O Παραμυθάς (1978)

Θαυμα!!καταφερα επιτελους να ποσταρω εικονα!!

ιδου το βινυλιακι μου..

επισης δεν εχω καταφερει να δω τα βιντεο στο blog του Πιλαβιου...ειχα βρει μια vhs προς ενοικιαση στο "Σαλινα" (Παγκρατι,Υμηττου,απεναντι απο τα village,ο τυπος ειχε ΘΗΣΑΥΡΟΥΣ!).

Ειχα αντιγραψει 3 σκετσακια (πριν 6-7 χρονια ολα αυτα) και οταν βρω καποιον να μου τα ριπαρει θα τα ανεβασω στο youtube..

paramithas.jpg


α,ναι..προσεξατε ποιος ειναι ο συνθετης του O.S.T. εεεε?

paramithas.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ο νικος πιλαβιος εδωσε μια συνεντευξη στο ΕΤ WEEKLY του ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΤΥΠΟΥ στο τευχος νο 17 στις 16 σεπτεμβρη 2007,κανονικα θα το σκαναρα και θα το ανεβαζα,αλλα τελικα δεν εγινε δυνατο να το βρω.

Εψαξα στο net ομως και τη βρηκα στη παρακατω διευθυνση

http://www.paramithas.gr/wp-content/uploads/2007/09/et.pdf

τωρα,αν λογω πνευματικων δικαιωματων δε πρεπει να ανεβει στο retromaniax ,παρακαλω προχωρηστε στις απαραιτητες διορθωσεις
 
Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα starsky...Επίσης στο blog του Πιλάβιου έχουν ανεβεί αρκετά video από τον Παραμυθά τα οποία δυστυχώς δεν μπορώ να τα σώσω στον δίσκο μου..Για κάποια σου δίνει την δυνατότητα αλλά στα περισσότερα δεν γίνεται!Δεν ξέρω αν το κάνει εσκεμμένα η εγώ κάτι δεν κάνω σωστά!
 
καποια δεν διαβασε τα παραπανω ποστς μου φαινεται!!:biglaugh:
 
Καλα!!! μην βαράς!!! ήταν και ξημερώματα...έκανα ποστ στην πρώτη σελιδα χωρις να προλάβω να δω τις επόμενες...
 
Αυτή τη στιγμή πραγματοποιείται μια πολύ ωραία συζήτηση-συνέντευξη με τον Νίκο Πιλάβιο στο ΣΚΑΙ Ράδιο! :)
 
Καλα που τον θυμηθηκατε τον παραμυθα ρε παιδια:::::: :cool: Μπραβο ηταν τελειος!!!!!!!!!!!!!!!!! :D :D:D
 
Ο Πιλαβιος διατηρει και blog... ειναι γνωστο στους περισσοτερους ρετρομανιακς αλλα δεν πειραζει να το ξαναναφερουμε: http://www.paramithas.gr

Επισης ο γιος του ασχολειται με κινηματογραφηση... εχει κανει μια ταινιουλα που εχει κανει θραυση προσφατα στο ιντερνετ ως βιντεακι (μεταξυ μας το μυστικο της επιτυχιας του ειναι οτι ακολουθει το φορματ που εχουν οι ιστοριες-διδαγματα μεσω μαιλ και powerpoint!)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο ''παραμυθάς'' επανέρχεται το Νοέμβριο από ψηφιακό κανάλι της ΕΡΤ (PRISMA). Για όσους έχουν παιδιά...
 
Πριν λιγο ειδα σε μεσημεριανη τηλεοπτικη εκπομπη στο Αlter συνεντευξη του Νικου Πιλαβιου.Απο τον Ιανουαριο του 2010 θα προβαλλεται τελικα ο Παραμυθας στο Prisma.Ο ιδιος οπως ειπε ειχε προσπαθησει πολλες φορες να ξαναρχισει ο Παραμυθας αλλα δεν ειχε εισακουστει.Σκηνοθετης θα ειναι ο γιος του.
 
Οκ σημερα κλεινει 30 χρονια και στο site του www.paramithas.tv αναμενεται εκπληξη.

Ενημερωνω για να μην λετε δεν ενημερωνεις.
 
Ο Παραμυθάς, όπως αναφέρθηκε παραπάνω, ετοιμάζεται να "ξαναπετάξει" με το μαγικό του γιλέκο και να μας αφηγηθεί τις ιστορίες του με το μαγικό του μολύβι.

Εδώ μπορείτε να δείτε τη συνέντευξη του Ν. Πιλάβιου στο tvxs.gr, στην οποία μιλάει για την καινούργια του εκπομπή, αλλά και για τις σύγχρονες παιδικές σειρές της ελληνικής τηλεόρασης.

:)
 
metsgr είπε:
Ο Παραμυθάς, όπως αναφέρθηκε παραπάνω, ετοιμάζεται να "ξαναπετάξει" με το μαγικό του γιλέκο και να μας αφηγηθεί τις ιστορίες του με το μαγικό του μολύβι.
Εδώ μπορείτε να δείτε τη συνέντευξη του Ν. Πιλάβιου στο tvxs.gr, στην οποία μιλάει για την καινούργια του εκπομπή, αλλά και για τις σύγχρονες παιδικές σειρές της ελληνικής τηλεόρασης.

:)
Η νεα σειρα τελικα ποτε ξεκινα;;;;;;;;
 
Σε ενα τεταρτακι στο Prisma+ ο νεος Παραμυθας.

Επιτελους το υδροκεφαλο κρατικο καναλι εβαλε παιδικο της προκοπης!
 
Wally είπε:
Σε ενα τεταρτακι στο Prisma+ ο νεος Παραμυθας.Επιτελους το υδροκεφαλο κρατικο καναλι εβαλε παιδικο της προκοπης!
Παιδιά, το παρακολούθησε κανείς; Είναι καλό;

Σε σχέση με την "original" εκπομπή;
 
Φυσικα και το παρακολουθησα!

Λοιπον απο αποψη παραγωγης, η νεα τεχνολογια εχει βοηθησει. Εικαστικα ειναι εξαιρετικο. Εντυπωση μου εκανε επισης η προσεγμενη μουσικη και οτι συνεχιζει ο Πιλαβιος να κανει ολες τις φωνες.

Η ιστορια που μετεδωσε το Σαββατο και αφορουσε το μαγικο γιλεκο του Παραμυθα νομιζω πως υπηρχε και στον παλιο κυκλο. Δεν θυμαμαι φυσικα αν η πλοκη ηταν ομοια.

Φυσικα και ΔΕΝ ειναι εσωτερικη παραγωγη της ΕΡΤ...

Συγχαρητηρια στον Νικο Πιλαβιο που δημιουργησε ενα παιδικο της προκοπης μεσα στο Ντισνευ συνοθυλευμα της κρατικης παιδικης ζωνης
 
Wally είπε:
Φυσικα και το παρακολουθησα!Λοιπον απο αποψη παραγωγης, η νεα τεχνολογια εχει βοηθησει. Εικαστικα ειναι εξαιρετικο. Εντυπωση μου εκανε επισης η προσεγμενη μουσικη και οτι συνεχιζει ο Πιλαβιος να κανει ολες τις φωνες...

Συγχαρητηρια στον Νικο Πιλαβιο που δημιουργησε ενα παιδικο της προκοπης μεσα στο Ντισνευ συνοθυλευμα της κρατικης παιδικης ζωνης
Μπράβο, πολύ ευχάριστο αυτό!

Ας ελπίσουμε ότι οι νεαροί τηλεθεατές θα αγαπήσουν την εκπομπή, όπως την είχε αγαπήσει και η δική μας η γενιά πριν από 30+ χρόνια (!!)...
 
Τα νέα επεισόδια του Παραμυθά Νίκου Πιλάβιου (υποθέτω ότι είναι αυτά που προβάλλονται/προβλήθηκαν στο Prisma+ ) υπάρχουν στην ιστοσελίδα του κ. Πιλάβιου www.paramithas.tv.

'Εχουν φτάσει αισίως στο επεισόδιο 15, που τιτλοφορείται "Η Κάμπια". Λέτε να είναι αφιερωμένο στη δική μας Κάμπια;; :D :p

:)
 
Πίσω
Μπλουζα