North n' South

Stanfromgreece

RetroMasteR
Joined
5 Μάρ 2008
Μηνύματα
1.028
Αντιδράσεις
71
picture.php


picture.php


ΠΑΙΞΤΕ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συμφωνώ απόλυτα: η έκδοση για amstrad είναι Ε-ΞΟ-ΧΗ !! :thumbup:

Αρχικά το παιχνίδι το είχα δεί σε pc με CGA (μπλιάχ !!) ενός φίλου πρώην amstrad user, και το διασκεδαστικό gameplay του με κέρδισε αμέσως !!

Επειτα απο κάποιο καιρό το πήρα και στην Amiga μου, όπου ήταν απλά τέλειο !! (διαβάστε και το review απο το Telonio, εδώ).

Στον amstrad το έπαιξα κάποια χρόνια αργότερα, όταν άρχισα να ασχολούμαι με emulation.

Είναι πάντως απο τις ποιοτικότερες μεταφορές απο τα 16-bit (μαζί με Lemmings, κλπ), που δεν έχουν και πολλά να ζηλέψουν απο τα μεγαλύτερα "αδερφάκια" τους.

Και βέβαια το χιουμοριστικό "πείραγμα" του φωτογράφου, όπως επισήμανε και ο Stan, είναι πλέον αυτό που λέμε "κλασσικό", στους κύκλους των computer gamers !! :D
 
πωπω...δεν είχα ιδέα ότι το παιχνίδι υπήρχε σε amstrad!

Εγώ το έπαιζα σε amiga...και μάλιστα αυτό το παιχνίδι ήταν ένας από τους λόγους που με έκαναν να πάρω amiga πρόσφατα ;)

Θα φροντίσω σύντομα να δοκιμάσω την έκδοση του amstrad!!
 
Άπειρες ώρες συντροφιά με το North and South!!!

Λίγο η θεματολογία, λίγο τα γραφικά και ο ήχος, λίγο το πολύ καλό gameplay, έκαναν αυτό το παιχνίδι ένα από τα all time αγαπημένα μου!

Όλα αυτά βέβαια στον Atari μου, αν και βλέπω πως και ο Amstrad δεν πήγαινε πίσω! Πολύ όμορφα screen shots!

Μπράβο Stan! :thumbup:
 
ήταν φοβερό σε αμστραντ. Το είχα λιώσει.
 
τα λόγια είναι περιττά γι'αυτο το game ... απλά τέλειο (και ας γινόταν και αυτό λίγο επαναλαμβανόμενο)
 
Αυτό και το basket master από τα αγαπημένα διπλά. Η μεταφορά στον Amstrad δεν είχε να ζηλέψει σχεδόν τίποτα. Επικές μάχες με φίλους και φράσεις του στυλ "για να δω τι θα μου στείλεις τώρα!" ή "χαχαχα σου έφαγα όλο το ιππικό με τον κομάντο μου" όπου είχε μείνει μόνο ένα στρατιοτάκι... Παιχνίδι που και σήμερα παίζεις ευχάριστα.
 
Το μόνο πρόβλημα σε σχέση με την έκδοση της Amiga (αυτές τις δύο έχω παίξει) είναι ότι τα "φρούρια" και τα "τραίνα" ήταν πολύ εύκολο να τα κερδίσεις, σε αντίθεση με την Amiga που αν κατάφερνες να κλέψεις τραίνο κέρδιζες και την παραδοχή του αντιπάλου ως μεγάλου παίκτη! :D

Βέβαια για άλλους μπορεί να θεωρείται πρόβλημα η δυσκολία στην έκδοση της Amiga.

Απλά στην έκδοση του Amstrad έχει ο επιτιθέμενος το πλεονέκτημα ενώ στην έκδοση της Amiga ο αμυνόμενος.
 
Πίσω
Μπλουζα