

Ο φιλος μου ο Γιαννακης μου ειπε να πω στον Μικροσοφτ οτι ειμαι απο την Ιρλανδια γιατι λεει οτι αυτοι δεν τους πολυαγαπουν τους Ελληνες,στο Πιτσι3 τους το ειπα οτι ειμαι απο Ελλαδα.

2)Δευτελον στο πιτσι3 μου μπορω να του βαλω οτι σκληρο δισκο θελω και οχι τον συσκευασμενο της Μικροτσοφτ.

3)Τλιτον βαριεμαι να πληρωνω μπαταριες στον Κυρ Γιαννη τον μπακαλη και να τις χωνω στο κοντρολερ του 360,στο πιτσι3 μου ειναι τσαμπα.

4)Τεταλτον μπολω να του βαλω και λινουξ ,οπου ο φιλος μου ο Κωστακης λεει οτι μπορω να κανω πολλα πραγματα με αυτο ,αλλα εγω προς το παρον φοβαμαι. :precry:

5)Πεπτον μπολω να βαζω τις ακαταληλες ταινιες μου κατευθειαν στον σκληρο του Πιτσι3 και οχι να συνδεω εξωτελικους για να τους δω,επισης τους βλεπω και με υποτιτλους κατι που στο 360 δεν μπολω. :angry:

6)Εχει γουεμπ μπραουσερ και μπολω να βλεπω τα αγαπημενα μου σαιτς στην μεγαλη μου τηλεοραση,επισης μπολω και να κατεβαζω τα pixels του GRM και να τα σωζω στον σκληρο του πιτσι3.

Στο 360 δεν μπολω.

Επισης στο 360 μου εχω βαρεθει να περιμενω το φθινοπωρινο απντειτ,στο ps3 μου καθε μηνα εχω και καινουργια.

Ο φιλος μου ο Γιαννακης λεει οτι στο μελλον θα μπορω να γραφω και τον Μπομπ τον σφουγκαρακη στο πιτσι3 μου οπως και η μαμα μου στο VHS (Αυτη γραφει το Xfactor). :xm:

Επισης μου αλεσει πολυ το Uncharted και το ΜοΤΟρστορμ,(το GOW TO Φοβαμαι ,ο Γιαννακης λεει οτι ειναι ωλαιο).

Για αυτο μου αρεσει το Πιτσι3 μου περισσοτελο ,το ΓΟΥΙ δεν το εχω ακομα ελπιζω στον ΑγιοΒασιλη ΤΑ χριστουγεννα (ο Γιαννακης λεει οτι δεν υπαρχει ,αλλα εγω δεν τον πιστευω). :xm:

Υ.ς Ο φιλος μου ο Γιαννακης δεν εχει κονσολα τωρα, λεει οτι του εχει βγαλει 3 κοκκινα κυκλακια και δεν ξεκινα,εγω τουπα να μην ανησυχει και οτι θα φτιαξει μονο του ,καλα δεν τουπα. :D
 
@ Aardvark: Τρελό γέλιο! :biglaugh:

picture.php


picture.php


Δε θα μπορούσα να έχω XBOX360, όσο καλό και αν είναι (λέμε τώρα) καθώς για κάποιο ακαθόριστο λόγο, είμαι φίλος της Sony, όπως ήμουν και της Atari...

Επίσης, η κληρονομιά μου περιέχει τα Playstation 1 και Playstation 2, τα οποία μου έχουν χαρίσει ατελείωτες ώρες εκπληκτικού gaming, οπότε μοιραία...

picture.php


Τώρα, επαφή με Nintendo δεν είχα ποτέ (εκτός από ένα Game and Watch), αν και σχετικά πρόσφατα απόκτησα ένα Gamecube, για συλλεκτικούς λόγους...

Φαίνεται τελικά πως θα το αποκτήσω τα Χριστούγεννα...
 
Μπράβο σου μικρέ Aardvark. Κάτι τέτοιο ούτε στα όνειρα μου δεν περίμενα ότι θα διάβαζα όταν έβαζα αυτό το θέμα για έκθεση. Θα πάρεις άριστα στο μάθημα μου και επειδή είσαι πια ο αγαπημένος μου μαθητής, θα σου δώσω και το απουσιολόγιο, και όταν φεύγω από την τάξη θα σε βάζω και θαλαμοφύλακα... ουπς συγνώμη αυτό είναι από άλλο ανέκδοτο. :D

Aardvark σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την υπέροχη απάντηση σου. Όχι μόνο μου είπες το γιατί αλλά και ο τρόπος που το έκανες ήταν μοναδικός. :thanx2:
 
Ωραίος ο Aardvark! Αλλά όπως είδατε επικεντρώθηκε στις media center δυνατότητες του PS3 οι οποίες είναι ομολογουμένως ανώτερες του 360. Αλλά με τα παιχνίδια τί γίνεται;

Πάρτε μια λίστα με αποκλειστικά παιχνίδια για τις δύο κονσόλες (μαζί με score από Μetacritic). Όταν λέω "αποκλειστικά" εννοώ ότι δεν υπάρχουν για άλλο "next gen" σύστημα (PS3, X360, PC). Αν υπάρχουν για σύστημα παλιάς γενιάς συμπεριλαμβάνονται (PS2, XBOX, GC και Wii :D ). Έχω συμπεριλάβει μόνο όσα παιχνίδια είναι στα "πράσινα" του Μetacritic (score 75 και πάνω) γιατί από εκεί και πέρα το...χάος. Η λίστα είναι μόνο για retail παιχνίδια και όχι για downloadable games.

PS3




  1. LittleBigPlanet 95
  2. Metal Gear Solid 4:Guns of the Patriots 94
  3. Resistance 2 89
  4. Ratchet & Clank Future:Tools of Destruction 89
  5. Uncharted: Drake's Fortune 88
  6. Ninja Gaiden Sigma 88
  7. Valkyria Chronicles 87
  8. Resistance: Fall of Man 86
  9. MLB 08: The Show 85
  10. MotorStorm 84
  11. Warhawk 84
  12. SingStar 82
  13. Hot Shots Golf: Out of Bounds 81
  14. MotorStorm: Pacific Rift 81
  15. Naruto: Ultimate Ninja Storm 80
  16. Heavenly Sword 79
  17. Disgaea 3: Absence of Justice 79
  18. Ridge Racer 7 79
  19. SingStar Vol. 2 75
  20. Folklore 75
  21. Eye of Judgment, The 75

X360

  1. Halo 3 94
  2. Gears of War 2 93
  3. Guitar Hero II 92
  4. Forza Motorsport 2 90
  5. Fable II 89
  6. Burnout Revenge 89
  7. Project Gotham Racing 3 88
  8. Project Gotham Racing 4 85
  9. Dead or Alive 4 85
  10. Dead Rising 85
  11. Crackdown 83
  12. Viva Pinata: Trouble in Paradise 83
  13. Tales of Vesperia 82
  14. Saints Row 81
  15. Rockstar Games presents Table Tennis 81
  16. Ninja Gaiden II 81
  17. Perfect Dark Zero 81
  18. Ace Combat 6: Fires of Liberation 80
  19. Banjo-Kazooie: Nuts & Bolts 80
  20. Kameo: Elements of Power 79
  21. Blue Dragon 78
  22. Lost Odyssey 78
  23. Naruto: Rise of a Ninja 78
  24. Far Cry Instincts Predator 78
  25. Battlefield 2: Modern Combat 77

Πολύ λίγα περισσότερα αποκλειστικά για το 360, οπότε τί προτιμάτε να παίξετε είναι θέμα γούστου. Αν όμως δεν είστε και PC gamer (πολλά παιχνίδια είναι 360/PC) η λίστα βαραίνει πολύ υπέρ του 360 (δείτε στη Wikipedia πόσα console exclusives έχει).


 
Πίσω
Μπλουζα