NTSC GAMES via 100hz "PAL" CRT TV

user

RetroWannaBe
Joined
2 Αύγ 2010
Μηνύματα
87
Αντιδράσεις
3
Καλησπέρα σας. Πρόκειται να πάρω από μια αποθήκη, μία τηλεόραση η οποία είναι (λογικά) PAL, flat tv, crt 32 ιντζών widescreen. Θέλω να παίζω ntsc US κονσόλες από nes μέχρι dreamcast. Από την στιγμή που θα είναι 100hz και τα παιχνίδια 60 θα είμαι καλυμμένος φαντάζομαι ε ? Ευχαριστώ προκαταβολικά !
 
Αν εχει mode απενεργοποιησης των 100hz θα εισαι μια χαρα.

Τα 100hz στις CRT ειναι ενα ειδους interpolation μεταξυ των καρε.

Στα PAL 50 games δεν θα εχεις ιδιαιτερα issues μιας και "ψιλοβγαινει" η διαιρεση.

Στα PAL60/NTSC θα εχεις θεματακια.

Εκτος απο τα προβληματα στην απεικονιση, υπολογισε ομως και γυρω στο 1 frame input lag (οταν εισαι σε 100Hz mode)
 
Μμ δεν το έπιασα και πολύ καλά ! Όταν λες απενεργοποίησης εννοείς από μόνο του να την κάνει η με κάποια επιλογή στο τηλεκοντρόλ ας πούμε ? Με τηλεόραζη μόνο 50hz, 60 δεν θα μπορώ να παίξω έτσι ? (αυτονόητο αλλά just to make sure γιατί μου βρίσκεται μία)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally μπορεις να μου δωσεις καποια λινκς για το θεμα 100hz και lag σε crt? Πρωτη φορα το ακουω αυτο ...
 
Οι σύγxρονες τηλεοράσεις είναι multistandard.
 
Wally είπε:
Αν εχει mode απενεργοποιησης των 100hz θα εισαι μια χαρα.Τα 100hz στις CRT ειναι ενα ειδους interpolation μεταξυ των καρε.

Στα PAL 50 games δεν θα εχεις ιδιαιτερα issues μιας και "ψιλοβγαινει" η διαιρεση.

Στα PAL60/NTSC θα εχεις θεματακια.

Εκτος απο τα προβληματα στην απεικονιση, υπολογισε ομως και γυρω στο 1 frame input lag (οταν εισαι σε 100Hz mode)
Δεν παίζει (τουλάχιστον όχι υποχρεωτικά), έχω Sony 32" CRT 100Hz μέχρι σήμερα και ουδέποτε παρατήρησα το παραμικρό πρόβλημα σε Dreamcast ή ΧΒοx PAL/60 mode.
 
Και γω εχω μια Panasonic 100hz 32" CRT και δεν εχω παρατηρησει καθολου Lag και εχω φερει και ατομα που ειναι επισης πολυ lag-sensitive και δεν εχουν δει το παραμικρο.

Ρωταω οχι ειρωνικα απλα πληροφοριακα ... you never know
 
Δεν το εθεσα σωστα. Εχεις torn frames.

Ας υποθεσουμε οτι εχεις progressive πηγη στα 60hz.

Το interpolation που θα αποπειραθει να κανει η 100hz μηχανη της CRT TV σου λογω του οτι δεν υπαρχει καθαρη διαιρεση θα εχεις torn frames. (IMHO)

Επισης γενικα οι TV με 100hz δυνατοτητα δεν ειναι και οτι καλυτερο οσο αφορα τη ποιοτητα θεασης. Παρατηρησε πχ ενα κειμενο που ρολαρει σβελτα στο κατω μερος της οθονης (το συναντας συχνα στα δελτια ειδησεων). Θα δεις οτι θολωνει. Επισης οταν βλεπεις ποδοσφαιρο (ιδιαιτερα οταν παιξεις με ανεβασμενα contrast) εχεις artifacts (πχ το pixel-ιασμα, το ελαφρο ghosting).

Ολα τα παραπανω ειναι ορατα οσο χειροτερη ειναι η τεχνολογια που χρησιμοποιεις. Πιο δυσκολα θα το διακρινεις με Philips, αμεσα θα τα φας στη μαπα με Samsung. Μιλαμε παντα για CRT.

Αν εχεις CRT να απενεργοποιεις τις ψευδοδημιουργιες καρέ. Ας την να παιξει τα native καρέ της πηγης σου.
 
Πίσω
Μπλουζα