Old Gameplay New Look

AA+

RetroMaNiaC
Joined
14 Ιουλ 2006
Μηνύματα
666
Αντιδράσεις
32
Καθώς βόλταρα στους δικτυακούς τόπους έπεσα πάνω σ'ένα παιχνιδάκι τύπου galaxian - space invaders αλλά με μοντέρνα γραφικά και power up's. Γενικά μου άρεσε αρκετά ως ιδέα και είπα να το μοιραστώ μαζί σας. Σίγουρα έχει το gameplay των παλιών παιχνιδιών αφού το διαστημόπλοιο πάει μόνο αριστερά και δεξιά και οι εχθροί κάνουν τους γνωστούς σχηματισμούς, όπως έχουν και σχήματα από αυτά που αποκαλούσαμε "μύγες" :)

Το εν λόγο παιχνίδι έχει αρκέτες ιδέες από διαφορετικά παιχνίδια αλλά πάντα είναι στο retro πνεύμα.... Ελπίζω να σας αρέσει όσο εμένα. :D

ScreenShot019.jpg


Home page
 
Το κατεβάζω και επανέρχομαι με σχόλια :)
 
Μάλλον σάπισε στο παιχνίδι.... :D
 
Λοιπόν και τώρα ο σχολιασμός που χρωστούσα. Το παιχνίδι φυσικά είναι βελτιωμένο σε όλους τους τομείς αλλά ! ... πάντα υπάρχει αυτό το αλλά!

Η μουσική αν και MP3 δεν έχει την ίδια πόρωση του παλιού xenon 2. Βέβαια δείνει ένα επιβλητικό ύφος που δεν ενοχλεί στο παιχνίδι. Τα γραφικά είναι bitmap και αρκετά όμορφα όμως δεν αξιοποιούν κανένα API όπως OpenGL ή DirectX. Τέλος αν και δεν το έπαιξα πολύ ;) δεν είδα να έχει τον γνωστό alienέμπορα για να πάρεις καλούδια αλλά στα βγάζει μέσα στο παιχνίδι. Ηταν μορφή ο τύπος έτσι όπως ψέλιζε στην γλώσσα του "Αντε τελείωνε γηινο σκουλίκι... αυτό κάνει τόσο όσο δεν έχεις να πληρώσεις..." :D

Μάλλον το Warblade το τρώει στα σημεία χαλαρά γιατί...

-Έχει 2 players μαζί

-Flare effects

-OLD school music αλλά και mp3 που φτιάχνεις εσύ την λίστα

-Επιλογή δυσκολίας
 
Mario forever

Αλλο ένα παιχνιδάκι από τα παλιά που γίνεται port σε PC προσπαθώντας να δώσει και κάτι παραπάνω.

solutionmario11.jpg


Δεν μπορώ να το κρίνω αντικειμενικά μια και δεν είχα ασχοληθεί με NINTENDO είμαι SEGAκιας. Λίγο που έπαιξα μου φάνηκε αρκετά όμορφο. Μουσικούλες και γραφικά γνώριμα.

Το καλύτερο φυσικά είναι ότι είναι free και ορίστε και η σελίδα για να το κατεβάσετε...

http://www.softlab.gda.pl/~buziol/english/viewpage.php?page_id=17

happy gaming...
 
Πίσω
Μπλουζα