O νταβατζής με τα ριγέ σώβρακα (1985)

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.049
Ο νταβατζής με τα ριγέ σώβρακα (1985)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Ο_νταβατζής_με_τα_ριγέ_σώβρακα

Και μόνο η αναφορά στους τίτλους έναρξης «σκηνοθεσία Κώστας Μπακοδήμος», προϊδεάζει το υποψιασμένο κοινό για το τι θα ακολουθήσει.

Με έναν «πιασάρικο» τίτλο, ένα «καμμένο» σενάριο και ένα «all-star» επιτελειο ηθοποιών, υπόσχεται (και παραδίδει) τα ανάλογα αποτελέσματα στον «μυημένο» θεατή.

Το σενάριο θέλει τον Νίκο Τσούκα στον «τυποποιημένο» ρόλο του, ως ( τι άλλο, παρά ) έναν «καλοκάγαθο και αφελή επαρχιώτη που έρχεται στην Αθήνα για να κάνει την τύχη του». Πριν την κάνει προς λεκανοπέδιο μεριά, εργάζεται ως «έμπορος λιπασμάτων». Κορυφαία η σκηνή που ακολουθεί με το φτυαράκι του ένα νεόνυμφο ζευγάρι σε μια γαμήλια άμαξα, περιμένοντας το λευκό άτι να κάνει «την ανάγκη του» ώστε ο ίδιος να συλλέξει «εμπόρευμα». Την απόφαση να πάει στην Αθήνα, ενισχύει και η επιμονή της γιαγιάς του. Μιας γιαγιάς που φλερτάρει αδιακρίτως με άλλους γέρους και αρέσκεται στο να κάνει κινήσεις καράτε (εναντίον αοράτων εχθρών) στην αυλή της. Στο ρόλο της γιαγιάς … ο Πάνος Σουπιάδης (Πάνο-Wally, τʼακούς ; ) !

Ο Νίκος Τσούκας φτάνει στην Αθήνα «συστημένος» να βρει τον απατεωνίσκο … Κώστα Τσάκωνα, με σκοπό (όπως ρητώς διέταξε η γιαγιά) να γίνει νταβατζής ! (Παιδιά, δεν τα φαντάζομαι αυτά που γράφω, στο λόγο μου, είναι το σενάριο ! )

Ο Τσάκωνας προκειμένου να τον μυήσει στα άδυτα της «προστασίας», πρώτα τον υποβάλει σε μια σειρά από «προκατακτικά μαθήματα» που περιλαμβάνουν (μεταξύ αλλων) :

• «Τραντίσιοναλ γκρηκ καμάκι» : Προσεγγίζει ανυποψίαστες γυναίκες με την ατάκα “Μαντάμ, σας έπεσε το ρολόι” , “Ευχαριστώ, αλλά δεν είναι δικό μου” , “Κρίμα, γιατί λέει ότι είναι ώρα για καφέ.”

• «Φωτογραφηθείτε μαζί μας» : Φωτογραφίζεται ως τσολιάς, με (αμφιβόλου εθνικότητος) τουρίστριες.

• «Ο Μαγικός αυλός» : Παίζει μια «μαγική» (βουκολική) φλογέρα, που έχει ως αποτέλεσμα να σηκώνονται μόνα τους τα μίνι των τουριστριών, εκθέτοντας τα εσώρουχα τους ! Την αρχική ικανοποίησή του, διαδέχεται το σοκ, 'οταν κατά λάθος εξασκεί αυτή την πρακτική σε έναν Σκωτσέζο τουρίστα.

Παρένθεση : Ο Κώστας Τσάκωνας διατηρεί δεσμό με την «πάντα αχόρταγη» Ισμήνη Καλέση, η οποία και τον «εξαναγκάζει» να συνευρεθούν (διαδοχικά) σε ένα τροχόσπιτο, κάτω από μια φουσκωτή λέμβο σε μια παραλία, κάτω από ένα τραπεζάκι σε τοπικό καφε-ζαχαροπλαστείο και … πάνω σε ένα τάβλι !

Μετά την ευτράπελη μύησή του, Ο Νίκος Τσούκας έχει πλέον όλα τα φόντα να γίνει νταβατζής κλάσεως. Πρώτο «θύμα» του, η Στέλλα Κωνσταντινίδου. Ο Τσούκας (ακολουθώντας κατά γράμμα τις τηλε-συμβουλές της γιαγιάς του) την ανεβάζει κυριολεκτικά «στο κλαρί» ενός δέντρου, με ότι αυτό συνεπάγεται για τους υποψήφιους πελάτες.

Μετά από κάποιες περιπέτειες, επισκέπτεται ένα μπαρ και πείθει τις εκεί εργαζόμενες κοπέλες, να γίνει «προστάτης τους». Και εκεί όμως παρανοεί τις έννοιες (καλοκάγαθος ων), νομίζοντας ότι ένας «προστάτης» όντως προστατεύει και βοηθάει τις εκδιδόμενες γυναίκες. Αποτέλεσμα : Κάθε βράδυ, ουρές από μπαρόβιες στήνονται μπροστά του και εκείνος τους δίνει … οικονομική ενίσχυση ! Όταν αντιλαμβάνεται το λάθος του, γίνεται περίγελος και αποφασίζει να αλλάξει στάση, ιδίως όταν οι γυναίκες του μπαρ, του «πουλάνε μαγκιά». Αξιομνημόνευτη είναι η επακόλουθη σκηνή αυτογνωσίας, με το Νίκο Τσούκα να μονοπωλεί στο σκαμπό του μπαρ : «Θα γίνω σκληρός. Πολύ σκληρός. Γκαρσόν, ένα σκατς» !

Παρένθεση : Σε ρόλο αισθησιακής χορεύτριας στο μπαρ, εμφανίζεται και η (πολύ ελαφρώς ενεδεδυμένη) Νίκη Ζωγράφου. Η σκηνή του χορού της, με έκανε να κατανοήσω (επιτέλους) τα όσα επίμονα ισχυριζόταν περί της εν λόγου ηθοποιού, ο αγαπητός φίλος manos426f.

Στη συνέχεια, φιλονικεί με τον τοπικό (αληθινό) νταβατζή ο οποίος και τον ξεβρακώνει (κυριολεκτικά) μέσα στο κατάμεστο νυχτομάγαζο. Τελικά όμως, του βγαίνει σε καλό, αφού μια παρανόηση θα έχει ως αποτέλεσμα να νομίσουν οι θαμώνες ότι ο Τσούκας είναι ο διαβόητος «νταβατζής με τα ριγέ σώβρακα» ( !!! ) ο οποίος αποτελεί το φόβητρο της νυχτερινής Αθήνας.

Εκμεταλλευόμενος την ασυλία που του προσφέρει αυτή η παρανόηση (και αντιλαμβανόμενος πλέον τις βρωμιές της «νύχτας»), αρχίζει έναν αγώνα με στόχο να απομακρύνει τις εκδιδόμενες γυναίκες από την ακόλαστη ζωή. Προκειμένου να το επιτύχει, καταφεύγει σε μια σειρά από ανορθόδοξες μεθόδους, όπως τηλεφωνήματα-φάρσες (για βόμβα) σε ξενοδοχεία που στεγάζουν πόρνες. Αυτές του οι ενέργειες, σε συνδυασμό με το ηθικοπλαστικό κήρυγμά του (εν είδει μεταμοντέρνου περιφερόμενου καλόγερου) έχουν το αναμενόμενο αποτέλεσμα και σύντομα στο πεζοδρόμιο δεν κινείται λέπι.

Μέγας ο καημός στο «ανώτατο όργανο νταβατζήδων», το οποίο και συνέρχεται, αποφασίζοντας (προκειμένου να επιστρέψουν οι εκδιδόμενες στο πόστο τους) να τους προσφέρουν καλύτερες συνθήκες εργασίας, όπως «να τους βάζουν ένσημα και ΑΤΑ» ! ( σας υπενθυμίζω ότι δεν αστειεύομαι, όντως αυτά λέει το σενάριο ).

Τέλος καλό, όλα καλά.

Δε θα μπω σε περισσότερες λεπτομέρειες, γιατί κάθε λεπτό της ταινίας, είναι και μια «ατάκα». Όπως, όταν μια γυναίκα ρωτάει τον Τσούκα αν ξέρει που είναι η τάδε διεύθυνση και εκείνος αποκρίνεται «Ξέρω γω κυρά μου ; Εγώ νταβατζής είμαι» !

Εν γένει, πρόκειται για μια «σκληροπυρηνική ταινία» που συνιστάται μόνο σε οπαδούς της βιντεοκασσέτας. Αυτούς θα τους ικανοποιήσει απόλυτα, ενώ όλοι οι άλλοι, απλώς θα μείνουν με το στόμα ανοιχτό, αναρωτώμενοι «γιατί» ;

Προσοχή : η επιστήμη δεν έχει ακόμα επαρκή δεδομένα, ώστε να είναι σε θέση να αξιολογήσει τις ακριβείς παρενέργειες που προκαλεί η θέαση της εν λόγω βιντεοταινίας. Τουλάχιστον στον υποφαινόμενο, προξένησε μια ακόρεστη επιθυμία αναζήτησης ακόμα περισσότερων βιντεοταινιών με το Νίκο Τσούκα, ενώ εικάζεται ότι οι βλάβες στα εγκεφαλικά κύτταρα θα είναι –μακροπρόθεσμα- ανυπολόγιστες.

Υ.Γ. : Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους «κοινωνικούς λειτουργούς» του blog trashmania (trashmania.wordpress.com) που μου έδειξαν «το φως το αληθινόν».

o-ntabatzis-me-ta-rige-swbraka.jpg


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
super το εξώφυλλο της βιντεοκασέτας...!
 
XA XA XA XA!!!!

Η σύζυγος βλέπει το "νησί" κι εγώ κυλιόμουν στο πάτωμα από τη περιγραφή του Κωνσταντίνου! Απίστευτη πραγματικά ταινία που δεν την έχω απολαύσει.

Σπεύδω ταχέως!!!!!

Τσούκας - Τσάκωνας - Καλέση. Συνδυασμός που εγγυάται το καλύτερο αποτέλεσμα!!!!
 
exetlaios είπε:
Παρένθεση : Σε ρόλο αισθησιακής χορεύτριας στο μπαρ, εμφανίζεται και η (πολύ ελαφρώς ενεδεδυμένη) Νίκη Ζωγράφου. Η σκηνή του χορού της, με έκανε να κατανοήσω (επιτέλους) τα όσα επίμονα ισχυριζόταν περί της εν λόγου ηθοποιού, ο αγαπητός φίλος manos426f.
Screenshot? :p

Ωραιο review BTW :D
 
Μπορει εκει στο Trashmania να βγαινει "το φως το αληθινον",αλλα, και εσυ εισαι αξιος Φανος, ακοιμητο Καντηλι που μας το μεταλαμπαδευει. Ευχαριστουμε.
 
Κορυφαίο review απο τον Exetaios... :D

Θα φροντίσω να την δω το συντομοτερο.
 
exetlaios είπε:
προξένησε μια ακόρεστη επιθυμία αναζήτησης ακόμα περισσότερων βιντεοταινιών με το Νίκο Τσούκα
Φιλε Exetlaie δεν ξέρω εαν έχεις υποψη σου το ''Φάτε ματια ψάρια'' ή το ''Ο τελευτέος τίμιος ρωμιός'' , πολύ καλλύτερες βιντεοταινίες του Τσούκα. Εάν τις δείς θέλω να ρίξεις thread με σχόλιο (μια που τον τελευταίο κερο έχεις παθει ''κάψιμο'' με Τσούκα)
 
Τον τελευταίο καιρό; Μάλλον μόνιμο είναι το κάψιμό του ΚΑΙ με το Τσούκα!

Είναι πολυτσουρουφλίζων ο exetlaios!!! :p :p
 
Ε-ξ-α-ι-ρ-ε-τ-ι-κ-η παρουσιαση!

Με επεισες να εισελθω στη μυσταγωγια-Τσουκα!

Πιστευω οτι θα ανταπεξελθω στην δοκιμασια αφου βγηκα σχεδον αλωβητος απο τις θεασεις των βιντεοταινιων με τον Παπαζηση τις οποιες συνεχιζω να θεωρω ως λυδια λιθο και final confrontation για την αποκτηση του 9ου και τελικου νταν στο Ελληνικο VHS.
 
Tσούκας για πρωθυπουργός! :D Νομίζω, μέχρι πριν κανα δυο χρόνια έκανε κάτι θεατρικά, σε περιοδείες...
 
RIO είπε:
Tσούκας για πρωθυπουργός! :D Νομίζω, μέχρι πριν κανα δυο χρόνια έκανε κάτι θεατρικά, σε περιοδείες...
Και προσφάτως έκανε guest στην πολυκατοικία
 
ενα βιντεακι που βρηκα

[edit]"ΚΩΣΤΑΣ ΤΣΑΚΩΝΑΣ-ΝΙΚΟΣ ΤΣΟΥΚ..."


This video is no longer available because the YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement.



Sorry about that.[/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ωωωωωω θεοι της μικρης οθονης.....!!

ποσο μικρος ενιωσα οταν συνειδητοποιησα οτι τοσα χρονια η αθλια υπαρξη μου αγνοουσε αυτο το αριστουργημα!!!

(στα μισα της αναγνωσης της υποθεσης πηγα και εβαλα την κεφαλα μου κατω απ τη βρυση,ενω ακουγα φωνες"κατι καμμενο μυριζει..)
 
αυτην τη ταινια δεν ηξερα οτι υπηρχε

φαντασου don dokken ποσες υπαρχουν και δεν τις εχουμε ανακαλυψει
 
RIO είπε:
Tσούκας για πρωθυπουργός! :D Νομίζω, μέχρι πριν κανα δυο χρόνια έκανε κάτι θεατρικά, σε περιοδείες...
Άσε με να υποθέσω : Υποδυόταν τον "αγνό και αφελή χωρικό που έρχεται στην Αθήνα" ; #)
 
exetlaios είπε:
Άσε με να υποθέσω : Υποδυόταν τον "αγνό και αφελή χωρικό που έρχεται στην Αθήνα" ; #)
Όχι αυτην την φορά, πρωτοτύπησε. :D Ήταν και καλά με ζευγάρια, ερωτικά μπερδέματα και τέτοια...
 
Εχει την πλακα του και βλεπεται ευχαριστα.Εδω ο Πανος Σουπιαδης ειναι αγνωριστος η Ισμηνη Καλεση χυμωδης και ναζιαρα οπως παντα και ο Κωστας Τσακωνας μας αποτελειωνει με το μοναδικο χαχανισμα του.
 
Αυτήν την ταινία την είχα δει μόνο για χάρη του Τσάκωνα, που είναι από τους αγαπημένους μου ηθοποιούς βιντεοταινιών. Ο ίδιος ήταν πολύ καλός όπως πάντα, αλλά γενικά η ταινία όντως είναι μεγάλο κάψιμο και δεν αρκεί μόνο ο Τσάκωνας για να τη σώσει. Οπότε δεν μου άρεσε, και με κίνδυνο να με λιθοβολήσουν όλοι οι οπαδοί του Σουπιάδη εδώ, θα πω ότι κάνω φιλότιμες προσπάθειες να τον αποδεχτώ αλλά δεν μπορώ βρε παιδιά! Σχεδόν δεν μπορούσα να τον δω στο ρόλο της γιαγιάς. Και υποτίθεται ότι πρέπει να με κάνει να γελάσω, αλλά δεν μπορώ να γελάσω ούτε μία στιγμή. Προσπάθησα να δω και την ταινία "Λόρδαν ο Βάρβαρος" και την παράτησα λίγη ώρα αφότου άρχισε. Δεν έχω ελπίδα με τον συγκεκριμένο μου φαίνεται...
 
η βιντεοταινια αυτη ηταν η πρωτη η η δευτερη(κατα αλλους) που γυριστηκε αποκλειστικα για την αγορα του βιντεο,την ειχα δει δεκαχρονος περιπου την εποχη εκεινη
 
Πίσω
Μπλουζα