NTSC τίτλοι σε PAL κονσόλες

Rheinmetall

Retro Member
Joined
18 Νοέ 2011
Μηνύματα
106
Αντιδράσεις
22
Ευκαιρία να το ξεκαθαρίσουμε λίγο το θέμα, γιατί σε μένα τουλάχιστον δεν είναι πολύ σαφές. Οι NTSC PS1 τίτλοι από Αμερική και Ιαπωνια μπορούν να παίξουν σε PAL PS1, PS2 PS3 κονσόλες? Δεν παίζουν καθολου, ή παίζουν ασπρόμαυρα με γραμμές? Τί γίνεται άμα έχουμε PAL κονσολα, αλλά τηλεόραση νέας τεχνολογίας που υποστηρίζει ανάλυση 60 Hz?
 
Mια χαρα παιζουν αμερικανικα τα ps1 και ps2 στο ps3 δεν εχω δοκιμασει γιατι δεν πολυασχολουμαι μαυτη την κονσολα.Aπλα τα παιζει ασπρομαυρα και επειδη εχω παρα πολλα αμερικανικα που δεν μπορουσα να βρω εδω οπως το εκπληκτικο final fantasy anthology που περιλαμβανει τα final fantasy V και VI η το φανταστικο dragon warrior VII και παρα πολλα αλλα εψαξα πριν πολλα χρονοα να βρω τον τροπο να τα παιζω και τελικα βρηκα την λυση με ενα scart που ηταν γιαυτο τον σκοπο και τα επαιζα τελεια μετα οπως και τα παιζω ακομα και σημερα.Να διευκρηνησω και κατι,οποιος εχεις τσιπαρισμενο ps1 παλι χρειαζεται scart για τα αμερικανικα για να παιζουν εγχρωμα οποις εχει τσιπαρισμενο ps2 δεν χρειαζεται scart γιατι τα παιζει κανονικα εγχρωμα απο μονο του.
 
έπειδή το έχω δοκιμάσει πρόσφτα τα ps1 παιχνίδια δεν παίζουν σε pal ps2, ps3. Ειδικά για το ps3 σου λέει ότι το παιχνίδι είναι άλλης ragion και δεν στο τρέχει. Έτσι αναγκάστηκα και πήρα ένα τσιπαρισμένο ps1 για να παίζω τα αμερικάνικα και ιαπωνικά παιχνίδια. Και ειδικότερα το final fantasy tactics το οποίο λατρεύω
 
Εγώ είχα ένα CD, το φόρτωνα πριν βάλω το game. Επέλεγα σύστημα που θέλω PAL ή NTSC, μετά έβαζα μέσα το game, και το έπαιζα κανονικά!
 
Εάν χρησιμοποιήσεις καλώδιο RGB τα δείχνει κανονικά έγχρωμα με άψογη ποιότητα εικόνας!!! Στο ebay βρίσκεις άνετα.
 
Παιδιά καλημέρα. Ξεθάβω αυτό το θέμα γιατί έχω ένα πρόβλημα με το ps1. Αγόρασα ένα rgb to scart cable για να παίξω εγχρωμα τα ntsc games που έχω, αλλά για κάποιο περίεργο λόγο εξακολουθεί να τα δείχνει ασπρόμαυρα. Το καλώδιο που μου δώσανε πανω γράφει ps2 βέβαια αλλα το παλικάρι μου είπε πως κάνει και για τις 3 κονσόλες. Δεν καταλαβαίνω, αφου το σήμα βγαίνει αυτούσιο σε rgb, πως γίνεται να εξακολουθεί να μου τα δείχνει ασπρόμαυρα?

Άκυρο guys! Το πρόβλημα λύθηκε! Το καλώδιο έχει πάνω ένα μικρό διακοπτάκι που έπρεπε να το γυρίσεις. Όλα κομπλέ :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα