O δίσκος με τις περισσότερες αναμνήσεις...

Dragon_K.

RetroActive
Joined
4 Ιαν 2008
Μηνύματα
348
Αντιδράσεις
27
Σε ένα τέτοιο Forum νομίζω ότι μια τέτοια ερώτηση κολλάει "γάντι".

Χωρίς δεύτερη σκέψη λοιπόν...Scorpions – Lovedrive !!!

Ήταν η εποχή που έμπαινα στα "πράγματα" και οι Scorpions το κατάφεραν μια χαρά.

Όσο για τις αναμνήσεις...όποτε ακούω τα Always Somewhere, Loving you Sunday Morning, Coast to Coast κλπ έρχονται στο μυαλό καταστάσεις που συνέβησαν για πρώτη φορά. Και μιλάμε οτι έγιναν ...πολλά πράγματα για πρώτη φορά :D :D
 
Μια από τα ίδια αλλά με το Love at first sting το 84. Επίσης, το Hysteria των Leppard που πάντοτε θα μου θυμίζει μια μικρή ιστοριούλα ;) αρχές 90 στην Αλεξανδρούπολη....
 
Πολύ όμορφο θέμα Dragon_K.

Για μένα o δίσκος αυτός είναι το The Adventures of.. από Terra Ferma

Έχουν περάσει μόλις 8-9 χρόνια απο την κυκλοφορία του και είναι πολύ δυνατές και έντονες οι αναμνήσεις που τον περιβάλλουν, όμως δεν έχει να κάνει με το ότι είναι ίσως περισσότερο φρέσκες.

Θα αγαπώ για πάντα τις μαγικές αυτές trance μελωδίες του Claudio Guissani.
 
Μμμμμαλλον Ozzy Osbourne - No Rest for the Wicked οντας η πρωτα κασσετα που αγορασα ποτες.
 
Η αλήθεια είναι οτι τότε οι περισσότερες κασσέτες μου (δεν είχα πικάπ) ήταν συλλογές που είχα γράψει σε δισκάδικα, τα πρώτα άλμπουμ που κυριολεκτικά έλειωσα στο walkman ένα καλοκαίρι σε διακοπές, ήταν το Arena των Duran Duran (νομίζω ήταν κόκκινη η κασσέτα) καθώς και A-ha - Hunting High and Low.
 
Ο πρωτος δισκος που αγορασα τη στιγμη που κυκοφορησε ηταν το The Game των Queen αλλα το αγαπημενο μου αλμπουμ που μου θυμιζει κινηματογραφικα σχεδον τη χρονια του 1984 ειναι το Works παλι των Queen. Its a hard life και βουρκωνω καθε φορα που το ακουω.
 
Κι εγώ στην αρχή (του κόσμου) όλο κασσέτες με compilations έλιωνα οπότε οι περισσότερες αναμνήσεις είναι ανάμικτες (όπως και τα compilations). Σαν album όμως, τα πρώτα σε αναμνήσεις είναι μακράν τα :

  • Helloween : Walls Of Jericho
  • Queensryche : Operation Mindcrime
  • Warlord : Deliver Us From Evil



P.S. Ωραίο thread Dragon :thumbup:
 
Το "δίσκος" είναι λίγο ασαφές φυσικά, μιας κι εγώ με κασέτες την "έβγαζα" για πολύ καιρό μάλιστα. χαχα ωραίες εποχές ρε γαμώτο :D
 
Ξέρω... δεν θα το πιστέψετε, αλλά
η πρώτη μου κασέτα δεν ήταν Νταλάρας...

Ήταν ο "Δρόμος" των Πλέσσα Παπαδόπουλου με τις μοναδικές ερμηνείες της Ρένας Κουμιώτη και του Γιάννη Πουλόπουλου...

Έλιωσε στην εβδομάδα απάνω... και πολύ άντεξε...

Από ξένα, το κινηματογραφικό Fame.

O πρώτος μου δίσκος ήταν

- ξέρω... δεν θα το πιστέψετε-
Νταλάρας.

Ξεκίνησα γύρω στο 88 - 89 να αγοράζω δίσκους μετά τη(ν επι)στροφή από το ροκ στο έντεχνο... Να ΄τανε το '21.
 
Manowar - Triumph of steel. Το πρώτο Manowar που άκουσα, καθώς διάβαζα Κόναν και άλλα κόμιξ.
 
O δισκος που εχω συγκρατησει ιδιαιτερα ηταν σιγουρα το And Justice For All των Metallica, μιας και ηταν ο πρωτος μου δισκος.... Aπο εκει και περα βεβαια, δεν μπορω να ξεχασω το πρωτο μου cd. Judas Priest - Stained Class. Το ειχα παρει μαζι με το Point of Entry αλλα οπως καταλαβαινουν οι φιλοι μεταλλαδες του φορουμ, αλλο να σου αρχιζει ενα αλμπουμ με το καλο μεν Heading out to the Highway και αλλο να ξεκιναει το Stainde Class με τις δικασιες να πηγαινουν συννεφο και τον Rob να ουρλιαζει "Stand back for Exciteeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeer!!!!!!!!!!!!!!". Ωραιες εποχες... Λιωσιμο λοιπον το Stained Class....
 
Ήταν το Somewhere In Time των Iron Maiden. Ο πρώτος δίσκος που αγόρασα και με έβαλε στον κόσμο του metal. Σχεδόν κάθε μέρα τον άκουγα. Έλιωσε στο πικαπ μου.
 
Δεν είχα αγοράσει δίσκους μόνο κασέτες,αλλά μια κασέτα με αναμνήσεις είναι της Πωλίνας το "Πάμε για τρέλλες στις Σεϋχέλλες"
 
live after death καθε μερα για 21 μηνες στην θητεια μου στην σκοπια !!!!!
 
11 χρονών γυρνάω από το φροντιστήριο Αγγλικών και βλέπω στη βιτρίνα του δισκάδικου το εξώφυλλο του True Colors της Cyndi Lauper και μένω κόκκαλο με την εμφάνιση της ξαπλωμένη σε μια παραλία με θάλασσα από καθρέπτη.Την επόμενη μέρα έγινε δικός μου,όποτε βλέπω το έξωφυλλο γίνομαι 11 χρονών...
 
Για μένα είναι το Bad από Michael Jackson (σε κασσέτα). Ένα ολόκληρο καλοκαίρι το ακούγαμε κάθε μέρα όλη τη μέρα με το κολλητό μου, το είχαμε μάθει όλο απ'έξω.
 
Mike Olfield Ommadown+Crises :)
 
Χρονολογικα θα πω το Metal Heart των Accept μιας και περασα και τα 10 μεσημερια των τοτε καλοκαιρινων μου διακοπων, μεσα σε ενα Volkswagen φορτηγακι, με κλειστα παραθυρα για να μην ξυπνησει το συμπαν, με 40 βαθμους Κελσιου να ακουω συνεχως και αδιαλειπτως τη κασετα...

Metal heart -- metal heart

Lifeless piece of steel! :headbangdude:

accept.jpg


Ατοφιο μεταλλο...
 
Πίσω
Μπλουζα