Old PC Emulation, DosBox, ScummVm etc

manos426f

The King of Retro®
Joined
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
5.388
Αντιδράσεις
156
Λοιπον,μια και ειμαι abandonware και δη adventure PC maniac,επιτρεψτε μου να κανω μια αρχη με ενα post μου απο αλλο forum,του οποιου τα πνευματικα δικαιωματα θεωρω οτι κατεχω (οριστε και copyright σε posts,αμ τι....) και νομιζω ειναι μια καλη αρχη.....

Αφορα το πως θα κανουμε να παιζουν παλια games στα σημερινα PC μας,με λειτουργικο Win XP... (Πολυ πιθανο να ισχυουν και για παρομοιο λειτουργικο π.χ Server 2003,αλλα δεν το εχω τεσταρει αυτο...)

Απαραιτητοι emulator ειναι οι εξης τρεις:

1.ScummVM

Ειναι ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ για ολα τα adventures της Lucasarts καθως και τα εξης παρακατω...

1.Flight of the Amazon Queen

2.Beneath a steel sky

3.Broken sword

4.Broken sword 2

5.Simon the sorcerer

6.Simon the sorcerer 2

7.Inherit the earth-Quest for orb

8.Legand of Kyrandia (οχι ακομη 100% συμβατο)

9.Gobliiins

Mπορειτε να τον βρειτε εδω

http://www.scummvm.org/downloads.php

και το καλο ειναι οτι εξελισσεται ακομη..!

2.Dosbox

Kι εδω τα λογια μαλλον περιττευουν.Ολοι μας γνωριζουμε οτι ειναι επισης κορυφη!

Τον βρισκετε εδω

http://www.dosbox.com/download.php?main=1

Τελος πολυ καλος emulator σε οτι αφορα την εξομοιωση ηχου αν τρεχουμε απευθειας μεσω XP καποιο παλιο παιχνιδι ειναι το Vdmsound

Tο βρισκετε εδω

http://sourceforge.net/projects/vdmsound/
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Vdmsound τι μου θύμισες...ο μόνος τρόπος για να παίξεις ποια duke nukem 3d!!!!
 
Και μιας και πεφτουν Links μην ξεχναμε και τους VOGONS για καθε απορια σχετικα με την λειτουργια των DOS Emus :thumbup:
 
xalia είπε:
Vdmsound τι μου θύμισες...ο μόνος τρόπος για να παίξεις ποια duke nukem 3d!!!!
ΟΧΙ...!!!!

Εχει βγει τροποποιημενη εκδοση με ηχο κανονικοτατο σε Win XP.....!!!
 
δεν το ξέρω αυτό manos426f... μου είχαν κάνει δώρο το duke nikem 3d replay version και ψαχνόμουν πως θα παίξει με ήχο!
 
Mια και χρησιμοποιεις τον μουλαρο,ψαξε το και θα το βρεις αμεσως.....
 
Ένας καλός emulator για dos επίσης είναι το dosbox,που εξομιώνει κανονικά

το περιβάλον dos ενός παλιού Pc και τρέχουν τα πάντα!Επίσης υπάρχει και

το virtual Pc θα το ξέρετε ασφαλώς!Στο virual pc μπορείς να φτιάξεις ένα εικονικό σκληρό και να κάνεις Setup όποιο λογισμικό των Widows θες.
 
@akmakas

Το Dosbox το ανεφερα παραπανω,απλα μαλλον δεν θα το παρατηρησες και ειναι απλα ΚΑ-ΤΑ-ΠΛΗ-ΚΤΙ-ΚΟ στην εξομοιωση του!!

Λιγα παιχνιδια θα αρνηθουν να τρεξουν μεσω αυτου,πιστεψτε με....

Το Virtual PC δεν το γνωριζω,μοιαζει ομως οπως το αναφερεις με το Vmware....
 
Στο pc retro-gaming βοηθάει πάντως και η κατοχή ενός Pentium δεκαετίας, με «καθαρό» DOS εγκατεστημένο, τη σωστή bootable δισκέτα κ.λπ :diablotin:
 
Δούλεψε το...manos Θα πάθεις πλάκα...Φτιάχνεις ένα virtual hd και κάνεις κανονικότατα set up όποια version των Windows θες..Η πλάκα είναι πως πολλοί ψαρώνουν, γιατί στην εκκίνηση και σε full screen ξεκινάει από το bios σου λέει μια εικονική Cpu κτλ..Μπορεις πατώντας το delete να μπεις και σε εικονικό bios!!!!Από εκεί και πέρα μπορείς να κάνεις setup κανονικά παιχνίδια και dos εφαρμογές,και ότι άλλο θες...
 
@Omenforever

εχεις δικο,και γι'αυτο εχω ακομη ενα παναρχαιο μηχανημα κρατημενο,που ουτε ξερω ακριβως τι ειναι,καθοτι δεν το δουλεψα ποτε (μου το αφησε ενας γνωστος για να μην το πεταξει),και το φυλαω για οταν βρω χρονο να ασχοληθω μαζι του....

Βεβαια σε πολλες περιπτωσεις,και μεσω emulation,βρισκεις ανετα την ακρη...

Παραδειγματος χαρη,το ScummVm ειναι τοσο καλο,που δε θα χρειαστεις τιποτε αλλο για τα παιχνιδια που υποστηριζει.....

@akmakas

Ακουγεται πραγματικα ενδιαφερον και αν μπορω σε αυτο να στησω Win98 και να μου βγαζουν και ηχο (εκει ειχα προβλημα με το Vmware) θα ειναι οτι πρεπει για παιχνιδια που αρνουνται πεισματικα να τρεξουν σε XP...

Πλακα,πλακα,τα dos παιχνιδια με το dosbox τα περισσοτερα τα παιζουμε ανετα αλλα τα Win95/98 παιχνιδια μας βγαζουν το λαδι κι αν...(καθοτι το compatibility mode των XP το εβαλε η MS απλα για ομορφια,απο λειτουργικοτητα αστο καλυτερα...)
 
akmakas,μπορεις να μου πεις τι μεγεθος εχει το virtual PC....;;;

Διοτι βλεπω εκδοσεις 2004,2005,2006 και μεγεθη απο 18 mb μεχρι και...694 mb!! (του 2006)
 
Το τελευταίο virtual PC πρέπει να σηκώνει ένα βαρύτατο service. Δεν συνίσταται για αργά μηχανήματα.

Περιμένω αντ' αυτού να φτάσει το DosBox κοντά στο 100% στα emulation capabilities. Έχουν βγει κι αρκετά ενδιαφέροντα Front-Ends (βλ. D-Fend).
 
manos426f νομίζω πως η έκδοση που έχω είναι γύρω στα 250Mb!(Νομίζω).Δεν μπορώ να βρω το DVD μου λόγο μετακόμισης,δυστυχώς έχασα πολλά πράγματα δεν ξέρω τι μου γίνεται.. Πάντως κατέβασε κάποιο και δες το θα πάθεις...Πολύ καλή δουλειά από την microsoft
 
AEON είπε:
Το τελευταίο virtual PC πρέπει να σηκώνει ένα βαρύτατο service. Δεν συνίσταται για αργά μηχανήματα.
Περιμένω αντ' αυτού να φτάσει το DosBox κοντά στο 100% στα emulation capabilities. Έχουν βγει κι αρκετά ενδιαφέροντα Front-Ends (βλ. D-Fend).
Ναι,αλλα σε οτι αφορα το Win 98 emulation,ωστε να μπορουμε να παιξουμε και τα παιχνιδια που ηταν για αυτη την πλατφορμα,(και ειναι πολλα φυσικα...) το dosbox δε μπορει να μας βοηθησει,συνεπως χρειαζομαστε κατι σαν το Virtual PC,το οποιο μου εχει κινησει την περιεργεια ομολογω και θα το δοκιμασω συντομα......

**edit**

Πριν λιγο το δοκιμασα,το σεταρα και τωρα πρεπει να βρω που εχω τα Win98 μου για να τα εγκαταστησω.....

akmakas με τον ηχο πως τα παει αληθεια..???

Εχεις δοκιμασει κανενα παιχνιδι...???
 
Ο ήχος πάει καλούτσικα.. Παίζει τουλάχιστον με μικρές διακοπές κάπου κάπού..

Ίσως με κάποια καινούρια έκδοση το πρόβλημα να έχει ίδη λυθεί!

Δέστο.. Εγώ πάντως έπαιξα στο virtual Pc στα 98 το Neighbours from Hell 2

τέλεια το οποίο δεν έτρεχε στα XP!!!απίστευτο? :D
 
...my bad...
 
kat'eme, tipota den einai kalytero apo ena p200mmx + lapc-i + sb16/db60xg + pci vga s3 ....

kala einai ta emulators, alla kai na skalizeis ta authentika mhxanhmata exei thn mageia tou... mallon to 80% ths mageias!
 
...my bad...
 
Το virtual pc είναι πολύ καλό, αλλά δεν έχει υποστήριξη hardware D3D. Και την έκδοση 2004, και την 2007, τις δίνει η Microsoft δωρεάν. Επίσης βγήκε και καινούργια έκδοση Dosbox, η 0.70. Δεν την έχω δοκιμάσει, αλλά λένε ότι έχει μεγάλη αύξηση στην ταχύτητα.
 
Πίσω
Μπλουζα