Oι πάλαι ποτέ δόξες (80ς-90ς) του παρκέ σε ένα must-see αγώνα βετεράνων

Nemo

RetroMuseum GateKeepeR
Joined
9 Ιαν 2006
Μηνύματα
4.694
Αντιδράσεις
1.411
[h=3]ΑΓΩΝΑΣ ΜΠΑΣΚΕΤ ΠΑΛΑΙΜΑΧΩΝ ΓΙΑ ΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (διοργάνωση του Επαγγελματικού Επιμελητηρίου Θεσσαλονίκης)[/h]





Στο πλαίσιο των εκδηλώσεων για τα 100 χρόνια από την απελευθέρωση της Θεσσαλονίκης ο Σύλλογος Βετεράνων Καλαθοσφαιριστών Ελλάδος και το Επαγγελματικό Επιμελητήριο διοργανώνουν αγώνα Ελλήνων και ξένων παλαιμάχων παικτών, οι οποίοι έχουν αγωνιστεί στις ομάδες της πόλης.



Πρόκειται για θρυλικές μορφές του μπάσκετ, η παρουσία των οποίων συνέπεσε με τις ενδοξότερες στιγμές του αθλήματος, στη Θεσσαλονίκη, στις δεκαετίες του 1980 και του 1990. Ο αγώνας θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 28 Νοεμβρίου, στις 7 το απόγευμα, στο Παλαί ντε Σπορ. Η τιμή του εισιτηρίου ορίστηκε στα 5 ευρώ και μέρος των εσόδων θα διατεθούν στο Σύλλογο Φίλων Κέντρου Αποθεραπείας και Αποκατάστασης Παιδιών με Αναπηρίες «Άγιος Δημήτριος», πρώην ΚΕΠΕΚ Αγίου Δημητρίου.

Στο παρκέ του Παλαί ντε σπορ θα πατήσουν για άλλη μια φορά ο Ρόι Τάρπλεϊ, ο Ντέιβιντ Ίνγκραμ, ο Κένεθ Μπάρλοου, ο Ντέιβιντ Ρίβερς, ο Ρολάντο Μπλάκμαν, ο Μπίλι Βάρνερ, ο Μάικλ Τζόουνς, ο Χουάν Αντόνιο Μοράλες, ο Κλαούντιο Κολντεμπέλα, ο Μάριο Μπόνι, ο Λευτέρης Σούμποτιτς, ο Πέντραγκ Στογιάκοβιτς, ο Στηβ Μπάκναλ, ο Ντορόν Τζάμσι, ο Γιώργος Σιγάλας, ο Γιώργος Μπαλογιάννης, ο Ευθύμης Ρεντζιάς, ο Νίκος Μπουτούρης, ο Μπάνε Πρέλεβιτς, ο Παναγιώτης Λιαδέλης, ο Νίκος Φιλίππου, ο Βασίλης Λυπηρίδης, ο Λευτέρης Κακιούσης, ο Δημήτρης Παπαδόπουλος, ο Χρήστος Τσέκος και ο Χρήστος Κωνσταντινίδης. Την ομάδα των ξένων θα κοουτσάρουν ο Ντούσαν Ίβκοβιτς και ο Σβι Σερφ, ενώ την ομάδα των Ελλήνων ο Γιάννης Ιωαννίδης και ο Γιάννης Σφαιρόπουλος.
>>>>>>>> http://thessbomb.blogspot.gr/2012/11/100.html
 
ΦΟΒΕΡΟ!!!!
 
Αν είναι όλα αυτά τα αστέρια, δεν το χάνω με τίποτα. Μόνο μην αρχίσουν μετά τα " Δεν ειδοποιήθηκε νωρίς ο τάδε", " δεν μπόρεσε τελικά ο δείνα" κλπ....
 
Μπραβο Nemo που το ανοιξες θεμα αυτο.Ηθελα να το ανοιξω και γω πριν καιρο αλλα το ξεχασα.Το θεμα αυτο ειναι πολυ καιρο γνωστο και μαλιστα υπηρχε και κοντρα του επαγγελματικου επιμελητηριου με τον δημο θεσσαλονικης γιατι βγηκε δημοσιογραφος αθλητικου ραδιοφωνικου σταθμου της θεσσαλονικης και ειπε χωρις να ξερει οτι συνδιοργανωτης ειναι και ο δημος αλλα βγηκε ο ζορπιδης που ειναι προεδρος του επιμελητηριου και τον εβαλε στην θεση του.Και δεν ειναι μονο προς τιμη των εκατο χρονων αλλα ειναι και το ευχαριστω τον ελευθερων επαγγελματιων προς τον κοσμο γιατι σε καθε παιχνιδι γεινοταν πανικος και δουλευαν ολα τα μαγαζια.

Ο αγωνας αυτος ειναι κορυφαιο γεγονος ειναι κατι το φανταστικο εχουν ριξει τρελη δουλεια και χρηματα οι υπευθηνοι γιατι μονο μικρο πραγμα δεν ειναι να βρεις ολους αυτους τους κορυφαιους αθλητες να τους πληρωσεις εισητηρια και διαμονη και τα λεφτα απο τα εισητηρια θα τα δωσουν σε φιλανθρωπικο σκοπο.Τονους διαφημηση αξιζει αυτος ο αγωνας αλλα το κρατος των αθηνων σχεδον χαμπαρι δεν πηρε.Αν γεινοταν στην αθηνα και οχι στην θεσσαλονικη θα μας ειχαν πρηξει στης διαφημησης ενα χρονο πιο μπροστα.

A ρε τεραστιε Πετζα φορα και το δαχτυλιδι απο το NBA να τους τυφλωσεις εκει μεσα.Αιντε ρε ΠΑΟΚΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πωωω τι λες ρε φιλε....τελειο!!θα δω παλι τν βασιλη λυπηριδη παλι στο παρκε του παλε!!νομιζω πως θα τραγουδαω παλι το


:D ΑΡΗΣ ΡΕ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ καλή είδηση και μαζέψανε τρανταχτά ονόματα! Κρίμα που είμαι μακριά, αξίζει να το δει κανείς. Πόσο μάλλον που θα διατεθούν και χρήματα σε φιλανθρωπικό σκοπό.

Εντύπωση μου κάνει η απουσία του Γκάλη όμως, αυτός πρώτος έκανε την Θεσσαλονίκη μπασκετική πρωτεύουσα της Ελλάδας.
 
Εξαιρετικά νέα... :bow:

Αν πάει κανείς, ας μας μεταφέρει εντυπώσεις και φωτογραφίες και σε εμάς τους ξενιτεμένους (καλά όχι ότι αν ήμουν Ελλάδα, θα ανέβαινα Θεσ/νίκη από Αθήνα, αλλά λέμε...). Κυρίως παραλειπόμενα και highlights, γιατί κλισέ γενικολογίες του τύπου "Ξαναθαυμάσαμε στο παρκέ τα αστέρια του παρελθόντος που έδειξαν ότι δεν ξέχασαν την τέχνη τους" και συνεντεύξεις από τους συμμετέχοντες να λένε "Όλα ήταν πανέμορφα και τέλεια οργανωμένα και χαίρομαι που βοήθησα αυτόν τον σημαντικό σκοπό. Να το ξανακάνουμε σύντομα", θα διαβάσουμε έτσι κι αλλιώς κι από τα διάφορα αθλητικά sites την επόμενη μέρα... :p

Maddog είπε:
Εντύπωση μου κάνει η απουσία του Γκάλη όμως, αυτός πρώτος έκανε την Θεσσαλονίκη μπασκετική πρωτεύουσα της Ελλάδας.
Γενικά είναι γνωστό πως δεν είναι και πολύ των δημόσιων εμφανίσεων ο Νικ, οπότε δεν θα μου έκανε εντύπωση αν επικοινώνησαν μαζί του και αρνήθηκε... :xm:
 
Κι εγώ πολύ θα ήθελα να ήμουν εκεί. Ελπίζω να το δείξει κάποιο κανάλι και κυρίως να μας εκπροσωπήσει το Σαλόνικα division του GRM!
 
Και τι δεν θα δινα για να ήμουν εκεί, ιδίως από περιέργεια να δω τον Τάρπλει... :D Το μεγάλο μου παράπονο είναι οτι δεν μπόρεσα ποτέ να δω από κοντά έναν αγώνα της μεγάλης μου αγάπης, του Άρη, επειδή έμενα τότε πολύ μακριά...
 
[h=2][/h]

Αρχίζει αύριο η προπώληση των εισιτηρίων για τον αγώνα των Ελλήνων και Ξένων παλαιμάχων του μπάσκετ, που θα πραγματοποιηθεί στο Παλαί ντε Σπορ την προσεχή Τετάρτη 28 Νοεμβρίου στις 7 το απόγευμα.

Υπενθυμίζεται ότι τα εισιτήρια κοστίζουν 5 ευρώ και τα έσοδα θα δοθούν στο Σύλλογο Φίλων Κέντρου Αποθεραπείας και Αποκατάστασης Παιδιών με Αναπηρίες «Άγιος Δημήτριος», πρώην ΚΕΠΕΚ Αγίου Δημητρίου.

Η διάθεσή τους θα γίνεται από τα ακόλουθα σημεία:

1) Αναπτυξιακή Εταιρεία του ΕΕΘ « Ο Σύμβουλος του Επαγγελματία», Αριστοτέλους 27

2) Πρακτορείο Προπό « ΚΛΑΔΗΣ», Τσιμισκή 15

3) Πρακτορείο Προπό « ΤΣΕΝΤΟΣ», Ίωνος Δραγούμη 43

4) Πρατήριο υγρών καύσιμων JETOIL, Βασ. Όλγας 179

Την ήμερα του αγώνα εισιτήρια θα πωλούνται και από τα εκδοτήρια του γηπέδου.
Προέλευση >> voria.gr
 
Maddog είπε:
Εντύπωση μου κάνει η απουσία του Γκάλη όμως, αυτός πρώτος έκανε την Θεσσαλονίκη μπασκετική πρωτεύουσα της Ελλάδας.
Olorin είπε:
Γενικά είναι γνωστό πως δεν είναι και πολύ των δημόσιων εμφανίσεων ο Νικ, οπότε δεν θα μου έκανε εντύπωση αν επικοινώνησαν μαζί του και αρνήθηκε... :xm:





Τις κόντρες του Αυτοκράτορα ΑΡΗ με τη μεγάλη Μακάμπι θυμήθηκαν οι Μίκι Μπέρκοβιτς και Ντορόν Τζάμσι, στο πλαίσιο της παρουσίας τους στη Θεσσαλονίκη για το αυριανό (28/11) φιλικό παιχνίδι ανάμεσα στους Έλληνες και τους ξένους βετεράνους που θα πραγματοποιηθεί στο Αλεξάνδρειο. Απολαυστικές οι ατάκες από τα δύο «τοτέμ» του ευρωπαϊκού μπάσκετ και της ιστορίας της Μακάμπι, με τον Μπέρκοβιτς να λέει: «Αν ο Γκάλης παίξει για την ομάδα μας, δεν υπάρχει περίπτωση να χάσουμε», και τον Τζάμσι να διορθώνει τον άλλοτε συμπαίκτη σχετικά με τις παλιές κόντρες με τον ΑΡΗ: «Μίκι, ποτέ δεν κερδίσαμε στη Θεσσαλονίκη! Άλλοτε χάναμε και άλλοτε… πάλι χάναμε!.

Ο Νίκος Γκάλης θα δώσει το «παρών» στο αυριανό φιλικό, αλλά από την κερκίδα, όχι το παρκέ.

 

 




>>> http://www2.allaboutaris.com/item.asp?id=15270

VAGBITH είπε:
Και τι δεν θα δινα για να ήμουν εκεί, ιδίως από περιέργεια να δω τον Τάρπλει... :D Το μεγάλο μου παράπονο είναι οτι δεν μπόρεσα ποτέ να δω από κοντά έναν αγώνα της μεγάλης μου αγάπης, του Άρη, επειδή έμενα τότε πολύ μακριά...

Ο Ροι Ταρπλει παρολες τις προσπαθειες να τον εντοπισουν ακομη και τηλεφωνικα μεχρι τελευταια στιγμη δεν καταφεραν τελικα .Ο Κ.Μπαρλοου που τον συναντησε προσφατα ανεφερε οτι ηταν καλα

-συμφωνα με τον EραΣπορ τουλαχιστον-

Στοπ στο «μωρό του ελαφιού»\Δυστηχως δεν επιτραπηκε στον Μάικ Τζόουνς να συμμετασχει λογω καποιων "Φαρισαιων" που οταν θελουν καταπινουν την καμηλο και το κουνουπι μαζι

Ο παλαίμαχος μπασκετμπολίστας του ΠΑΟΚ και του Άρη Μάικ Τζόουνς, το «μωρό του ελαφιού» όπως τον χαρακτήριζαν, έφτασε πριν από λίγο στη Θεσσαλονίκη για το αυριανό μεγάλο φιλικό που θα γίνει στο Αλεξάνδρειο, στα πλαίσια των 100 χρόνων απελευθέρωσης της πόλης μας.
Μια δυσάρεστη έκπληξη όμως περίμενε τον αμερικανό στο αεροδρόμιο «Μακεδονία». Η αστυνομία δεν του επέτρεψε την είσοδο στη χώρα, διότι έχει στο μητρώο του ένα δικαστικό παράπτωμα που συνέβη πριν από πολλά χρόνια, και συγκεκριμένα την περίοδο 90-91, όταν και είχε κατηγορηθεί για χρήση απαγορευτικών ουσιών που βρέθηκαν στο σπίτι του.

Ο Τζόουνς και η σύζυγός του δεν πίστευαν στα αυτιά τους, δήλωνοντας καταστεναχωρημένοι με αυτή την απόφαση της ελληνικής αστυνομίας, τονίζοντας πως ο Μάικ ήρθε να αγωνιστεί για φιλανθρωπικό σκοπό. Στη συνέχεια πήρε πάλι το αεροπλάνο και γύρισε πίσω στην πατρίδα του.
>>>> http://www.metropolisradiogr.com/news_det.asp?artid=33397

Δεν έρχεται ο Ίνγκραμ <<<(ακομα να μαθουν πως προφερεται σωστα το ονομα του)

Χωρίς τον Ντέιβιντ Ίνγκραμ θα πραγματοποιηθεί την επόμενη εβδομάδα το φιλικό των βετεράνων καλαθοσφαιριστών Θεσσαλονίκης.

Ο Αμερικανός αστέρας αντιμετωπίζει ένα προσωπικό πρόβλημα και δεν μπορεί να ταξιδέψει στην Θεσσαλονίκη.

Έγιναν κάποιες προσπάθειες για να ξεπεραστεί το πρόβλημα, ωστόσο λύση δεν βρέθηκε και τελικά ματαιώθηκε η έλευση του.
http://bluearena.gr/index.php/basket/iraklis-basket/18266-den-erxetai-o-ingram

8676446AEAAFBDAAD350D3493B04C470.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα