Oceanhorn για iOS: The next best thing close to Zelda!

D@redevil

Retired Admin
Joined
31 Οκτ 2008
Μηνύματα
8.888
Αντιδράσεις
568
Τι έπεσε στο διάβα μου...

Να είμαι ειλικρινής, σκέφτηκα το Βασίλη (mcm). Γενικά, όλους τους Zelda-fans του φόρουμ.

Ρίξτε μια ματιά:

[video=youtube;-IiX5-8FD0g]

Κι αν τύχει να το παίξετε (βέβαια, η τιμούλα του είναι τσουχτερή...), πείτε με εντυπώσεις! ;)

[via]
 
Ευχάριστο φαίνεται αλλά το level design δείχνει πολύ τετραγωνισμένο (στο βιντεάκι βλέπω ότι υπάρχουν μόνο 4 κατευθύνσεις γύρω από κύβους, ούτε καν ένα διαγώνιο δρομάκι δεν είδα!) άρα καθόλου φυσικό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Zelda clone με τα όλα του βλέπω. Κρίμα που δεν έχω iOS συσκευή, αλλά δεν σκοπεύω να αγοράσω μόνο για αυτό. Έχω ακόμα αρκετά Zelda να παίξω στις πλατφόρμες της Nintendo.
 
Καλα εκανες και ανοιξες θεμα για το συγκεκριμενο παιχνιδι μαριανα γιατι ειναι απο τα καλητερα που μπορει να παιξει καποιος σε ios συσκευη ειδικα αν γουσταρει τα Action rpgs.Kαταρχην να πω οτι μπορει να ειναι εμπνευσμενο απο την σειρα Ζelda αλλα πραγματικα ειναι ιεροσυλια να πουμε οτι μοιαζη μαυτα γιατι πολυ απλα περα απο την οποια ομοιοτητα δεν εχει καμια αλλη σχεση.Επισης να πω οτι αξιζει και μετα παραπανω τα λεφτα του αλλα και προσοχη γιατι υποστηριζει iphone απο το 4s και πανω οποτε κατοχοι 3GS η Iphone 4 δεν μπορουν να το παιξουν.Καταρχην ξεκιναμε με ενα εκπληκτικο soundtrack που ειναι φτιαγμενο απο τους Nobuo Uematsu και Kenji Ito που μας ειναι γνωστοι απο μουσικα θεματα της σειρας final fantasy.Οσον αφορα το κυριως παιχνιδι να πω για αρχη τα λιγα αρνητικα που ειναι η ιστορια του που δεν ειναι και τιποτα το ιδιαιτερο και δεν αγγιζει ουτε στο ελαχιστο της επικες ιστοριες των Zelda και εχει και καποια κενα και το δευτερο αρνητικο ειναι καποια σπαστικα bugs.Μετα απο τα ελαχιστα αρνητικα παμε στα πολλα θετικα που ειναι ο εξαιρετικος χειρισμος ακομα και στην οθονη αφης του iphone αλλα και στα υπεροχα γραφικα του.Επισης το παιχνιδι παταει στα χναρια του Wind Waker και εδω εχουν ενα ωκεανο οπως ειναι οι uncharted seas με τα διαφορα νησια και με την βαρκα μας μπορουμε να ταξιδευουμε ακριβως οπως και στο Wind waker σε ολα αυτα τα νησια που εχουν πανω ενα σωρο εχθρους ακριβως με την λογικη των παιχνιδιων Zelda οποτε τραβαμε η σπρωχνουμε αντικειμενα,χρησιμοποιουμαι βομβες και κανουμε γενικα πολλα και διαφορα.Για να μην τα πολυλογω γιατι αν συνεχισω ετσι θα γραψω ολοκληρο review το παιχνιδι ειναι εξαιρετικο,αξιζει καθε λεπτο απο τα ευρω που κοστιζει και δεν ειναι ενα ακομα ρηχο και αδιαφορο παιχνιδακι οπως εκατονταδες αλλα ios παιχνιδια αλλα αντιθετα ειναι και μεγαλο και προσωπικα εμενα με πηρε να το τελειωσω 100% σχεδον 15 ωρες οποτε οπως το κοβω ανετα μπορει να φτασει καποιος και της 20 ωρες.Και για να πω και την κακια μου εδω ακομα και σε κονσολες νεας γενιας και καλα υπαρχουν παιχνιδια που κοστιζουν 50 και 60 ευρω και δεν εχουν ουτε 10 ωρες διαρκεια ε δεν θα σχολιασουμε και ασχημα ενα εξαιρετικο παιχνιδι που κοστιζει μολις 8 ευρω και η διοαρκεια του μπορει να φτασει της 20 ωρες ασχετα αν ειναι παιχνιδι για smartphone.

Ακομα ενα υπεροχο παιχνιδι που υπαρχει και σε PC για οσους γουσταρουν κλωνους του Zelda ειναι και το Ittle Dew που ειναι ολα τα λεφτα.

 
Να διορθωσω κατι απο τα παραπανω που ειπα και να πω οτι τελικα οποιος εχει iphone 4 μπορει να παιξει κανονικα το παιχνιδι και μπορει να πηγαινει λιγακι πιο αργα σε σχεση με τα iphone 4s και πανω αλλα το παιχνιδι ειναι κανονικοτατα playable.Mεγαλο λαθος που γραφουν στης απαιτησεις του παιχνιδιου οτι χρειαζεται απο 4s και πανω για να το παιξει καποιος και θα επρεπε να γραφουν απο iphone 4 και πανω.Το πειραμα το εκανε φιλος μου που αποφασισε να περασει το παιχνιδι στο iphone 4 του και οπως ειδαμε μαζι οταν κατεβηκε και το εκανε εγκατασταση λειτουργει μια χαρα,Οποτε οποιος εχει iphone 4 μπορει να απολαυσει με την ανεση του το εξαιρετικο αυτο παιχνιδι.
 
Συμπαθητικος κλωνος του Zelda με αρκετες ομοιοτητες και στο χειρισμο και στα γραφικα ..κυριως με το wind waker το παρομοιαζω .Καλη προταση για κατοχους ios συσκευων που γουσταρουν τετοιο στυλ παιχνιδι .Και απο οτι διαβαζω παραπανω αξιζει να ασχοληθει κανεις μαζι του οποτε θα συμφωνησω και εγω
 
Πίσω
Μπλουζα