Oι ηλεκτρονικές Πλακέτες των ZX,s

Anemos

RetroActive
Joined
21 Απρ 2007
Μηνύματα
315
Αντιδράσεις
0
ZX Spectrum - Issue 1




2003049056535858029_rs.jpg


-------------

ZX Spectrum - Issue 2

2003012978808526150_rs.jpg


-------------

ZX Spectrum - Issue 3

2003032217848706315_rs.jpg


-------------

ZX Spectrum - Issue 3B

2003096883835020485_rs.jpg


-------------

ZX Spectrum 128

2003088421180249883_rs.jpg


-------------

ZX Spectrum +2

2003012432674817521_rs.jpg


-------------

ZX Spectrum +2A

2003084340483016882_rs.jpg


-------------

ZX Spectrum +3

2003036027302772052_rs.jpg
 
p0rn!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Νάτο βρε νάτο το τρίτο από επάνω....δεν μου μοιάζει? :D

Εύγε anemos η 1982-Start!!!!!!
 
Υπάρχουν πολλά περισσότερα issues πλακετών στο 48k (4Α, 4Β, 4S, 5A, 6A μέχρι και για 7 έχω ακούσει)
 
Ποια είναι η σχέση της Amstrad με τoν ZX Spectrum?

Γιατί βλέπω π.χ ότι στην πλακέτα του ZX Spectrum +3 γράφει Amstrad...
 
Aarbron είπε:
Ποια είναι η σχέση της Amstrad με τoν ZX Spectrum?Γιατί βλέπω π.χ ότι στην πλακέτα του ZX Spectrum +3 γράφει Amstrad...
χοντρικά..από όσα θυμάμαι..

στη περίοδο που η Sinclair τα έφερνε σκούρα..αγόρασε μέρος της η AMSTRAD και κατασκεύαζε εκείνη τις πλακέτες.

απλά πουλούσε το λογότυπο Sinclair γιατί είχε ιστορία και ήθελε να στηρίξει και την εταιρία.
 
Anemos είπε:
χοντρικά..από όσα θυμάμαι..στη περίοδο που η Sinclair τα έφερνε σκούρα..αγόρασε μέρος της η AMSTRAD και κατασκεύαζε εκείνη τις πλακέτες.

απλά πουλούσε το λογότυπο Sinclair γιατί είχε ιστορία και ήθελε να στηρίξει και την εταιρία.
XAXAXAXAXAXAAXAAAAAAAAAAAAAA!

Ναι αυτό έγινε.... ακούνε κάποιοι Amstradάδες? LOL
 
Από τα κορυφαία posts. Μήπως πρέπει να βρουν και οι του C= τα του C= ?
 
Anemos είπε:
χοντρικά..από όσα θυμάμαι..στη περίοδο που η Sinclair τα έφερνε σκούρα..αγόρασε μέρος της η AMSTRAD και κατασκεύαζε εκείνη τις πλακέτες.

απλά πουλούσε το λογότυπο Sinclair γιατί είχε ιστορία και ήθελε να στηρίξει και την εταιρία.
Anemos..Η Sinclair πουλήθηκε στην Amstrad εξ ολοκλήρου.(Δυστυχώς)
 
Εξαιρετικές φώτο! Όντως δείχνει άσχημα το λογότυπο της Amstrad επάνω στις συγκεκριμένες πλακέτες. Κρίμα αλλά τι να κάνουμε.
 
Πάντως βλέπω μια φανερή βελτίωση στην ποιότητα των πλακετών όσο περνούσαν τα χρόνια!Ο πρώτος πρέπει να είχε τα χάλια του!Το τέλειο αποτέλεσμα επιτεύχθηκε όταν ανέλαβε ο Ζάχαρης!Πλακέτα για σεμινάριο!!!Να μας έβαζε και μερικά πράσινα και κόκκινα πληκτράκια στον +2 μας!!!!(Ωχ! Θα με δείρουν!). :animrolleyes:
 
Turrican είπε:
Πάντως βλέπω μια φανερή βελτίωση στην ποιότητα των πλακετών όσο περνούσαν τα χρόνια!Ο πρώτος πρέπει να είχε τα χάλια του!Το τέλειο αποτέλεσμα επιτεύχθηκε όταν ανέλαβε ο Ζάχαρης!Πλακέτα για σεμινάριο!!!:animrolleyes:
 


Γεμάτη ασυμβατότητες με τα προηγούμενα προγράματα, τα προηγούμενα joysticks, τα Interface I, microdrive κλπ κλπ.



Χρυσάφι έπιασε η Amstrad, σκατά έγινε....
 
Μπα! Εγώ δε καταλαβαίνω από τέτοια!!!Το είχε η μοίρα μου!Ότι computer και να είχα ασυμβατότητα είχε!Το έπαθα με τον Spectrum +2 ,με τον Atari ST δύο φορές(tos1.4, και STE μετά!).Μια από την Commodore που δεν μπορούσα να παίξω Blood money στη 1200 κτλ. :banghead: Αν είχαν και χρωματιστά πληκτράκια όμως θα ένοιωθα λίγο καλύτερα! :D
 
Μπραβο gtsamour,thats the spirit! :thumbup:
 
Wally πως πάει το Spectrum καλά? Σηκώνει τα MFLOPS ? :D :D:D:D

Turrican είπε:
Μπα! Εγώ δε καταλαβαίνω από τέτοια!!!Το είχε η μοίρα μου!Ότι computer και να είχα ασυμβατότητα είχε!Το έπαθα με τον Spectrum +2 ,με τον Atari ST δύο φορές(tos1.4, και STE μετά!).Μια από την Commodore που δεν μπορούσα να παίξω Blood money στη 1200 κτλ. :banghead: Αν είχαν και χρωματιστά πληκτράκια όμως θα ένοιωθα λίγο καλύτερα! :D

Με ποιόν +2 τον γκρί ή τον σκούρο? Τι ασυμβατότητα ήταν?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γιωργο το μασινακι παει μια χαρα!

Δεν βρισκω Kempston στο ebay ομως και εχω φαει πακετο...

BTW ερωτηση : το DVIDE που περιμενεις εχει θυρα ωστε να δεχεται joystick interface?
 
το ειδα αλλα ειναι το "μονό" :(

Θελω το βαρυ διπλο ;) (λες και μιλαω για καφε :D )
 
gtsamour είπε:
Με ποιόν +2 τον γκρί ή τον σκούρο? Τι ασυμβατότητα ήταν?
Τον γκρι!Αρνούνταν να φορτώσει μερικά παιχνίδια, που φορτώναν σε απλούς Spectrum γεγονός που πιθανόν είχε να κάνει με την ποιότητα του κασετοφώνου!
 
Πίσω
Μπλουζα