O Φερετράκιας (1987)

ΒΑΓΓΕΛΗΣ

RetroWannaBe
Joined
16 Φεβ 2010
Μηνύματα
45
Αντιδράσεις
1
O Φερετράκιας (1987)


RetroDB:
http://retrodb.gr/wiki/index.php/Ο_φερετράκιας




καποια στιχμη ροτουσα για μια ταινια του σουπιαδη που ηταν σε γραφειο κηδιον, και σας ελεγα για μια γιαγια

που με την ψιλη του φωνη της ελεγε εγω θα σε θαψο παλιογρια. και βλεπω σε πολους καταλογους ταινιον

με τον σουπιαδη δεν την εχουν βαλη, σπανια βαιβεα ταινια και εγω πρην λιγες μερες εφτασε στα χερια μου,

ακουστε τιτλο και να το βαζεται στον καταλογο του,( ο φερετρακιας) που εχει φαγουρα στο χερι οταν εχει

πελατη για να πεθανη και στο τελος στελνει και τον πεθερο του που ειχαι και το γραφοιο τελετον
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ναι την θυμαμαι που οταν τον εβλεπαν να ξυνει το χερι του τρεχανε και παθαινανε ατυχημα
 
Ο Φερετράκιας

Ο ''φερετρακιας''. Βλακεια ηταν, ειχε λιγο γελιο αλλα μεχρι εκει.
 
καλα δεν ηταν και η ταινια

ειχε γελιο αλλα υπηρχαν πολυ καλυτερες με πιο μεγαλους ηθοποιους
 
Τον ΦΕΡΕΤΡΑΚΙΑ τον είδα την προηγούμενη Κυριακή (με ποτό, πίτσα και φίλους).

Είναι μακράν η πιό "καμμένη" και προχειρογυρισμένη ελληνική ταινία όλων των εποχών (αυτών που πέρασαν και αυτών που θα έρθουν).

Μονόλιθος κυριολεκτικά, μόνο για αυτούς που αντέχουν ή θέλουν να τα έχουν δει όλα.

Μπροστά της, το ΧΟΜΠΥ ΜΟΥ Ο ΒΙΑΣΜΟΣ είναι χολυγουντιανή παραγωγή.

Εν κατακλείδει : την κράτησα μόνιμα στη συλλογή μου !
 
exetlaios είπε:
Τον ΦΕΡΕΤΡΑΚΙΑ τον είδα την προηγούμενη Κυριακή (με ποτό, πίτσα και φίλους).
Είναι μακράν η πιό "καμμένη" και προχειρογυρισμένη ελληνική ταινία όλων των εποχών (αυτών που πέρασαν και αυτών που θα έρθουν).

Μονόλιθος κυριολεκτικά, μόνο για αυτούς που αντέχουν ή θέλουν να τα έχουν δει όλα.

Μπροστά της, το ΧΟΜΠΥ ΜΟΥ Ο ΒΙΑΣΜΟΣ είναι χολυγουντιανή παραγωγή.

Εν κατακλείδει : την κράτησα μόνιμα στη συλλογή μου !
Mα αυτό δεν θέλουμε οι ρετρο-μανείς ? Ταινίες (και συγκεκριμένα βιντεο-ταινίες) που να συματοδοτούν τα 1980ς.

Την είδα και γώ τη συγκεκριμμένη ,δεν τρελάθηκα ,έχει και καλλύτερες με Σουπιάδη.
 
παλια βαζανε σε κανα μικρο καναλι

τωρα τα κοψανε κι αυτα
 
imperium είπε:
παλια βαζανε σε κανα μικρο καναλιτωρα τα κοψανε κι αυτα
Οχι εντελώς. μην χάνεις τις ελπίδες σου! Tηλε-Αστυ και extra ,που και που τις μικρες νιχτερινές ώρες μπορεί να πετάξουν καμια.
 
exetlaios είπε:
Τον ΦΕΡΕΤΡΑΚΙΑ τον είδα την προηγούμενη Κυριακή (με ποτό, πίτσα και φίλους).
Είναι μακράν η πιό "καμμένη" και προχειρογυρισμένη ελληνική ταινία όλων των εποχών (αυτών που πέρασαν και αυτών που θα έρθουν).

Μονόλιθος κυριολεκτικά, μόνο για αυτούς που αντέχουν ή θέλουν να τα έχουν δει όλα.

Μπροστά της, το ΧΟΜΠΥ ΜΟΥ Ο ΒΙΑΣΜΟΣ είναι χολυγουντιανή παραγωγή.

Εν κατακλείδει : την κράτησα μόνιμα στη συλλογή μου !
Πω πω τι λες τώρα! Την ειχα στο προγραμμα να την δω και μετα το σχόλιο σου νομιζω θα την δω ακόμα πιο σύντομα...! Τον πήγαινα πολύ τον Σουπιαδη! τι να απόγινε αραγε... Μου άρεσε ο τροπος που μιλούσε. Σαν να του κλέινει κάποιος τη μύτη.
 
exetlaios είπε:
Τον ΦΕΡΕΤΡΑΚΙΑ τον είδα την προηγούμενη Κυριακή (με ποτό, πίτσα και φίλους).
Είναι μακράν η πιό "καμμένη" και προχειρογυρισμένη ελληνική ταινία όλων των εποχών (αυτών που πέρασαν και αυτών που θα έρθουν).

Μονόλιθος κυριολεκτικά, μόνο για αυτούς που αντέχουν ή θέλουν να τα έχουν δει όλα.

Μπροστά της, το ΧΟΜΠΥ ΜΟΥ Ο ΒΙΑΣΜΟΣ είναι χολυγουντιανή παραγωγή.

Εν κατακλείδει : την κράτησα μόνιμα στη συλλογή μου !
Ο Super Insomniacs ετοιμασε "αναλυτικη παρουσιαση" προς τερψιν των απανταχου φανς του Φερετρακια. Ορματε!
 
Η αλήθεια είναι ότι ως προς το σχολιασμό, δίνω ρέστα! :)

Τώρα, αν θα έβλεπα την ταινία, αυτό είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο...
 
H ταινια ειναι ολα τα λεφτα πριν περιπου ενα μηνα την ξαναειδα.Ο τροπος που κοιμαται μεσα στο φερετρο καθε φορα που τον βλεπω πεθαινω απο τα γελια.Λατρευω μεχρι αηδιας της φτηνιαρικες ελληνικες τετοιου ειδους ταινιες.Ωσο πιο φτηνιαρικη τοσο πιο πολυ γουσταρω.
 
Wally είπε:
Ο Super Insomniacs ετοιμασε "αναλυτικη παρουσιαση" προς τερψιν των απανταχου φανς του Φερετρακια. Ορματε!
πολυ ωραιο!!

γελασα πολυ!

ο Σουπιαδης ηταν φοβερος ηθοποιος

αντε να μαθουμε με τι ασχολειται τωρα
 
o_feretrakias_blog_videokaseta_wordpress20262.jpg
 
Πρόκειται για εμετικά φρικτή βιντεοπατάτα... Οι συντελεστές τις ήδη καταζητούνται απο το Τσάκ Νόρις!
 
Eίδα την συυγκεκριμένη βιντεοταινία και έχω να πώ οτι δεν προκειτε απλά για ΕΠΟΣ ,αλλά για σημειό αναφοράς στα ελληνικά 1980ς...
 
Ααααα .... γιατί να το αγνοώ αυτό το σούπερ - ντούπερ - υπερ ΕΠΟΣ ??? Γιατίιι ????

Δεν ξέρω εσείς τι λέτε, αλλά στο μπλογκ, όπου παρέπεμψαν οι συμφορουμίτες, μόλις είδα τη φωτογραφία με τη νεκροφόρα, που απ' το ραδιοκασετόφωνό της ακούγειται "Ο Χάρος βγήκε παγανιάαααα" δεν μού έμεινε άντερο απ' το γέλιο !!! "Καμμένο" χιούμορ της βιντεοκασέτας και τα μυαλά στα κάγκελαααααα .........
 
Δεν έχω δει την ταινία...μα τίτλος είναι αυτός που έχει;;;;;;
 
Πίσω
Μπλουζα