Old West in the Games

Λοιπόν, τώρα μου 'ρθε στο μυαλό και το κλασσικό GunSmoke, αλλά και το Bravestar !! Υπάρχουν πολλά τέτοια παιχνίδια ακόμα - αν θυμηθώ τίποτα, θα συμπληρώσω.

Απο μοντέρνα games, μου άρεσε πολύ το Outlaws της Lucasarts (απίστευτη "Μορρικονίστικη" μουσική), ενώ πολύ καλό ήταν και το Gun, αλλά και το Red Dead Revolver.

Δε λέω, υπέροχο το Redemption, αλλά το Revolver είχε soundtracks απο αυθεντικά σπαγγέτι-γουέστερν. You just can't beat that.

H πόρωση εκτοξεύεται κατακόρυφα όταν ξεκινάει το παιχνίδι και ακούς το μουσικό θέμα του "His name was King", του "Django prepare a coffin", κλπ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμηθηκα αλλο ενα Spectrum games που μου ειχε κανει δωρο ο "πειρατης"...Wells 'n' Fargo (για την ιστορια το αλλο δωρο ηταν το φοβερο Savage)

Επισης αντιγραφη του West Bank* (κακη) ηταν το Silver Gun...

*που ηταν αντιγραφη του Bank Panic :)
 
Το ιδιαίτερα νοσταλγικό Gold Rush, της Sierra..

(Δε βάζω φωτογραφίες, καθώς δεν έχω πάρει ακόμα "τον αέρα" της νέας έκδοσης του VB)...
 
Με western games γενικά δεν τα έχω πάει και πολύ καλά. Μικρός έβλεπα πολύ western αλλα παραδόξος δεν έπαιζα western games. To Red Dead Redemption όμως με γαργαλάει να το δοκιμάσω. Έχω και το GUN στο gamecube να ζεσταθώ προς το παρόν.
 
Κύριοι, είμεθα ασυγχώρητοι.

Παραλείψαμε το απίθανο Law of the West !! (πολλές "εργατοώρες" είχαν γραφτεί στο τοπικό Commodore Club...)
 
Θυμηθηκα και ενα φρικτο remake του West Bank για Amiga που συναντουσαμε συχνα στα αμιγκαδικα...το Gunshoot
 
Mιά που πιάσαμε remakes, αντιγραφές, κλπ, ας αναφέρουμε και το Cowboy Kidz (ψιλο-ιμιτασιόν του GunSmoke).

Επίσης η αναφορά του Wally στο Wells & Fargo, μου έφερε στο μυαλό παιχνίδια που είχαν κυνήγι άμαξας, όπως το Buffalo Bill's Rodeo Games και το... Back to the Future 3 !! :p

Κάποια άλλα ενδιαφέροντα παιχνιδάκια ήταν και τα Τhe Wild Bunch, και Western Games (τo οποίο μάλιστα το έχω και αυθεντικό).

Θυμήθηκα και δύο ακόμα, τα οποία δεν τα είχα παίξει ποτέ μικρός, αλλά τα βρήκα αργότερα στον "δρόμο" μου όταν ψαχνόμουνα με εξομοίωση κάποιων Γαλλικών παιχνιδιών στον Amstrad. Εχουμε λοιπόν το Blueberry (απο τα κόμικς), και το Steve McQueen's Westphaser.
 
Μολις εκανα Install το desperado,μια χαρα.

Ωρα να παρουμε μερικα σκαλπς!!
 
billy είπε:
Μήπως σκεφτόσουν αρχικά το Blood Bros, Σπύρο; (το arcade εννοώ, όχι το παλιό παιχνίδι για τους οκτάμπιτους)
έχεις δίκιο Βασίλη...αυτό εννοούσα. Μπερδεύτηκα...
 
Ρίχνω στο "Εσυσωλήν" Blood Bros και πέφτω πάνω σε αυτό:

[video=youtube;1vIN-XVNzE8]

Τι άλλο θα δούμε :D
 
Omenforever είπε:
Ρίχνω στο "Εσυσωλήν" Blood Bros και πέφτω πάνω σε αυτό:
Χαχαχα !! :D

Αρκετά καλό mod του αυθεντικού. Αξιο αναφοράς όταν θα γίνει σχετικό thread. :D (ήδη το βλέπω στον ορίζοντα: "Γκάνγκστερς στα games", με King of Chicago, Prohibition, Chicago '30s, The Untouchables, The Godfather, Mugsy & Mugsy's Revenge, κλπ)
 
Eνα αλλο western Παιχνιδι στα Arcades και αυτην την φορα ερχεται απο το μακρινο παρελθον (1977) και μαζι του φερνει ενα τεχνολογικο αλμα στα τοτε πρωτογονα ας πουμε γραφικα,εφαμιλλα με του 2600,βασικα το Boot Hill για το οποιο μιλαω εγινε Οutlaw στο Atari 2600 (ο προκατοχος του εγινε το Gun fight αλλα too much info for a generic forum).


To τεχνολογικο αλμα για το οποιο μιλω ηταν το ταμπλο πανω στο οποιο εμφανιζοταν τα πρωτογονα που ειπα παραπανω γραφικα...με εντυπωσιακα αποτελεσματα,το παιχνιδι απογειωνοταν.



Εδω τα λεει καλυτερα.


 




Boot Hill seemed to represent quite a leap forward in technological terms. The highly detailed and colourful backdrop was very striking for the time. It was, of course, achieved with something far simpler than a technological leap forward; the wholly unscientific method of having a drawn, printed backdrop over which the in-game monochrome graphics were projected, via a large mirror.
 


PS Εχει κανεις τρεξει το παιχνιδι με το συγκεκριμενο Background στο MAME ,οχι οτι το παλεψα και πολυ,αλλα σαν πρωτη προσπαθεια μου εμφανιζονται "γυμνα" τα γραφικα.



Εδω το παιχνιδι.


 


Coin-Op Games 1977 - Boot Hill (Midway)

 
Eκτος απο τα Sunset riders και Blood bros που τα εχω βγαλει την ψυχη απο το πολυ παιξιμο ενα αλλο επισης πολυαγαπημενο που πραγματικα οσα χρονια και αν περασουν δεν προκειται ποτε να χορτασω να ασχολουμαι μαζι του ειναι και η παιχνιδαρα Wild West C.O.W - Boys of Moo Mesa.

https://www.youtube.com/watch?v=vyW9QY0E1Lo
 
Μερικά που νομίζω δεν έχουν αναφερθεί.

Καταρχάς το διαβόητο

 
Xτες ανεβηκε το Outlaws (της Lucas) στο GOG! Hταν αδυνατον να παιχτει σωστα σε 64bit. Διαβαζω οτι μεχρι και widescreen υποστηριζει η GOG εκδοση! (δυστυχως απο οτι βλεπω δεν δινει χωριστα και το εκπληκτικο soundtrack)

Θυμαστε την μουσικαρα?

 
Όπως ανέφερε μόνο ο Billy,ένα από τα αγαπημένα μου είναι το Gun Smoke και μου κάνει εντύπωση που αναφέρθηκε μόνο από ένα άτομο.Το Sunset Riders έχει επηρρεαστεί πολύ από αυτό και ειδικά αν δείτε πίστες κοινές και αρχηγούς(2η τρένο,ινδιάνος αρχηγός και ο πρωτελευταίος ίδιος με τον 9ο στο Gun Smoke).Τρία είναι τα αγαπημένα μου παιχνίδια,Gun Smoke κορυφαίο και το δυσκολότερο παιχνίδι που έχει βγει για μένα(Καμία σχέση με το GNG,πολύ πιο δύσκολο),μετέπειτα το Sunset Riders που δε χόρταινες να το παίζεις και τέλος το έπος Red Dead Redemption που όποιος ps3 κάτοχος δεν το έχει παίξει,δεν ξέρει τι είναι Άγρια Δύση.

Δεν αναφέρω κάποιο που δεν έχει ειπωθεί,αλλά εξυμνώ αυτά τα 3 έπη.
 
Wally είπε:
Xτες ανεβηκε το Outlaws (της Lucas) στο GOG! Hταν αδυνατον να παιχτει σωστα σε 64bit. Διαβαζω οτι μεχρι και widescreen υποστηριζει η GOG εκδοση! (δυστυχως απο οτι βλεπω δεν δινει χωριστα και το εκπληκτικο soundtrack)
Θυμαστε την μουσικαρα?

Aξέχαστη μουσική !! :thumbup: (καθαρά "Μορρικονίστικη", όπως είπαμε και μερικά posts παραπάνω)

Wally είπε:
διασκεδασα πολυ με το Kane ωσαν πιτσιρικας.

To σουρεαλ Cliff Hanger ηταν απιστευτο (αν και ειχε αρκετουτσικα bugs)! Ηταν απο τα λιγα παιχνιδια που ειχα αγορασει original. Ψιλοτυχαια αγορα αλλα το παιχνιδι ηταν διαμαντι.
Oμοίως και εγώ για το Kane. Μπορεί ως παιχνίδι να μην είχε σούπερ-γραφικά, σούπερ-ήχο, ή σούπερ-πρωτοτυπία στο gameplay, αλλά ήταν διασκεδαστικό και ευχάριστο !! (το είχα πρωτοδεί σε φίλο που είχε amstrad με πράσινο μόνιτορ, και μετά το πήρα και εγώ, απολαμβάνοντάς το έγχρωμο, πλέον)

Οσο για το Cliff Hanger, ομολογώ πως είχα στενοχωρηθεί που δεν είχε βγεί σε Amstrad. (είχα πορωθεί τότε απο το review του Pixel, και ήθελα να το παίξω...)

SurvivalHorror είπε:
Όπως ανέφερε μόνο ο Billy,ένα από τα αγαπημένα μου είναι το Gun Smoke και μου κάνει εντύπωση που αναφέρθηκε μόνο από ένα άτομο.Το Sunset Riders έχει επηρρεαστεί πολύ από αυτό και ειδικά αν δείτε πίστες κοινές και αρχηγούς(2η τρένο,ινδιάνος αρχηγός και ο πρωτελευταίος ίδιος με τον 9ο στο Gun Smoke).Τρία είναι τα αγαπημένα μου παιχνίδια,Gun Smoke κορυφαίο και το δυσκολότερο παιχνίδι που έχει βγει για μένα(Καμία σχέση με το GNG,πολύ πιο δύσκολο),μετέπειτα το Sunset Riders που δε χόρταινες να το παίζεις και τέλος το έπος Red Dead Redemption που όποιος ps3 κάτοχος δεν το έχει παίξει,δεν ξέρει τι είναι Άγρια Δύση.Δεν αναφέρω κάποιο που δεν έχει ειπωθεί,αλλά εξυμνώ αυτά τα 3 έπη.
Καταρχάς μπράβο που διάβασες ολόκληρο το thread. :thumbup:

Το Gunsmoke, όντως είναι κλασσικό και αγαπημένο. :) (το βρίσκω και εγώ πανδύσκολο - αν και για να πω την αλήθεια, λόγω του ότι δεν είμαι καλός παίκτης στα arcades, στην συντριπτική τους πλειοψηφία μου φαίνονται δύσκολα !! :D )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα