Night of the Living Dead (1968)

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
20.920
Αντιδράσεις
67.537
H ταινία θρύλος του George Romero, που δημιούργησε πραγματικά σχολή, στις ταινίες τρόμου. Διάφορα άτομα άγνωστα μεταξύ τους, ταμπουρώνονται σε μια αγροικία, για να προστατευτούν από τους νεκροζώντανος, που έχουν κατακλύσει τις ΗΠΑ. Γυρισμένη στο Πίτσμπουργκ με μηδαμηνό προυπολογισμό(ασπρόμαυρη), η ταινία αυτή παραμένει μέχρι τις μέρες μας, η καλύτερη στο είδος.Οι πρωτοτυπίες αμέτρητες. Χαρακτηριστικά παραδείγματα: Οι νεκροί περπατούν υπο το φως της μέρας, ο πρωταγωνιστής είναι αφροαμερικανός και στο φινάλε είναι οσο πιο απαισιόδοξο γίνονταν κάτι που δεν συνήθιζαν στα 60ς.Αριστούργημα..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από τα πιο ατμοσφαιρικά thriller,κόστισε ελάχιστα-που αποδυκνείει ότι το ταλέντο και οι έξυπνες ιδέες πολλές φορές είναι αρκετά να κάνουν τη διαφορά και για τελευταίο και σημαντικότερο αφήνω το αντιρατσιστικό μήνυμα που μεταδίδει η ταινία:Ένας αφροαμερικάνος καταφέρνει να ηγηθεί της κατάστασης,καταφέρνει να επιβιώσει από τα zombies και τελικά σκοτώνεται-άδοξα-από τον κλασικό ρατσιστή redneck.Πραγματικά κλασική ταινία!

Να δούμε και το trailer:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
They're coming to get you Barbara ...

clip_1.jpg
 
Η μουσική στην αρχή της ταινίας (ο Ρομέρο την πήρε απο την ταινία Teenagers from outer space(!), απο τα 50ς)

[video=youtube;t-ige5y3Sxs]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τις προαλλες ειδα το Day Of The Dead 1985 και μου αρεσε παρα πολυ!

Αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν πηρε τα credit που της αξιζε και δεν εγινε διασημη σαν τις αλλες?!

Γιατι οποτε λεμε Romero-zombie παντα οι 2 πρωτες ταινιες ερχονται στο μυαλο! :confused:

Πολυ εξυπνο trailer με το zombie να παρακολουθει τη ταινια τρωγοντας ποπ κορν !! :cool:

 
Ναι, η τρίτη ταινία δεν άρεσε στο κοινό και ο Ρομέρο δικαιολογήθηκε πως ήταν χαμηλό το μπάτζετ ( σίγουρα όχι χαμηλότερο της πρώτης). Πάντως είναι αρκετά καλή και σίγουρα ανώτερη, των τελευταίων ταινιών του σκηνοθέτη...
 
μου αρεσει γιατι με ενα μικρο μπατζετ και ερασιτεχνες ηθοποιους εκανε μια τοσο καλη ταινια φανταστειτε οτι οι ηθοποιοι που εκαναν τα ζομπι πληρωθηκαν ενα δολλαριο ο καθενας καθως και μια μπλουζα που εγραφε i was a zombie on night of the living dead
 
θανος είπε:
μου αρεσει γιατι με ενα μικρο μπατζετ και ερασιτεχνες ηθοποιους εκανε μια τοσο καλη ταινια φανταστειτε οτι οι ηθοποιοι που εκαναν τα ζομπι πληρωθηκαν ενα δολλαριο ο καθενας καθως και μια μπλουζα που εγραφε i was a zombie on night of the living dead
"Επένδυση" ήταν η μπλούζα !

Ξέρεις πόσο θα κοστίζει τώρα ;
 
Διαμαντάκι η ταινία, από τις λίγες που υπάρχουν σε 4:3 από εκείνη την εποχή. Και το remake το 1990 ήταν ακόμα καλύτερο!
 
Το μόνο μείον της ταινίας είναι το ότι φταίει για όλα τα ζόμπι που ξεχύθηκαν στον κινηματογράφο τα 70ς και 80ς (αν και κάποια από αυτά είναι τόσο κακά που καταντούν καλά)
 
Αν θυμαμαι καλα μονος επιζων ηταν ο μαυρος πρωταγωνιστης.Πολυ τολμηρο εγχειρημα αν σκεφτουμε την εποχη που γυριστηκε και τον πολιτικοκοινωνικο αναβρασμο που επικρατουσε τοτε στις ΗΠΑ.

Ειμαι κι εγω ενας απο αυτους που αγαπανε περισσοτερο το ''Day of the Dead''.
 
Deathshadow είπε:
Αν θυμαμαι καλα μονος επιζων ηταν ο μαυρος πρωταγωνιστης.Πολυ τολμηρο εγχειρημα αν σκεφτουμε την εποχη που γυριστηκε και τον πολιτικοκοινωνικο αναβρασμο που επικρατουσε τοτε στις ΗΠΑ.
.


Το τέλος είναι ακόμα πιο δραματικό. Δεν επιζεί κανείς!
Συμφωνώ πως το να βάλει ο Ρομέρο, μαύρο πρωταγωνιστή σε ταινία του 1968, ήταν πολύ προχωρημένο.
 
Πολύ ωραία ταινία την οποία είδα πρόσφατα. Είδα την ασπρόμαυρη έκδοση. Προσεχώς και την έγχρωμη. Αυτό που δεν καταλαβαίνω και ας μου εξηγήσει κάποιος είναι γιατί ο Johnny πειράζει την αδερφή του με το να της λέει They're coming to get you Barbara και αυτή τρελαίνεται με αυτό. Σαν κάτι να έχει συμβεί πρώτύτερα...
 
johnny19818 είπε:
Πολύ ωραία ταινία την οποία είδα πρόσφατα. Είδα την ασπρόμαυρη έκδοση. Προσεχώς και την έγχρωμη. Αυτό που δεν καταλαβαίνω και ας μου εξηγήσει κάποιος είναι γιατί ο Johnny πειράζει την αδερφή του με το να της λέει They're coming to get you Barbara και αυτή τρελαίνεται με αυτό. Σαν κάτι να έχει συμβεί πρώτύτερα...
Έτσι συνήθιζε να την τρομάζει όταν ήταν μικρή και της έχει μείνει σαν παιδικό τραύμα...
 
RIO είπε:
Έτσι συνήθιζε να την τρομάζει όταν ήταν μικρή και της έχει μείνει σαν παιδικό τραύμα...
Ωραία, αυτό το λέει κάπου μέσα στην ταινία, γιατί δεν θυμάμαι να αναφέρει κάτι πέραν ότι ο παππούς τους, τους καταράστηκε ή κάτι τέτοιο. Σημειωτέον ότι το είδα με Αγγλικούς υπότιτλους.
 
johnny19818 είπε:
Ωραία, αυτό το λέει κάπου μέσα στην ταινία, γιατί δεν θυμάμαι να αναφέρει κάτι πέραν ότι ο παππούς τους, τους καταράστηκε ή κάτι τέτοιο. Σημειωτέον ότι το είδα με Αγγλικούς υπότιτλους.

Όχι δεν τους καταράστηκε, απλά ο παππούς μάλωνε τον αδελφό γιατί τρόμαζε συχνά την κοπέλα...
 
Πίσω
Μπλουζα