O Billy Mitchell ξανακτυπα [Donkey Kong High Scores]

Τι πράγμα  :eeek: ; ; ; ; Τουλάχιστον 4 ώρες ; Δε θυμάμαι να είχα δει ποτέ κάποιον στα ηλεκτρονικά να μηδενίζει το Πακ Μαν , αλλά ούτε και φανταζόμουν πως θα χρειαζόταν τουλάχιστον 4 ώρες ! Και μάλιστα τόσο πολύ υπό τέλειες συνθήκες ! Διότι αν μιλάμε για κάποιον που δεν είναι δεξιοτέχνης (και υποθέτοντας επίσης πως μόλις κέρδισε έναν κουλοχέρι ώστε να έχει τόσα κέρματα ! ) σημαίνει πως θα του πάρει πολύ περισσότερες ώρες ! ...

Καλά , και δε μου λες : και αν χρειαστεί να πάει στην τουαλέτα , τι γίνεται ;
Kοιτα τι γινετε.Οπως σε ολα τα πραγματα ετσι και στα videoagames σε σχεση με την αμερικη ημαστε ετη φωτος πισω απο αυτους.Ο Βilly Mitchell o πρωτος ανθρωπος που καταφερε το Perfect Pac-Man το καταφερε το 1999 οπως και ο μεγαλος του αντιπαλος ο Rick Fothergill αργοτερα κλπ.Ολοι αυτοι ομως ειχαν ολα τα οπλα στην φαρετρα τους δηλαδη επαιζαν στην αυθεντικη καμπινα Pac-Man με τον φανταστικο 4way μοχλος της και δεν φτανει αυτο αλλα ειχαν και την δυνατοτητα του Rack Test απο τα Dip switches να περνανε της πιστες δηλαδη και να σταματανε σε οποια θελουν ωστε να κανουν την προπονηση τους και οταν αυτοι γνωριζαν τι ειναι η Kill screen στο Pac-Man εμεις στο ελλαδισταν δεν ειχαμε ιδεα και δεν ξεραμε που πανε τα τεσσερα.Εγω Pac-Man παιζω φανατικα απο το 1987 σε καμπινες της πλακας της ελληνικες σαβουρες δηλαδη που ολες ειχαν 8way μοχλους οποτε να παιξεις σοβαρα Pac-Man με τετοιον μοχλο απλα δεν γινετε.Οταν το 1996 εφερε στην καφετερια του χωριου μου για πολοστη φορα το Pac-Man αλλα με κανονικο 4way μοχλο εγω εκεινη την χρονια το τερματισα φτανοντας και χανοντας στην kill screen που φυσικα δεν ειχα ιδεα τι ηταν τοτε με ενα ρεκορ λιγο πιο πανω απο τα 2.000.000 και το καταφερα αυτο παιζοντας 7 ωρες συνεχωμενα.

Απο τοτε μεχρι και σημερα εχουν αλαξει πολλα με το Pac-Μan εχει πεσει πολυ μελετη εχουν βγει ανακαλυφθη διαφορα patterns και γενικα γνωριζουμε πολυ καλητερα το παιχνιδι γενικοτερα.Οσο για της αποριες σου και 1.000.000 ευρω κερματα να εχει καποιος που δεν γνωριζει τελεια το παιχνιδι στο υψηλοτερο επιπεδο δεν προκειται να προχωρησει πανω απο μερικες πιστες γιατι πολυ απλα το παιχνιδι δεν συνεχιζει οποτε δεν εχουν σημασια τα κερματα.Οσο για την τουαλετα που λες υπαρχει ενα σημειο μεσα στο παιχνιδι που ονομαζεται hidden spot σε εκεινο το σημειο μπορεις να αφησεις τον Pac-Man για ωρες η ακομα και μερες ολοκλρες χωρις κανενα προβλημα γιατι δεν προκειται να περασουν απο κει τα φαντασματα.Για να λειτουργησει ομως αυτο πρεπει να μπεις σε κεινο το σημειο οταν δε σε κυνηγανε τα φαντασματα και οταν δεν ειναι κοντα σου αλλιως δεν λειτουρεγει οποτε θα χασουμε.Στο λεω απλα γιατι αν κατσω να το εξηγησω θελει ολοκληρη αναλυση.Το προβλημα ομως ειναι πως μετα την πιστα 21 που πλεον δεν μπορουμε να φαμε τα φαντασματα και για πολλες ωρες μετα πρεπει να ακολουθησουμε καποιο pattern ωστε να φτασουμε στην kill screen με αποτελεσμα επειδη τα φαντασματα τρεχουν στη μεγαλητερη ταχυτητα τους και δεν προλαβαινουμε να κινηθουμε οποτε θελουμε να μη ρισκαρουμε να χαλασουμε το pattern και να προσπαθησουμε να μπουμε στο hidden spot.Οποτε η απαντηση στην ερωτηση σου ειναι πως και για κατουρημα να θελουμε να παμε απλα κρατιομαστε δεν υπαρχει αλλη λυση.Εδω καλα καλα νερο δεν προλαβαινει να πιει καποιος γιατι ολες οι κινησεις πρεπει να γινονται μεσα σε χιλιοστα του δευτερολεπτου εγω θυμαμαι οταν επαιζα ερχοταν καποιο φιλαρακι και με εδεινε νερο να πιω με καλαμακι αλλιως δεν γινοταν χαχαχαχαχαχαχααχχααχαχ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πω πωωω ... Σέβας , φίλε ^. σέβας !

Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο ; Υπάρχει κάτι ανστίστοιχο και σε Perfect Ms Pac Man ;
 
Πω πωωω ... Σέβας , φίλε ^. σέβας !

Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο ; Υπάρχει κάτι ανστίστοιχο και σε Perfect Ms Pac Man ;
Kοιτα και με το Ms Pac-Man ασχολιομουνα φανατικα και παραληλα με το original Pac-Man γιατι και τα δυο τα ειχαμε κατα καιρους στο χωριο μου ταυτοχρονα γιατι στην ουσια και αυτο Pac-Man ειναι δεν ειναι σαν κατι σαβουρες του τυπου  Super Pac-Man.Kαθως ομως περνουσαν τα χρονια μαθαμε περισσοτερα πραγματα καθως μπηκε στη ζωη μας το ιντερνετ κλπ το παρατησα γιατι στην ουσια μιλαμε για ενα προβληματικο παιχνιδι.Θεωρητικα και το MSPM η Kill screen του ειναι στην 256 πιστα οπως και στο αρχικο PM αλλα αυτο δεν γινετε γιατι το παιχνιδι εχει καποια bugs και στην ουσια η Kill screen του παιχνιδιου ειναι στην πιστα 142.Αν ηταν μονο αυτο το προβλημα δεν θα υπηρχε κανενα θεμα γιατι ολοι θα παιζαμε μεχρι την 142 πιστα ομως δεν υπαρχει μονο αυτο γιατι υπαρχει και αλλο προβλημα που και γιαυτο το παρατησα και δεν ασχοληθηκα παραπανω οπως κανω με το PM.To προβλημα αυτο ειναι πως το παιχνιδι μπορει να γινει unplayable σε μια απο της πιστες 134 εως 141 γιατι οπως ειπα στην 142 ειναι δεδομενο αυτο.Δηλαδη μπορει καποιος να φτασει στην 134 να ειναι ετοιμος να κανειν ρεκορ και στην 135 να γυρισει η οθονη αναποδα να ενεργοποιηθη το Bug δηλαδη και αναγκστικα να παρατησει το παιχνιδι γιατι δεν μπορει να παιξει και καποιος αλλος που παει και αυτος για ρεκορ να ειναι πιο τυχερος και το Bug να ενεργοποιηθη στην πιστα 139 πχ οποτε αυτος θα εχει το πλεονεκτημα.Τελως παντων ετσι εχει το θεμα με το Ms Pac-Μan γιαυτο και γω δεν ασχολουμαι φανατικα μαυτο αν και παιζω φυσικα αλλα το μονο που με νοιαζει ειναι το Pac-Man και το ρεκορ αυτο για προσωπικη ικανοποιηση και ευχαριστηση γιατι πραγματικα δεν εχω κατι αλλο να μαθω η να κανω στο συγκεκριμενο παιχνιδι μονο αυτο εχει μεινει.
 
Καλή τύχη , MetalCandyMan  , στην προσπάθειά-σου και σου εύχομαι να ξεπεράσεις το ρεκόρ του Μίτσελ !
 
Καλή τύχη , MetalCandyMan  , στην προσπάθειά-σου και σου εύχομαι να ξεπεράσεις το ρεκόρ του Μίτσελ !
Δεν ξεπερνιεται το ρεκορ του Mitchell φιλος γιατι πολυ απλα ηταν ο πρωτος που το καταφερε και αυτο εχει μεινει για παντα στην ιστορια και εχει γραφτει με χρυσα γραμματα στην ιστορια του gaming.Αυτο που θελω εγω για να ειμαι ικανοποιημενος ειναι να καταφερω καποια στιγμη μετα απο μια ζωη που παιζω Pac-Man να κανω το ρεκορ και να μπω στην μικρη λιστα με τα ατομα που το εχουν καταφερει για προσωπικη ικανοποιηση οπως ειπα γιατι δεν εχει μεινει κατι αλλο να κανω στο συγκεκριμενο παιχνιδι.
 
Δεν εννοούσα να γίνεις ο πρώτος , αλλά να κάνεις καλλύτερο χρόνο από αυτόν .
 
Δεν εννοούσα να γίνεις ο πρώτος , αλλά να κάνεις καλλύτερο χρόνο από αυτόν .
Aυτος φιλε το εκανε αυτο σε 7 ωρες μιλαμε για εποχες αλλες.Μετα απο αυτον μπηκε στα ρεκορ και ο χρονος με τον Dave Race να εχει το ρεκορ σε χρονο του perfect pac-man.Εγω ξερω τα pattern του κλπ αλλα δε γινετε να παιξω ακριβως το ιδιο παιχνιδι μαυτον και να κανω τον ιδιο χρονο αυτα δεν γινονται υπαρχει και σεβασμος κλπ.Γενικα δεν με νοιαζει ο χρονος αυτο που θελω ειναι το Perfect και μετα τελος δεν με απασχολει κατι αλλο.
 
Πάντως μου κάνει εντύπωση που είχαν φτιάξει το παιχνίδι με τόσες πίστες . Άκου εκεί 256 . Αυτό σημαίνει πως πίστευαν πως όντως κάποιοι θα έφταναν έως εκεί , αλλά πώς ; Διότι αν μου λες πως δε γίνεται να βάλεις κέρμα για να συνεχίσεις , τότε είναι ... απάνθρωπο ! Για να μη πω αντιοικονομικό (για τους κατασκευαστές) .

Και μιας και τα συζητάμε , μου ήρθε και μία καόμα αποροία : είπες πως το Ms PacMan τελείωνε κάπου στις μισές πίστες . Έκτοτε βρέθηκε κάποιος να διορθώσει το παιχνίδι ώστε να παίζονται όλες ; Έστω με ΜΑΜΕ .
 
Πάντως μου κάνει εντύπωση που είχαν φτιάξει το παιχνίδι με τόσες πίστες . Άκου εκεί 256 . Αυτό σημαίνει πως πίστευαν πως όντως κάποιοι θα έφταναν έως εκεί , αλλά πώς ; Διότι αν μου λες πως δε γίνεται να βάλεις κέρμα για να συνεχίσεις , τότε είναι ... απάνθρωπο ! Για να μη πω αντιοικονομικό (για τους κατασκευαστές) .

Και μιας και τα συζητάμε , μου ήρθε και μία καόμα αποροία : είπες πως το Ms PacMan τελείωνε κάπου στις μισές πίστες . Έκτοτε βρέθηκε κάποιος να διορθώσει το παιχνίδι ώστε να παίζονται όλες ; Έστω με ΜΑΜΕ .
Στην κανονικη arcade εκδοση του παιχνιδιου υπαρχει πιθανοτητα να μη εμφανιστη αυτο το bug αλλα η πιθανοτητα αυτη ειναι απειροελαχιστη.Στο mame παντως να φτασεις μεχρι εκεινη την πιστα φυσιολογικα χωρις να συμβει κατι περιεργο ειναι απιθανο ολο και καποιο bug θα βγει.Τωρα κατι fix κλπ και κατι παντεντες ειχαν προσπαθησει καποια στιγμη και προσπερνουσε το Bug κλπ αλλα αυτο δεν μας ενδιαφερει γιατι μιλαμε για το πως ειναι το original παιχνιδι οχι με fix κλπ.Κατι παρομοιο ειχαν κανει και με το Pac-Man αν θυμαμαι καλα που συνεχιζε και μετα την 256 πιστα αλλα ολα αυτα ειναι απλα πειραματα και τιποτα παραπανω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για στιγμή ! Δηλαδή το ΠακΜαν προβλεπόταν να πηγαίνει και πιο πέρα από 256-η πίστα ; ; :eeek: Διότι αν τε , τότε πού σταμάταγε αυτό το πράγμα ; ! ...
 
Για στιγμή ! Δηλαδή το ΠακΜαν προβλεπόταν να πηγαίνει και πιο πέρα από 256-η πίστα ; ; :eeek: Διότι αν τε , τότε πού σταμάταγε αυτό το πράγμα ; ! ...
Oχι φιλος 256 ειναι οι πιστες οχι γιατι τοσες ηθελαν να βαλουν αλλα γιατι ειναι θεμα hardware ειναι κατι με τα 8bit του συστηματος που δεν επιτρεπουν να παει παραπανω.Τελως παντων δεν μπορω να στα εξηγησω αυτα γιατι ειναι κομπιουτεριστικα ας τα εξηγηση κανας αλλος που τα γνωριζει καλητερα εγω ειμαι απλα και μονο gamer.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τότε φαντάσου εκείνη την εποχή να υπήρχαν 16-μπιτα συστήματα ! Ακόμα και ο Μίτσελ θα τα έβρισκε σκούρα από τη διάρκεια ! Εκτός και αν χρησιμοποιούσε πάνες ! :D
 
Πάντως μου κάνει εντύπωση που είχαν φτιάξει το παιχνίδι με τόσες πίστες . Άκου εκεί 256 . Αυτό σημαίνει πως πίστευαν πως όντως κάποιοι θα έφταναν έως εκεί , αλλά πώς ; Διότι αν μου λες πως δε γίνεται να βάλεις κέρμα για να συνεχίσεις , τότε είναι ... απάνθρωπο ! Για να μη πω αντιοικονομικό (για τους κατασκευαστές)
Μα δεν έφτιαξαν 256 πίστες. Το παιχνίδι κανονικά δεν έχει τέλος, είναι παλιάς κοπής "high score hunting" παιχνίδι. Απλά από το 256 και μετά παθαίνει κάποιο κοκομπλόκο το σύστημα λόγο CPU/μνήμης και κρασάρει ας πούμε. Οι προγραμματιστές ποτέ δεν τέσταραν αυτήν την περίπτωση αλλά ακόμα και αν το έκαναν δεν θα τους ένοιαζε να το φτιάξουν γιατί απλά κανείς δεν πίστευε ότι θα μπορέσει κάποιος παίκτης να αντέξει τόσες πολλές πίστες και να φτάσει ως εκεί.

Εξάλλου αν όντως έφτιαχναν 256 πίστες και αποφάσιζαν ότι εκεί τελειώνει, θα έβαζαν ένα ending ή ένα text τέλος πάντων, δεν θα έβλεπες ένα περίεργο glitch και μετά crash.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ετσι ακριβως ειναι αν και δεν ειναι πως δεν περιμεναν πως καποιος ανθρωπος δε θα εφτανε μεχρι την 256 πιστα ισα ισα το αντιθετο αφου αυτο εγινε σχετικα πολυ νωρις και μαλιστα 2 χρονια μετα την κυκλοφορια του Pac-Man που ο πιτσιρικας τοτε Ricky Mori εφτασε στην Kill screen και μπορει και πιο νωρις να υπηρχε καποιος απλα για τον Ricky το ξερουμε σιγουρα γιατι υπαρχει σε ενα εξαλεπτο βιντεο.Eδω εγω στην ελλαδα με της σαβουροκαμπινες και τα ρημαδο joystick καταφερα μετα απο 7 ωρες το 1996 να φτασω για πρωτη φορα στη kill screen μη εχοντας φυσικα ιδεα τι ηταν αυτο αφου τοτε δεν ξεραμε ολα αυτα που ξερουμε σημερα.Αυτο που δεν πιστευαν ποτε και δεν ειχαν καν ιδεα πως θα μπορουσε να γινει κατι τετοιο οι ανθρωποι της Namco ηταν να κανει καποιος το απολυτο το Perfect pacman δηλαδη μεχρι την θρυλικη στιγμη του τεραστιου Billy Mitcell.Ακομα και τοτε δεν πιστευαν στα ματια τους το θρυλικο επιτευγμα του Billy.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν κατάλαβα καλά, το perfect pac man δεν είναι απλά να φτάσεις στην 256 πίστα αλλά ταυτόχρονα να έχεις το μεγαλύτερο δυνατό score που σε αφήνει το μηχάνημα, σωστά? Επίσης δεν είναι θέμα χρόνου αλλά καθαρά score?
 
Το perfect Pac-Man ειναι ακριβως αυτο,το μεγαλητερο δυνατο σκορ δηλαδη που σε αφηνει το μηχανημα.Το θεμα ομως ειναι πως ουτε οι ανθρωποι της Νamco γνωριζαν το μεγιστο σκορ που μπορει να φτασει καποιος δεν πιστευαν καν πως καποιος θα καταφερνε κατι τετοιο και πως τα 3,333,360 ειναι το μεγιστο δυνατο σκορ.Οσο για τον χρονο φυσικα και υπαρχει ρεκορ χρονου οχι απο το παιχνιδι φυσικα γιατι δεν υπαρχει χρονος στο παιχνιδι αλλα απο το Twin Galaxies ωστε να υπαρχει και καποιο διαφορετικο ρεκορ γιατι ηδη ειχαν κανει Perfect Pac-Man και αλλα ατομα μετα τον Mitchell.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλά εμένα και μόνο η ιδέα να προσπαθούσα το perfect pacman και να αντέξω τόσες ώρες χωρίς να κάνω λάθος με αγχώνει υπερβολικά. Αμα είχα και χρονόμετρο, δηλαδή να το κάνω αυτό υπό την πίεση χρόνου, θα με έστελνε ψυχιατρική κλινική κατευθείαν :p
 
Καλά εμένα και μόνο η ιδέα να προσπαθούσα το perfect pacman και να αντέξω τόσες ώρες χωρίς να κάνω λάθος με αγχώνει υπερβολικά. Αμα είχα και χρονόμετρο, δηλαδή να το κάνω αυτό υπό την πίεση χρόνου, θα με έστελνε ψυχιατρική κλινική κατευθείαν :p
Γιαυτο και ειναι μονο 13 τα επισημα καταγεγραμενα ατομα που το εχουν κανει αν ηταν κατι απλο και ευκολο δε θα ηταν μονο 13 αλλα 1.000.013.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εδώ έβγαλαν ΠακΜαν με το Σόνικ  :

 
Πίσω
Μπλουζα