Old PC Emulation, DosBox, ScummVm etc

Βασικά to dosbox καλό μου φάνηκε.Το virtual pc και το vmware καλά είναι αλλά δυστυχώς για πολλούς δεν είναι εύκολο να τα κάνεις setup.Όμως αν κάνεις install ένα win95/win98 και όχι 98me (γιατί το dos εκεί θέλει κάτι παραπάνω ρυθμίσεις για να βγει),τότε όλα οκ.Είχα κάνει setup σε vmware win98 ρύθμισα έξοδο σε dos mode,νομίζω πρέπει να πέρνει και το vmsound και τους vesa drivers gia dos οπότε,τρέχαν σχεδόν όλα.
 
Mια και ειναι το κατ'εξοχην καταλληλο thread,να πουμε (και εδω) οτι προσφατως βγηκε η εκδοση 0.10 του ScummVm....
 
gamoto, lathos post, gia to EAB phgaine!

LOL

btw, h nea ekdosh tou SCUMMVM einai kalh, paizei kai ena torrent sta 7GB me ta games... meta me poly ligo psaksimo sto freeoldies.com briskoume kai ta neo-yposthrizomena games....
 
To DosBox Emulator χρησιμοποιώ και εγώ, κοντά 2 χρόνια. Εχω τρέξει Dos παλιά παιχνίδια αλλά και εφαρμογές. Μου είναι πολύ χρήσιμο εργαλείο.
 
Χτες ο pooky μου ειπε οτι ειχε βγει εκδοση DosBox 0.71....

Πηγα λοιπον να την κατεβασω και ειδα οτι βγηκε και η 0.72 στα τελη του Αυγουστου..!!

Οσοι το χρησιμοποιειτε,κατεβαστε την,ειναι ακομη καλυτερη,πραγματικα εχει φοβερες βελτιωσεις σε σχεση με την 0.70 που χρησιμοποιουσα εγω...!!!
 
ΥΕΕΕΕΕΕΕΕSSSSSSSSSSSSSS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Να ριχνετε καμια ματια εδω(π.χ μολις βγηκε και ο Bochs 2.3.5...)

Γλυτωνετε τα feeds και το ψαξιμο :D
 
New version is fantastic!!!!!!!!

Με το laptop που περιέχει έναν ταπεινό Celeron πιά τρέχουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!!!!!
 
Παρτε και εναν οδηγο που βρηκα τυχαια μολις,για το πως να τρεξετε παλια παιχνιδια στα XP
 
Αυτο το site το γνωριζα απο καιρο και τωρα που εδωσες το link,συνειδητοποιησα οτι πολυ κακως τοσο καιρο μου ειχα διαφυγει ( :animeek: ) να το κανω γνωστο και σε εσας...!

Ο τυπος (αν και λενε οτι προκειται περι τυπισσας !! ) εχει κανει ΦΟ-ΒΕ-ΡΗ δουλεια εκει μεσα και εχω ακολουθησει τις οδηγιες του/της σε αρκετα παιχνιδια με απολυτη επιτυχια...!

Μπραβο Wally,πολυ χρησιμο link..! :) :)
 
SCUMMVM 0.12.0

Βγήκε νέα έκδοση του scummvm!

5 νέα παιχνίδια υποστηρίζονται:

  • The Legend of Kyrandia: Book Two: Hand of Fate,
  • The Legend of Kyrandia: Book Three: Malcolm's Revenge,
  • Lost in Time,
  • The Bizarre Adventures of Woodruff and the Schnibble,
  • Drascula: The Vampire Strikes Back.

Και υπάρχουν πια ports και για PS2, GameCube και Wii! :cheers:

Επίσημη ανακοίνωση: http://www.scummvm.org/?shownews=20080831.xml

Download: http://www.scummvm.org/downloads.php

Προσωπικά πιστεύω ότι η προσθήκη και των άλλων δύο Kyrandia είναι φοβερό γεγονός!

:beer:
 
Aσφαλώς κι είναι σημαντικότατο γεγονός !

(Μεταφέρθηκε εδώ το post,μια και το παρών thread αφορά και το ScummVm )
 
παιδια μηπως ξερει κανενας, αν υπάρχει κανένα προγραμματάκι που να εξομοιώνει τις μονοχρωμες οθονες. Το DosBox δεν εχει αυτη την δυνατότητα δυστιχως.
 
gremlinakos είπε:
παιδια μηπως ξερει κανενας, αν υπάρχει κανένα προγραμματάκι που να εξομοιώνει τις μονοχρωμες οθονες. Το DosBox δεν εχει αυτη την δυνατότητα δυστιχως.
Πως δεν έχει;

Κώδικας:
dosbox -machine hercules
 
SCUMMVM 0.13.0

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί κάπου αλλού ή αν το πήρατε είδηση, αλλά έχει κυκλοφορήσει από την προηγούμενη βδομάδα καινούρια έκδοση του scummvm! Μεταξύ άλλων έχει υποστήριξη και για το 7th guest!

Ακόμα, για την επόμενη έκδοση, προβλέπεται η υποστήριξη adventures της Activision όπως Return to Zork και Leather Goddesses of Phobos 2. Η υποστήριξη υπάρχει ήδη στα daily builds.

http://www.scummvm.org/

:super:
 
Το Scummvm ξεκίνησε για Monkey Island και Indiana Jones και στο τέλος θα παίζει τα πάντα από ρετρό. Κάπως έτσι έγινε και με το ΜΑΜΕ. Αλλιώς ξεκίνησε ο Nikola, με κάτι Pacman και Donkey Kong, και τώρα έχει χαθεί η μπαλα (με την καλή έννοια).
 
Πάντως στο dosbox δε παίζουν ήχο μερικά παιχνίδια όπως πχ τα Mortal Kombat 1&2 και Screamer Rally.
 
Μήπως έχεις κάποιο κακό rip των παιχνιδιών αυτών ή δεν έχεις κάνει σωστά τις ρυθμίσεις; Αν δεις στον κατάλογο του DOSBox, υπάρχουν για όλα χρήστες που αναφέρουν ότι λειτουργούν κανονικά.

Mortal Kombat

runs exactly as on my old 386/40. all sounds played 100% speed accurate, could not discover any flaw using 0.70a (even the ping sound in copy protection works).
Mortal Kombat 2

SET CPU CIRCLES: MAX, CORE: NORMAL, FOR THIS GAME WORKS WITH FX (SB) AND MUSIC (ROLAND) PERFECTLY. I'VE USED 0.72 DOXBOX VERSION.
Screamer Rally

Works great, although the SVGA mode is still a bit too slow on my Athlon64 3400. Tested with DOSBox v0.70.
 
Κατάφερα και τρέχω Scummvm στο Wii μου.

Ξέρετε τι είναι να παίζεις Monkey Island σε 46'' HD τηλεόραση από τον καναπέ σου?
 
Πίσω
Μπλουζα