Olympus 35 SP ένας ξεχασμένος φωτογραφικός θρύλος

Pinhead

RetroActive
Joined
24 Αύγ 2013
Μηνύματα
214
Αντιδράσεις
65
Σήμερα το απόγευμα, πέρασα από το πατρικό μου να δω τα γεροντάκια μου, και ενώ έπινα τον καφέ μου έρχεται ο πατέρας μου με μια τσάντα στο χέρι. "Σε είδα που φωτογράφιζες τη μάνα σου προχτές με την παλιά σου μηχανή και είπα να ψάξω να βρω τη μηχανή που αγόρασα όταν γεννήθηκες για να σε φωτογραφίζω, μήπως και τη θέλεις" και μου δείχνει τη σακούλα...

Κάγκελο ο Pinhead, του φύγανε τα καρφιά από το τσερβέλο :points:

Την ήξερα τη μηχανή, τη θυμόμουν από πιτσιρικάς αλλά δεν πίστευα ότι υπήρχε ακόμα, ούτε τη μάρκα της δεν θυμόμουν! Πόσο μάλλον όταν μετά από μια ψαχτική στο διαδίκτυο είδα ότι πρόκειται για μια μηχανή που εκτόπισε την πολύ επιτυχημένη εμπορικά τότε LEICA M9 για έναν πολύ απλό λόγο. Είχε ενσωματωμένο μετρητή σημείου και πανεύκολη αυτόματη και χειροκίνητη εστίαση, κάτι δηλαδή σαν τις σημερινές point and shot.

Πάμε πίσω στο 1969 λοιπόν και στην καταπληκτική υλοποίηση της Olympus για τον απλό καθημερινό άνθρωπο που ήθελε να βγάλει απλά και εύκολα φωτογραφίες χωρίς να είναι ο Χέλμουτ Νιούτον. Ο κωδικός 35 SP βγαίνει από τη διάσταση του φίλμ και το Spot Meter που ενσωματώνει. Πολύ καλή ιαπωνική κατασκευή με ποιοτικό δερμάτινο κάλυμμα και λουράκι με σχετικά μικρές για την εποχή διαστάσεις. Φοράει μόνιμα έναν 42άρη τυπικό ιαπωνικό Zuiko καλό για καθημερινή τυπική φωτογράφιση, που απεχθάνεται όμως το σκοτάδι. Το κερασάκι στην τούρτα είναι ο ενσωματωμένος στο φακό μηχανικός διακόπτης/χρονομέτρης της αυτόματης φωτογράφησης, που απλά τον πατάς ποζάρεις και σε φωτογραφίζει και οι φωσφορούχες ενδείξεις στο φακό για να φαίνονται εύκολα το βράδυ .

Ας σας δείξω μερικές φωτογραφίες που της τράβηξα για να δείτε την ποιότητα της κατασκευής πριν 44 χρόνια, κάτι που ξεχνάμε σήμερα με τα πλαστικά σώματα των ψηφιακών μηχανών. Περισσότερες πληροφορίες εδώ http://www.kenrockwell.com/olympus/35-sp.htm

Το δερμάτινο κάλυμμα με το Made In Japan χαραγμένο επάνω του





Προσοχή στη λεπτομέρεια, το λογότυπο της Olympus χαραγμένο επάνω στις αγκράφες του δερμάτινου λουριού !



Το εσωτερικό του καλύμματος έχει επένδυση από βελούδο (!!!!) για να μη γρατζουνάει το σώμα της μηχανή.



Η μπροστινή πλευρά με το φακό και το κάλυμμά του που έχει χαραγμένο το Olympus Tokyo επάνω του.



Ο φακός με τις ενδείξεις του.



Η επάνω πλευρά, ο ορισμός της απλότητας, υπάρχει μόνο ότι είναι απαραίτητο, η θέση για το φλάς, το κομβίο φωτογράφισης και οι περιστροφικοί διακόπτες για το φιλμ.



Η πίσω πλευρά με το εικονοσκόπιο και το πλήκτρο του Spot Meter.



Στην αριστερή πλευρά υπάρχει ο έξυπνα τοποθετημένος διακόπτης, για να μην πατηθεί κατά λάθος, που απελευθερώνει την πλάτη για το φιλμ...



...και ο περιστροφικός μηχανικός επιλογέας για την ευαισθησία του φιλμ.



Ο σκοτεινός της θάλαμος. Όχι δεν τον έχω καθαρίσει, έτσι είναι ακόμα και μετά από τόσα πολλά χρόνια παροπλισμού, δείγμα της τέλειας στεγανότητας που έχει!



Και τέλος μια μικρή σύγκριση με την σύγχρονη point and shot του γιού μου για να δούμε τις διαφορές της τεχνολογίας.



Της φόρτωσα ένα Fuji 400άρι και θα τη δοκιμάσω αύριο, μετά θα τη βάλω στη βιβλιοθήκη στο γραφείο μου απλά για να τη βλέπω...

Καλές γιορτές σε όλους.
 
Με λιγα λογια...αθανατη Γιαπωνεζικη τεχνολογια!!!! :worship:

Σε ευχαριστουμε για την παρουσιαση Pinhead!!!! :thumbup:

Καλες γορτες!!! :)
 
Kι αν έχεις πρόσβαση σε μαύρο φώς, ασε την εκεί να δείς το φωσφορισμό του φακού.

Η Μ9 ειναι ψηφιακή έκδοση της ΜΡ αλλων δεκαετιών, μάλλον εκείνη εννοεις.
 
Πολυ καλη παρουσιαση!!Θα με κάνεις να αρχισω να την ψαχνω!!!
 
tolis είπε:
Kι αν έχεις πρόσβαση σε μαύρο φώς, ασε την εκεί να δείς το φωσφορισμό του φακού.
Η Μ9 ειναι ψηφιακή έκδοση της ΜΡ αλλων δεκαετιών, μάλλον εκείνη εννοεις.
Εχεις δίκιο, ο δαίμων του πληκτρολογίου την M6J ήθελα να γράψω αλλά τόσο αργά που ποστάριζα...όταν κλείνω τα φώτα στο γραφείο φαίνεται πεντακάθαρα ο φωσφορισμός στο φακό!

angel_grig είπε:
Πολυ καλη παρουσιαση!!Θα με κάνεις να αρχισω να την ψαχνω!!!
Μια μικρή ψαχτική στο ebay και βρήκα μερικές που ξεκινάνε στα 200 ευρώ (!!!) μέχρι τα 350 ευρώ (!!!)...είπαμε εντάξει, οι τύποι είναι αλλού...

Χθες που κατέβηκα στο κέντρο για χριστουγενιάτικη βολτίτσα η μπαταρία της Pentax με πρόδωσε και δεν είχα άλλη μαζί μου, οπότε την χρησιμοποίησα και μου έβγαλε κάτι φωτογραφίες μούρλια, άρα λειτουργεί ακόμα ΑΨΟΓΑ!
 
Πίσω
Μπλουζα