NullDC: New DC emu WIP

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.254
αντε μηπως ξυπνησουν και οι συγγραφεις του Chankast και κανουν κανα update (και το xbox1 port που ειχαν υποσχεθει...)

Παντως ο "νεος",καλος φαινεται...

http://www.youtube.com/profile?user=drkIIRaziel
 
Ειναι εδώ και ΔΕΝ είναι πρωταπριλιάτικο αστείο ....

`Εκδοση με Setup

nulldcqi8.jpg
 
άντε να δω τι άλλο θα φτιάξουν
 
Τζαμπα κοπο κανει ο χριστιανος αλλα μπραβο του
 
Αναλογιζόμενος την μικρή υπολογιστική ισχύ του psp σε σύγκριση με τα pc, θεωρώ πολύ εντυπωσιακό αυτό που βλέπω, ακόμα και με τόσο χαμηλό framerate!

Εννοείται πως δεν το έκανε για να μας δώσει τη δυνατότητα να παίξουμε παιχνίδια του DC στο psp, αλλά για να μας δείξει (και να δει και να διαπιστώσει και ο ίδιος) απλά πως μπορεί να τρέξει με προϋποθέσεις ΚΑΙ στο psp, port του nullDC... Κάτι σαν σπουδή δηλαδή... Καθόλου τζάμπα κόπος σε πληροφορώ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ανασταση αρχαιου thread για να μην ανοιγω νεο...

NullDC σε XBOX 360 με Soul Calibur να παιζει αρκετα καλα - ειναι W.I.P αλλωστε - (αν εξαιρεσουμε τη πρωτη πιστα)

Currently the port runs at 168mhz ingame for Soul Calibur (DC Cpu speed is 200mhz). The speed is not constant during games, for example you can see on the video that Soul Calibur stage 1 isn't at that emulation speed, but the other stages are. 


To Do :



- Reach full speed



- Sound Emulation



- Add Save



- Add Menu

 
άλλος ένας λόγος να κάνει ο κόσμος το reset glitch hack το οποίο προς έκπληξή μου περνάει σχεδόν απαρατήρητο :eek:
 
Αυτα ειναι ομορφιες.

 




 
Υπάρχει DC emulator για pc που να τρέχει το παιχνίδι από το cd ;

Αν όχι, μπορώ να το μετατρέψω στο κατάλληλο format-image;

Το  Gunlord, μια και αυτό θα ήθελα να παίξω (δεν έχω DC), το  pc (win/linux) το βλέπει σαν  audio. 
 
Δυστυχώς τα δισκάκια του Dreamcast δεν είναι CD, αλλά ούτε και DVD. Είναι GD-ROM  - το επονομαζόμενο και Giga Disk, καθώς χωράει ένα GB δεδομένων!

Άρα χωρίς ένα Dreamcast και/ή ειδικό εξοπλισμό, δεν μπορείς να το μετατρέψεις ένα GD σε GDI (Giga Disk Image)
 
Δυστηχώς οι κανονισμοί δεν μας επιτρέπουν

τίποτα παραπάνω από το προφανές

που θα έκανε ο καθένας 

>>> google is your friend

(προσπερνώντας τα emuparadise links αποτελέσματα)

(Btw  αν δεν κάνω λάθος 

και για τα emuparadise links κυκλοφορεί

workaround με κάποιο extension ... )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κατεβαζεις σε iso αυτά που θες και παίζεις να γλιτωσεις την ταλαιπωρια και πιθανόν και χρήμα για εξοπλισμό κλπ.
 
4 παιχνίδια έχω και αυτά θα ήθελα να παίξω, δεν είμαι σε φάση αγορών και ταλαιπωρίας, αν και με το setup που έχω δε νομίζω...

core2quad 9650

evga nforce 790i ultra

4GB

x1650pro -> με τίποτα

win7

και βέβαια ότι θα παίζει ο x-one controller.

Ευχαριστώ παίδες!
 
Παλιά είχα ενα λάπτοπ διπυρηνο Intel και παίρνω όρκο οτι έπαιζα ενα emulator Dreamcast σε φουλ ταχύτητα τώρα μετα απο τοσα χρόνια δεν θυμάμαι ποιος ηταν... νομιζω nullDC, μιλάμε για 2010 εποχή. Τα specs ήταν κατώτερα απο αυτά που γράφεις, είχε μια radeon της πλάκας, 3450 η κάτι τέτοιο. Σοβαρό 3d game σε PC δεν επαιζε καλά, μονο κάτι titan quest και τέτοια. Το κόλπο ηταν οτι ο emulator είχε dynarec, δηλαδη dynamic recompile η αλλιώς JIT και επαιζε τρένο σε αυτό το συστημα που δεν ήταν για πολλά πολλά.
 
NullDC δεν υφίσταται πλέον από ότι ξέρω, το παρατήσανε και ο κώδικας εξελίχθηκε σε Reicast. Η τελευταία έκδοση του NullDC νομίζω είναι από το 2015.

Τώρα και με το Reicast αλλά και φυσικά με το Demul θα δεις πολύ καλύτερα αποτελέσματα. Υπάρχει και ο Redream αλλά δεν τον έχω δοκιμάσει. Προτείνω Demul μιας και σίγουρα είναι ο καλύτερος, πιστεύω ότι η CPU σου είναι αρκετή αν και με τρομάζει η κάρτα γραφικών σου. Ειναι DX9 οπότε δεν ξέρω, σίγουρα δεν θα παίζει με το νέο graphics plugin αλλά το Demul εχει και ένα legacy για παλιότερα συστήματα, δοκίμασε αυτό. Αν είχες μία κάρτα γραφικών DX11, ακόμα και της πλάκας των 20-30 ευρώ, 8α ήσουν κομπλέ. Δηλαδή δεν είναι τόσο θέμα δύναμης της κάρτας αλλά ασυμβατότητας DirectX.

Για μένα δοκίμασε πρώτα Demul με Legacy plugin. Μετά δοκίμασε Reicast και έχε το NullDC σαν τελευταία επιλογή.
 
Ο νεότερος emulator κατα κανόνα έχει υψηλότερες απαιτήσεις. Ενα απλό παράδειγμα είναι το mame, μια παλιά έκδοση πχ 0.60 τρέχει ακόμα και σε pentium 4 1.6ghz αξιοπρεπώς ενω αν βάλεις σε αυτό το PC την τελευταια έκδοση 0.180 ποσο εχει παει δεν ξέρω: 1ον θα κανει μια ωρα να ανοίξει 2ον κατα πάσα πιθανότητα επειδή η CPU emulation είναι πολύ πιο εξελιγμένη θα γονατίσει το σύστημα. Αυτό ισχυει και για αλλους emu όπως winuae κλπ.

Εγώ στη θέση του θα δοκίμαζαν πρώτα εναν emu της εποχής που είναι το hardware δηλαδή 2010-11  εκεί. Το ίδιο κάνω με όλα τα μηχανήματα που έχω, αν είναι παλιό βάζω μια εκδοση της περιόδου που ηταν το μηχάνημα στα πραγματα αλλιως κλαφτα Χαραλαμπε.
 
nullDC -> MSVCP100.dll is missing

Demul -> Unable to find 'mpr-21931.ic501 'in romset' dc


:D

Μήπως υπάρχει κανένα DC;;;
 
Πίσω
Μπλουζα