NTSC κονσόλα σε PAL ΤV

gtsamour

SinclairMaster
Joined
12 Δεκ 2006
Μηνύματα
2.414
Αντιδράσεις
12
Παιδάκια σήμερα παραλαμβάνω την Turbo grafx 16 από america.

Όπως είναι αναμενόμενο, θα είναι NTSC το σήμα της και σε τv που δεν υποστηρίζει ntsc θα δείχνει ασπρόμαυρα.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω μήπως ξέρει κανείς είναι το εξής:

βρήκα στο internet μια πατέντα ώστε να καταφέρω να βγάλω σήμα RGB από την turbo grafx 16 (μόνο βύσμα για rf είχε κανονικά) και να βάλω καλώδιο scart.

http://www.gamesx.com/rgbadd/duorgb.php

Me to RGB σήμα τι ακριβώς γίνεται? Αν δηλαδή βγάλω RGB από την NTSC κονσόλα θα δείχνει σωστά στην PAL tv?

Κάπου διάβασα ότι με το RF τα δείχνει ασπρόμαυρα επειδή στο NTSC σήμα τα χρώματα εκπέμπονται σε άλλη συχνότητα απότι στο PAL, αλλά με το RGB δεν τίθεται τέτοιο θέμα.

Επειδή όμως δεν ήταν ξεκάθαρο, ρωτάω μήπως ξέρει κανείς από πρώτο χέρι.
 
ego pali pote den eixa tetoia probs.... oi tv pou exo kai yposthrizoun PAL-60 deixnoun OK ta ntsc shmata ! :D

me SCART panta ennoeitai! gia to RF isxiei, den prokeitai na deiksei sosta...
 
Το RGB ειναι παντου RGB...ενα απο τα Saturn μου ειναι US και παιζει μια χαρα σε Scart RGB.

Eπισης παιζει και η φρικτη λυση του Composite...

Αλλωστε δεν επιτρεπεται να αφηνεις κονσολα να παιζει σε RF...
 
Ουάααααου, οι υποψίες μου επιβεβαιώνονται λοιπόν..... είχα απλά μια απορία για τις γραμμές σάρωσης που είναι λιγότερες στο NTSC.

Φυσικά και το RF είναι απαράδεκτο αλλά μιλάμε για μια κονσόλα του 90 που έχει μόνο έξοδο για RF εκτός αν είχες ένα περίεργο expansion (τρέχα γύρευε). Το scart βίσμα και το RGB ήταν ανύπαρκτα τότε.

Θα κάνω τη modα και θα βάλω βίσμα 8-din RGB στην κονσολίτσα για να είναι τζάμι.

Λυπάμαι βέβαια γιατί είμαι ενάντια στο να ανοίγω τρύπες και να βαζω διακόπτες/βίσματα κλπ αλλά τι να γίνει....
 
Το scart βίσμα και το RGB ήταν ανύπαρκτα τότε.
To Scart(Euroconnector) υπαρχει απο την εποχη των δεινοσαυρων ;)

Aσε τις τεμπελιες και πιασε κολητηρι :D

Κυνηγαω ενα Γαλλικο Master System (τα οποια εχουν RGB απο τη μανα τους)
 
Tι εννοείς έχουν από τη μάνα τους RGB, και το δικό μου έχει και δεν είναι Γαλλικό, από εδώ το είχα πάρει.

Είναι όμως η Master System I, η πρώτη που έπαιρνε και κάρτες.

Βάλε μόνος σου βρε ακαμάτη

http://www.mmmonkey.co.uk/console/sega/sms2-av3.htm

sms2-av-socket.jpg


Δεν παίρνεις την πρώτη master system καλύτερα? Είναι και πιο όμορφη.
 
Μου φαινεται πως Ελλας-Γαλλια-Συμμαχια στα 80s λογω SECAM

Απλα στο Γαλικο ebay υπαρχουν boxed ;)
 
Εγώ πάντως θα έπαιρνα την Master System I

sms_sms.jpg
 
Μια και θα επιχειρήσεις να χρησιμοποιήσεις SCART, αυτό θα σου είναι χρήσιμο
 
Aχ φίλε Arielis, να'ξερες πόσα καλώδια RGB to scart έχω φτιάξει.....

για

NeoGeoCD

Megadrive - Master System (είναι το ίδιο)

Spectrum +2

Amiga 500

Commodore 64 (είναι scart αλλά όχι rgb)

Τυφλό σύστημα το έχω κάνει... Eυχαριστώ πάντως :)
 
gtsamour είπε:
Aχ φίλε Arielis, να'ξερες πόσα καλώδια RGB to scart έχω φτιάξει.....για

NeoGeoCD

Megadrive - Master System (είναι το ίδιο)

Spectrum +2

Amiga 500

Commodore 64 (είναι scart αλλά όχι rgb)

Τυφλό σύστημα το έχω κάνει... Eυχαριστώ πάντως :)
Χρησιμοποιεις καποια αλλη πηγη πλυν του mrmonkey; (ο οποιος ειναι τρελο παληκαρι)

Πχ ψαχνω πληροφοριες για component σε dreamcast και μεχρι τωρα δεν εχω βρει τπτ :help:
 
μα γιατι να βαλεις component σε DC που σου δινει ετοιμο υπεροχο VGA σημα?
 
Δεν έχω κάποια συγκεκριμένη πηγή, όταν θέλω να φτιάξω κάτι ψάχνω στο google και όταν βρώ το φτιάχνω.

Για Dreamcast αγόρασα έτοιμο καλώδιο από http://www.play-asia.com. Προτίμησα το S-Video από το scart αν και μάλλον το έχω μετανιώσει τώρα.
 
Παιδιά την πήρα την TG16 !!!!!

Με μεγάλο ΣΟΚ ανακάλυψα ότι οι βίδες που έχει αυτή η ριμαδοκονσόλα είναι τύπου αστέρι, όπως αυτές που έχει η GameCube, Ν64, SNES και άλλες.

Αυτές οι ριμάδες δεν βγαίνουν με τίποτα λέμε, είναι και βαθειά βαθειά βιδωμένες και δεν φτάνει τίποτα εκεί μέσα.

Τι να κάνω και γω, παράγγειλα από το ebay αυτό το ειδικό κατσαβίδι για να μπορέσω να κάνω τη μόντα και να βγάλω RGB σήμα.

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&rd=1&item=200174252545&ssPageName=STRK:MEWN:IT&ih=010

Κάτι περίεργο που παρατήρησα όταν το σύνδεσα στην tv (με RF για την ώρα) είναι ότι η εικόνα ήταν έγχρωμη και σε μια που δεν υποστηρίζει NTSC αλλά και στην άλλη που υποστηρίζει NTSC 4.43

Παρόλο όμως που ήταν έγχρωμη, υπήρχε κάτι σαν παρεμβολή (shadowing) και ήχος καθόλου σε καμια από τις δύο tv, ούτε σε αυτήν που υποτίθεται ότι υποστηρίζει.

Λίγο με νοιάζει αφού θα την κάνω να βγάζει RGB αλλά δεν είναι λίγο περίεργο αυτό να μην βγάζει ήχο ακόμα και σε tv που υποστηρίζει NTSC 4.43 ?

Aπό μια πρόχειρη έρευνα που έκανα βρήκα ότι υπάρχει και το NTSC 3.58 , τι στα κομμάτια, δεν τους έφτανε το ένα?
 
Καλορίζικο.

Σπάταλε!

Εγώ δεν έχω μία τώρα. :icon_cry:
 
Ούτε 5 λίρες δεν πήγε το κατσαβίδι αλλά τι να κάνω που δεν γίνεται αλλιώς.

Και τα cartridges της sega έχουν αυτή την κωλόβιδα.
 
gtsamour, μπορεις απλα να δωσεις 20€ και να παρεις απο το easy buy world ενα σετ που εχει ολα τα κατσαβιδια για ολες τις κονσολες που βγηκαν ποτε!

Συν της αλλης, ειναι και υψηλης ποιοτητας.. σε αντιθεση με τις μουφες που πουλανε στο ebay.
 
gtsamour είπε:
Με μεγάλο ΣΟΚ ανακάλυψα ότι οι βίδες που έχει αυτή η ριμαδοκονσόλα είναι τύπου αστέρι, όπως αυτές που έχει η GameCube, Ν64, SNES και άλλες.Αυτές οι ριμάδες δεν βγαίνουν με τίποτα λέμε, είναι και βαθειά βαθειά βιδωμένες και δεν φτάνει τίποτα εκεί μέσα.

Τι να κάνω και γω, παράγγειλα από το ebay αυτό το ειδικό κατσαβίδι για να μπορέσω να κάνω τη μόντα και να βγάλω RGB σήμα.

Αχ μωρέ, δεν το έγραφες εδώ πέρα να συναντιόμασταν κάπου να σου δάνειζα το δικό μου;!

Κρίμα στα λεφτά!

Επίσης, είναι το σωστό μέγεθος αυτό που πήρες; Έχω 4.5mm σαν αυτό που πήρες και 3.8mm επίσης αν τυχόν χρειαστείς μικρότερο. Ενημέρωσέ με αν το χρειαστείς!
 
Να είσαι καλά Giama για τη βοήθεια και sorry που δεν απάντησα΄πιο νωρίς αλλά τώρα το είδα το post.

Πήρα το 4.5mm και λέει στη σελίδα στο ebay αυτός ότι κανει για turbo grafx 16.

Δεν πειράζει χαλάλι τα 5 ευρώ, να'ξερες πόσες φορές έχω συναντήσει αυτή την παλιόβιδα και έχω παλέψει να την βγάλω με ψαλίδια, τσιμπίδια, πένσες... είναι σίγουρο ότι θα το ξαναχρειαστώ...

Αν και αυτό που είπε ο Getta Robot με έβαλε σε σκέψεις, δεν το έχω δεί αυτό το σετ.
 
http://konzolec.com/images/big_img2.jpg

Includes:

1pc Easy grip screwdriver handle

1pc Magnetic Tweezers

1pc "OneSnap" tool for opening Xbox 360

1pc Linehead nut setter (small size)

1pc Linehead nut setter (large size)

1pc Flathead bit, Long

2pcs Torx Size 6, Tamper Resistant

2pcs Torx Size 8, Tamper Resistant

2pcs Torx Size 10, Tamper Resistant

2pcs Torx Size 15, Tamper Resistant

2pcs Torx Size 20, Tamper Resistant

2pcs Hex Size .05

2pcs Triwing Bit

2pcs Phillips #000

2pcs Phillips #0

2pcs Phillips #1

2pcs Slotted 7/64

Απλα να ξερεις πως η ποιοτητα τους, δεν εχουν καμια σχεση με αυτα που πουλανε στο ebay.

Τα περισοτερα φιλων/γνωστων πχ σπασανε :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" />

Με 20€ να ανοιγεις ολες τις κονσολες πιστευω οτι ειναι ακρως δελεαστικη τιμη.. Το δικο μου σετ το αγορασα απο το http://ebwstore.com
 
Πίσω
Μπλουζα